(Zdroj foto: stock.adobe.com)
Petechie jsou malé, kruhové, nevyvýšené tečky nebo skvrny, které vznikají v důsledku krvácení pod kůží nebo sliznicemi. Nejčastěji si červených teček můžete všimnout na kůži nohou v okolí kotníků, ale i v ústech a na očních víčkách. Objevují se ve shlucích. Petechie nejsou žádnou kosmetickou chybou, nejednou naznačují podstatně vážnější problém – nedostatek krevních destiček, trombocytů. Tento stav souvisí s vícerými onemocněními, proto je dobré poznat alespoň základní fakta.
Jak vypadají petechie?
Proč vznikají červené tečky na těle a s jakými nemocemi souvisí?
Víte o tom, že petechie mohou zapříčinit i některé léky?
Kdy byste měli kontaktovat lékaře a kdy rychlou pomoc?
Jak se léčí stavy, při kterých vznikají petechie?
Jak vypadají petechie?
Petechie často připomínají kožní vyrážku. Avšak tyto skvrny tvoří drobné tečky tmavě červené nebo fialové barvy. Na tmavších odstínech pleti se mohou jevit jako hnědé. Když po těchto místech přejedete prsty, necítíte žádné výčnělky. Na rozdíl od typických vyrážek tedy netvoří hrbolky ani výstupky, a také neztrácí barvu při stlačení.
Test – jak zjistit, zda máte skutečně petechie:
Tento test nazýváme Tumblerův test. Na místo, kde máte červené tečky nebo podezřelé vyrážky, přiložte dnem sklenici a jemně přitlačte. Pokud zbarvení do červena zmizí, nejsou to petechie. Pokud tečky zůstávají nezměněné napříč tlaku, jedná se opravdu o petechie.
Tento test se využívá také při stanovení meningitidy. Petechie u dětí mohou být příznakem tohoto nebezpečného onemocnění.
Proč petechie vznikají? Co je zle?
Petechie jsou znakem krvácení drobných krevních cév, které nazýváme kapiláry. Cévky se otevřou a krev prosakuje do kůže. Samotná příčina tohoto stavu však spočívá hlouběji. Některé příčiny, proč máte najednou na nohách nebo jiných místech červené tečky, jsou méně závažné, jiné více. Proto je důležité, abyste při takovém nálezu vždy vyhledali lékaře. Ten na základě dalších vyšetření určí diagnózu a navrhne vám léčbu.
Stavy, které mohou vést ke vzniku petechií:
- úpal,
- namáhavá činnost, například zvedání závaží nebo porod,
- lokální poranění, úraz poškozující kůži,
- různá autoimunitní, vrozené a hematologická onemocnění – leukémie, idiopatická trombocytopenická purpura, trombocytopenie, Fanconiho anémie, diseminovaná intravaskulární koagulace, hemolyticko-uremický syndrom, splenomegalie, neonatální aloimunitní trombocytopenie, Henochova-Schönleinova purpura, systémový lupus erythematodes, Ehlersův-Danlosův syndrom, Wiskott-Aldrichův syndrom, Glanzmannova trombastenie, Bernard-Soulierův syndrom, vaskulitida,
- nedostatek vitamínu K,
- virové infekce – enterovirus, parvovirus B19, horečka dengue a v některých případech i COVID-19,
- bakteriální infekce – především meningitida a šarlach,
- choroby přenášené hmyzem,
- prudké zvracení nebo kašel, především u novorozenců,
- sepse,
- skorbut – nedostatek vitamínu C.
Červené tečky na kůži můžete mít i po ozařování nebo chemoterapii. Petechie jsou také vedlejším účinkem některých léků (některá antibiotika, antidepresiva, léky proti záchvatům, na ředění krve, na srdeční rytmus, nesteroidní protizánětlivé léky, léky na snižování cholesterolu).
Kdy byste měli vyhledat lékaře?
Odpověď je jednoduchá: vždy, když máte podezření na petechie. Lékař posoudí vaše další příznaky a bude hledat příčinu – ať už je mírná nebo závažná.
