Kapavka: Léčení vašich sexuálních dobrodružství

Kapavka patří mezi nejběžnější onemocnění, přenášené pohlavným stykem.

Není radno ji brát na lehkou váhu. Její léčba je totiž velmi specifická, což znamená, že bez účinných léků ji nedostanete pod kontrolu, a průběh nemoci se může zkomplikovat.

Za kapavku je „zodpovědná“ bakterie Neisseria gonorrhoeae.

Kdy mi hrozí kapavka?

Jednoduše řečeno, při nezodpovědném sexuálním chování. Pohlavní styk je „zdaleka“ nejčastější způsob přenosu.

Pokud by byla kapavka diagnostikována u dítěte, je to s nejvyšší pravděpodobností důsledek sexuálního zneužívání. Někdy hrozí i přenos infekce z infikované matky na dítě – při porodu, což se u novorozence projeví jako zánět spojivek.

Jak se před kapavkou chránit?

Abyste se před infekcí ochránili, dodržujte základní pravidla bezpečného sexuálního života:

  • nestřídejte často sexuální partnery,
  • poznejte dobře zdravotní stav svého partnera,
  • pokud máte byť jen nejmenší pochybnosti, používejte kondom.

Proti kapavce neexistují opatření, jako například očkování, a ani neplatí, že pokud ji jednou překonáte, tak ji už „nechytíte“. Proto třeba výše zmíněné opatření dodržovat stále.

kapavka-inkubační-doba
Zdroj foto: Shutterstock.com

Příznaky, že vás postihla kapavka

Muži pociťují hlavně pálení řezání při močení, častěji močí. Stejně bývá přítomen i hnisavýhlenovitý výtok. Objevit se může i krev v moči. Příznaky však někdy nemusí být velmi nápadné, proto jim věnujte pozornost, i když se objeví jen v mírné formě.

U žen může být postižena vnější část děložního čípku – tehdy se u pacientek objeví hlenovito-hnisavý výtok. Pokud je postižena močová trubice, můžete cítit pálení nucení na močení, a jen slabounký výtok. Dávejte si pozor – polovina až čtvrtina infekcí u žen probíhá bez příznaků, proto si mnohé z nich neuvědomí, že jsou nakažené.

Inkubační doba – čas, který uběhne od nakažení po první příznaky – je 1 až 14 dní. Většinou se však problémy objeví 2 až 5 dní po styku. Inkubační doba je delší u žen než u mužů.

Pokud pozorujete popsané příznaky (i když jen v mírné, nenápadné formě), a měli jste rizikový pohlavní styk, měli byste navštívit lékaře. Ten vám (po vyšetření) řekne, zda jde o nezávažnou infekci, například slabá kvasinková infekce u žen, nebo je podezření na kapavku.

Tuto nemoc nelze podceňovat. Neléčená kapavka se může zkomplikovat a rozšířit do blízkých orgánů pohlavního systému.

Kapavka v hrdle – pozor i na orální styk!

Pozor si dávejte i při orálním sexuálním styku. Infekce se může přenést z nakaženého partnera do vašeho hltanu. Na diagnostiku gonokoků v ústní dutině nepostačuje typický výtěr vatovým tamponem (z mandlí), takže infekce může zůstat (určitou dobu) nepozorovaná.

Ke gonokokové infekci může dojít také v análním otvoru. Kromě toho se gonokoky při komplikacích a neléčení mohou přenést (krevním oběhem) do kloubůsrdce a mozkových blan.

test-kapavka-léčení
Zdroj foto: Shutterstock.com

Co mě čeká u lékaře?

Gynekolog (nebo urolog) s vámi probere váš stav a problémy. Může se vás ptát na léky, které užíváte, nebo zda máte nějaké alergie (zjistěte si u praktického lékaře, zda nemáte alergii na některá antibiotika). V případě žen bude lékaře určitě zajímat datum poslední menstruace a její pravidelnost.

Čekejte i otázky, zaměřené na váš sexuální život, jako například:

  • jaká je vaše sexuální orientace,
  • zda jste již byli na nějakou pohlavní nemoc léčení, a pokud ano, na jakou a jak,
  • či střídáte partnery,
  • jaké problémy momentálně pociťujete, odkdy trvají.

Pokud si odpovědi na tyto otázky připravíte dopředu, můžete výrazně urychlit diagnostiku. Nestyďte se a nezamlčujte žádné informace – lékař se na to zeptat musí, aby lépe věděl, na co se při vyšetření zaměřit.

Pokud například zjistí, že jste podobné příznaky nedávno již pociťovali, a posoudí, že léčba, kterou jste užívali, vám nemusela zabrat, to hned může být krok vpřed při identifikaci vašich problémů.

Kromě rozhovoru, vám lékař bude muset odebrat vzorek sekretu (mužům může odebrat i moč), kterou pošle na rozbor. U mužů, i u žen se vzorek odebírá z močové trubice, u žen i z děložního čípku. Někdy se vzorek odebere i z análního otvoru hltanu.

Je dobré, pokud před odběrem minimálně 4 hodiny nemočíte, a nejlépe uděláte, pokud vzorek odeberete ještě před první ranní močí. Také byste pár dní před odběrem neměli užívat žádná antibiotika, aby výsledky nebyly zkreslené, resp. pokud jste je užívat museli, prosím, informujte o tom svého lékaře, a on rozhodne o dalším postupu.

kapavka-v-hrdle
Zdroj foto: Shutterstock.com

Jak mě přeléčit?

Jelikož kapavka je způsobena bakterií, léčit se budete antibiotiky. Velkým problémem při Neisseria gonorrhoeae je nárůst rezistence – tato bakterie se stává odolnou vůči antibiotikům. Proto je mimořádně důležité, abyste přísně dodržovali všechny pokyny, které vám lékař (nebo lékárník) pro užívání léků zadá.

