Delirium tremens: Jak přežít „třesoucí šílenství“? Na co se připravit?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Pokud něco děláme pravidelně, dokonce denně, a najednou to nemáme, necítíme se právě nejlépe. Jednoduše – chybí nám to. Hlavně tehdy, pokud se jedná o návykovú látku.

Představte si například, že denně vypijete 3 kávy, a teď nemůžete ani jednu. Nebo vám úplne zakážou kouření – tedy už ani šluk.

Mnohem hůře zvládneme situaci, kdy tělu nečekaně vezmeme alkohol, kterým jsme ho zásobovali pravidelně po celé roky.

Přestože je očista od alkoholu chválitebným krokem, při silnější závislosti je náhlé „odstavení“ nejen nepříjemné, ale i velmi nebezpečné.

Slyšeli jste už o stavu, který se nazývá delirium tremens (DT) – v překladu z latiny „třesoucí šílenství“?

Co si musíte uvědomit ještě předtím, než přestanete pít?

Jaké jsou abstinenční příznaky při zanechání pití?

Kdy už mluvíme o deliriu tremens?

Jak se léčí delirium tremens?

Chcete přestat pít, ale potřebujete pomoc?

Co je delirium tremens?

Prakticky každý, kdo pravidelně pije alkohol, má při náhlém abstinování fyzické i psychické problémy – od mírných, až po závažné. Síla jednotlivých příznaků závisí i od frekvence a historie pití.

Nejtěžší stav při abstinenci nazýváme delirium tremens. Většina lidí mluví  o nesnesitelném rozpoložení a obrovských bolestech, ale ani dva alkoholici, kteří si tímto prošli, nemusí mít stejnou zkušenost.

Proč vzniká delirium tremens?

Proč vlastně máme takové problémy, když přestaneme pít? Proč se nám neuleví, ale spíše přitíží? Však tělo by nám mělo poděkovat! Odpověď je jednoduchá – alkohol je depresivum.

Nadměrné pití mění fungování mozku, zpomaluje centrální nervový systém. Když těžký alkoholik přestane pít, mozek pokračuje v práci tak, jak byl zvyknutý – tedy jako by tělo svoji dávku opravdu dostalo. Výsledkem jsou nepříjemné abstinenční příznaky.

Rozhodně to však neznamená, že je lepší v pití pokračovat, než nadobro překonat závislost. Jen potřebujete odbornou pomoc, abyste jednodušeji procházely změnami, které vás při odvykání čekají.

Samozřejmě, přechod od alkoholismu k abstinenci je náročnější tehdy, pokud jste si pitím zničili tělopoškodili mozek. Ano, některé změny jsou nezvratné. Ale vy se starejte pouze o to, jak definitivně přestat.

delirium tremens priznaky
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

U koho se delirium tremens vyskytuje nejčastěji?

  • dospělí muži – především běloši, mladší, svobodní,
  • pacienti se záchvaty (různé diagnózy),
  • lidé, kteří se už pokusili abstinovat,
  • těžcí a dlouhodobí konzumenti alkoholu.

Nadměrné pití alkoholu: Kdy pijeme víc, než je zdravé?

Hranice přijatelného pití alkoholu je u žen pod 8 nápojů týdně, u mužů do 14 drinků za týden. A co je 1 alkoholický nápoj, či drink? Za 1 alkoholický nápoj považujeme:

  • 1 malé pivo,
  • 2 dl likéru,
  • 1,5 dl vína,
  • 0,45 dl 40 % destilovaného alkoholu.

Abstineční příznaky: Co se děje s tělem?

Ak pijete len občas a rozhodnete sa pre očistu, nebudete mať žiadne problémy: naopak, pocítite úľavu. U ťažkých alkoholikov je to však úplne iné – istotne sa dostavia abstinenčné príznaky. Aj preto je dobré, keď sú pod kontrolou odborníka.

Niektorí alkoholici si v týchto fázach dokážu ublížiť, alebo si len nevedia poradiť s akútnymi ťažkosťami. Áno, v niektorých prípadoch sa dá prechod ku abstinencii zvládnuť aj doma, no vždy pod dohľadom lekárov.

A prečo je také dôležité, aby lekár vedel, kedy ste prestali piť? Abstinenčné príznaky sa totiž nezačnú okamžite, ako odložíte pohár. Postupujú od miernejších k vážnejším. Neraz sa nezvládnuteľné stavy objavujú až po týždni.

