Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Alergie je nejčastěji spojovaná s alergeny z přírody – pyly rostlin. Sezónní alergie ovšem není jediným typem této překvapivé reakce imunitního systému. Známe kožní alergie, alergické reakce na různe chemikálie, alergie na potraviny, známá je také alergie na slunce. Mnohé vznikají už v raném dětství, jiné můžeme získat kdykoliv během života. Proč vlastně tato reakce vzniká a jak?
Co je to vlastně alergie?
Jaké jsou příznaky jednotlivých typů?
Proč vznikají kožní alergie?
Jakými přípravky se dajú léčit projevy těchto stavů?
Co vás čeká na diagnostice u lékaře?
Dá se alergiím vyhnout?
Jak souvisí s alergiemi astma?
Znáte nejčastější alergie u dětí?
Alergie je reakce imunitního systému na cizorodou látku – alergen. Tato látka obyčejně není škodlivá a většině z nás nedělá problémy. K známým alergenům patří pyly, některé potraviny nebo srst domácích zvířat.
Imunitní systém si můžeme představit jako strážce svého zdraví, který stojí při vstupní bráně. Skrz ni přichází látky z okolního prostředí. Pokud zaregistruje škodlivinu, začne proti ní bojovat. Někdy může omylem považovat za škodlivý patogen i různé druhy alergenů. Tehdy se objeví příznaky.
Pomýlený boj proti škůdci, který škůdcem není
Imunitní systém začne proti alergenu bojovat a v závislosti na jeho druhu vzniká zánět, otok, slzení, kýchání, vyrážky nebo množství jiných symptomů. Vzhledem k měnícímu se životnímu prostředí alergenů přibývá a lidská imunita dělá chyby častěji. Alergie tedy dnes považujeme už za běžné stavy – není divu, když s nimi má zkušenost přibližně 30 % populace. Dobrou zprávou je, že existuje několik léčebných postupů, které zmírňují příznaky.
Hlavní typy alergií a jejich příznaky
Potravinová alergie
K příznakům alergické reakce na potraviny patří otoky, kopřivka, nevolnost, únava. Obyčejně chvíli trvá, než si uvědomíme, že tyto příznaky souvisí s nějakou potravinou. Při vážných reakcích okamžitě vyhledejte lékaře.
Sezónní alergie
Říkáme jí také senná rýma. Příznaky jsou podobné jako při nachlazení – výtok z nosu, zduřené sliznice, oteklé, někdy také červené oči. Tyto příznaky se obyčejně dají zvládnout doma pomocí volně prodejných léčiv, avšak při výraznějších symptomech, se kterými si nevíte rady, určitě vyhledejte lékaře.
Kožní alergie
Vyrážka může být doprovodným příznakem jiné alergie nebo přímý následek kontaktu s alergenem v daném místě. Vyrážku často vyvolá alergická reakce na potraviny, ale také vzniká, když se dotknete něčeho, na co jste alergičtí, například čistícího prostředku nebo rostliny.
Projevy kožních alergie:
- bolestivé nebo svědící vyrážky,
- zanícené kožní skvrny – ekzém,
- kontaktní dermatitida – téměř hned po doteku s alergenem na místě vzniknou červené svědící skvrny,
- podrážděný nebo zanícený krk či hltan,
- kopřivka – červené svědící a vyvýšené fleky různých velikostí a tvarů,
- oteklé oči.
Alergie na slunce
Svědivými červenými vyrážkami, či puchýřkami se projevuje také alergická reakce na slunce – sluneční vyrážka (odborně polymorfní světelná erupce). Vzniká na kůži vlivem silného UV záření a volných radikálů. Dobrou ochranou jsou krémy s vyšším UV faktorem – mezi 30 a 50 SPF.
