Hypotyreóza: Pomalé trávení, únava, ztráta vlasů i přibírání

(Zdroj foto: stock.adobe.com)

Mnozí máme představu, že tělo hůře funguje, když má něčeho příliš hodně, nadměrně. Například špatného cholesterolu, triglyceridů, tuků, cukrů v krvi nebo leukocytů. Problém však může vzniknout i tehdy, kdy je něčeho málo. Například nedostatek hormonů, které produkuje štítná žláza (glandula thyroidea – lat.) svědčí o stavu zvaném snížená funkce štítné žlázy, odborně hypotyreóza (hypothyreosis – lat.). Máte příznaky, ktoré mu nasvědčují?

Kdy a proč vzniká hypotyreóza?

Jaké příznaky souvisí s nedostatečnou funkcí štítné žlázy?

Kdo má vyšší riziko hypotyreózy?

Jak probíhá diagnostika a léčba, když štítná žláza nestačí tvořit hormóny?

Na které komplikace si dát pozor?

Hypo = málo, tyreóza = onemocnění štítné žlázy

Hypotyreóza vznikne, když štítná žláza netvoří dostatek hormonů, jaké tvořit má. Opačným stavem, pokud tvoří příliš mnoho těchto hormonů, je hypertyreóza. Oba jsou problémem a každý má jiné příznaky. Rozeberme si sníženou činnost tohoto nenápadného, ale velmi důležitého orgánu.

Hlavní funkcí hormonů štítné žlázy je řídit metabolizmus těla. Právě proto není překvapující, že lidé s hypotyreózou mají často příznaky spojené s pomalým trávením.

Není velmi pozitivní zprávou, že mnozí lidé mají hypotyreózu bez toho, aby o ní vědeli – velmi často ji lékaři zjistí pouze při náhodných kontrolách nebo například v těhotenství, když je hladina hormonů štítné žlázy sledovaná. Příznaky hypotyreózy jsou častější u žen než u mužů.

Jak se stane, že štítná žláza přestane „stíhat“?

Jaké změny ve vašem těle zapříčiní sníženou nebo nedostatečnou funkci štítné žlázy?

Dvěma nejčastějšími příčinami hypotyreózy jsou zánět štítné žlázy a léčebné postupy, které ovlivňují schopnost štítné žlázy vytvářet dostatek hormonů.

Zánět štítné žlázy (tyreoiditida)

Snížená funkce štítné žlázy často navazuje na předcházející nebo aktuální zánět štítné žlázy. Zánět poškodí velké procento buněk štítné žlázy, a proto nezvládá produkovat dostatečné množství hormonů.

Najběžnějším typěm zánětu štítné žlázy a zároveň také nejčastější příčinou hypotyreózy je autoimunitní tyreoiditida. Autoimunitný zánět štítné žlázy odborníci nazývají táké Hashimotovou tyreoiditidou nebo Hashimotovou chorobou. Tento stav způsobuje vlastní imunitní systém pacienta.

Léčebné metody, které snižují tvorbu hormonů štítné žlázy

Bohužel je někdy snížená funkce štítné žlázy důsledkem léčebných metod jiných onemocnění. Zahrnují postupy nebo léky, které během hlavního léčivého efektu ovlivňují také schopnost štítné žlázy tvořit dostatek hormonů. Chcete příklad?

Operace štítné žlázy

Léčba mnohých problémů štítné žlázy, včetně hypertyreózy (nadměrně zvýšené činnosti štítné žlázy), rakoviny štítné žlázy nebo uzlin, si někdy vyžaduje chirurgické odstranění části nebo celé štítné žlázy. Je logické, že menší množství buněk orgánu po zákroku nevytvoří potřebné množství hormonů.

Terapie jódem

Další léčbou, které důsledkem bývá hypotyreóza, je terapie radioaktivním jódem. Používá sa na léčbu hypertyreózy a strumy. Přestože je jejím cílem zlikvidovat část štítné žlázy, aby struma dále nerostla nebo žláza netvořila nadmíru hormonů, někdy dojde k opačnému efektu.

Jiné příčiny hypotyreózy 

Hypofýza nepodporuje funkci štítné žlázy

Snížená funkce štítné žlázy může vyplynout i z problému v hypofýze – malé žlázy mozku. Pokud ta netvoří dostatek hormonu stimulujícího štítnou žlázu (známého jako TSH hormon), tak ani úplně zdravá štítná žláza netvoří hormony, které tělo potřebuje a očekává.

Nedostatek jódu

Běžná příčina hypotyreózy, kterou znají lékaři na celém světě především z minulosti. Dnes je méně častá kvůli používání jodidované kuchyňské soli.

Vrozená hypotyreóza

S nedostatečnou funkcí štítné žlázy se můžeme také narodit. Tehdy mluvíme o vrozené hypotyreóze. Přibližně polovina dětí z tohoto stavu vyroste, Další však potřebují celoživotní léčbu za pomoci léků na náhradu hormonů štítné žlázy.

V jakých potravinách najdete jód? Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Máte vysoké riziko nedostatočné funkce štítné žlázy?

Veštit sice neumíme, ale některé stavy a skutečnosti zvyšujú riziko tohoto onemocění štítné žlázy.

Hypotyreóza se může vyvinout u každého, ale nejčastěji se týká žen ve věku nad 50 let. Dalšími rizikovými momenty jsou:

  • onemocnění štítné žlázy nebo jakékoliv autoimunitní poruchy v rodině,
  • autoimunitní porucha, například diabetes typu 1 nebo revmatoidní artritida,
  • léky proti nadměrné činnosti štítné žlázy (léčba hypertyreózy) nebo léčba radioaktivním jódem,
  • operace štítné žlázy,
  • ozařování krku nebo horní části hrudníku,
  • těhotenství.

