Protonová terapie: Co od ní můžete očekávat? Kdy vám ji doporučí?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Doporučil vám lékař protonovou terapii?
Jaké má výhody oproti klasickému rentgenu?

Protonová terapie není založena na bázi rentgenového záření. Jedná se o typ radioterapie, který se v současnosti využívá k léčbě nádorových onemocnění.

Naopak, radiační RTG terapie, tedy klasické ozáření, je pouze doplňkovou léčbou rakovinných i nerakovinných nádorů, přičemž má i nežádoucí účinky.

Protonovou terapii bychom mohli nazvat nadstavbou radiační RTG terapie, i když funguje na jiném principu. Využívá energii pozitivně nabitých částic – protonů.

Je to novější typ ozařovací terapie, protože klasické ozařování známe už desetiletí.

Protonová terapie je velkým příslibem

Dosavadní studie naznačují velký potenciál protonové terapie. Ukazuje se jako slibná při léčbě některých druhů rakoviny a také nezhoubných nádorů mozku. Další výhodou je nižší míra vedlejších účinků než při klasickém ozáření RTG. Do zdravých tkání kolem nádoru se při protonové terapii dostává až o 60 % méně záření než při RTG ozařování.

Protonová terapie tedy snižuje riziko radiačního poškození okolních tkání. Na druhé straně, nádor dostane vyšší a soustředěnou dávku ničivého záření, protože radiolog může lépe kontrolovat, kam protonové paprsky ukládají energii. Zjednodušeně: odborník umí přesněji „zamířit“.

Jak funguje protonová terapie?

Zařízení, nazývané synchrotron nebo cyklotron, urychluje protony – je to urychlovač částic. Vysoká rychlost protonů vytváří velkou energii. Tato energie přenáší protony do požadované hloubky, přesně na místo, kde se nachází nádor.

Smer protonového paprsku určují magnety v přístroji, aby byl paprsek co nejpřesněji zaměřený. Poté je už řada na samotných proto­nech, aby začaly působit na nádor destruktivní silou.

protónová-terapia-skúsenosti
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Při jakých chorobách protonová terapie pomáhá?

Jak jsme již zmínili, používá se především při léčbě rakoviny a některých nerakovinných nádorů. Někdy je dokonce jedinou léčbou, ale obvykle vám ji doporučí jako doplňkovou terapii – v kombinaci s jinými léčbami, zejména chirurgií nebo chemoterapií.

Při těchto nádorových onemocněních se využívá protonová terapie:

  • nádory mozku – včetně nezhoubných,
  • nádory ve spodní části lebky,
  • rakovina prsu,
  • oční melanom,
  • rakovina jícnu,
  • rakovina hlavy a krku – včetně dutin, nosohltanu,
  • rakovina jater,
  • rakovina plic,
  • nádory hypofýzy,
  • rakovina prostaty,
  • sarkom,
  • nádory postihující páteř,
  • rakovina u dětí.

Má protonová terapie vedlejší účinky?

I protonová terapie může mít vedlejší účinky, ale jsou minimální. Souvisí s umíráním buněk nebo poškozením zdravé tkáně protonovým paprskem. Díky tomu, že radiologové dokážou paprsek přesněji zaměřit na cíl (na rozdíl od RTG), k poškození zdravé tkáně prakticky nedochází.

Vedlejší účinky závisí na tom, která část těla je ozařována.

Běžné vedlejší účinky protonové terapie:

  • únava,
  • nechutenství,
  • problémy s trávením,
  • bolesti hlavy,
  • vypadávání ochlupení v ošetřované oblasti,
  • začervenání, suchost a podráždění pokožky,
  • otok nebo dočasná bolest v ošetřované oblasti.
protónová-terapia-nežiaduce-účinky
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Jak se připravit na protonovou terapii?

Většina pacientů podstupuje protonovou terapii ambulantně, není nutná hospitalizace. Počet „sezení“ závisí na typu, stádiu onemocnění a vaší reakci na léčbu. Protonová terapie vyžaduje plánování.

