Hypertyreóza: Co se děje v těle, když štítná žláza tvoří víc hormonů, než má?

(Zdroj foto: stock.adobe.com)

Při hypertyreóze se jedná o nadměrně aktivní štítnou žlázu, která tvoří a uvolňuje vysoké hladiny hormonů štítné žlázy. Většina lidí s touto diagnózou si všimne rychlého hubnutí, přestože konzumuje stejná jídla jako kdysi, z čehož se často radují především ženy. Ze začátku můžete cítit i příval energie. Přestože tyto změny vypadají pozitivně, ve skutečnosti mohou znamenat problém. Přidávají se zrychlený tep, zvýšená chuť do jídla a úzkost. Co vás čeká u lékaře a jak se hypertyreóza léčí?

Co je hypertyreóza?

Jaké funkce má štítná žláza na starosti?

Víte, jaký je rozdíl mezi hypo- a hypertyreózou?

Jaké má zvýšená funkce štítné žlázy příznaky?

Co vyvolává tento problém?

Jak probíhá diagnostika onemocnění štítné žlázy?

Jaká léčba vás čeká?

Hypertyreóza je stav, při kterém štítná žláza vytváří a uvolňuje víc hormonů, než vaše tělo potřebuje. Hyperaktivní štítná žláza tedy produkuje víc hormonů štítné žlázy, ze kterých jsou základní trijodtyronin (T3) a tyroxin (T4). Ovlivňuje jimi prakticky celé tělo, proto je potřebné tento stav léčbou dostat pod kontrolu. Častěji se týká žen než mužů.

Za co je zodpovědná štítná žláza?

Štítná žláza má tvar motýla, který se nachází v přední části krku pod ohryzkem. Hormony štítné žlázy ovlivňují:

  • regulaci tělesné teploty,
  • tepovou frekvenci srdce,
  • metabolismus (proces, který přeměňuje jídlo na energii).

Zjednodušeně můžeme říct, že když naše štítná žláza funguje správně, i naše tělo je v rovnováze a všechny jeho systémy pracují tak, jak mají.

Nicméně, pokud štítná žláza přestane fungovat tak, jak má – tvoří příliš nebo velmi málo hormonů, což ovlivní celé tělo.

Hypertyreóza a hypotyreóza: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Oba stavy – hypertyreóza i hypotyreóza souvisí s množstvím hormonů, které štítná žláza vytváří a uvolňuje. Rozdíl je v množství. Předpona HYPER- znamená něco rychlé, nadměrné nebo plné energie, v našem spojení popisuje nadměrnou aktivitu štítné žlázy a uvolňování příliš velkého množství hormonů.

HYPO- znamená v lékařském světě „nízký“ nebo „nedostatečný“. Když máte hypotyreózu, znamená to, že vaše štítná žláza je nedostatečně aktivní a neuvolňuje dostatek hormonů štítné žlázy, které vaše tělo potřebuje.

Příznaky hypertyreózy:

  • rychlý tlukot, bušení srdce (palpitace),
  • pocit chvění a/nebo nervozity,
  • hubnutí,
  • zvýšená chuť do jídla,
  • průjem a častější vyprazdňování,
  • změny ve vidění,
  • tenká, teplá a vlhká pokožka,
  • menstruační změny,
  • nesnášenlivost tepla a nadměrné pocení,
  • problémy se spánkem,
  • otok a zvětšení krku – zvětšená štítná žláza (struma),
  • vypadávání vlasů a změna struktury vlasů (křehké),
  • vypouklé oči (při Gravesově-Basedowově nemoci),
  • svalová slabost.
Pokud pociťujete příznaky hyperaktivní štítné žlázy, vyhledejte lékaře, aby mohl určit správnou diagnózu a doporučit vám léčbu. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Co způsobuje hypertyreózu? Proč vlastně vzniká?

Nadměrnou aktivitu štítné žlázy zapříčiňují různé zdravotní stavy a situace. Především tyto:

GravesovaBasedowova nemoc: Autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadne štítnou žlázu. Výsledkem je, že štítná žláza vytváří příliš mnoho hormonů. Tato nemoc je dědičná, takže pokud měl někdo ve vaší rodině Gravesovu-Basedowovu nemoc, mohou ji mít i další členové rodiny. Častěji se vyskytuje u žen a celkově tvoří až 85 % případů hypertyreózy.

