Lékárník porovnává: Ibuprofen a paracetamol

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Chřipka, bolest zubů nebo vysoká horečka… Tyto a mnohé další zdravotní problémy zná většina z nás.

Při zmíněných projevech často saháme po volně prodejných lécích, které obsahují jednu ze dvou účinných látek: paracetamol nebo ibuprofen.

Přestože v lékárnách dostanete oba léky bez receptu, měli byste vědět, že se liší v tom, pro koho jsou vhodné.

Víte, kdy a v jakém množství je můžete užívat?

Ibuprofen a paracetamol ­– k čemu jsou určené?

Oba léky mají společné to, že tlumí bolest a snižují zvýšenou tělesnou teplotu (působí proti horečce). Protizánětlivý účinek má však pouze jeden z nich.

Dokud ibuprofen působí protizánětlivě, paracetamol se touto schopností nevyznačuje.

Paracetamol – na bolesti bez zánětu

Paracetamol můžete použít při horečce, středně silných bolestech hlavy, zubů, svalů či kloubů, které nejsou spojené se zánětem. Zánět rozeznáte jako zarudnutí, otok a teplo v místě poškození.

Paracetamol je vhodný u diabetiků vzhledem k tomu, že neovlivňuje hladinu glukózy v krvi. V dávkách do 3 gramů na den neovlivňuje krevní srážlivost, a proto ho můžete používat současně s léky na ředění krve.

Dávkování paracetamolu při přetrvávající bolesti musíte konzultovat s odborníkem, hlavně kvůli riziku přetížení jater a ledvin.

Ibuprofen – na bolesti se zánětem

Při onemocněních, u kterých je přítomný zánět (například artritida), je – naopak – lepší použít ibuprofen. Ibuprofen je také účinnější při menstruačních bolestech, při opakovaných, dlouhotrvajících bolestech hlavy (migréna), nebo při poúrazových bolestech.

Nemělo by být ale přítomné krvácení, protože ibuprofen ho může zesílit. Právě proto je po vytržení zubu vhodnější paracetamol.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Při tlumení bolesti, znamená méně více

U léků s obsahem zmíněných účinných látek, je velmi důležité, abyste dodržovali předepsané dávkování. Musíte sledovat časový interval mezi dvěma dávkami, velikost dávky (počet miligramů), a hlavně, kolik ho přijmete během celého dne. Při překročení povolené denní dávky totiž hrozí vážné riziko poškození organismu.

Co se může stát?

Ibuprofen – není při pálení žáhy, vředech a krvácení

Ibuprofen nepoužíváme při pálení žáhy. Pokud ho bereme dlouhodobě ve vyšších dávkách, může způsobit podráždění žaludeční sliznice, až nepříjemný vřed, který vyžaduje časově náročné hojení. Stejně tak může poškodit ledviny, proto ho neužívejte, pokud vám tento párový orgán nepracuje dobře.

Pokud užíváte léky na úpravu srážení krve (warfarin, hepariny, léky na hemoflii), opět se ibuprofenu vyhněte vzhledem k tomu, že může negativně ovlivnit vaši léčbu (a zvýšit krvácení).

Stejně tak se nesmí kombinovat s aspirinem, diklofenakem, naproxenem, meloxikamem, což jsou všechno léky proti bolesti. Společně zvyšují riziko vzniku nežádoucích účinků (jako jsou například žaludeční vředy).

Dlouhodobě užívaný ibuprofen může snížit také účinek léků proti vysokému krevnímu tlaku.

Paracetamol – pozor na játra!

Při překročení doporučených dávek (nad 3 4 gramy = 6 až 8 tabletek) může paracetamol poškodit játra a ledviny. Poškození jater je o to rizikovější, pokud lék kombinujete s alkoholem.

Pokud užíváte paracetamol déle než 2 týdny a současně berete warfarin (na ředění krve), tak by o tom měl lékař vědět a pravidelně vám dělat krevní testy. (Dlouhodobé užívání paracetamolu může zvýšit účinek warfarinu).

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Různé názvy léků – stejná účinná látka. Ale pozor na předávkování!

Důležité je, abyste léky proti bolesti nekombinovali bez přemýšlení. Vyhněte se nevědomému předávkování, které je velmi časté při používání různých léků a lékových forem (tablety, čípky, sirup) té stejné účinné látky.

Například paracetamol – existuje ve formě tabletek, ale také jako populární horký nápoj (v kombinaci s pseudoefedrinem). Proto pokud si dáte tabletu, kterou zapijete horkým nápojem proti nachlazení, můžete se jednoduše a rychle předávkovat.

Naopak, při silných bolestech je možné paracetamol kombinovat s ibuprofenem. Doporučuje se abyste užili dávku ibuprofenu, a po 4 hodinách užili dávku paracetamolu.

Takovým způsobem budete brát dávku každého léčiva každých 8 hodin, čímž snížíte riziko nežádoucích účinků. Tuto kombinaci však nezneužívejte (dělejte to maximálně 3 dny) vzhledem k tomu, že je vhodná pouze na zmírnění přetrvávající střední, až středně silné bolesti.

Platí tu jednoduché pravidlo – méně je někdy více.

Správné dávkování u dospělých

Paracetamol se nejčastěji vyskytuje ve formě tabletek, s obsahem 500 mg léčiva v jedné tabletě. Odstup mezi jednotlivými dávkami by měl být minimálně 4 hodiny, přičemž denní maximální dávka jsou 3 gramy (do 55 kil vaší váhy) nebo 4 gramy (nad 55 kil).