Připravte se na to, že ještě před první terapií podstoupíte CT nebo magnetickou rezonanci. Radiolog, který vás bude léčit, totiž potřebuje vědět, jak se k problémovému místu co nejlépe dostane. Obvykle vyzkouší několik poloh, aby určil tu nejlepší. Poté označí oblast, kam zamíří záření.

Například Pražské protonové centrum používá metodu skenování nádoru, nazvanou pencil beam. O co jde? Nádor „vybarví“ bez poškození okolních tkání a orgánů, jako by vybarvovali omalovánku. Tak radiolog ví, kam přesně zaměřit paprsek, i v jaké poloze je to nejvhodnější.

Jak dlouho trvá ošetření protonovou terapií?

Jedna terapie protonovým zářením trvá přibližně 15 30 minut – pokud počítáme i čas od vstupu do terapeutické místnosti. Samotná délka ozařování závisí na počtu opakování, velikosti a umístění nádoru.

Jak to probíhá? Pocítím nějakou bolest?

Bolesti se obávat nemusíte, jedná se o bezbolestný proces. Záření nebudete v žádném případě pociťovat. Personál vás pohodlně uloží, pokud bude potřeba, použijí podpůrné polštáře. Všechno záleží na poloze, ve které budete ležet nebo sedět.

Radiolog pak opustí místnost a přejde vedle. Odtud na vás bude moci vidět přes okno nebo kameru, většinou obojí.

Při ošetření je důležité ležet klidně, bez pohybu. K udržení vaší stability slouží různé pomůcky. Někteří pacienti, zejména s nádory v oblasti hlavy a krku, pociťují úzkost, pokud mají ležet v jedné poloze.

Pokud je to i váš případ, poraďte se o tom se svým lékařem. Předepíše vám léky, které zmírní stres, což usnadní průběh terapie.

Jak vypadá zařízení na protonovou terapii?

Existují dva druhy protonového zařízení – přístroj je buď pohyblivý, nebo statický. V případě pohyblivého přístroje – ležíte na lůžku, které vás zasune do kruhového otvoru, aby se uprostřed nacházelo místo, které má být ozařováno. Je to velmi podobné jako u magnetické rezonance. Přístroj se bude kolem vás otáčet, aby co nejpřesněji nasměroval protonové paprsky na požadované místo.

Druhým typem je protonový terapeutický přístroj, který se nepohybuje. Pohyb přístroje řídí na dálku členové týmu. Přístroj vyzařuje stabilní paprsek, pohybuje se stůl, na kterém ležíte. U některých typů rakoviny lékaři upřednostní speciální židli.

Co vás čeká po terapii?

Po terapii můžete v klidu odejít do práce nebo dělat cokoli, co budete chtít. Vedlejší účinky záření se obvykle objeví až po dlouhodobé terapii. Mnozí pacienti zaznamenají zarudnutí nebo podráždění pokožky na místech, kde směřují protonové paprsky. Po několika procedurách pociťují únavu, ztrátu energie.

Kdy a jak se dozvíte výsledek?

Lékař vám po dokončení terapie doporučí magnetickou rezonanci nebo CT vyšetření, aby se ukázalo, zda a v jaké míře protonová terapie u vás zafungovala. Poté stanoví další postup.

Dávkování protonové terapie

Ve skutečnosti může léčba protonovou terapií trvat jen minutu, ale vždy očekávejte alespoň 30 minut léčby. Dávkování vždy závisí na typu onemocnění a vaší reakci na léčbu. Někdy stačí jedno ošetření, jindy několik.

Protonová terapie není levná záležitost, ale…

Zjistěte si u vaší zdravotní pojišťovny, zda máte nárok na úhradu alespoň části léčby vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu. Je ovšem vysoce pravděpodobné, že protonovou terapii si nebudete muset hradit sami.

Zdroje:

Napsat komentář