Zubní kámen: Tato tvrdá hmota vzniká ze zubního plaku. Co s ní?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zubní povlak a zubní kámen spolu úzce souvisejí. Pokud důsledně dbáme o ústní dutinu, minimalizujeme tvorbu mikrobakteriálního povlaku, a tím i zubního kamene.

Jsou však i další faktory, které podporují vytváření zubního kamene, této tvrdé a nehezké hmoty, která se ukládá mezi zuby a dásněmi.

Co je to zubní kámen?
Jak a proč vzniká?
Můžeme zmírnit jeho tvorbu?
Jak se zbavíme zubního kamene, když ho už máme?

Základním problémem je zubní povlak

Když se jídla, tekutiny a sliny v ústech setkají, vzniká prostředí, které je živnou půdou pro rozmnožování škodlivých bakterií. Ty se hromadí nejen na zubech, ale i při dásních, zejména na rozhraní mezi dásněmi a zuby.

Bakterie produkují silné kyseliny, které útočí na naši zubní sklovinu, resp. dásně. Některé potraviny, ale především nedostatečná hygiena, znásobují tvorbu zubního povlaku. Ten zase přispívá k hromadění zubního kamene.

Zubní povlak (nebo plak) je tedy základem zubního kamene. Jeho tvorbu podporují i další faktory, jako každodenní jídlo a pití či kouření.

Stav zhoršují také:

  • jednoduché cukry (sacharóza),
  • uhlohydráty,
  • škroby z nealkoholických nápojů, sladkostí a ovoce (včetně citrusů),
  • kolové a slazené nápoje,
  • bramborové lupínky.

Máte nepříjemný dech? Zkuste si nehtem setřít zubní povlak. Když si k němu přičichnete, rychle zjistíte, že dvakrát nevoní.

Co je zubní kámen

Zubní kámen je žlutá nebo hnědožlutá usazenina. Vytváří se po ztvrdnutí zubního povlaku, což se děje tehdy, když si nedůsledně čistíme zuby. Nahromaděný zubní kámen je už pevně spojen se zubní sklovinou – proto se ho nemůžeme zbavit, odstraní ho pouze zubní lékař nebo dentální hygienik.

Zubní kámen se tvoří snadněji a rychleji, pokud máte sušší ústní dutinu nebo zuby natěsnané blízko sebe. Zejména v druhém případě je zubní hygiena o něco složitější, proto se doporučují častější návštěvy u dentálního hygienika.

Dentální hygienu bychom měli podstoupit alespoň jednou ročně, ideálně každých 6 měsíců. Při této příležitosti požádejme odborníka o tipy na péči o ústní dutinu, které zvládneme i doma.

Věděli jste, že 68 % dospělých má zubní kámen? Více zubního kamene mají starší lidé, ale je to individuální.

ako-odstrániť-zubný-kameň
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Jak vzniká zubní kámen?

Pokud si pravidelně neodstraňujeme zubní plak, minerály ze slin „zajistí“ jeho ztvrdnutí. Už během 2472 hodin se plak přemění na zubní kámen.

Zubní plak si můžeme odstranit běžným čištěním doma, ale zubního kamene se sami nezbavíme. Vyžaduje to zásah zubního lékaře nebo dentálního hygienika.

Jak omezit tvorbu zubního kamene?

Základem je pravidelné čištění zubů i mezizubních prostor. Mikrobiálního plaku si nemusíme vždy všimnout, protože někdy je světle žlutý, jindy bezbarvý. Navíc se rád usazuje na těžko dostupných místech – mezi zuby nebo vzadu v ústech.

Tip pro vás!

Pokud chcete zjistit, zda si plak správně odstraňujete, zkuste ho obarvit speciálními tabletami. Na trhu existují tablety, které zabarví pouze plak, nikoliv celé zuby. Díky tomu ho lépe uvidíte a můžete ho důkladněji odstranit.

Jak předcházet zubnímu kameni:

  • 2x denně si čistěte zuby kartáčkem a pastou (důležitý není čas, ale výsledek – když si přejedete jazykem po zubech, musí být hladké),
  • mnoho zubařů doporučuje elektrický kartáček – poraďte se o tom se svým zubařem,
  • zuby si dočišťujte dentální nití,
  • po čištění si zuby vždy důkladně vypláchněte,
  • po nemoci vyměňte kartáček (jinak přibližně jednou za 6 týdnů),
  • pravidelně navštěvujte zubaře (na dentální hygienu),
  • nekuřte.
zubný-kameň-fajčenie
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Jak se zbavit zubního kamene, pokud ho už máte

Nahromaděný zubní kámen je dobrým důvodem k návštěvě dentálního hygienika nebo zubního lékaře. Kámen je velmi pevně spojen se zubní sklovinou, a proto ho odstraní pouze odborník se speciálními nástroji.

Nesnažte se zubní kámen odstraňovat doma nějakým improvizovaným „dlátem“! Existuje několik jemnějších domácích triků, ale s nimi raději opatrně. Navíc vám nikdy nepomohou tak, jako odborník.

Čištění zubů jedlou sodou

Jedlá soda (soda bikarbona) je skvělým pomocníkem při čištění usazenin, připálenin či obkladů, ale pomáhá i při zubním kameni. V žádném případě si však zuby nedrhněte přímo sodou – mohli byste si poškodit sklovinu! Místo toho zkuste zubní pasty s jejím obsahem. Ty minimalizují tvorbu zubního plaku lépe než běžné pasty.

Jedlá soda chrání zuby před demineralizací. Co to znamená? Demineralizace je chemický proces, při kterém se ze zubní skloviny ztrácí vápník. Tento stav nastává kvůli kyselému prostředí. Soda bikarbona má vysoké pH, čímž vyrovnává pH v ústech a pomáhá tak zabránit úbytku skloviny.

ako-odstrániť-zubný-kameň-doma
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Výplach kokosovým olejem

Studie z roku 2015 potvrdila, že kokosový olej snižuje tvorbu zubního plaku. Jak správně postupovat? Rozehřejte olej, aby byl teplejší, ale ne horký. Poté ho asi 510 minut převalujte v ústech, aby neuniklo žádné místo. Olej vyplivněte do ubrousku. Ústa si hned nevyplachujte, nechte olej chvíli působit.

Odbornou kontrolu zajistila MUDr. Vladimíra Balogová-Kasajová, primářka Stomatologického centra MySmile.

Zdroje:

  1. https://crest.com/en-us/oral-health/conditions/tartar-plaque/plaque-tartar-causes-prevention-removal
  2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/324341

Napsat komentář