První menstruace: Co je potřeba vysvětlit dceři? Jaký věk je normální?

(Zdroj foto: stock.adobe.com)

První menstruace potrápí nejen samotné děvče, ale také její rodiče, hlavně matku.

Důležité je, abyste dceru na tuto událost připravili, aby z něj neměla strach a považovala ji za přirozenou – napříč tomu, že je to nepříjemná a bolestivá zkušenost.

Je na vás, abyste co nejvíc zmírnili negativní emoce, které přináší první menstruace. Vysvětlete dceři, co to pro ni znamená, promluvte si i o správné hygieně.

Jaké jsou příznaky první menstruace?

V jakém věku obvykle přichází?

Jsou vhodnější vložky, či tampóny?

Co všechno dceři vysvětlit?

Co vyvolá první menstruaci?

Menstruace je znakem puberty u dívek. Poukazuje na to, že z dívenky se stává žena – její tělo je už schopné rozmnožování. A proč vlastně krvácíme při menstruaci?

Na začátku cyklu roste hladina estrogenu, díky čemuž se zvětší výstelka dělohy. Výstelka se zvětšuje proto, aby se v ní mohlo uhnízdit oplodněné vajíčko.

V případě, že nedojde k oplodnění, tělo výstelku rozloží a vytlačí z dělohy. A takto dochází k menstruaci, a tedy i ke krvácení.

Kdy děvče dostane první menstruaci?

Většina žen má první menstruaci ve věku 1213 let. Dnes je však běžné, že vyvinutější děvčata menstruují v 10 letech. Normální je i to, když menstruace začne o něco později. Lékaře není potřeba „nahánět“, pokud děvče nemá menzes ani jako 15-letá.

Ve všeobecnosti platí, že menstruace přichází asi 2 roky po tom, co dívce začnou růst prsa.

Jak se ohlásí první menstruace?

Pokud jste si mysleli, že první menzes má výjimečné symptomy, možná jste už zapomněly, jak to kdysi proběhlo u vás. První menstruace nám nemusí dávat žádné znamení. Obvykle se však objeví alespoň některé předmenstruační projevy:

  • nafouknuté břicho, zácpa, průjem,
  • bolest v prsou,
  • bolest zad,
  • únava,
  • čirý nebo bílý výtok.
  • akné,
  • přecitlivělost, podrážděnost,
  • větší chuť do jídla (především na sladkosti).

Jak se připravit na první menzes?

Pokud máte podezření, že dcera brzy dostane menstruaci, připravte ji na to. Vysvětlete jí, že je potřeba v tašce stále nosit „první pomoc“: menstruační nebo slipové vložky, čistou spodní prádlo, vlhké utěrky.

Inteligentní dcera pochopí, že pokud nebude mít po ruce pomůcky, zašpiní si šatstvo. Navrstvený toaletní papír poslouží pouze na chvíli, potom už hodně záleží na mohutnosti krvácení.

prvá-menštruácia-hnedý-výtok
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Jak dlouho trvá první menstruace?

První menstruace nejsou ještě úplně pravidelné, i různě dlouho trvají – ta celkově první obvykle pouze pár dní. Pravidelný menzes očekávejte až po několika měsících, či dokonce letech. Samotné krvácení trvá zhruba 2 7 dní.

Odborníci tvrdí, že než se menstruační cyklus celkem stabilizuje, trvá to až 6 let. Proč? Dívčí tělo se musí naučit, jak regulovat reprodukční hormony.

Jak dlouho trvá menstruační cyklus?

Je úplně normální, pokud trvá pouze 21, ale i 45 dnů. Průměrný menstruační cyklus má ovšem 28 dnů. Tehdy další menzes přichází už 3 týdny po skončení posledního.

Ukažte dceři, jak si má zaznamenat menstruaci v kalendáři, aby byla připravená na další cyklus. Je to důležité nejen pro lékaře, ale také pro její vlastní orientaci.

Kolik krve při menstruaci odejde?

Vysvětlete dceři, že se nemusí ničeho obávat – ztráta krve není vůbec velká. Průměrně během menstruace ztratíme 6 polévkových lžic krve. Poučte dceru, aby vám oznámila všechno neobvyklé. Především tehdy, pokud:

  • si musí měnit vložku/tampón každou 12 hodiny,
  • krvácí více než 7 dní.
  • pociťuje závratě,
  • buší jí srdce.

V těchto případech, nebo pokud zpozorujete bledé sliznice, co nejdříve se poraďte s lékařem. Lékař testy ověří, zda dcera neztratila příliš krve. Existují také léky, které zmírňují krvácení.

prvá-menštruácia-dlhšia-ako-10-dní
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Menstruační spodní prádlo

Spodní prádlo, které zachytává menstruační krev, je relativně novinkou. Vypadá jako běžné spodní prádlo, ale je udělaná ze speciální látky, která absorbuje menstruační krev – nepropouští ji dál.

Existuje hodně značek, i s různou úrovní nasákavosti, ale všechny druhy fungují podobným způsobem. Spodní prádlo je vhodná především při slabším krvácení. Na trhu jsou také kalhotky pro dospívající slečny.