Anafylaktický šok
Každý alergik by se měl mít na pozoru před važným průběhem alergie, kterému říkáme anafylaktický šok. Tato život ohrožující situace vede k těžkostem s dýchaním, závratím a ztrátě vědomí. Pokud po kontaktu s možným alergenem pociťujete náhlé zhoršení stavu, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Proč vlastně alergie vznikají?
Dodnes není celkem jasné, proč imunitní systém vyvolá alergickou reakci, když se do těla dostane běžně neškodná cizorodá látka. Jisté však je, že náchylnost na alergickou reakci geneticky odevzdáváme z pokolení na pokolení. Nepřenáší se však konkrétní druh alergie. Takže pokud trpíte alergií na mléko, vaše dítě nemusí být na mléko alergické. Může však trpět jiným druhem alergie.
Běžné alergeny:
- živočišného původu – srst domácích zvířat, odpad z roztočů a švábů,
- léky – nejčastěji penicilinové a sulfátové,
- potraviny – pšenice, ořechy, mléko, měkkýši a vejce,
- bodnutí hmyzem – včely, vosy a komáři,
- plíseň,
- rostlinného původu – pyly trávy, plevele a stromů, smůla.
Častými alergeny jsou také latex a kovy, především nikl.
Léčba alergií
Přestože je není možné úplně vyléčit, dnes už umíme potlačit příznaky. Nejdůležitější je zjistit spouštěč reakce a vyhýbat se mu. Pokud to není možné – například alergen pochází z prostředí, pomůže podporná léčba. Obyčejně zahrnuje antihistaminika, která zmírňují příznaky. Kromě nich vám alergiolog, respektive imunoalergiolog může předepsat kortikosteroidy, loratadin, kromolyn sodný, dekongestanty a takzvané modifikátory leukotrienů.
Jednou z metod léčby alergií je imunoterapie, při které jde o to, že postupně – v průběhu let – si budete zvykat na alergen prostrednictvím přesně rozvrhnutých injekcí. Pokud zafunguje, jak má, měli byste se zbavit příznaků.
Co vás čeká u lékaře?
Pokud jste dostali od lékaře doporučení k alergiologovi nebo imunoalergiologovi kvůli podezření na alergickou reakci, čeká vás diagnostika. Je zaměřená na vypátrání alergenu, na který vaše imunita reaguje. Lékař se vás bude ptát na příznaky, neobvyklé reakce, na jídla, které jste v poslední době jedli, na jakékoliv látky, se kterými jste mohli přijít do kontaktu – podle vašich problémů.
K přesnější diagnostice slouží krevní a kožní test.
Krevní test sleduje přítomnost protilátek imunoglobulin E (IgE). Jsou to buňky, které reagují na alergeny.
U kožního testu vám odborný lékař malými jehličkami jemně poškrábe kůži na předloktí a na tato místa nanese kapky roztoku s různymi alergeny. Reakci pokožky odečte o 20 minut později, následně sa přijdete ukázat v dohodnutý čas druhý den, přičemž si i doma zaznačíte rozsah reakce. Při alergii na některou z látek bude pokožka červená, zanícená.
Jak předejít alergii?
Přestože tomuto stavu zabránit nemůžeme, můžeme se vyhýbat alergenům alespoň do jisté míry a zmírnit tak příznaky. Vyhýbání se dráždivým látkám je nejefektivnější způsob prevence především při potravinové alergii, protože můžeme lehce ovlivnit to, co jíme. Pokud nevíte, která potravina vám dělá problém, vyzkoušejte eliminační dietu – tři dny za sebou se budete vyhýbat nějakému druhu potravin nebo ovociu či zelenině a sledovat, či se příznaky zmírňují nebo, naopak, zesilňují. Důležité je vědět, čemu se máte vyhýbat, a důsledně číst složení potravin.
Pokud máte reakci na prach, pomohou čistička vzduchu, zvlhčovač a pravidelné uklízení. Náročnější je to při alergiích z vnějšího prostředí.
Jak souvisí s astmatem?
