Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Pronikavá bolest, studený pot na čele, stres až šok. Mnozí z nás si tyto vedlejší účinky zlomeniny už zažili.
Zlomenina, odborně fraktura, je bolestivá zkušenost, kterou si nikdo nechce zopakovat. A ti šťastnější, které život uchránil před tímto úrazem, doufají, že to tak i zůstane.
Ale pojďme od začátku. Kostra tvoří opěrnou a pohybovou soustavu těla. Dělí se na 4 základní části:
- Lebka.
- Kosti trupu.
- Kosti horní končetiny.
- Kosti dolní končetiny.
Hlavní úloha kostry
Kostra tvoří v lidském těle pevnou oporu měkkým částem. Zároveň umožňuje pákovité pohyby, a to za pomoci svalů, které se na kosti upínají. O svalech však v našem článku nebudeme mluvit. Pokud vás zajímají, máme o nich celou sekci.
Co je to zlomenina?
Každá kost má určitou pevnost a odolnost, jinými slovy – něco „vydrží“. Při překročení hranice pevnosti však kost praskne, nebo se zlomí po celém obvodu. Podle způsobu poškození kosti mluvíme o úrazové, únavové či patologické zlomenině.
Úrazová zlomenina
Jde o nejčastější typ zlomeniny. Kost obvykle povolí kvůli nárazovému tlaku nebo přetížení – buď praskne, nebo se zlomí. Tyto fraktury bývají velmi bolestivé. Nezřídka je doprovázejí i další úrazové symptomy, jako stres organismu, což může vyústit až v traumatologický šok nebo ztrátu vědomí.
Únavová zlomenina
Často ji označujeme také jako stresovou zlomeninu. Taková fraktura vzniká při dlouhodobém přetěžování jednotlivých kostí, resp. při degeneraci kosti. Většinou to souvisí s chorobami opěrného systému, užíváním léků, ale také s postupujícím věkem.
Pojďme se teď podívat na jednotlivé úrazové zlomeniny, se kterými se nejčastěji setkáváme. Řeč bude o zlomeninách od hlavy až po patu. Nebo přesněji: od paty až po hlavu.

Zlomená pata
Velké skoky a pády z výšky jsou nejčastějšími případy, kdy si zlomíme kost na patě. Také dopravní nehody přinášejí tento typ fraktury. Muži si zlomí patu asi 6x častěji než ženy. Projevy jsou jasně rozpoznatelné – otok zadní části kotníku až celého chodidla.
Kvůli bolesti je výrazně omezená pohyblivost, protože chodíme hlavně po patách. Operační zákrok je nezbytný v případě, že dojde k výraznějšímu posunutí kloubů.
Zlomený palec na noze
Prsty na nohou jsou častým terčem úrazů, a samozřejmě ten největší prst – palec – jasně vede. Nejčastější příčinou zlomeniny je silné zakopnutí o tvrdý předmět nebo pád ostré hrany na chodidlo.
Následuje silná bolest, nemůžeme se na chodidlo postavit, v lepším případě jen pořádně kulháme. Méně spolehlivým, ale častým znakem je otok a namodralé zbarvení v místě zlomeniny.
Jak rozeznám zlomený a naražený palec?
Není to jednoduché. V případě, že bolest není velká a pomalu ustupuje, možná jsme si „odnesli“ jen naražený palec. Pokud však bolest neustupuje, nečekejme a co nejdříve zamiřme na chirurgii. Tam nás pošlou na rentgenové vyšetření, které poměrně spolehlivě odhalí pravdu.
Léčba zlomeného palce
Pravděpodobně si na několik týdnů obujeme sádrovou pantofli, nebo minimálně dlahu. Když se kost zahojí, je nutná rehabilitace ztuhlých svalů chodidla.
Zlomeninu, léčbu a rehabilitaci chodidla nepodceňujme, protože se jedná o každodenně zatěžovanou kost, která nám v případě neléčení může zkomplikovat život na delší dobu.

Zlomený kotník
Úraz kotníkového kloubu je poměrně běžný, ale mnohem častěji se jedná jen o podvrtnutí. Zlomenina kotníku není příliš častá, takže pokud vám noha oteče a nemůžete na ni došlápnout, nemusíte se hned obávat toho nejhoršího. Kotníkový kloub je velmi složitý, a právě proto se jeho poškození v některých případech řeší operativně.