Jaké má hypotyreóza příznaky?

Příznaky snížené činnosti štítné žlázy se liší podle toho, jak závažný je nedostatek v tvorbě hormonů štítné žlázy. A také podle délky trvání problému – nemuseli jste o něm vědět celé měsíce.

Základní příznaky nedostatečné funkce štítnej žlázy:

  • únava,
  • slabost,
  • zvýšení tělesné hmotnosti, problémy při hubnutí,
  • suché vlasy a ztráta vlasů,
  • suchá, drsná, bledá pokožka,
  • nesnášenlivost chladu (nedokážete tolerovat nízké teploty),
  • svalové křeče a časté bolesti svalů,
  • zácpa,
  • deprese,
  • podrážděnost,
  • ztráta paměti,
  • abnormální menstruační cykly,
  • snížené libido.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Pokud máte jeden nebo vícero z těchto příznaků, promluvte si s praktickým lékařem. Při podezření vás nasměruje k endokrinologovi, který udělá diagnostiku a v případě potřeby vám nasadí léčbu. Pokud už k endokrinologovi chodíte, poraďte se přímo s ním.

Co vás čeká na diagnostice u endokrinologa?

Na diagnostiku snížené činnosti štítné žlázy stačí jednoduchý krevní test. Ukazuje funkčnost tohoto orgánu na základě hodnot hormonů TSH, T3T4. V některých případech jsou potřebné podrobnější testy.

Na posození funkce štítné žlázy jsou nejdůležitější hladiny dvou klíčových hormonů: T4 (tyroxin) a hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH). Zdravé rozsahy TSH jsou v rozmezí 0,34,2 mI U/l a při T4 se pohybují v rozmezí od 9 po 24 pmol/l.

V případě nejběžnější hypotyreózy, při které samotná štítná žláza nefunguje správně, je hladina T4 v krvi nízká, avšak hladina TSH vysoká. To znamená, že štítná žláza nevytváří dostatek hormonů. Hypofýza to zjistí a zareaguje tak, že vyloučí větší množství TSH hormonu, aby podpořila žlázu v aktivitě. Ta však tuto úlohu nedokáže splnit.

Pokud je vinníkem poruchy funkce štítné žlázy samotná hypofýza, hladina T4 bude nízká, ale bude nízká také hladina TSH. Štítná žláza se za těchto podmínek chová zdravě – vytváří hormony jako odpověď na funkci hypofýzy. Vzhledem k tomu, že hypofýza nevytváří dostatek TSH, ani štítná žláza nevytváří dostatek T4.

Diagnostiku zjednodušíte a urychlíte, pokud si budete zapisovat všechny příznaky, které pociťujete, a řeknete je lékaři. Nezanedbejte před ním žádní onemocnění a nezapoměňte zmínit všechny léky, které užíváte.

Léčba hypotyreózy

Neléčená hypotyreóza neznamená jen nepříjemné stavy – přibírání, vypadávaní vlasů, únavu, zácpu nebo podrážděnost. Lehce se přehoupne do komplikací včetně srdečních onemocnění a osteoporózy. Naštěstí se komplikací při dodržování léčby nemusíme obávat, protože hypotyreóza je obyčejně celkem jednoduše léčitelná.

Nejjednodušší a nejúčinnější léčbou je tabletka hormonu štítné žlázy, kterou užívte jednou denně, nejlépe ráno. Léčivo levotyroxin je syntetická forma hormonu T4 (tyroxinu), která se vyrábí v laboratoři. Syntetický T4 je možné bezpečně užívat s většinou jiných léků.

Některé léky však ovlivňují vstřebávání levotyroxinu, především léky proti záchvatům, proti vysokému cholesterolu, stejně tak i doplňky železa.

Jak dlouho trvá, než se příznaky zlepší?

Obyčejně trvá několik týdnů, než tělo zareaguje na léčbu. Lékař si vás zavolá na kontrolu hladiny hormonů v krvi přibližně po měsíci léčby. Už by se mělo ukázat, zda je dávka léčiva pro vás přiměřená. Průběžně bude kontrolovat protilátky proti štítné žláze, které jsou příznakem autoimunitní tyreoditidy.

hypotyreóza
Optimální hladina hormonů štítné žlázy je obzvlášť důležitá pro pacienty se srdečními onemocněními. Také mírný nadbytek těchto hormonů totiž zvyšuje riziko srdečního infarktu a také zhoršuje onemocnění angina pectoris (bolest na hrudníku). Součástí kontrolního vyšetření je také ultrazvuk štítné žlázy. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Komplikace hypotyreózy

Pokud příznaky hypotyreózy neřešíte, pravděpodobně budou postupovat. Často vedou ke komplikacím včetně vrozených chyb, neplodnosti, zvýšeného LDL cholesterolu a problémů duševního zdraví. Dlouhodobě neléčená hypotyreóza může směřovat až do těžké deprese, srdečního selhání nebo kómatu (myxedémové kóma charakteristické extrémní ospalostí s hypotermií pod 30 stupňů Celsia).

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hypothyroidism/symptoms-causes/syc-20350284

https://www.healthline.com/health/hypothyroidism/symptoms-treatments-more

https://www.medicalnewstoday.com/articles/163729

https://www.endocrineweb.com/conditions/hypothyroidism