Léčba chřipky: Na chřipku antibiotika nezabírají. Musíte ji vyležet.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Každý z nás zná hlavní příznaky chřipky – malátnost, bolesti hlavy nebo svalů, zánět dýchacích cest, horečka.

Chřipka je nepříjemná, protože omezuje naše běžné fungování. Při oslabené imunitě může dokonce způsobit komplikace.

Co vlastně chřipka je?
Jak dlouho trvá?
A co nám pomůže, abychom byli rychleji fit?

Co je chřipka?

Chřipka je vysoce nakažlivé onemocnění dýchacích cest způsobené virem. Ačkoli chřipka ve vzduchu koluje po celý rok, nejčastěji se vyskytuje na podzim a v zimě. Proto toto období nazýváme „chřipková sezóna“.

Problémem je, že virus chřipky je velmi proměnlivý – dalo by se říct i „učící se“. Hlavní typy viru označujeme jako A, B a C. Typy B a C napadají člověka, typ A se běžně vyskytuje u zvířat – ptáků, prasat nebo koní. Pokud však virus typu A zmutuje, může být nebezpečný i pro lidi.

Samozřejmě i „lidské“ chřipkové viry běžně mutují – mění své vlastnosti. Proto se téměř každou sezónu v populaci šíří jiné typy virů. To znamená, že kvůli proměnlivosti virů se můžeme chřipkou nakazit i vícekrát během jedné sezóny.

To je také důvod, proč Světová zdravotnická organizace celoročně sleduje cirkulaci chřipkových virů a následně určuje, jaký kmen má obsahovat vakcína pro následující chřipkovou sezónu.

Inkubační doba chřipky

Víte, jak dlouho trvá, než se objeví první příznaky? Inkubační doba chřipky je obvykle 14 dny. Lékaři uvádějí, že průměrná doba, než se chřipka projeví, jsou 2 dny. Mnohé ale závisí i na naší imunitě – silnější organismus „odolává“ o něco lépe.

liečba-chrípky-inkubačná-doba
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Co ještě ovlivňuje inkubační dobu?

  • množství viru, kterému jsme byli vystaveni – čím více virových částic, tím kratší inkubační doba,
  • způsob, jakým se virus dostal do těla,
  • získaná imunita vůči chřipce – předchozí kontakt s virem zkracuje inkubační dobu (imunitní systém virus rychleji rozpozná).

Kdy jsme pro okolí nakažliví? Jak dlouho trvá chřipka?

Ještě předtím, než pocítíme první příznaky, můžeme infekci přenášet na ostatní. Nejvíce nakažliví jsme zhruba den před projevem prvních příznaků – tehdy jsme nejvíce nakažliví.

Například pokud přijdeme do kontaktu s virem v sobotu ráno, už v neděli večer ho můžeme šířit dál. A v pondělí odpoledne se objeví první příznaky chřipky.

Ani po propuknutí nemoci nakažlivost nekončí – můžeme ohrožovat okolí ještě dalších 5 až 7 dní. Děti, senioři a dospělí s oslabenou imunitou bývají infekční ještě déle. Únava a slabost navíc mohou přetrvávat až 2 týdny.

Zabije chřipku zima?

Mnozí si myslí, že když teplota venku klesne pod nulu, chřipka „vymrzne“. Není to pravda. Naopak – v chladu se virové kapénky dělí na menší, a tím snadněji pronikají do těla. V teplejším prostředí jsou kapénky větší, a proto rychleji klesají k zemi.

Jak se chřipka šíří?

Virus se nejčastěji šíří kapénkovou infekcí – tedy při kašli a kýchání. Proto je důležité, aby nemocní zůstali doma. Nakazit se ale můžeme i nepřímo, například dotykem předmětů nebo povrchů, kterých se předtím dotkl nakažený člověk (a pak se dotkneme očí, nosu nebo úst). Onemocnět můžeme i tehdy, pokud nemocný kýchl na klávesnici, nebo se předtím odkašlal do ruky a následně sáhl na kliku.

Nákaza se šíří snadno a rychle, proto bychom si měli důsledně mýt ruce, zvláště po příchodu z venku. Nemocný může šíření viru omezit tím, že kýchá do kapesníku a nosí roušku. U nás to sice zatím není běžné, ale už se občas objevují lidé, kteří roušku nosí i na veřejnosti.

Víte, že virus chřipky může na kapesníku přežít až 12 hodin? A na hladkých površích dokonce až 48 hodin!

liečba-chrípky-príznaky
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Brzké příznaky chřipky:

  • horečka,
  • bolest hlavy,
  • bolest za očima,
  • bolest v krku,
  • ucpaný nos,
  • suchý kašel,
  • bolesti svalů,
  • zimnice,
  • malátnost, únava, slabost,
  • nevolnost, zvracení, bolest uší – zejména u dětí.

Víte, jak poznat rozdíl mezi chřipkou a běžným nachlazením? Nachlazení se rozvíjí postupně, zatímco chřipka se objeví náhle a intenzivně. Chřipka vás jednoduše hned „složí“. Teplota často přesahuje 38 °C.

Léčba chřipky

Ať už k překonání chřipky zvolíte přírodní prostředky nebo volně prodejné přípravky z lékárny, v každém případě zůstaňte v posteli a pijte dostatek tekutin. Základem jsou vitamin C, vitamin D a zinek. Pokud uvažujete o antibiotikách, rychle na ně zapomeňte.

Na chřipku antibiotika nefungují, i když si je mnoho pacientů žádá. Lékař vám je předepíše pouze v případě, že se nemoc zkomplikuje a přejde do vážnějšího stavu.

liečba-chrípky-prevencia
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Domácí recepty proti chřipce

Naše babičky dobře věděly, že na všechny viry je nejlepší teplý kuřecí nebo hovězí vývar. Tím rozhodně nic nezkazíte – naopak, taková polévka vás určitě posílí. Nezapomínejte ani na luštěniny, ořechy a semínka, které mají vysoký obsah zinku.

Při bolestech v krku si připravte domácí kloktadlo z teplé vody a soli. Tento jednoduchý trik sliznici vydezinfikuje a vyčistí. Slanou vodu však nepolykejte! Pomoci si můžete také napařováním nad slanou vodou nebo bylinkami. Důležité je také zvlhčovat vzduch v místnosti.

Z koření a bylin se osvědčují zázvor, česnek, hřebíček, anýz, kurkuma, badyán.

Očkování proti chřipce

Lékaři doporučují očkování proti chřipce jako jeden z nejúčinnějších způsobů prevence. Právě v tomto období jsme si všimli, že v mnoha lékárnách jsou již vakcíny proti chřipce dostupné. Nejde však jen o jejich dostupnost, ale také o cenu, kterou za očkování zaplatíte.

Dříve než se necháte očkovat, poraďte se se svým lékařem, který dobře zná váš zdravotní stav. V některých případech totiž očkování proti chřipce není vhodné a může způsobit komplikace.

Odbornou kontrolu provedla MUDr. Jana Straková, praktická lékařka pro dospělé s atestací z endokrinologie, členka výboru Slovenské společnosti všeobecného praktického lékařství.

 

Zdroje:

Napsat komentář