Zlomenina stehenní kosti
Fraktura stehenní kosti patří k nejvážnějším zlomeninám u člověka. Jde totiž o mohutnou a dlouhou kost, na kterou se upínají velké svaly a největší klouby.
Stehenní kost je poměrně silná, a proto si ji „dokážeme“ zlomit jen při větších úrazech. Nejčastěji se jedná o autonehody, případně nehody při extrémních nebo rychlých sportech.
Příznaky zlomeniny stehenní kosti
Velmi silná bolest, okamžitá neschopnost pohybu, často masivní ztráta krve. Okamžitě volejme záchrannou službu – hrozí zde velké riziko šoku. Stejně jako u jiných zlomenin je nutné končetinu znehybnit. V tomto článku se dozvíte, jak si správně přivolat sanitku.
Diagnostika a léčba zlomeniny stehenní kosti
Identifikace zlomeniny je většinou jednoznačná, ale je potřeba také RTG vyšetření, abychom určili rozsah poškození. Musíme si uvědomit, že při této fraktuře se téměř vždy poškodí i okolní tkáně a svaly.
Léčba spočívá převážně ve znehybnění celé končetiny. Pacient bývá často hospitalizován a první týdny tráví v nemocnici. Pokud jde o podélnou zlomeninu, přistupuje se i k operačnímu zákroku. Pacientovi se do nohy vkládají klíny – ke spojení a zpevnění kosti.
Léčba menších kostí trvá jen několik týdnů, ale v případě stehenní kosti se pacientova pracovní neschopnost často protáhne na několik měsíců.
Zlomenina krčku stehenní kosti
V souvislosti se zlomeninami stehenní kosti velmi často slýcháme i o fraktuře krčku stehenní kosti. Tento úraz bývá spojen s vyšším věkem pacienta. Hlavní příčinou je oslabení a degenerace kostí.
Fraktura krčku stehenní kosti je velmi komplikovaný stav. U starších pacientů to může znamenat i ztrátu mobility, resp. nezbytnost používání podpůrných ortopedických pomůcek.
Pozor! Tato zlomenina je spojena s rizikem silného krvácení, které může vyústit až v hemoragický šok. Nesmíme nic podcenit!
Zlomená ruka – znají to hlavně mladí
Nejčastější příčinou fraktury horní končetiny jsou sportovní aktivity. Asi nikoho nepřekvapí, že se to děje hlavně u dětí a pohybově aktivní mládeže. Teprve potom následují pracovní úrazy či nárazy.
Zlomeninu obvykle provází velká bolest a neschopnost hýbat rukou. Ruka je často v nepřirozené poloze, není to zrovna příjemný pohled. V některých případech se jedná o otevřenou zlomeninu, kdy část zlomené kosti prorazí kůži.

První pomoc při zlomené ruce
Ruku bychom měli znehybnit alespoň provizorní dlahou. Pokud se jedná o otevřenou zlomeninu, je potřeba ránu překrýt. Pokud pacient silně krvácí, okamžitě voláme první pomoc, protože kost mohla prorazit větší cévu.
Léčba zlomené ruky
Opět se uplatňuje znehybnění končetiny, aby kost mohla v klidu srůst. U otevřené zlomeniny je však nutný chirurgický zákrok. Kosti na ruce se hojí většinou dobře a rychle. Po 4 až 6 týdnech následují podpůrná cvičení a rehabilitace.
Zlomený prst na ruce
Podobně jako u zlomených prstů na nohou, je velmi těžké posoudit, zda jde o zlomeninu, nebo jen naražení. Laicky rozlišit zlomený prst je téměř nemožné, pokud prst není nepřirozeně ohnutý. U tak malých kostí však k ohnutí dochází jen zřídka.
Otok, namodralé zbarvení či omezený pohyb prstu – to všechno může znamenat zlomeninu, ale stejně tak jen naražení. Naštěstí se zlomeniny prstů hojí velmi rychle, často není třeba znehybňovat celou ruku. Asi po 3 týdnech jsou kosti v pořádku.
