(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Otrava krve, odborně nazývaná sepse, nahání lidstvu strach od nepaměti.
V dobách, kdy mytí rukou nebo dezinfekce ještě nebyly běžnou praxí, mohlo i to nejmenší poranění znamenat smrt.
Díky vědeckým poznatkům se nám však podařilo zjistit, co je příčinou otravy krve, jak jí předcházet, dokonce jak ji léčit.
Bohužel, někdy i ty nejmodernější postupy jsou na sepsi příliš krátké. Otrava krve proto nadále zůstává jednou z nejčastějších příčin smrti v nemocnici.
Komu nejčastěji hrozí otrava krve?
Jak poznáme její příznaky?
Můžeme otravě krve předejít?
Co je otrava krve (sepse)?
Otrava krve je potenciálně život ohrožující stav. Je způsoben extrémní reakcí lidského imunitního systému na infekci. Imunitní systém se s nejlepším úmyslem snaží bojovat s infekcí, proto vylučuje do krve velké množství obranných látek.
Tato reakce však někdy navodí rozsáhlý zánět, což může zpomalit tok krve. V nejhorším případě dojde k septickému šoku, když tlak krve klesne na nebezpečně nízké hodnoty, čímž se sníží dodávka kyslíku do orgánů. To může vést k jejich selhání až smrti.
Otrava krve se dá léčit, pokud se podchytí v časných stádiích. Proto musíme vědět, kdy je třeba vyhledat lékařskou pomoc, či jak můžeme předejít tomu nejhoršímu.
Příznaky sepse
Otrava krve má 3 fáze, a to podle závažnosti – sepse, těžká sepse a septický šok. Lékařskou pomoc vyhledejte okamžitě, pokud se u vás projevují některé z následujících příznaků, případně máte prokázanou infekci či alespoň podezření, že byste infekci mohli mít.
1. Příznaky sepse:
- Horečka (nebo naopak) snížená teplota.
- Zimnice a třes.
- Zvýšená tepová frekvence – nad 90 úderů za minutu.
- Zvýšená dechová frekvence – 22 vdechů za minutu a více.
2. Příznaky těžké sepse:
- Potíže s dýcháním.
- Slabost a únava
- Nevolnost až zvracení.
- Zmatenost, dezorientace.
- Bledá a studená pokožka.
- Bolesti břicha a svalů.
- Snížená produkce moči (nebo méně časté močení).
- Celkový pocit nepohodlí.
3. Septický šok:
- Příznaky těžké sepse + extrémně nízký tlak, jehož důsledkem jsou mdloby až ztráta vědomí.
Příčiny otravy krve
Hlavní příčinou sepse je – samozřejmě – infekce. Ta je způsobená mikroorganismy (bakterie, viry, mikroskopické houby), ale i parazity. Naše tělo je zvyklé bojovat s těmito vetřelci, pokud je však infekce velmi silná nebo naše imunita příliš oslabená, infekce se může rozšířit do celého organismu. Tehdy může dojít k otravě krve.
Infikovat se můžete opravdu různými způsoby – fyzickým poraněním, z potravy nebo od jiných lidí či zvířat. Nejrizikovější jsou infekce, které způsobují zápal plic (pneumonie), infekce močových cest a nitrobřišní infekce.
Nebezpečné jsou rovněž pooperační infekce, kdy je tělo oslabené a vystavené nemocničním bakteriím, které mohou být rezistentní vůči antibiotikům.
Rizikové faktory sepse:
- Věk – velmi mladí nebo staří lidé, kterým imunitní systém ještě nefunguje, nebo už nefunguje stoprocentně.
- Závažné dlouhodobé onemocnění – např. rakovina, cukrovka, cirhóza jater.
- Chirurgické odstranění sleziny – slezina patří k nejdůležitějším částem imunitního systému; po jejím odstranění sice dokáže imunitní systém kompenzovat její funkce, ale vyšší náchylnost k propuknutí sepse zde stále zůstává.
- Užívání některých léků – dlouhodobé užívání léků, které potlačují imunitní systém, například imunosupresiva nebo kortikosteroidy. Taková léčiva se užívají např. po transplantaci orgánů (jako prevence odmítnutí transplantovaného orgánu tělem) nebo při astmatu.
- Typ a závažnost infekce – jak již bylo zmíněno, jde zejména o infekce plic, močových cest a nitrobřišní infekce, či infekce způsobené rezistentními bakteriemi.
