Seboroická dermatitida: Odborná i domácí léčba

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Seboroická dermatitida (nebo seborea) je nenakažlivé, poměrně časté zánětlivé onemocnění kůže. Trápí přibližně 1 – 3 % dospělé populace, více mužů než žen.

Kožní problémy se mohou projevovat pouze v určitých obdobích nebo v různé intenzitě přetrvávají po celý život. Seborea se nejčastěji vyskytuje u dětí ve věku do 3 měsíců – tehdy mluvíme o novorozenecké seboree. Onemocnění může vypuknout kdykoliv během života, zejména při dospívání.

Dobrou zprávou je, že seboroická dermatitida sama o sobě žádným způsobem neovlivňuje celkové zdraví, i když je to velmi nepříjemný a „neestetický“ společník, který umí u postiženého člověka vyvolat stavy hněvu a zoufalství.

V současnosti neexistuje žádná standardní léčba, která by fungovala u každého pacienta stejně – vy musíte zjistit, co vám pomáhá a čemu se máte vyhnout.

V tomto článku se pokusíme shrnout vše, co o tomto onemocnění a jeho léčbě víme. Dozvíte se i několik praktických rad, které určitě stojí za vyzkoušení. Nechte se tedy inspirovat a odhalte, co je pro vás nejlepší – najděte si svůj „vlastní lék“.

Příznaky seborey

Seboroická dermatitida se projevuje zarudlou vyrážkou, často pokrytou bílými až nažloutlými šupinami. Ty se nacházejí v oblastech s větší produkcí kožního mazu. Nejčastěji se vyskytují:

  • na pokožce hlavy – jsou podobné lupům, bývají však větší,
  • na tváři – většinou v okolí nosu, uší, a na obočí,
  • na místech kožních záhybů,
  • na hrudi nebo zádech (vzácněji).

Vyrážky se šupinami jsou většinou mastné, svědí a v horším případě štípou. Tyto projevy se objevují v různé intenzitě, hlavně v určitých obdobích – při změnách počasí (např. v zimě), ve stresu nebo po konzumaci určitých potravin.

Novorozenecká seborea se projevuje bílými až žlutými mastnými šupinami na hlavě, případně na jiných částech těla. Na rozdíl od dospělé formy nezpůsobuje takové výrazné svědění a také se snadněji léčí – zpravidla ustoupí po několika týdnech nebo měsících.

Příčiny seborey

V první řadě je třeba si uvědomit, že ani dospělá, ani novorozenecká forma seborey není způsobena nedostatečnou hygienou. Je však pravda, že slabá hygiena může ovlivnit průběh onemocnění. Přesná příčina seborey nebyla dosud objasněna, známe jen pravděpodobné spouštěcí faktory.

  • Mastná pokožka – potvrzuje to fakt, že projevy onemocnění se objevují na místech s větší produkcí kožního mazu.
  • Kožní kvasinky rodu Malassezia – tyto kvasinky patří k přirozeným obyvatelům naší kůže. U lidí se seboroickou dermatitidou však narušují rohovitou vrstvu pokožky. Malassezia produkují enzymy (druh bílkoviny), které štěpí tuky v kožním mazu. Tyto produkty se pravděpodobně podílejí na vzniku zánětu a šupinatění pokožky.
  • Porucha imunity – seboroická dermatitida se ve zvýšené míře (až 87 %) vyskytuje u lidí s narušeným imunitním systémem, u pacientů po transplantaci orgánů, pacientů s HIV / AIDS, hepatitidou C, chronickou alkoholovou pankretitidou a při různých druzích rakoviny. Tyto poznatky naznačují zapojení imunitního systému do vzniku onemocnění.

Další skupinou, u které je častější výskyt seborey, jsou pacienti s onemocněním nervového systému  Parkinsonova choroba, deprese nebo Downův syndrom. Proč je to tak, není zatím známo.

Zdroj foto: Shutterstock.com

Seboroická dermatitida vs. psoriáza

Než se začneme léčit, bychom se měli nejprve přesvědčit, zda opravdu jde o seboreu, a ne o psoriázu, což je závažnější kožní onemocnění. V čem se seborea a psoriáza od sebe liší?

I psoriatické onemocnění se ve většině případech projevuje šupinatými a svědivými vyrážkami. Rovněž se mohou vyskytovat na obličeji, ve vlasech, ale mnohem častěji jsou rozmístěny po celém těle. Při psoriáze často dochází i k zánětu pokožky v okolí kloubů – tehdy mluvíme o psoriatické artritidě.

Zásadní charakteristický rozdíl najdeme při bližším pohledu na šupiny. Při psoriáze pozorujeme stříbrné, suché, poměrně hrubé šupiny, které po odtržení krvácejí a zanechávají strupy. Seboroické šupiny bývají bíle až žlutě zbarvené, mastné a měkčí, proto se i snadněji odstraňují. Krvácení je tedy výjimečné.

