Revma v těhotenství: Kdy a jak si naplánovat těhotenství? Co mohu očekávat?

Těhotenství je velkou výzvou i pro zdravou ženu. O to důkladněji se na něj musíte připravit, pokud trpíte revmatem. 

Pozitivní zprávou je, že u většiny žen, které mají revma, jsou příznaky v těhotenství mírnější. 

  • Ovlivňuje revma ženskou plodnost? 
  • Které léky nemohu užívat, pokud plánuji mít dítě? 
  • Které druhy léků se nesmí užívat při kojení?
  • Může revma poškodit miminko?

Revma a těhotenství 

Přestože některé revmatičky mají problémy s otěhotněním, samotné revma graviditě nebrání. Celé těhotenství většinou probíhá bez problémů, především pokud jste ho naplánovala ve spolupráci s revmatologem a gynekologem

Výzkumy nedokázaly, že by revma zvyšovalo riziko potratu nebo úmrtí dítěte v děloze. Příliš aktivní revma však občas vede k předčasnému porodu nebo poruchám růstu miminka v děloze. 

Pokud bude průběh vašeho těhotenství bez komplikací, není samotné revma důvodem na práceneschopnost. Revma v těhotenství ženy ve většině případech neohrožuje. 

Výjimkou je preeklampsie, která se u revmatiček objevuje o něco častěji, než naznačily výzkumy. Projevuje se vysokým tlakem, bílkovinou v moči a otoky

Pokud se objeví preeklampsie, lékaři vás budou velmi starostlivě sledovat. V krajním případě přistoupí k předčasnému porodu.

Revmatické bolesti v těhotenství

U více jak poloviny žen dochází k oslabení příznaků revmatu. Ty obyčejně ustupují už v prvním trimestru a útlum trvá až do porodu

Tento efekt není možné vysvětlit jen hormonálními změnami. Kdyby to tak bylo, tak by i užívání hormonální antikoncepce přinášelo ústup příznaků, což se v praxi neděje.

V těhotenství se však mění imunitní systém – je utlumený. Tato změna brání odvrhnutí dítěte. Zároveň ustupují příznaky vícerých autoimunitních onemocnění.

usmievajúca sa lekárka oznamuje pacientke dobré výsledky
Zdroj foto: stock.adobe.com

Jak plánovat těhotenství, pokud mám revma?

V první řadě si promluvte se svým revmatologem. Pravděpodobně vám řekne, abyste se o děťátko pokoušela v čase remise, kdy jsou příznaky revmatu pouze mírné nebo žádné. Remise by měla trvat alespoň 3 měsíce před otěhotněním

Je důležité, abyste v tom čase neužívala léky proti revmatu, které by mohly dítěti ublížit. Některé musíte vysadit už několik měsíců před plánovaným těhotenstvím. Revmatolog upraví léčbu tak, aby neohrozila vaše dítě a zároveň udržel revma „na uzdě“. 

Také váš gynekolog by měl vědět o revmatu, aby plánování a vedení těhotenství sladil s revmatologem

Pozor na ibuprofen a cyklofosfamid!

Pokud se vám déle nedaří otěhotnět a užíváte nesteroidní antiflogistika (například ibuprofen), vysaďte tyto léky po poradě s lékaře v čase ovulace

Plodnost může ovlivňovat i cyklofosfamid. O každé změně v léčbě se dopředu poraďtelékařem. Svévolně nic neměňte!

Příznaky těhotenství při revmatu

Známky gravidity se někdy překrývají s příznaky revmatu. Také zdravé těhotné ženy jsou unavené, otékají jim prstynohy nebo kotníky. Také bolesti kloubů jsou v těhotenství běžné. Gravidní žena se lehčeji zadýchá, neobyčejné není ani brnění rukou.

Pokud se vám zpozdí menstruace a myslíte si, že jste gravidní, udělejte si těhotenský test. Pokud je negativní, zopakujte ho o pár dní později

Pokud je test negativní, ale všechno nasvědčuje těhotenství, navštivte svého gynekologa.

Užívání léků v těhotenství

Revmatolog individuálně posuzuje, které léky můžeme nebo nemůžeme užívat v těhotenství, i v jaké dávce. Mnoho závisí na aktivitě revmatu (jejím průběhu, trvání), přidružených onemocnění a celkovém zdraví. 

Některé léky můžete užívat i v těhotenství, jiné musíte vysadit už před otěhotněním. Nezapomeňte před lékařem zmínit všechny léky, které užíváte kvůli jiným nemocem. Lékař posoudí, jak a zda je budete užívat i nadále.

Při některých lécích jsou rizikové vyšší dávky

Velmi vysoké dávky kortikoidů nejsou pro děťátko úplně bezpečné. V nízkých dávkách však můžete brát kortikoidy prednison a prednisolon, protože k miminku přichází jen zlomek aktivního léku. Bezpečný je i sulfasalazin

Nesteroidní protizánětlivé léky, jako ibuprofen, se rychle odbourávají, takže je můžete užívat až do 32. týdne těhotenství. Naopak leflunomid nesmíte brát 2 roky před otěhotněním. Tak dlouho totiž trvá, než se dostatečně odbourá z organismu.