Iba 5 % pravidelných konzumentov alkoholu má pri abstinencii delirium tremens. Tento stav sa najčastejšie vyskytuje u ťažkých alkoholikov. Vopred sa poraďte s lekárom, čo môžete očakávať.

Co sa uděje v prvních 8 až 12 hodinách abstinence?

Prvních projevů odvykání si všimnete po 8 12 hodinách od posledního pití. Tyto příznaky obyčejně trvají 13 dny, někdy i déle. Zahrnují:

  • úzkost,
  • neklid,
  • podrážděnost,
  • výkyvy nálad,
  • vlhkou pokožku,
  • pocení,
  • bolesti hlavy,
  • nedostatek energie,
  • chvění,
  • nevolnost,
  • zvracení.

Jaké změny pocítíte po 12 až 24 hodinách?

Postupně se přidávají i další symptomy, které jsou už vážnější. Hranici 12 hodin berte spíše orientačně, není potřeba na ni čakat s hodinkami. Mohou se objevit:

delirium-tremens-prva-pomoc
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kdy nastává delirium tremens?

Doposud jsme mluvili o mírnějších nebo středně vážných příznacích, které se většinou dají vydržet. Narozdíl od toho se delirium tremens projeví v celé svojí síle po 48 96 hodinách od poslední skleničky – někdy dokonce ještě později, po 710 dnech.

Fázi delirium tremens obvykle doprovází silný neklid. Občasná není ani panika, dokonce pocit blížící se smrti – přispívají k tomu změny srdečního rytmu či stížené dýchání.

Příznaky deliria tremens obyčejně ustoupí do několika dnů, ale ty vážnější stabilizujeme pouze díky okamžité lékařské pomoci. Bohužel je reálná i smrt.

Příznaky deliria tremens:

Delirium tremens: Moderní léčba

Pokud jste si důkladně přečetli výše psané informace, tak je vám už jasné, že delirium tremens není žádná zábava. Naopak je to urgentní zdravotní stav, který vyžaduje hospitalizaci. Léčba je zaměřená na záchranu života, předcházení komplikacím a zmírnění příznaků.

Nadměrné pití vede i k nedostatku důležitých živin. Při zotavování potřebujete různe vitamíny a minerály, především thiamin, zinek, fosfát, hořčík a kyselinu listovou.

Léčba zahrnuje:

  • infuze (na hydrataci),
  • benzodiazepiny,
  • lorazepam,
  • chlordiazepoxid,
  • léky na zastavení záchvatů,
  • sedativa na uklidnění,
  • antipsychotika (jako prevence před halucinacemi),
  • léky na snížení horečky,
  • léky na bolest.

Léčbě v nemocnici se nebraňte, může vám to zachránit život

Pokud vám lékař navrhne pobyt v nemocnici, nebraňte se tomu. Je důležité, aby zdravotníci mohli sledovat váš stav, protože takto vás jednodušeji ochrání před vážnými komplikacemi. Věřte, že byste je nechtěli zažít. Smrt je blíže, než si myslíte.

Je známé, že hospitalizace a lékařská starostlivost výrazně snižuje úmrtnost na delirium tremens. Bez vhodné léčby umírá 1535 % těžkých alkoholiků. Nejčastější příčiny úmrtí? Srdeční selhání, resp. selhání dýchání.

Ještě dříve, než přestanete pít

Klobouk dolů před všemi alkoholiky, kteří se ze dne na den rozhodnou přestat, a myslí to vážně. I když ne u každého, kdo se odhodlá k abstinenci, nastane delirium tremens, raději si o svém záměru promluvte s lékařem.

Proč? Dopředu nikdy nevíte, jak vážné budou „vaše“ abstinenční příznaky. Na některé se opravdu nedá připravit. Nehazardujte s životem. V současnosti najdete i mnoho online podpůrných stránek, klubů a skupin.

 

Zdroje:

  1. https://www.webmd.com/mental-health/addiction/delirium-tremens#1
  2. https://www.verywellmind.com/what-is-it-like-to-go-through-alcohol-withdrawals-80193
  3. https://www.healthline.com/health/alcoholism/delirium-tremens#withdrawal-timeline
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482134/
  5. https://link.springer.com/article/10.1007/s40265-015-0358-1
  6. http://biomed.papers.upol.cz/artkey/bio-201501-0007_alcohol_withdrawal_delirium_-_diagnosis_course_and_treatment.php
  7. https://www.rivistadipsichiatria.it/archivio/2925/articoli/29413/

Napsat komentář