Pálení žáhy v těhotenství: Co to znamená? Která jídla jsou riziková?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Každá nastávající maminka očekává ranní nevolnosti, rostoucí bříško a prsa, změny nálad. Pálení žáhy však nejednu z nás překvapí.

Pálení žáhy je velmi nepříjemný pocit. Máme kyselou chuť v jícnu, což může přetrvávat desítky minut, ale i několik hodin.

Kdy a proč vzniká žáha?

Která jídla a situace ji podporují?

Co zabírá na pálení žáhy v těhotenství?

Kdy to už řešit s lékařem?

Kde vzniká pálení žáhy?

Pálení začíná za hrudní kostí a směruje k jícnu – k trubici, která spojuje krk se žaludkem. Nepříjemné pálení způsobují kyseliny, které se vrací nahoru jícnem, pričemž někdy vystoupají do hrdla. Odborně to nazýváme gastroezofageální reflux.

Zde jsou další příznaky pálení žáhy:

  • kyselá chuť v ústech,
  • bolest krku,
  • zvýšené krkání (říhání),
  • časté odkašlávání,
  • nafouknuté břicho.

Pálení žáhy v těhotenství – proč se to děje?

Pročo nás v těhotenství časteji pálí žáha? Podle hodnověrných studií, trápí žáha téměř 45 % budoucích maminek. Zároveň však není pravda, že se jedná o základní příznak těhotenství – žáha se většinou objevuje až po 27. týdnu těhotenství.

Pálení žáhy v těhotenství je důsledkem hormonálních změn. Na „vině“ je progesteron – nazývaný také „těhotenský hormon“. Progesteron nejprve připravuje dělohu na uhnizdění embrya, později zabezpečuje zdravé těhotenství a uvolňuje svalstvo.

Horší je, že vyšší hladiny progesteronu uvolní také jiný sval – svěrač mezi jaícnem a žaludkem. Výsledek? Když jíte nebo pijete, svaly svěrače se uvolní, aby jídlo mohlo přejít do žaludku.

Vzápětí se však svěrač nedostatečně stáhne, a tak se žaludeční kyselina s natráveným obsahem dostane až do „krku“.

Platí také, že pokud jste mívali pálení žáhy před těhotenstvím, velmi pravděpodobně se to projeví také v těhotenství. Navíc, kvůli progesterónu má těhotná žena pomalejší trávení. Natrávené jídlo tedy zůstává v žaludku déle, čímž roste také riziko pálení žáhy.

Růst dítěte

Toto je další důvod, proč se v těhotenství objevuje pálení žáhy. Děloha se kvůli děťátku rozšiřuje, přičemž „soutěží“ o prostor s dalšími orgány. O místo bojuje především se žaludkem, a ten potom vyprodukuje víc kyseliny, hlavně pokud se najíte doplna. I takové kopnutí od miminka, když je už otočené hlavičkou dolů, vyvolá pálení žáhy.

pálenie-záhy-v-tehotenstve-co-to-znamena
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Strava v těhotenství

Máte citlivý žaludek a špatné zkušenosti s refluxem? Vyhýbejte sa jídlům s výraznou dráždivou chutí! Především kyselá a kořeněná jídla tento stav zhoršují. Na druhou stranu vyvolá pálení žáhy i hlad. Vždy mějte po ruce malé a chuťově jemné občerstvení. Jezte menší porce, ale pravidelně. Klidně teď jezte 5x denně.

Těmto potravinám se vyhýbejte:

  • citrusy,
  • rajčata,
  • cibule,
  • česnek,
  • čokoláda,
  • káva a kofeinové nápoje,
  • sladké bublinkové nápoje,
  • všecny kyselé potraviny.

Nejezte ani smažená nebo mastná jídla, protože zpomalují trávení.

Poraďte se s lékařem

Při jakýchkoliv zdravotních problémech, které vám znepříjemňují těhotenství, byste se měli radit s lékařem. Pálení žáhy se dá ovlivnit léky na předpis – jsou vhodné i během těhotenství. Volně prodejné léky konzultujte s lékařem. Ale pozor – co fungovalo u kamarádky, nemusí fungovat u vás!

Bez dohody s lékařem nikdy neužívejte antacida. Především ta s aspirinem potenciálně ohrožují zdraví plodu! Antacida užívejte pouze na doporučení lékaře

pálenie-záhy-v-tehotenstve-pomoc
Po jídle nikdy neležte! Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Tipy na úlevu: Co pomáhá při pálení žáhy?

  • Při jídle, i hodinu po něm, seďte rovně. Gravitace zabezpečí, aby jídlo zůstalo tam, kde má. Rozhodně si nechoďte hned po jídle lehnout! Raději zvolte polohu mezi sedem a lehem, s podepřenými zády.
  • Jezte pomalu. Rychlé „hltání“ vede k trávicím problémům – bez ohledu na to, zda jste těhotná, nebo ne. Vychutnávejte si každý kousek, ale nepřejídejte se.
  • Poslední jídlo snězte alespoň 3 hodiny před spaním.
  • Pijte průběžně, v malých dávkách – ne najednou a velká množství. I jeden větší pohár je někdy příliš. Raději méně a častěji, aby žaludek netrpěl.
  • Na noc si vemte polštář navíc. Zvýšená poloha hlavy o 10 centimetrů (oproti břichu) zabrání refluxu. Některé ženy poslední noci před porodem doslova prosedí.
  • Noste volné oblečení. Během těhotenství se vyhýbejte uplému spodnímu prádlu, včetně stahovacích kalhotek, topů, či korzetů! Je to nebezpečné nejen pro vás, ale také pro děťátko. Vybírejte si volné oděvy z přirozených materiálů.
  • Vyzkoušejte zázvor. Jemný zázvorový čaj (nebo zázvorové keksy) si oblíbilo mnoho maminek. Zázvor spolehlivě potlačí žáhu. Zároveň se nepotvrdilo, že by nějak škodil nenarozenému děťátku.

Věříme, že žádná uvědomělá budoucí maminka nepije alkohol! I ten zvyšuje riziko žáhy!

co-na-reflux-v-tehotenstve
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Odbornou kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekoložka s atestací z gynekologie a porodnictví.

Zdroje:

Napsat komentář