Uzly ve štítné žláze: Uzly štítné žlázy jsou hrudky nebo růst buněk v ní. Rakovinotvorné jsou pouze zřídka, avšak často vedou k nadměrné tvorbě hormonů.

Zánět štítné žlázy: Tyreoiditida (thyroiditis) je zánět štítné žlázy, který může být bolestivý, ale také bezbolestný (tichý). Často se vyskytuje do jednoho roku po porodu, tehdy mluvíme o poporodní tyroiditidě). Zánětem zasažená štítná žláza nemusí být schopná zotavit se – výsledkem je hypotyreóza.

Nadměrné množství jódu: Další příčinou nadměrné funkce štítné žlázy je mnoho jódu ve stravě nebo v lécích. Proto, pokud máte riziko hypertyreózy, vyhýbejte se potravinám a lékům, které mají vysoký obsah tohoto prvku. Jód je totiž minerál, který štítná žláza používá na tvorbu hormonů.

Nejvíc jódu obsahují ryby, mořské řasy, krevety a další dary moře, jako jsou krab nebo humr.

Vysoké množství tohoto minerálu obsahují také mléko a mléčné výrobky, žloutky a jodizovaná sůl.

Rizikovým faktorem hypertyreózy je také těhotenství.

Diagnostika hypertyreózy: Co vás čeká u lékaře?

Během diagnostiky hyperaktivní štítné žlázy podstoupíte vícero testů:

  • fyzikální vyšetření,
  • krevní testy,
  • zobrazovací testy štítné žlázy.

1. Fyzikální vyšetření

Odborný lékař, který se zaobírá funkcí žláz v těle – endokrinolog, vám prohmatá oblast štítné žlázy, zkontroluje, zda není zvětšená, hrbolatá nebo citlivá.

Prohlídne vaše oči, zda nemají otok, zarudnutí, výdutě a jiné příznaky Gravesovy-Basedowovy nemoci. Stetoskopem poslechne vaše srdce, všímá si rychlého a/nebo nepravidelného srdečního tepu.

Může vás požádat, abyste natáhli ruce, zda nemáte třes, může také prohlédnout nehty kvůli změnám a pokožku, zda je teplá a vlhká.

2. Krevní testy

Absolvujete odběr krve na zjištění hladin hormonů štítné žlázy. Při hypertyreóze jsou hladiny hormonů T3 a T4 vyšší než normálně a hladina hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH) je nižší než běžně.

3. Zobrazovací testy

Zobrazovací testy umožní lékaři bližší pohled na vaši štítnou žlázu a často odhalí i příčiny hypertyreózy. Patří k nim vyšetření štítné žlázy gama sondouultrazvukem.

hypertyreóza - vyšetrenie
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Už je to jasné, máte hypertyreózu – co vás čeká dále?

V moderní době existuje mnoho možností léčby nadměrné funkce štítné žlázy. Výběr závisí především od příčiny.

Léčba hypertyreózy:

Antityroidní léky (metimazol, propylthiouracil) – blokují schopnost štítné žlázy vytvářet hormony, nabízí rychlou možnost, jak dostat hladiny hormonů štítné žlázy do rovnováhy.

Radioaktivní jód – je ústy užívaný lék, který absorbují hyperaktivní buňky štítné žlázy. Jód je poškozuje, štítná žláza se zmenšuje a hladiny jejích hormonů během několika týdnů klesnou. Ovšem tato léčba obvykle vede k trvalému zničení štítné žlázy. I když vyřeší hypertyreózu, pacient potřebuje užívat hormony štítné žlázy po zbytek života.

Operace – odstranění štítné žlázy operací se nazývá tyreoidektomie. Sice vyřeší hypertyreózu, ale zase způsobí hypotyreózu (nedostatečnou činnost štítné žlázy). Takže budete celoživotně užívat léky, které budou udržovat hormonální rovnováhu i bez štítné žlázy.