Dobrým pomocníkem při diagnostice jsou vaše zápisy o případných změnách, například o tom, zda se počet petechií nadále zvyšuje nebo se ztrácejí. Pokud je jich čím dál víc, příčinou mohou být také krvácivé poruchy. Tento stav si vyžaduje co nejdřívější diagnostiku a léčbu, protože v závažných případech hrozí vykrvácení a je potřebná transfuze.
V rámci diagnostiky podstoupíte odběr krve na kompletní krevní obraz – primárně kvůli kontrole počtu krevních destiček. Kromě něj mohou lékaři doporučit i ledvinové, jaterní a koagulační profily a test moči.
Jak se petechie léčí?
Vzhledem k tomu, že samotné červené tečky na těle nejsou nemocí, ale příznakem nebo důsledkem určitých změn v těle, léčba závisí na základní příčiny.
Pokud máte petechie jako reakci na konkrétní lék, tak zmizí, když ho přestanete užívat.
Pokud je příčinou vzniku malých teček virová nebo bakteriální infekce, zmizí, když infekce ustoupí.
Samozřejmě jsou také vážnější příčiny petechií, které si vyžadují konzultace s odbornými lékaři, především hematology, imunoalergiology, onkology.
Pokud máte petechie, které vznikly z důvodu bakteriální infekce, lékař vám předepíše antibiotika. Při zánětlivých a/nebo autoimunitních stavech můžete dostat kortikosteroidy, případně léky potlačující nadměrně aktivní imunitní systém. V případě, že vám odborníci diagnostikují rakovinu, navrhnou vám na míru ušitou terapii, která zahrnuje biologickou léčbu, chemoterapii nebo ozařování.
V případě, že je výskyt petechií výsledkem přešlapu v životním stylu – úpal, dehydratace, fyzické přetížení, pomůže odpočinek a pití množství tekutin. Někteří lékaři doporučují užívání léků proti bolesti, jako jsou ibuprofen nebo acetaminofen.
V každém případě, samovolně bez vyšetření a doporučení lékaře neužívejte nic. Stav si můžete volně prodejnými léky nebo „babskými radami“ také zhoršit, což je v tomto případě skutečně zahrávání si s ohněm.
Jaké komplikace doprovází drobné červené tečky na kůži?
Opět si musíme uvědomit, že petechie nejsou nemoc, ale jen důsledek nějakého stavu. Samotný výskyt petechií nemá žádné komplikace – když tečky a skvrny ustoupí, nebudete mít žádné jizvy. Avšak, když jsou petechie výsledkem základního onemocnění, mohou vám do snahy vyléčit se připlést určité komplikace.
Podle primární nemoci jsou to například: poškození ledvin, jater, sleziny, srdce, plic nebo jiných orgánů; různé srdeční problémy a infekce, které se mohou vyskytnout v jiných částech těla.
Můžete zabránit vzniku petechií?
Prakticky ne. Jediným způsobem, jak se o to pokusit, je dodržování zdravého životního stylu. Tím pádem můžeme zmírnit riziko onemocnění, které se vznikem červených teček souvisí.
Tři základní pravidla jsou:
- snažit se zůstat fit a zdravý,
- dodržovat hygienu a vyhýbat se infekcím,
- vyhýbat se lékům, které mohou petechie vyvolat.
Samozřejmě nedokážeme zabránit všem základním stavům, které způsobují petechie.
Jakých dalších příznaků je potřeba si všímat?
Výskyt petechií často doprovází i jiné změny. Čeho si všímat (a určitě říct lékaři)? Pokud si všimnete podlitin (hematomů), těžko zastavíte krvácení nebo se vám jednoduše tvoří modřiny, určitě je na místě co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. Stejně tak i tehdy, když si všimnete častého krvácení z dásní a nosu. U žen je důvodem na lékařskou kontrolu také silné krvácení během menstruace.
Kdy byste měli zavolat sanitku?
Pokud vy nebo vám blízký člověk, který má petechie, projeví další příznaky signalizující vážný stav:
- zmatenost a ztráta vědomí,
- problémy s dýcháním,
- vysoká horečka,
- extrémní krvácení,
- velmi nízký nebo vysoký tlak,
- silná bolest hlavy.
V těchto případech neváhejte ani chvilku a vyhledejte urgentní zdravotní pomoc.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/petechiae
https://www.mayoclinic.org/symptoms/petechiae/basics/causes/sym-20050724
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/what-are-petechiae
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320597