Používat toto spodní prádlo při první menstruaci?

Ano i ne. Je jasné, že se dívka cítí pohodlněji i bezpečněji, než když má vložku nebo tampón, ale pokud chcete, aby se dokázala starat o sebe během menstruace, naučte ji přeci jen na vložky.

Dcera takto vidí, co její tělo vylučuje, může sledovat i množství vytečené krve. Nakonec – bude to potřebovat dalších zhruba 30 let.

Menstruace trvá až do menopauzy, která přichází ve věku 45 až 55 let.

Vložky a tampóny

Moderní vložky poskytují dostatečnou ochranu před protečením a to díky kvalitním materiálům, lepícímu pásku (na spodku), či „křidélkám“. Přestože skrz ně krev neproteče na spodní prádlo, měňme je každé 4 hodiny.

Výběr vložky přizpůsobujeme intenzitě krvácení. Pro nezkušenou dceru volme vložky, které dokáže sama používat. Při slabším krvácení, hlavně na konci menstruace, někdy stačí tenká slipová vložka.

Například tampóny jsou vhodné i pro dívky, které ještě mají panenskou blánu – vyberte vložky s označením mini. Nemusíte se bát, že nějak naruší blánu, nebo uprostřed je otvor, přes který odtéká krev.

Maminky pro svoje dospívající dcery často upřednostňují praktičtější vložky. Navíc u tampónů existuje větší riziko, že si ho dívka zapomene vyměnit, což může vyústit až do toxického šoku.

Vyhýbejte se parfémovaným produktům, protože dráždí pokožku. 

Menstruační kalíšky

Speciální plastové kalíšky jsou ekologickým způsobem „sbírání“ menstruační krve. Vkládají se podobně jako tampón. Výhoda je v tom, že po vylití krve a opláchnutí, jsou kalíšky opakovaně použitelné.

Čistěte menstruační kalíšek minimálně jednou za 12 hodin. Jinak hrozí infekce nebo podráždění.

Jak odstraníte krev z oblečení?

Každá žena má za sebou nejednu „příhodu“, především z dospívání, kdy jí krev přetekla na oblečení. Je to velmi nepříjemný pocit, ale stává se. Nejlepším trikem je, že si uvážete mikinu, svetr nebo bundu kolem pasu, než se půjdete převléct.

Další věc je, jak vyprat krev z oblečení, a ještě beze stopy?! Toto není jednoduché. Však čím světlejší prádlo, tím to jde hůř. I proto vám nabízíme osvědčené tipy.

  • Oblečení co nejdříve namočte do studené vody. Teplá nebo horká voda pouze „zabezpečí“, aby se skvrna dostala hlouběji do látky, a už ji nevyperete.
  • Na skvrnu použijte odstraňovač skvrn. Postupujte podle návodu od výrobců.
  • Pokud nemáte odstraňovač skvrn, do látky vetřete klasické mýdlo na praní (nebo tekuté mýdlo) a napěňte. Propláchněte pod tekoucí vodou a opakujte, dokud skvrna nezmizí. pokud zůstanou stopy, oblečení ještě přeperte v pračce, ale také jenom studenou vodou.
  • Vyprané oblečení nechejte vysušit na vzduchu. V sušičce se skvrny od krve zvýrazňují.

Zjistí okolí, že vaše slečna menstruuje?

Toto je jedna z nejčastějších obav dospívajících dívek. V každém případě – menstruaci nejde vidět, tedy pokud „nepřetečeme“. Samozřejmě, mnoho dívek si mezi sebou odevzdávají informace o menstruaci.

Vy byste měli informovat nejen pediatra, ale také třídního učitele a tělocvikáře. Dívky nemusí během menstruace cvičit. Při silných bolestech nechejte dítě 2 – 3 dny doma, případně se poraďte s lékařem o lécích.

Velmi silné a bolestivé křeče řešte s gynekologem – mohou být znakem endometriózy nebo zánětu.

prvá-menštruácia-vek
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Pomoc při křečích

Křeče mají svůj důvod. Jsou podobné kontrakcím při porodu, i když jsou mnohem slabší. Křeče pomáhají při vypuzování nepotřebné výstelky dělohy. Při křečích pomáhá teplo – vyhřívací podložka, termofor, nebo jiný zdroj tepla (umístěný na podbřišek).

Ztráta menstruace

Měla vaše dcera už pravidelnou menstruaci a najednou ji ztratila? Vynechání menstruace často souvisí se stresem nebo výraznou změnou hmotnosti. Ztráta menstruace někdy signalizuje vážnější problémy:

 

Zdroje:

  1. https://www.healthline.com/health/first-period#for-parents-or-guardians
  2. gov/ncbddd/blooddisorders/women/menorrhagia.html
  3. gov/body/period/pads.html
  4. health.wa.gov.au/our-bodies/periods
  5. org/learn/teens/puberty/what-can-i-expect-when-i-get-my-period
  6. org/learn/teens/puberty/whats-periods
  7. coloradowomenshealth.com/health-info/teens/first-period
  8. org/Patients/FAQs/Your-First-Period-Especially-for-Teens

Napsat komentář