Léčba seboroické dermatitidy

Seboroická dermatitida patří k onemocněním, při kterých platí, že intenzita symptomů závisí na různých vlivech (spouštěčů). K těm nejvýraznějším patří / patří:

  • stres,
  • hormonální změny,
  • sezónní onemocnění,
  • změny počasí / klimatu – zejména během podzimu a zimy,
  • nedostatek spánku,
  • některé dráždivé složky kosmetiky,
  • nadměrné pocení,
  • některé potraviny (budeme se jim věnovat později),
  • zvýšená konzumace alkoholu,
  • kouření.

Vlasy

Pro léčbu lupů ve vlasové části se používají zejména léčivé šampony, případně různé roztoky s obsahem látek s keratolytickým, antimykotickým nebo protizánětlivým účinkem.

  • Keratolytika – tato léčiva vám pomohou v obdobích, kdy se u vás tvoří větší množství lupů ve vlasech. Jsou to totiž léčiva, které změkčují zrohovatělé kousky kůže, a tím usnadňují jejich odstraňování. Takovou látkou je kyselina salicylová, která má i protizánětlivé účinky. Její roztok vám připraví v lékárně.
  • Antimykotika – dokáží zastavit růst a zabíjet kvasinky či jiné druhy mikroskopických hub. Antimykotika potlačují Malassezia a uleví od tvorby šupin a svědění. Používá se 2 % šampon s obsahem ketokonazolu. Podobné účinky jsou připisovány i pyrithionu zinečnatému, který je také dostupný ve formě šamponu.
  • Protizánětlivá léčiva (hormony glukokortikoidy) – tato léčiva dokáží velmi rychle a efektivně potlačit zánět. Při jejich dlouhodobém užívání se však efekt ztrácí, navíc může docházet k různým nežádoucím účinkům. Z tohoto důvodu dostanete protizánětlivá léčiva pouze na recept od lékaře na rozdíl od všech výše vyjmenovaných, které jsou volně prodejné.

Pokud vám některý z přípravků účinkuje jen po určitou dobu, a pak ztrácí výkonnost, můžete střídat několik přípravků. Důležité je, abyste se řídili doporučeními lékaře nebo lékárníka, a používali přípravky tak, aby opravdu fungovaly.

Zdroj foto: Shutterstock.com

Co se týče novorozenecké seborey, většinou stačí jen mechanické vyčesání lupů po předchozím ošetření dětským olejem. Pokud však toto nezabírá a chtěli byste použít léčbu, jak jsme ji popsali u dospělé formy, nejprve se poraďte s dětským lékařem. Předejdete tak možným nežádoucím účinkům, jelikož podávání léků u dětí – zvláště malých, se obvykle liší od dospělých, co se týče dávky, délky použití či typu léčiva).

Obličej a tělo

Používají se zpravidla stejná léčiva jako při léčbě vlasové části, rozdílná je však léková forma. Doporučené jsou spíše krémy než masti – masťové základy by pouze napomohly promaštění pokožky, což nepotřebujete.

Mast rozeznáte od krému podle zabarvení. Masti mají povětšinou žlutou barvu, krémy bílou. Před použitím jakéhokoli kožního léku byste si měli postiženou část pokožky nejprve umýt čistou vodou a pořádně ji vysušit čistým ručníkem. Takto zvýšíte přilnavost, a tedy i účinnost kožního přípravku.

Při velmi těžké a neústupné formě seborey může lékař doporučit tzv. systémovou léčbu, kdy se léčivo podává nespecificky do celého těla. V takovém případě vám předepíše antimykotika, případně glukokortikoidy (pro perorální použití, například v tabletách).

Jaká je bezpečnost léčby seborey?

Léčba seborey šampony, krémy nebo jinými přípravky na kůži se obecně považuje za bezpečnou. Známý je výskyt podráždění pokožky, svědění nebo alergická reakce, což však může být zapříčiněno kteroukoliv složkou přípravku.

Při alergické reakci, která se projeví například zarudnutím, vyrážkami nebo puchýři na natřeném místě, je třeba léčbu přerušit, protože při další aplikaci by mohla být reakce organismu výraznější. O alergické reakci seznamte svého lékaře, pravděpodobně vám doporučí jinou formu léčby.

Jak již bylo zmíněno, závažnější nežádoucí účinky se mohou dostavit po velmi častém a nadměrném užívání léků s obsahem kortikoidů. Může dojít např. ke ztenčení kůže nebo k sekundárním infekcím, způsobeným lokálním oslabením imunity. Právě proto může lékař maximální dobu použití omezit nebo vám doporučí, abyste kortikoidy používali s přestávkami, pokud se musíte léčit dlouhodobě.

Při užívání všech léků či přípravků, které se aplikují na povrch těla, je třeba dávat pozor, aby se nedostaly do oka nebo jiných tělesných otvorů. Rovněž je nepodáváme na poraněnou pokožku, protože přípravek by se mohl dostat do krevního oběhu.

Zdroj foto: Shutterstock.com

Experimentální léčba seborey

Léčiva ze skupiny topických inhibitorů kalcineurinu (takrolimus, pimekrolimus), které mají protizánětlivé a imunomodulační účinky, byly zkoušeny pro léčbu seborey ve více studiích.

