Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Problémy s početím potomka se netýkají jen starších párů. Stále více mladých lidí je neplodných, jak mužů, tak žen.
Na druhou stranu, počít dítě není až taková samozřejmost, jak si někdo myslí. Vždyť jen 8 z 10 žen otěhotní do 12 měsíců od prvního pokusu.
Znáte nejplodnější dny cyklu?
Jak zvýšit šanci na početí?
Čemu se vyhnout, když se snažíte o potomka?
Kdy vyhledat odbornou pomoc?
Ani mladí nemusí zplodit dítě rychle
Mnohé mladé páry jsou zklamané, pokud se jim nepodaří otěhotnět v prvních 6 měsících „snažení se“. Začnou být ve stresu, hledají problémy tam, kde možná žádné nejsou.
Samozřejmě, poruchy plodnosti trápí i mladší lidi. Mnohé rodičovské páry vám však potvrdí, že půl roku je někdy krátký čas na „přesný zásah“. A co na to lékaři?
Gynekologové doporučují bližší vyšetření až tehdy, když se vám „nedaří“ minimálně rok. Naopak, pokud máte více než 35 let, měli byste vyhledat lékaře už po půl roce neúspěšné snahy.
Proč? Důvod je jednoduchý. Plodnost, a tedy i pravděpodobnost otěhotnění, s přibývajícím věkem jen klesá.
Jak zaručeně otěhotnět? Sledujte plodné dny!
Je zajímavé, že i dnes se některé páry vůbec neřídí menstruačním cyklem ženy. Není přesně známo, zda je to z nevědomosti nebo z lhostejnosti. Jisté však je, že pokud chcete mít dítě, v první řadě se musíte zaměřit na plodné dny u ženy.
Samozřejmě, nikdo vám ani poté nezaručí, že vaše partnerka opravdu otěhotní. Toto vám nezaručí ani přirozené, ani umělé oplodnění. Zkrátka – zplození dítěte je i v moderní době takový malý zázrak.
Pokud si neumíte spočítat plodné dny, v různých mobilních aplikacích najdete menstruační kalendář. Ten vás upozorní na plodné období, resp. termín, kdy s nejvyšší pravděpodobností otěhotníte.
Jak zjistím, kdy mám ovulaci?
Pokud máte 28denní cyklus, plodné období začíná kolem 14. dne od začátku poslední menstruace. Přesněji si termín ovulace určíte pomocí ovulačních testů z lékárny.
Některé ženy však vědí i bez testů, kdy ovulují. Plodné období se totiž oznamuje hojnějším hlenovitým výtokem, který pomáhá spermiím, aby rychleji „doběhly do cíle“.
Ovulaci signalizuje také dočasná bolest v podbřišku, resp. zvýšené libido, ale toto je individuální.
Které stavy snižují šanci na otěhotnění?
Poměrně velkou překážkou je nepravidelný menstruační cyklus – menstruace má zpoždění i několik týdnů, nebo přijde už po 2 týdnech od skončení té poslední. Za touto chaotičností se často skrývá syndrom polycystických vaječníků.
Stejně tak infekce pánve v minulosti ztěžují snahu o početí dítěte. Jinou komplikací je tzv. endometrióza, která se projevuje nezvyklou bolestí při menstruaci nebo při pohlavním styku.
Ženskou plodnost snižují i tyto skutečnosti:
- nadváha, či (naopak) podváha,
- kouření,
- holdování alkoholu,
- nedostatek důležitých vitamínů,
- neschopnost relaxovat.
Pokud chcete otěhotnět, dopředu užívejte kyselinu listovou. O dávkování se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.
Mužská plodnost
Nový život začíná, když spermie muže oplodní vajíčko ženy. Ejakulát muže optimálně obsahuje přibližně 20 milionů spermií na mililitr (ml). Množství však nemusí být rozhodující – důležitější je pohyblivost, aby nejlepší spermie „doplavaly“ až k uvolněnému vajíčku.
Nejčastější příčiny mužské neplodnosti:
- slabší tvorba spermií,
- nízký počet spermií,
- chybějící spermie – ejakulát neobsahuje spermie,
- abnormální tvar spermií,
- špatná pohyblivost spermií,
- spermie se nedokážou dostat z varlat – něco je blokuje,
- tělo vytváří protilátky proti spermiím,
- sexuální problémy – neschopnost udržet, nebo vůbec dosáhnout erekce,
- hormonální problémy.
Kdo je častěji „na vině“ – muž nebo žena?