Zlomenina klíční kosti
Fraktury pletence horní končetiny – údajně ta nejsilnější bolest. Na druhou stranu, léčba zlomené klíční kosti není složitá. Všechno spočívá v zavěšení a znehybnění ruky, protože klíční kost nelze znehybnit tak jako jiné kosti na rukou či nohou.
Velmi důležitá je však disciplína pacienta. Musí se vyvarovat jakékoli námaze, náročným pohybům a otřesům. Po 2–3 týdnech může ruku postupně začít rozhýbávat jemnými pohyby, nejlépe pod dohledem rehabilitačního pracovníka.

Zlomená či prasklá lebka
Frakturu lebky musíme vždy chápat jako život ohrožující stav. Při narušení lebeční kosti je totiž třeba předpokládat, že mohlo dojít k poranění a poškození mozku. Prasknutí nebo zlomení lebeční kosti zjišťujeme nahmatáním prohlubně nebo měkkého místa na hlavě.
Jak by měla vypadat první pomoc?
Musíme počítat i se silným krvácením. Pokud je člověk při vědomí, uložíme ho na záda a okamžitě voláme rychlou zdravotní pomoc.
Sledujeme, zda člověk neupadá do bezvědomí. Pokud je v bezvědomí, zbytečně s ním nemanipulujeme. Zkontrolujeme jen, zda má průchodné dýchací cesty. Opět rychle voláme sanitku.
Léčba a rekonvalescence
V případě fraktury lebky nám lékaři provedou celou řadu vyšetření – od rentgenu lebky, přes vyšetření mozku, až po vyšetření průchodnosti cév.
Operační zákrok je nezbytný při zlomenině, která poškodila vnitřní tkáně, nebo zasáhla mozek. Při povrchových poškozeních lebky, pokud jsou bez komplikací, obvykle stačí klidový režim pod dohledem lékařů.
Zlomená čelist? Jste hokejista nebo boxer?
Jen výjimečně si zlomíte čelist jinak než při sportech, kde jsou „běžnou praxí“ údery do hlavy. Takže pokud nehrajete hokej, neboxujete, nebo vás nepřepadli, pravděpodobně se s tímto úrazem nesetkáte.
Ať už si čelist zlomíte jakýmkoli způsobem, operačnímu zákroku se asi nevyhnete. Zlomenou čelist poznáte podle ostré bolesti a neschopnosti pohybu v čelistním kloubu. Stále však může jít jen o vykloubení – tedy až diagnostické vyšetření potvrdí nebo vyloučí frakturu.
Zlomenina čelisti se řeší operačním zpevněním poškozené oblasti. Následná rekonvalescence může trvat 5 i více týdnů. Pochutnáte si na spoustě tekutých jídel, která není třeba příliš kousat.
Zlomený nos
Fraktura nosu se ozývá ostrou nebo tupou bolestí hned po úrazu. Ale znovu platí – nemusí hned jít o zlomeninu. Pokud se vám ale hýbe celý nos, utíkejte k lékaři – a myslíme to doslova. Nosní kost totiž srůstá velmi rychle, takže po 3 dnech vám lékař už křivý nos nenapraví.
Pokud přijdete včas, lékař vám nos nejen napraví, ale také vyplní a vytvaruje dutiny tak, aby kosti držely ve správné poloze, dokud nesrostou. Pokud je poškození nosu rozsáhlé, budete potřebovat plastického chirurga. Zlomenina nosu se ale hojí poměrně rychle a při včasném zásahu odborníka i bez estetických následků.
Špatně srostlé zlomeniny – co s nimi?
Na to je jen jedna odpověď. Operační zákrok, který kost vrátí do správné polohy. Mnohem jednodušší je nechat si zlomeninu včas vyšetřit a napravit, než něco podcenit a pak – po špatném srůstu – chtít napravovat, co se zanedbalo.
V každém případě platí – žádnou zlomeninu nepodceňujeme. Nikdy si nenamlouvejme, že jde „možná“ jen o naražení. Každá neléčená fraktura se jednou ozve. A tehdy nás to stejně nakonec dovede do nemocnice.