V jedné menší studii, kde byl účinek takrolimu srovnáván s betametazonem (glukokortikoid), se efektivnost ukázala jako stejná, takrolimus však déle udržel fázi ústupu příznaků. Tato léčiva jsou na Slovensku v současnosti registrována k léčbě atopického ekzému, pro léčbu seboroické dermatitidy bude třeba udělat ještě více výzkumů.

Domácí léčba a režimová opatření

Neexistuje žádná konkrétní dieta pro pacienty se seboroickou dermatitidou. U některých totiž nemusí změna stravování nic zlepšit, u někoho to může být klíčové.

Které potraviny mohou být rizikové a proč?

  • Velmi mastná jídla – zvýšený příjem tuků samozřejmě zvyšuje i produkci kožního mazu, který je živnou půdou pro kvasinky rodu Malassezia.
  • Jídla s vysokým obsahem cukru – velmi výživný pro tyto kvasinky, jakož i pro jiné mikroorganismy v našem těle, je cukr. Slouží jako zdroj energie, tedy podporuje jejich růst a množení.
  • Pikantní jídla – mohou zahřát organismus, což je spojeno s pocením a zvýšeným prokrvením pokožky.
  • Potravinové alergeny  projevy seborey mohou zhoršit i některé alergeny obsažené v potravinách. Potraviny, kde nejprve najdeme gluten, jsou např. pšeničné výrobky, mléko a mléčné produkty, citrusové plody, arašídy, některé ryby a jiné.

Příklady dalších alergenů naleznete v tomto článku.

Zdroj foto: Shutterstock.com

Jak zjistím, na co jsem alergický/á?

Vhodným způsobem, jak zjistit, který alergen může u nás spouštět nebo zhoršovat příznaky, je takzvaná eliminační dieta. Princip této diety spočívá v tom, že na několik dní nebo týdnů vynecháte všechna jídla, o kterých si myslíte, že jsou nejrizikovější, a pak je opět zařadíte (jedno po druhém) do jídelníčku. Takto můžete sami zpozorovat, která potravina je pro vás nevhodná.

Praktické rady

Seboroická dermatitida je onemocnění, kterému musíte přizpůsobit své návyky. Uvádíme několik praktických rad. Pokud zjistíte, co vám pomáhá, po čase se to již stane rutinní záležitostí.

  1. Sprchujte se v studenější vodě – studená voda zajistí, že se zúží cévy, čímž se sníží prokrvení pokožky, a dočasně i zánět. Horká voda může napomáhat tvorbě lupů, kterých je při seboree beztak dost.
  2. Chraňte se před potem  slané složky potu mohou dráždit už porušenou pokožku, kromě toho zahřátí organismu zvyšuje prokrvení, což podporuje zánět. Pokud se již zpotíte, měli byste se co nejdříve omýt, nejlépe studenou vodou.
  3. Noste oblečení z nedráždivého materiálu – bavlněné oblečení umožní pokožce, aby dýchala, což výrazně redukuje podráždění.
  4. Vyhledávejte slunce – sluneční záření, zatím ne zcela známým mechanismem, snižuje projevy onemocnění. Několik pacientů uvádí, že mají minimální až žádné příznaky onemocnění v letních měsících.
  5. Pečujte o svou bradu a vousy – stejně jako vlasy, i brada a vousy se mohou mastit. Jak již víte, všechno, co může promašťovat pokožku, je pro vás nežádoucí. Myjte si tedy i bradu, klidně i stejnými přípravky, jako používáte na vlasy. Pokud vám brada příznaky jen zhoršuje, měli byste zvážit úplné oholení, a to platí i pro vlasy.
  6. Vyhýbejte se přípravkům s obsahem alkoholu – alkoholické sloučeniny, přítomné v topických přípravcích, by mohly dráždit pokožku.
  7. Vyhýbejte se zkrášlovacím přípravkům – některé obsahují dráždivé složky; používejte raději léčebnou kosmetiku.
Zdroj foto: Shutterstock.com

Pozitivní závěr?

I když se chronická forma seboroické dermatitidy nedá zcela vyléčit, můžete onemocnění udržet pod kontrolou – správnou životosprávou, pokud se budete vyhýbat možným spouštěčům a využijete širokou škálu léčebných přípravků.

Seborea se opravdu dá zvládnout, ačkoli se vám to možná nezdá, pokud jste jen nedávno zjistili, že ji máte. Postupem času si však i vy určitě najdete ty správné způsoby, jak ji držet „na uzdě“. Proto to nevzdávejte a hlavně – nestresujte se!

Autor je farmaceut.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3579488/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=A+comprehensive+pathophysiology+of+dandruff+and+seborrheic+dermatitis+-+towards+a+more+precise+definition+of+scalp+ health

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Clinical+efficacies+of+topical+agents+for+the+treatment+of+seborrheic+dermatitis+of+the+scalp%3A+a + comparative + study

http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=4029

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Seborrheic+dermatitis%3A+Etiology%2C+risk+factors%2C+and+treatments%3A+Facts+and+controversies

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/seborrheic-dermatitis/diagnosis-treatment/drc-20352714

https://articles.mercola.com/seborrheic-dermatitis/diet.aspx

Napsat komentář