Určitě léčbu nepřerušujte, dokud vám to nenařídí odborník. Berte přesně ta antibiotika, které vám předepíše, a nezaměňte je za jiný typ, který máte doma po nějaké předchozí nemoci, protože si myslíte, že by vám mohl pomoci i nyní. Pokud byste tak učinili, můžete si léčbu značně prodloužit.

Momentálně doporučovanou léčbou při nekomplikované kapavce je jednorázové podání kombinace dvou antibiotik: z toho jedno se podává injekcí do svalu a druhé ve formě tablety. Takto bude trvání léčby mimořádně krátké: od podání injekce, po vyzvednutí si druhého léku z lékárny (a jeho polknutí), to může být otázka 1 hodiny.

Příznaky by měly ustoupit brzy po přeléčení, samozřejmě nebude to otázka pár hodin. Pokud však příznaky přetrvávají i pár dní po ukončení léčby, doporučují se kontrolní odběry, zda léčba zabrala. Tyto testy lze provést už 3 dny po ukončení léčby, takže pokud v té době budete pociťovat ještě nějaké problémy, navštivte znovu lékaře, a ten rozhodne, zda je nutná kontrola.

Léčba může být u každého jiná, a to podle toho, zda:

  • je alergický na určitý typ antibiotik,
  • byl zjištěn gonokok, který je odolný na danou léčbu,
  • infekce se rozšířila.

Proto se nikdy nesnažte léčit sami! Konzultace s lékařem, přesné identifikování postižené části těla, resp. testy odhalí, které antibiotikum na infekci zabere!

Období po úspěšné léčbě kapavky

Po léčbě se připravte na kontrolní odběry, i když už nepociťujete žádné problémy. Lékař musí ověřit, zda terapie zabrala.

Měli by vás testovat po 3 měsících od ukončení léčby. Pokud jste měli komplikovaný průběh onemocnění, lékař se může rozhodnout pro testy i dříve.

Pravděpodobně vám odeberou krev na otestování jiných pohlavních onemocnění, syfilis a HIV. Termín odběrů vám určí lékař (po vzájemné konzultaci), infekce je totiž detekovatelná až po určitém čase od nakažení. Např. při HIV je nejvyšší spolehlivost zachycení viru až 3 měsíce po nakažení.

kapavka-těhotenství
Zdroj foto: Shutterstock.com

Kapavka a těhotenství

Pokud jste se nakazila kapavkou, a jste těhotná, nemusíte se ničeho obávat. Antibiotika, které se používají k léčbě nekomplikované kapavky, mohou brát i těhotné pacientky.

Pokud byste je (z nějakého důvodu, např. alergie, odolnost bakterie) nemohla užívat, váš stav podrobně proberte s vaším gynekologem. Pokud „máte“ před porodem a bojíte se, že by se vaše dítě mohlo nakazit (a trpět na gonokokový zánět spojivek), existují postupy, kterými se tomu dá zabránit. Např. novorozenci se po porodu aplikují antibiotické oční kapky, které jsou prevencí před nakažením.

Nezapomínejte na partnery!

Vaším vyšetřením a přeléčením však věc nekončí. Důležité je identifikovat sexuálního partnera, od kterého jste se mohli nakazit.

V úvahu přicházejí partneři, se kterými jste měli sexuální styk až 60 dní nazpět, odkdy se objevily problémy. Třeba zvážit i možnost, že existují osoby, které se mohly nakazit od vás. Zamyslete se také nad tím, jestli se gonokoky nemohly dostat do análního otvoru a hltanu (análním nebo orálním stykem).

Jak jsme zmínili, při zjištění sexuálně přenosné nemoci, jako je kapavka, se obvykle „pro jistotu“ vykonávají testy i na ostatní pohlavní choroby. Zároveň je nezbytné, aby otestovali nejen vás, ale i vašeho partnera/vaši partnerku.

Doporučuje se, abyste se – vy i váš partner – vzdali alespoň na 7 dní sexuální aktivity, ačkoli jste se přeléčili a všechny příznaky vymizely. Hrozí totiž nebezpečí, že byste se mohli vzájemně infikovat.

Jen velmi zřídka se stává, že léčba nezabere. Nejčastější příčinou návratu problémů bývá právě vzájemné, opětovné nakažení se.

Kapavka je léčitelná choroba. Avšak – léčbu třeba svěřit do rukou odborníků! Při „samodiagnostice“ a „samoléčitelství“ hrozí nedostatečné přeléčení a šíření onemocnění!

Autorka studuje na Farmaceutické fakultě UK v Bratislavě.

Bibliografie:

Jana Zimová, Pavlína Zímová, Pavel Zíma: Kapavka – gonorrhoea, aktuálně a v PŘEHLED (1. část), 2012, roč. 13 (6): 260 – 263, Urologie pro praxi

Jana Zimová, Pavel Zíma: Kapavka – gonorrhoea, aktuálně a v PŘEHLED (2. část), 2013, roč. 14 (1): 29 – 33, Urologie pro praxi

Jana Zimová, Pavel Zíma: Kapavka – gonorrhoea, aktuálně a v PŘEHLED (3. část), 2013, roč. 14 (2): 72 – 76, Urologie pro praxi

Pavel Jarčuška, Adriana Liptáková: Pohlavní choroby v ambulanci praktického lékaře, 2005, roč. 2 (7 – 8): 286 – 289, Solen

Zora Poláčková: Pohlavní choroby – I. díl, 2008, roč. 2 (2): 74 – 76, Dermatologie pro praxi

Redakčně upravené (jam)

ilustrační fotografie

Napsat komentář