Tablety s ibuprofenem obsahují obvykle 400 mg léčiva. Maximální denní dávka u dospělých je 2,4 gramu (6 tabletek po 400 mg). Takové vysoké a dlouhodobé dávky ibuprofenu však je možné podávat pouze při velmi silných, přetrvávajících bolestech (např. při menstruačních bolestech), protože hrozí poškození žaludeční sliznice.

Časový odstup mezi jednotlivými dávkami je 4 – 6 hodin.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Těhotné a kojící ženy – upřednostněte paracetamol!

Všeobecně platí, že lehčí činnosti, které nezpůsobují bolesti, byste měli zvládnout bez léků. Jestliže lék proti bolesti potřebujete, tak v průběhu celého těhotenství užívejte výhradně paracetamol – na tlumení mírné bolesti a zvýšenou tělesnou teplotu.

Ibuprofen nesmíte užít v prvním a třetím (posledním) trimestru gravidity, protože může u novorozence vyvolat defekty na srdci, či vrozený vysoký krevní tlak. Kromě toho může ibuprofen snížit množství plodové vody (ve které se plod nachází), a ve třetím trimestru zvýšit krvácení během porodu.

Ať už užijete paracetamol nebo ibuprofen, zvolte co nejmenší dávku, s co největším odstupem mezi dávkami.

Jakékoliv přetrvávající bolesti během těhotenství konzultujte s odborníkem! Samovolné dlouhodobé užívání léků na bolest pouze maskuje problém a může mít negativní vliv na vývoj plodu!

I během kojení upřednostněte paracetamol! Ibuprofen byste užívat neměly!

Dávkování u dětí

Paracetamol i ibuprofen podáváme v závislosti na tělesné váze dítěte. Doporučujeme 10 – 15 mg paracetamolu na kilogram hmotnosti (při jednorázovém podání). Maximální denní dávka u dětí do 12 let je 60 mg/kg.

To znamená, že pokud má dítě 20 kg, jednorázová dávka bude 200 – 300 mg paracetamolu v tabletce (denní dávka je 1,2 gramu).

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

U dětí ve věku 6 – 9 let podáváme 200 mg tabletku 1 – 3-krát denně, s odstupem 4 – 6 hodin mezi jednotlivými podáními. U dětí ve věku 10 – 12 let postupujeme stejně, ovšem dávku můžeme podat až 4-krát denně.

Maximální denní dávka u dětí nesmí překročit 800 mg ibuprofenu (4 x 200 mg tablet).

Malým dětem podávejte raději čípky (namísto tabletek), ale musíte počítat s pozdějším nástupem účinku. Tabletky zaberou přibližně po 20 – 30 min., čípky nejdříve 45 minut po podání.

Pokud bolest nebo horečka neustává, nezvyšujte dávku, ale přejděte na jiné léčivo – pokud jste používali čípky s paracetamolem, použijte čípek s ibuprofenem. Je dobré, když obě možnosti střídáte, protože se tím sníží riziko nežádoucích účinků (množství účinné látky je nižší).

Užívání paracetamolu/ibuprofenu nesmí přesáhnout 2 dny! Pokud horečka neustává, vezměte dítě k lékaři, nebo se poraďte v lékárně!

Jídlo a alkohol vs. léky na bolest

Léky s obsahem paracetamolu a ibuprofenu užívejte po jídle, kdy je zvýšená aktivita trávicí soustavy. Léčivo se rychleji dostane do krevního oběhu (vyvolá požadovaný účinek), přičemž ibuprofen méně dráždí trávicí trakt.

Léky byste však neměli užívat na plný žaludek, protože to zpomalí nástup účinku. Je potřeba najít kompromis v podobě malé dávky jídla.

Ačkoliv lidové „rady“ doporučují, abyste léky proti bolesti zapíjeli alkoholem, nedělejte to! Obzvlášť velké riziko podstupujete v případě kombinace paracetamol + alkohol: hrozí vám poškození jater!

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kolik dní můžeme užívat paracetamol nebo ibuprofen?

Léky s obsahem paracetamolu a ibuprofenu nejsou určené na dlouhodobé užívání. Dávkování proto udržte na nejnižší úrovni, oba léky užívejte co nejkratší čas. Pokud bolest, horečka či chřipka (i přes léčbu) přetrvává, měli byste se poradit s odborníkem.

Doporučení na délku užívání nejsou úplně jednotné: při paracetamolu je to maximálně 10 dní, při ibuprofene – 7 až 14 dní.

Rada na závěr

I když ibuprofen a paracetamol patří mezi nejčastěji užívaná léčiva a téměř každý z nás s nimi má zkušenosti, vždy byste si měli přečíst příbalový leták.

Pokud si nejste celkem jistí, zda jste správně pochopili dávkování a omezení, ve vlastním zájmu konzultujte svoje pochybnosti s lékařem nebo lékárníkem. Ibuprofen a paracetamol mají mnoho vedlejších účinků a zdravotních rizik – tak proč se jim nevyhnout?!

Autor je farmaceut

 

Zdroje:

  1. MIROSSAY L, MOJŽIŠ J et al. Základná farmakológia a farmakoterapia, 158-164, 2009.
  2. http://www.drugs.com/paracetamol.html
  3. http://www.drugs.com/ibuprofen.html
  4. http://www.nhs.uk/Livewell/Pain/Pages/Whichpainkiller.aspx

Redakčně upravené (jam)

Ilustrační fotografie

Napsat komentář