Betablokátory – blokují působení hormonů štítné žlázy na tělo. Nemění sice hladinu hormonů v krvi pacienta, ale pomáhají zvládnout symptomy hypertyreózy: zrychlený tep, nervozita a chvění. Tuto léčbu endokrinologové obvykle spojují s jinou možností dlouhodobé léčby hypertyreózy.

Rizika léčby nadměrně funkční štítné žlázy

Každá léčba má svoje pro i proti, pozitiva, ale také vedlejší účinky nebo rizika. Je na odborníkovi, aby ve spolupráci s vámi zvážil plusy a mínusy jednotlivých druhů léčby ve vašem případě – vzhledem k ostatním onemocněním a vašemu celkovému stavu.

Vedlejší účinky léků: Léky, kterými lékaři nejčastěji a úspěšně léčí hypertyreózu (metimazol a propylthiouracil), mohou zapříčinit několik vedlejších účinků. Občasným vedlejším účinkem, který postihuje méně než 1 % pacientů, je potencionální poškození jater. Dalším stejně občasným, ale závažným vedlejším účinkem je agranulocytóza (závažný pokles počtu bílých krvinek). Existuje také alergická reakce na tyto léky, která se vyskytuje asi u 5 % lidí.

Radioaktivní materiály: Při jakémkoliv postupu, který zahrnuje toto záření, roste riziko rakoviny. Bohužel dodnes studie nenašly žádnou souvislost mezi používáním radioaktivního jódu na léčbu hypertyreózy a rozvojem rakoviny.

zvýšená funkcia štítnej žľahy - hypertyreóza
Někdy je nejlepším a nejrychlejším řešením odstranění neposlušné štítné žlázy. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Operace: Při každé operaci existují určitá rizika, především infekce a krvácení. Ovšem chirurgické odstranění štítné žlázy se ve všeobecnosti považuje za velmi účinnou léčbu hypertyreózy. Ve velmi výjimečných situacích vzniknou komplikace, jako jsou paralýza hlasivek (neschopnost mluvit) a poškození příštitných tělísek, které vede k nízké hladině vápníku v krvi.

Samozřejmě, jak už jsme naznačili, po celý život budete muset užívat náhradní hormon štítné žlázy.

Co se stane, pokud máte hypertyreózu, ale neléčíte se?

Nadměrná funkce štítné žlázy ovlivňuje mnohé systémy těla – od srdce a cévního systémupo kosti. S hypertyreózou není doporučeno si zahrávat ani podceňovat její léčbu, protože komplikace jsou skutečně vážné:

  • fibrilace předsíní,
  • mrtvice,
  • kongestivní srdeční selhání,
  • osteoporóza.

Komplikace nadměrně aktivní štítné žlázy

Tyreotoxická krize nazývaná také tyreoidální bouřka

Málo častá, ale o to závažnější komplikace hypertyreózy. Nastane, když štítná žláza vytváří a uvolňuje velké množství hormonů v krátkém čase. Je to život ohrožující situace, která si vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Příznaky tyreotoxické krize zahrnují vysokou horečku, rychlý pulz (tachykardie), který může přesáhnout 140 úderů za minutu, pocit vzrušení, podrážděnosti a/nebo úzkosti, delirium, kongestivní srdeční selhání, ale také ztrátu vědomí.

Komplikace GravesovyBasedowovy nemoci

Způsobuje onemocnění očí, které se projevuje těmito příznaky:

  • vypouklé oči,
  • ztráta zraku,
  • dvojité vidění,
  • nadměrná citlivost na světlo.

Kdy je čas vyhledat lékařskou pomoc?

Rozhodně tehdy, kdy pociťujete příznaky hypertyreózy nebo pokud se už léčíte a cítíte zhoršení svého stavu (tehdy nečekejte na pravidelný roční, či půlroční termín kontroly, ale dohodněte si s lékařem dřívější).

Pokud pociťujete příznaky tyreotoxické krize nebo jiné komplikace hypertyreózy, například máte vysokou horečku a velmi rychlou srdeční frekvenci, běžte co nejdříve na centrální příjem do nemocnice nebo si zavolejte sanitku.

Zdroje:

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14129-hyperthyroidism

https://www.healthline.com/health/hyperthyroidism

https://www.endocrineweb.com/conditions/hyperthyroidism