Astma je chronický stav charakteristický sípavým zvukem při dýchání. Stěžuje dýchaní a zužuje dýchací cesty v plicích. Pokud se ptáte, co má společné s alergeny, odpověď je jednoznačná – alergie astma zhoršují. Mohou vyvolat astma i v případě, že jste podobné problémy nikdy předtím neměli.
Když se astma a alergie vyskytnou společně, mluvíme o alergií vyvolaném astmatu nebo alergickém astmatu.
Jak rozeznat alergii od nachlazení?
Běžnými projavmi obou stavů jsou výtok z nosu, kýchání a kašel. Pokud je chceme rozlišit, musíme se zaměřit na další doprovodné příznaky. Například alergie často vyvolávají vyrážky na kůži a svědění očí. Nachlazení se projeví i bolestmi svalů a kloubů, zvýšenou teplotou, či horečkou. Při infekci dutin se tvoří hustý žlutý nebo žlutozelený sopel.
Myslete také na to, že alergie oslabuje imunitní systém a to znamená, že v období alergických příznaků jste náchylnější také na virózy. Takže platí, že alergie zvyšuje riziko nachlazení.
Co jou alergický kašel a chronická bronchitida?
Senná rýma tpůsobuje kýchání, ale často také přetrvávající suchý kašel. Kašel může být také příznakem astmatu. Obyčejně je horší v noci.
Alergická reakce může způsobit také chronickou bronchitidu (akutní, tedy krátkodobou mají na svědomí viry nebo bakterie). Takový zánět průdušek přetrvává celé měsíce a má ve zvyku se často vracet.
Nejčastější příčinou alergické bronchitidy jsou tyto alergeny:
- cigaretový kouř,
- znečistěný vzduch,
- prach,
- pyl,
- chemické výpary.
Problémem je, že mnohé z těchto alergenů přetrvávají v uzavíratelných prostorech, v domech, v obchodních centrech, či v kancelářích.
Alergie u dětí
Kožní alergie jsou dnes u nejmenších dětí běžnější jako před několika desetiletími. Dobrou zprávou je, že s přibývajícím věkem dětí se vytrácí. Větší děti častěji trpí respiračními (včetně astmatu) a potravinovými alergiemi.
Nejčastější kožní alergie u dětí zahrnují:
Ekzém – zánětlivé onemocnění kůže, které způsobuje červené svědící vyrážky či fleky. Vznikají pomalu a dlouho přetrvávají.
Alergická kontaktní dermatitida – objeví se rychle, často hned po tom, jak se dítě dostane do kontaktu s dráždivou látkou. V závažnějších případech vznikají bolestivé puchýře a kůže praská.
Kopřivka – červené hrboly nebo vyvýšené oblasti kůže, které vzniknou po kontaktu s alergenem (může být také nepřímý). Netvoří se šupiny a nepraskají, ale svědí, přičemž po poškrábání může kůže krvácet.
Podtrženo a sečteno
Alergie jsou dnes běžnou diagnózou u dětí i dospělých. Naštěstí, s pomocí odborníků jsou zvladatelné a nemají život ohrožující následky (kromě nouzového stavu, kterým je anafylaktický šok). Pozitivní je, že když víme, který alergen nám dělá problém, můžeme se mu alespoň do určité míry vyhýbat. Většinu alergií pacienti zvládají vyhýbáním se alergenům, léky a úpravou životního stylu. Samozřejmě ve spolupráci s alergiologem nebo imunoalergiologem.
Zdroje:
clevelandclinic.org/health/diseases/8610-allergies
mayoclinic.org/diseases-conditions/allergies/symptoms-causes/syc-20351497
webmd.com/allergies/everything-allergies
healthline.com/health/allergies
cdc.gov/nchs/data/databriefs/db121.htm
foodallergy.org/life-with-food-allergies/food-allergy-101/symptoms-of-an-allergic-reaction-to-food