(Zdroj foto: stock.adobe.com)
Všimli jste si, že se vám změnilo znamínko? Vyrostlo (nebo dále roste), nabylo jiného tvaru, barvu?
Nebo vás zarazila „zvláštní“ vyrážka, která krvácí, je nepravidelná, dokonce vícebarevná?
Pokud něco podobného pozorujete, určitě vyhledejte kožního lékaře!
Co vyvolává rakovinu kůže?
Jak se projevuje rakovina kůže?
Jaké typy rakoviny kůže existují?
Jak předejít rakovině kůže?
Na kůži si vidíme a to je malou výhodou
Na rozdíl od jiných rakovin, které se odehrávají uvnitř těla, je rakovina kůže o něco „přehlednější“. Na kůži si přece jen vidíme, což se nedá říct o žaludku nebo plicích.
Na druhé straně, rakovina kůže obvykle postupuje velmi rychle. Proto se musíme dobře dívat, a když zpozorujeme něco podezřelé, nesmíme být lhostejní.
Jak tedy začíná rakovina kůže?
V DNA kožních buněk se začnou tvořit mutace. Postižené buňky se dále nepřirozeně množí. Jak jste už jistě slyšeli, děje se to hlavně s kůží, která je neúměrně vystavovaná slunci. Neznamená to však, že na místech, které jsou běžně skryté pod oblečením, nemůžete mít rakovinu.
Typy rakoviny kůže
Existují 3 hlavní typy rakoviny kůže. První dva nazýváme nemelanomová rakovina kůže. Třetím typem je melanom kůže a právě ten je nejnebezpečnější.
Tři typy rakoviny kůže:
- Bazocelulární karcinom – říkáme mu i bazaliom kůže.
- Spinocelulární karcinom – spinaliom kůže,
- Melanom kůže.
Evropské bělochy nejčastěji trápí nemelanomová rakovina kůže – bazocelulární a spinocelulární karcinom tvoří až 99 % všech případů.
Které části těla jsou nejohroženější?
Karcinom kůže se vyvíjí především na místech, které jsou málo chráněné před sluncem. Jedná se hlavně o tvář, uši, krk, vyšší partie hrudníku, či ruce.
Na nohou se rakovina objevuje častěji u žen. Jak jsme však naznačili, rakovina kůže se může vytvořit i na místech, které jsou většinou skryté, jako dlaně, či oblast genitálií.
Z jiného pohledu jsou zase nebezpečná místa, která si často třeme, například při oblékání. Hlavně tady se stává, že znamínko opakovaně krvácí.
Bazocelulární karcinom
Bazocelulární karcinom vzniká především na místech, která nejsou dobře chráněná před sluncem – například na krku, na tváři. Rakovina kůže na tváři je asi nejnepříjemnější – i kvůli estetickému hledisku.
Bazaliomy obyčejně vypadají jako:
- perleťové nebo voskovité bulky – i proto se mu někdy říká „bílá“ rakovina kůže,
- ploché, krvavě nebo hnědě zbarvené skvrny – vypadají skoro jako jizvy,
- krvácivé strupy, které se zahojí, ale zase objeví.
Spinocelulární karcinom
Spinaliomu se stejně nejlépe daří na místech, které nejsou skryté před sluncem – na tváři, uších, rukách. Avšak u lidí s tmavší pokožkou, se nejednou ukáže i na jiných místech. Spinocelulární karcinom vypadá jako pevný červený uzlík, resp. ploché léze se šupinatým povrchem.
Melanom
Jedná se o nejnebezpečnější a nejagresivnější formu rakoviny kůže. Na rozdíl od prvních dvou typů se rozvine kdekoliv na těle, tedy i na místech, které nebyly vystaveny slunci.
U mužů se však nejčastěji objevuje na tváři a trupu, u žen na nohou. Melanom se rozvine v normální/zdravé pokožce, nebo z už existujícího znamínka.
Melanom vypadá jako:
- velká hnědavá skvrna s tmavšími tečkami,
- znamínko, které změnilo barvu nebo velikost a které svrbí, bolí nebo krvácí,
- malé léze s nepravidelným ohraničením nebo s částmi, které mají různou barvu: červená, růžová, bílá, modrá, až modro-černá,
- tmavé léze na dlaních, chodidlech, koncích prstů, resp. na sliznicích, které lemují ústa, nos, konečník, vagínu.
Rakovina kůže: Prevence
Co dělat, abychom se rakovině kůže vyhnuli? Omezujme pobyt na slunci, zbytečně se neopalujeme – především od 11.00 do 15.00 hodiny. Používejme ochranné krémy proti UV záření, sluneční brýle, vhodné oblečení.
Moderní osvěta o rakovině kůže je poměrně rozsáhlá. Varuje totiž nejen před klasickým sluncem, ale i před soláriem. Pokud se nedokážete vzdát solária, alespoň to nepřehánějte s minutáží a frekvencí.
Součástí prevence je i pravidelná kontrola znamínek a změn na pokožce. Podezřelá znamínka si nechejte zkontrolovat u dermatologa.
Pokud chcete mít jistotu, 1x za rok (nejlépe na podzim) absolvujte prohlídku u kožního. Je to rychlý a bezbolestný test s okamžitým výsledkem.
Léčba rakoviny kůže
Možnosti léčby závisí nejen od typu, ale i velikosti, hloubky a umístění rakoviny. Malé, ohraničené nádory se dají chirurgicky vyřezat. Brzká stádia se často léčí i zmražením tekutým dusíkem.
Při všech typech rakoviny kůže je obvykle nejvhodnější chirurgický zákrok. Když vám lékař vyřeže rakovinou tkáň, podle stavu může doporučit i ozařování nebo chemoterapii.
Ozařování vám lékař doporučí hlavně tehdy, kdy se mu rakovinu nepodařilo úplně odstranit chirurgicky, nebo očekává bujení. Podobně je to v případě chemoterapie.
Jinou možností je fotodynamická terapie. Ta rakovinové buňky ničí kombinací laserové světlo + léky. Díky tímto lékem jsou rakovinové buňky citlivé na světlo a potom je stačí ozářit.
Odbornou kontrolu zabezpečila MUDr. Martina Mikesková, Klinika dětské hematologie a onkologie, NÚRCH Bratislava.
Zdroje:
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/skin-cancer/symptoms-causes/syc-20377605
- https://www.livescience.com/34796-skin-cancer-signs-prevention-melanoma.html
- https://www.skincancer.org/skin-cancer-prevention/