Nové léky, ale také inhibitory JAK, je potřeba vysadit alespoň 4 týdny před otěhotněním. Léčbu však svévolně neměňte, ani nevysazujte žádný lék, dokud se neporadíte s ošetřujícím lékařem.

Metotrexát a těhotenství

Metotrexát patří k DMADRs – lékům modifikující nemoc. V boji proti revmatu je velmi užitečný, často se užívá také v kombinaci s biologickou léčbou

Pokud plánujete těhotenství, metotrexát byste neměla užívat nejméně 3 měsíce před početím. Je všeobecně známé, že může poškodit vyvíjející se děťátko.

Biologická léčba a těhotenství

Víceré biologické léky můžete užívat, ale taktéž mají omezení. Pokud se lékař rozhoduje pro biologickou léčbu v těhotenství, nejdříve sáhne po certolizumab pegolu nebo etanerceptu

Neplánované těhotenství a revma

Pokud jste počala neplánovaně a léčíte se na revma, neodkladně navštivte revmatologa i gynekologa. V případě, že jste užívala léky, které jsou v těhotenství bezpečné, lékaři budou těhotenství průběžně sledovat, tedy postup je stejný, jako při plánovaném těhotenství. 

Pokud jste však užívala léky, které ohrožují děťátko na zdraví, lékaři posoudí situaci a mohou vám doporučit interrupci. Je na vás, jak se rozhodnete, ale měla byste znát všechna rizika svých rozhodnutí – zda už se rozhodnete tak nebo jinak.

Proto je velmi důležité, abyste se lékaře na všechno ptala. Pokud mu úplně nedůvěřujete, poraďte se ještě s jiným lékařem.

Revma a porod – bude nutný císařský řez?

Pokud jsou revmatem zasažené bederní klouby nebo záda, může vás bolet pánev i klouby, a to kvůli růstu děťátka i dělohy

Revma však nebude mít vliv na způsob porodu, pokud nemáte deformované klouby, či pánev. S revmatem tedy můžete rodit také přirozeně

U revmatiček není císařský řez častější, než u zdravých žen. 

tehotná žena ležiaca na lôžku v nemocnici s lekárom v pozadí
Zdroj foto: stock.adobe.com

Co mě čeká po porodu?

Období po porodu může být pro vás náročnější než pro zdravou ženu. U téměř poloviny žen revma po porodu vzplane. Proč se to děje?

Imunitní systém už nemá důvod se „krotit“ vzhledem k tomu, že nemusí chránit dítě. To je důvod vzplanutí revmatu po porodu, což však není pravidlem. 

Radost z vlastního dítěte vám jistě pomůže v tom, abyste jednodušeji překonala únavunepohodlí. Připravte se na běžné poporodní starosti, jako jsou hormonální změny, přerušovaný spánek, či jiný biorytmus dítěte.

Abyste se o dítě dokázala co nejlépe postarat, nezapomínejte na vlastní zdraví. Hlavně užívejte všechny léky tak, jak vám doporučil lékař.

Požádejte o pomoc své blízké, dokud nenaberete nových sil.

Revma a kojení

Revma vám nijak nebrání v kojení. Mateřské mléko je pro vaše miminko tou nejlepší stravou. Také tady spolupracujte s revmatologem a gynekologem

Ne všechny léky jsou během kojení vhodné. Některé mohou přecházet do mateřského mléka, a tak vašemu dítěti škodit. Zde je krátký přehled.

  • Ibuprofen – můžete kojit.
  • Prednisonnižší dávce – můžete kojit. Pokud však berete víc, než 20 mg denně, tak mléko vytvořené do 4 hodin (po užití léku) odsávejte a zneškodněte. 
  • Azathioprincyklosporin – můžete kojit.
  • Metotrexát a leflunomid – neužívejte je během kojení.
  • Biologické léky blokující TNF (etanercept, infliximab nebo adalimumab) – můžete kojit.
  • JAK-inhibitory (tofacitinib a baricitinib) – neužívejte během kojení.
radosť mladej rodinky z chodiaceho dieťatka
Zdroj foto: stock.adobe.com

Dobrá rada

Pokud se vaše revma výrazně zhorší, neodmítejte léky, které vylučují kojení. O dítě se můžete plnohodnotně starat pouze tehdy, pokud nemáte vážné zdravotní problémy.

Je revma rizikem pro dítě?

Vaše revma dítě neohrožuje. Revma není genetickou nemocí, přestože dítě po vás určitou náchylnost zdědit může. 

To, že máte revma vy, ještě neznamená, že jej zdědí i vaše dítě. Mnoho revmatiček má úplně zdravé děti.  

Zdroje: