(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Každý z nás trpí jednou za čas bolestí hlavy.
Bolest může být signálem přetažení, prochladnutí, zánětu dutin, ale také stavu, kterému se říká migréna.
Jak se projevuje migrenózní bolest hlavy?
Změny v mozku
V první řadě je potřeba si uvědomit, že migréna není samotná bolest hlavy, pouze se jí projevuje. Bolest hlavy je výsledkem specifických změn v mozku. Vnímáme ji jako silnou, často je doprovázená citlivostí na světlo, zvuk/hluk nebo vůni.
K běžným příznakům migrény patří i bolest oka, či nevolnost – pocit na zvracení, až samotné zvracení. Intenzivní bolest hlavy se obyčejně objevuje na jedné straně, někteří lidé ji označují jako „bušení“ na daných místech.
Bez aury a s aurou
Podle příznaků dělíme migrénu na několik druhů. Běžná migréna, nebo migréna bez aury, představuje až 80 % případů migrenózních bolestí hlavy.
Migréna s aurou, které se kdysi říkalo také klasická migréna, má viditelnější příznaky než migréna bez aury. Kromě toho jsou tyto příznaky přítomné už před samotnou bolestí hlavy – to je důvod, proč se tomuto druhu migrény říká „s aurou“.
Migréna s aurou
Migréna s aurou se projevuje 4 různými způsoby. Když budete mluvit s lékařem, určitě se zeptá na to, jak se migréna projevuje u vás. Teď už budete vědět, jak mu co nejpřesněji popsat její začátek i průběh.
Zraková forma aury
Migrenózní aura má nejčastěji zrakovou formu. Tyto změny vnímáte ještě dříve, než přijde samotná bolest hlavy. Vidíte třpytící se body a útvary, jiskření, cik-cak vzory nebo jen lesklý bod, který se přibližuje.
Obyčejně trvá 20 minut, než tyto příznaky přejdou. Jiný typ zrakové aury se projevuje výpadky v oblasti zorného pole. Na určitý čas nevidíte část textu, obrazu, okolí, namísto něj se objeví tmavá skvrna různých velikostí.
Někteří lidé mají zkušenosti se ztrátou poloviny obrazu, výjimečně s dočasnou oboustrannou slepotou. Z tohoto stavu vzniká často panika, která samotnou migrénu zhoršuje, ale je potřeba se upokojit, aura přejde a nepřináší žádné dlouhodobé následky.
Senzitivní forma aury
O této formě mluvíme tehdy, když pociťujeme brnění, či mravenčení (obyčejně na rukách a v oblasti úst). Postižený může být i jazyk, dokonce můžete mít také projevy, které se podobají na cévní mozkovou příhodu – ochrnutí poloviny těla.
V tomto případě je znecitlivění pouze dočasné, do 20 minut nepříjemné příznaky přejdou. Následuje však silná bolest hlavy. Obyčejně se rozvine na opačné části těla. Tedy pokud jste cítili mravenčení a brnění nalevo, bude vás bolet pravá strana hlavy.
Motorická forma aury
Ta je ještě méně častá jako předcházející dvě. Může však dojít k ochrnutí poloviny těla, které je dočasné a trvá pouze krátce. Bolest hlavy nastoupí na opačné straně, než na jaké došlo k ochrnutí. Tyto stavy připomínají cévní mozkovou příhodu, ale odeznějí.
Řečová forma aury
Tato forma migrenózní aury je nejvzácnější. Ztratíte schopnost mluvit nebo máte problémy s řečí, nedokážete si vzpomenout na jednotlivá slova, ani je vyslovit. Porucha řeči může souviset také s poruchou čtení nebo psaní. Tyto problémy přejdou, ale objeví se typická bolest.
Fáze bolesti
Migréna bez aury a migréna s různými typy aury se spojují v jedno – ve fázi bolesti. Pokud máte migrénu s aurou, tak už víte, co bude následovat – intenzivní bolesti hlavy se objevují hned po prvotních signálech. Migréna bez upozornění, bez aury, se projeví přímo bolestmi.
Jak tyto bolesti vypadají?
Jednostranná bolest hlavy
Nemusí to být jednoznačné, avšak většina lidí, kteří trpí migrénou, pociťuje jednostrannou bolest hlavy. Ta se někdy může rozšířit i na celou hlavu. Místa, kde cítíte bolest, se obyčejně střídají, ale malé procento pacientů pociťuje bolest stále na tom stejném místě.
Nejčastěji se jedná o pulzující nebo tupou bolest. Někteří pacienti ji popisují jako vrtání, či trhání. Jednoduše se jedná o intenzivní bolest.
Světlo, hluk, pachy
Záchvaty migrény souvisí s nesnášenlivostí světla, hluku, výrazných čichových a hmatových vjemů. Pokud vám uleví zatemněná místnost (bez jakýchkoliv rušivých vlivů), cítíte nevolnost nebo zvracíte, záchvat migrény se blíží ke konci.
Další příznaky migrény v této fázi:
- třes,
- pocení,
- bušení srdce,
- pocit sucha v ústech,
- pocit nedostatku vzduchu,
- průjem,
- časté močení,
- závrať,
- zívání (ospalost).
V čase záchvatu můžete mít bledou tvář, kruhy pod očima a pouze velmi slabou mimiku tváře.
Migréna ovlivňuje i myšlení a psychiku
V čase záchvatu nálada klesá, máte zpomalené myšlení, nedokážete se na nic soustředit. Při těžkém záchvatu nejste schopní rozhovoru, práce, ani sledovat televizi. Vyhledáváte ticho, tmavou místnost, kam si můžete nerušeně lehnout. Tyto stavy mohou trvat hodiny, ale i 2 dny, a nejednou jsou zaměněné za příznaky deprese.
Když už je „po tom“
O tom, že šlo o migrénu, se dozvíte také z následných pocitů a vjemů. Po záchvatu přichází spánek, ze kterého se vzbudíte svěží a v dobré náladě. Stav výjimečně přetrvává i přes noc nebo během spánku, maximálně však 2 dny. Tehdy můžete cítit mírnější, ohraničenou bolest. Spánkem končí také migréna bez aury.