- Fyzické poranění – ať už povrchové nebo vnitřní, řezné, z popálení apod. Každé poranění narušuje obranné bariéry lidského těla (kůži, sliznice) a poskytuje volný vstup pro mikroorganismy.
Otrava krve v těhotenství a při porodu
Těhotenství ani porod běžně nepatří k výrazně rizikovým stavům, kdy bychom se měli obávat otravy krve. Právě naopak – budoucí matky či ženy po porodu dostávají speciální péči.
Rizikovější jsou spíše komplikované porody (např. velmi dlouho trvající porody), porody císařským řezem, či potraty (spontánní nebo indukované). Sterilní prostředí a přítomnost zdravotnického personálu však minimalizují riziko vzniku sepse, jakož i dramatičnost průběhu.
(K otravě krve při porodu dochází hlavně v méně vyspělých zemích, kde zdravotní péče není dostačující a kde ženy často rodí mimo nemocnici.)
Prevence sepse
Nejlepším způsobem, jak předejít otravě krve, je prevence infekcí. Základní hygiena a vyhýbání se kontaktu s nemocnými lidmi by měly být samozřejmostí. Tyto běžné způsoby prevence však nestačí na všechny infekční onemocnění. Co můžete udělat „navíc“?
Léčba infekcí
Každé infekční onemocnění může eventuálně vést ke vzniku sepse. Proto byste se měli vždy léčit, nemoc vyležet, a hlavně doužívat léky, které vám lékař předepsal. V případě bakteriální infekce to budou antibiotika, při parazitech antiparazitika atd. Tyto léky je třeba užívat vždy tak, jak vám určí lékař a lékárník.
Očkování
Imunitní systém si dokáže zapamatovat určitý patogen, který už tělu v minulosti způsobil infekci. V případě opětovné infekce tak vůči němu vyvolá silnější a rychlejší imunitní odpověď, aby zabránil propuknutí onemocnění.
Vakcíny jsou speciální léky, které stejným způsobem (avšak cíleně a kontrolovaně) cvičí náš imunitní systém. Funguje to tak, že oslabený patogen (virus nebo bakterie), případně jen nějakou jeho část, podáme do lidského těla, aby se buňky imunitního systému naučily s daným patogenem bojovat.
Téma vakcín je však velmi komplikované a v současné době nezdravě diskutováno. Chybné informace nebo nesprávné interpretace o očkování často vedou k ohrožení veřejného zdraví. Pokud máte zájem o korektní informace, obracejte se na zdravotnicky vzdělané lidi, lékaře nebo lékárníky.
Péče o rány
O běžné poranění se umíme postarat i sami – ránu vyčistíme proudem čisté vody, abychom vyplavili většinu nečistot a mikroorganismů. V dalším kroku ji ošetříme přípravkem s antiseptickými (antimikrobiálními) účinky, např. peroxidem vodíku či jiným přípravkem, běžně dostupným v lékárně.
Takto vyčištěnou ránu zakryjete buď náplastí nebo obvazem (dle závažnosti), čímž ji chráníte před další možnou infekcí. Krycí materiál je však třeba pravidelně měnit, a co je nejdůležitější, pozorovat známky infekce – zarudnutí, otok, bolestivost nebo zahnisání. V případě nezlepšujícího se poranění byste již měli vyhledat lékařskou pomoc.
Při velkých zraněních je okamžité vyhledání lékařské pomoci samozřejmostí. Lékař ránu vyčistí, případně zašije, nebo podá/předepíše antibiotikum.
Existují však i taková zranění, která se navenek nejeví jako závažná, nezpůsobují výrazné krvácení ani velmi nebolí, ale riziko infekce je u nich někdy větší než při velkých ranách.
Které to jsou?
Jde o rány, které neumíte pořádně vyčistit. Například šlápnete na hřebík – vyčištění takové hluboké rány byste měli nechat na odborníka. Dalšími příklady menších poranění jsou kousnutí od zvířat, štípnutí hmyzu či členovců, například klíšťat, které mohou přenášet lymskou boreliózu nebo TBE.
Léčba otravy krve
Sepse je závažný, život ohrožující stav, který vyžaduje neodkladnou lékařskou pomoc. Většina pacientů se sepsí je hospitalizována na jednotce intenzivní péče, kde tým zdravotníků začíná okamžitou léčbu.
