Intolerance na mléko: Požádejte o test potravinové intolerance

(Zdroj foto: stock.adobe.com)

Laktózová intolerance, tedy nesnášenlivost mlékamléčných výrobků, je nejrozšířenější potravinovou intolerancí. Vzniká tehdy, když organizmus není schopný strávit laktózumléčný cukr.

Pokud si po mléčných výrobcích pravidelně všímáte nadýmání, průjmu plynatosti, požádejte svého lékaře o test.

Jak se projevuje intolerance na laktózu?

Kdy navštívit lékaře?

Jak vypadá test na nesnášenlivost laktózy?

Jaký je rozdíl mezi potravinovou intolerancí a alergií na potraviny?

Co je intolerance na mléko?

Intolerance na mléko je většinou neškodný stav, ale s pořádně nepříjemnými příznaky. Nesnášenlivost mléka se projevuje tehdy, pokud vaše tenké střevo netvoří dostatek laktázy.

Laktáza je enzym, který přeměňuje mléčný cukr na 2 jednoduché cukry glukózugalaktózu. Ty se přes střevní výstelku vstřebávají do krve.

A co se děje, pokud máme nedostatek laktázy v těle? Objeví se trávicí problémy, například průjmy, protože v tenkém střevě se zvýší objem vody, aby nestrávená laktóza z jídla mohla přejít do tlustého střeva.

Nestrávenou laktózu v tlustém střevě rozkládají naše střevní bakterie, přičemž tvoří odpadní látku – plyn. A právě nadbytek plynu způsobuje nepříjemné nafukování, což může přinést bolestikřeče v dolní části břicha, především v okolí pupku.

Jaké jsou příznaky intolerance na mléko?

Pocítíte je do 2 hodin po jídle, resp. vypití potraviny s laktózou. U někoho se těžkosti dostaví už do 30 minut. Patří sem hlavně:

  • průjem,
  • nevolnost (někdy i zvracení),
  • nadýmání,
  • žaludeční křeče,
  • plynatost.
Intolerancia-na-mlieko-2
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kdy navštívit lékaře?

Pokud po mléčných jídlech opakovaně zaznamenáváte nepříjemné stavy, dohodněte si schůzku s lékařem. Je to důležité i z toho důvodu, že při vyloučení mléčných výrobků přicházíte o zdroje vápníku, a ty je potřeba rozumně nahrazovat.

Diagnostika laktózové intolerance

Kromě testu z krve, což je nejběžnější postup, existuje výdechový laktózový toleranční test. Říká se mu také vodíkový dechový test. K čemu slouží?

Při testu se měří množství vodíku v dechu, po vypití nápoje s vysokým obsahem laktózy. Pokud vaše tělo neumí trávit laktózu, v dechu budete mít víc vodíku, než je běžné.

U kojenců a malých dětí se většinou doporučuje i test kyselosti stolice. Testem se měří množství kyseliny mléčné v těle.

Typy intolerance na mléko

Existují 3 hlavní typy nesnášenlivosti laktózy.

1. Primární intolerance na mléko – důsledek stárnutí

Jedná se o nejběžnější typ intolerance laktózy. Narodíme se s dostatkem laktázy, avšak věkem se jí tvoří méně a méně. Důvod? S přibývajícími roky jíme pestřejší stravu a tak mléko už není základem.

Tento typ intolerance je častější u lidí s asijskými, africkými a hispánskými kořeny.

2. Sekundární intolerance na mléko – kvůli nemoci nebo zranění

Intolerance na mléko je nejčastějším výsledkem střevních chorob, například celiakie a zánětlivých stavů. Těžkosti se zpracováním laktózy někdy vzniknou i po chirurgickém zákroku nebo poranění tenkého střeva. Zdravá hladina laktázy se obnovuje, pokud vyřešíme základní příčinu.

U menších dětí jsou trávicí problémy vyvolávané především infekcemi v trávicím traktu. Obyčejně to trvá pouze několik týdnů, potom děti nemají problémy s přijetím mléka.