„Chyba“ při neplodnosti je stejně častá u mužů i žen. Neplatí tedy, že problémová je vždy žena! Podívejme se na celosvětovou statistiku.
- Přibližně 30 % kvůli problémům u ženy.
- Přibližně 30 % kvůli problémům u muže.
- Přibližně 25 % – problémy na obou stranách.
- Přibližně 15 % párů – příčina nejasná.
Které faktory rozhodují o plodnosti muže a ženy?
Úsměvně bychom mohli říci, že hlavním faktorem je nechráněný pohlavní styk během plodných dnů ženy. Ale nyní vážnější odpověď. Nejdůležitější podmínkou je celkově dobré zdraví obou partnerů.
Jak podpoříte svoje zdraví?
- pravidelně, mírně cvičte,
- jezte zdravě a pestře,
- udržujte si optimální hmotnost,
- nekuřte, omezte alkohol,
- omezte kofeinové nápoje,
- vyhýbejte se chemikáliím, organickým rozpouštědlům, toxinům, těžkým kovům,
- relaxujte – najděte si způsob, jak minimalizujete stres,
- spěte každou noc 6 až 8 hodin.
Kouření a plodnost
Ženy, které kouří, mají o 25 % menší pravděpodobnost otěhotnění během prvních 12 měsíců. I když přestanou kouřit, ale jejich partneři ne, stále mohou mít problémy s otěhotněním.
Muži-kuřáci zase mají méně spermií a zároveň méně zdravých spermií. Podobně jim selhává erekce. Navíc, jejich děti mají vyšší riziko astmatu!
Tedy – nejen žena, ale i muž ovlivňuje budoucí zdraví svého potomka!
Jak často mít styk, když chci otěhotnět?
Nevěřte mýtu, že před plodným obdobím je potřeba dodržovat sexuální půst. Právě naopak. Pravidelný intimní život zvyšuje kvalitu spermií a podporuje prokrvení intimních partií. Navíc – žena se takto lépe přizpůsobí partnerovu ejakulátu.
Antikoncepce: Kdy po jejím vysazení můžu otěhotnět?
U moderních antikoncepčních preparátů máte šanci prakticky hned, jakmile je vysadíte. Po skončení tabletové antikoncepce si nemusíte dávat žádnou pauzu, ani se nebojte, že by byl váš plod nějak ohrožen.
Nejdelší obnova plodnosti je po antikoncepčních implantátech – obvykle to jsou 3 až 4 měsíce. Může to být však i delší nebo kratší dobu. Více vám o tom poví gynekolog, ke kterému chodíte.
První příznaky těhotenství
První příznaky gravidity se někdy podobají menstruaci, a proto mohou být matoucí. Nejdůležitějším signálem je však vynechání menstruace – pokud nepřijde do 3 dnů, udělejte si těhotenský test.
I když bude výsledek testu pozitivní, nechte si těhotenství potvrdit gynekologem!
Jiné příznaky gravidity:
- citlivá prsa, především bradavky,
- únava,
- nevolnost,
- nafouknuté bříško,
- jemné krvácení (oplodněné vajíčko se uhnizďuje),
- častější močení.
Můžu otěhotnět během těhotenství?
Ano, můžete, i když je to málo pravděpodobné. Především u mladších žen je totiž cyklus nepravidelnější, tedy netrvá každý měsíc stejně dlouho. Někdy to může být jen 21 dní, ale jindy 35 dní. A jak tedy otěhotníte, když menstruujete?
Pokud je váš cyklus velmi krátký, řekněme těch 21 dní, ovulace může proběhnout přibližně 6. – 7. den. Pokud tedy máte nechráněný styk 3. – 4. den cyklu (během menstruace), připomeňte si, že spermie dokáží v těle přežít i 4 – 6 dní.
Co když se stále „nedaří“?
Ve vážnějších případech dnes pomáhá reprodukční medicína. Odborníci nejprve prověřují plodnost obou partnerů, až potom vybírají nejvhodnější typ léčby. Vždyť bez pomoci medicíny nedokáže počít dítě 15 až 20 % párů!
Odbornou kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekoložka, s atestací z gynekologie a porodnictví.
Zdroje:
- http://www.cyh.com/HealthTopics/HealthTopicDetails.aspx?p=438&np=455&id=2741
- https://www.healthymale.org.au/mens-health/male-infertility
- http://www.cyh.com/HealthTopics/HealthTopicDetails.aspx?p=438&np=455&id=2737
- union.sk