Zdravotníci urychleně podávají pacientovi do žíly širokospektrální antibiotika. Proč právě ta? Je to kvůli tomu, že většinu případů sepse zapříčiňují baktérie, a čekání na výsledky z laboratoře o opravdovém původci by bylo ohromně riskantní. Pacientovi však současně odeberou krev jakož i jiné tělesné tekutiny, aby odborníci přesně zjistili, o jaký patogen jde, a pak nasadili lék právě proti němu.
Někdy je však podání léků nedostačující. Tehdy se přistupuje k operativnímu odstranění zdroje nákazy. Zdrojem mohou být hnisavá ložiska, které se musí odsávat / vysoušet. Někdy je nutné chirurgicky odstranit celá tkáň (vyříznutím nebo amputací).
Doplnění tekutin
Společně s podáním antiinfekčních léčiv je v prvních momentech nutné i doplnění tělních tekutin. Předchází se tak výraznému poklesu tlaku krve, který by mohl vést k septickému šoku. Nitrožilní podávání tekutin rovněž zajišťuje nezbytnou dodávku živin do orgánů, čímž se sníží riziko jejich poškození.
V případě, že ani podání tekutin neupravilo tlak krve na požadovanou hodnotu, podávají se léčiva s vazokonstrikčním účinkem. Tyto léčiva stahují cévy, čímž zvyšují tlak krve, která v nich proudí. Příkladem je noradrenalin. Jako další lze použít léčiva k tlumení bolesti nebo sedativa – léky na uklidnění.
Kyslík a umělé dýchání
Pro záchranu života pacienta je někdy nutná kompenzace porušených, resp. nedostačujících funkcí životně důležitých orgánů. Pacientům je podáván kyslík, případně jsou nastaveni na umělé dýchání. V případě poškození ledvin je pacient napojen na dialýzu, což je přístroj, který pročišťuje/filtruje krev.
Prognóza
To, zda se pacient zotaví ze sepse, závisí na několika faktorech. U starších, nemocných a jinak rizikových pacientů je možnost úmrtí mnohem vyšší než u mladých a zdravých. V průměru se úmrtnost na sepsi pohybuje okolo 30 %.
Je třeba si však uvědomit, že prognóza závisí také na tom, jak rychle byla pacientovi otrava krve diagnostikována, jak rychle mu byla podána adekvátní léčba. Čím dříve se začalo s léčbou, tím je riziko úmrtí nižší.
Post-septický syndrom
U některých lidí, kteří přežili sepsi, se někdy vyvine tzv. post-septický syndrom. Sepse je nesmírně traumatizující zážitek, který může zanechat dlouhodobé psychologické, ale i fyzické následky. Toto jsou hlavní příznaky post-septického syndromu:
- nespavost,
- noční můry, halucinace, záchvaty paniky,
- extrémní únava,
- poruchy koncentrace a myšlení,
- posttraumatická stresová porucha,
- bolest svalů a kloubů,
- ztráta chuti k jídlu.
Lidé s tímto syndromem by měli podstoupit profesionální psychologickou terapii, případně určitou formu rehabilitačních cvičení. Důležitá je také emoční podpora od blízkých.
Nic nepodceňujte!
Rozpoznání situace, kdy může hrozit propuknutí sepse, je obvykle klíčové. O to více, pokud současně trpíte infekčním onemocněním, nebo jste se nedávno poranili.
Sepse je i dnes strašákem. Neustálý pokrok ve výzkumu tohoto stavu, a tedy i stále vyspělejší zdravotnictví, však pomáhá snižovat riziko vzniku otravy krve a úmrtí.
Nikdy neváhejte volat sanitku, pokud si myslíte, že zažíváte příznaky sepse. Rychlost příjezdu lékařské pomoci může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.
I proto jsou tak důležité správné informace o otravě krve, o jejích příznacích, prevenci a všech rizikových faktorech.
Autor je farmaceut
Zdroje:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25444488
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK6957/
- https://www.uptodate.com/contents/preventing-severe-infection-after-splenectomy-beyond-the-basics
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sepsis/diagnosis-treatment/drc-20351219
- https://www.webmd.boots.com/a-to-z-guides/sepsis-blood-poisoning-or-septicaemia?page=3
- www.sepsis.org
- https://study.com/academy/lesson/post-sepsis-syndrome-symptoms-treatment.html