3. Vrozená a vývojová intolerance na mléko

Velmi zřídka je intolerance laktózy zděděná. Pokud rodiče přenesou defektní gen na dítě, výsledkem je absolutní nepřítomnost laktázy. Dítě nesnáší už mateřské mléko – po něm, stejně tak i po běžném umělém mléku, dostane průjem, křeče, a tedy i bolesti.

Pokud stav nerozpoznáme včas, může být nebezpečný. Dítě pomalu hubne, protože nemá dostatek výživy a tekutin. Řešením je podávání laktázy v kapkách, či bezlaktózové umělé mléko.

Co se týká vývojové intolerance laktózy, mluvíme o ní při předčasně narozených dětech. Jejich malá těla totiž začínají tvořit laktázu až po 34. týdnu těhotenství, ale oni jsou už mezitím na světe.

Intolerancia-na-mlieko-3
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Intolerance na mléko – dá se léčit?

Na tento stav neexistuje žádný lék, ale pomůžeme si i sami. Jak? Jednoduše tak, že snížíme příjem jídel a nápojů s obsahem laktózy. To je tzv. bezlaktózová dieta.

Jenže laktóza se nenachází pouze v mléku a v mléčných výrobcích, jak si mnozí myslí. Ve skryté formě je občas ve slaném a sladkém pečivě, v čokoládových a tukových polevách, v jogurtech, zmrzlině, v margarínech, či dokonce v uzeninách.

Mléčný cukr je také v mnohých lécích, náhradních sladidlech, potravinových doplňcích a energetických tyčinkách. Z tohoto pohledu je tedy sledování všeho, co si dáváme do úst, poměrně náročné.

Pozitivní informací však je, že většina lidí zvládá tento stav bez toho, aniž by se musela vzdát všech mléčných potravin. V obchodech jsou dobře dostupné bezlaktózová mléka, bezlaktózové jogurty nebo sýry.

Některé mléčné výrobky obsahují přirozeně málo laktózy, jako například tvrdé sýry.

Kravské vs. sójové mléko – je rozdíl v obsahu laktózy?

Ano, jednoznačně. Sójové mléko, či další rostlinné náhrady mléka, laktózu neobsahují. Naopak kozí ovčí mléko laktózu obsahuje, dokonce v porovnatelných množstvích, jako to kravské.

I proto je při intoleranci laktózy mnohem vhodnější bezlaktózové kravské mléko nebo rostlinné náhrady mléka, jako:

  • sójové,
  • rýžové,
  • ovesné,
  • mandlové,
  • kokosové,
  • quinoové.

V mateřském mléku se nachází velké množství laktózy.

Intolerancia-na-mlieko-4
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Jaký je rozdíl mezi intolerancí laktózy a alergií na potraviny?

Intolerance laktózy není to jisté, jako alergie na mléko a mléčné výrobky. Ta je výsledkem přehnané reakce imunitního systému na mléčnou bílkovinu.

Pokud máme alergii na mléko, na spuštění reakce většinou stačí i malá část alergenu. Obvykle se to ukáže na kůži (hlavně vyrážkami, ekzémem a svěděním), ale také dýchacími problémy – sípotem, ztíženým dýcháním. Samozřejmě se mohou přidružit i trávicí problémy.

Alergii na mléko vidíme nejčastěji u dětí, ale až 85 % z toho „vyroste“ ve věku 3 let. Při alergii na mléko je potřeba se úplně vzdát mléka a všech mléčných výrobků, nejen těch bezlaktózových, jako při intoleranci na laktózu.

Test potravinové intolerance

Nejlepším řešením při podezření na potravinovou intoleranci a především, pokud si nejste jistí, jaké produkty vám dělají těžkosti, je test specifických IgG protilátek.

Testem se zjišťuje reakce vašeho těla na ovoce, zeleninu, mléko, vejce, obilniny, luštěniny, ořechy, různé druhy masa a jiné potraviny.

Odbornou kontrolu zabezpečila Ivana Kachútová, MSc., nutricionistka. Vystudovala Bachelor a Master of Science in Nutritional Science na Vídeňské univerzitě ve Vídni. Působí na Lekářské fakultě UK v Bratislavě jako externí doktorandka na ústavu hygieny.

Zdroje:

Napsat komentář