Svalová únava: Vážné stavy, když vás svalová slabost jen tak nepřejde

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Podlamují se vám nohy?

Cítíte brnění ve svalech?

Nezvládnete to, co kdysi?

Najednou se neumíte pohnout – jste jako paralyzovaní?

Nemusí to být jen věkem. Podobné těžkosti můžeme mít i při viróze nebo chřipkovém onemocnění.

Svalovou slabost, či bolestivost, pociťujeme i po intenzivnější námaze – přeženeme to s cvičením nebo jednotvárnou fyzickou prací. Taková únava za den-dva přejde.

Existují však také vážnější stavy a nemoci, které přímo souvisí s únavou nebo slabostí svalů. Na tento článek jste asi nenarazili náhodně. Věříme, že vás správně nasměruje.

Svalová slabost nemusí nic znamenat, ale…

Odborně se svalové slabosti říká myastenie. Nejednou, či postupně cítíte, že vaše svaly jsou méně výkonné – slábnou. Máte problémy s pohybem, svalstvo vás neposlouchá, jak byste chtěli, nezvládáte.

Tento stav může být neškodný, pokud se jedná o krátkodobé přetížení svalů. Ale také se může jednat o příznak vážné poruchy nebo nemoci. A to si už vyžaduje léčbu, aby nedošlo k trvalé svalové paralýze.

Svalovou únavu a slabost nebagatelizujte! Především tehdy, kdy nepoznáte její příčinu. Nečekejte, že to přejde, raději se vydejte za odborníkem!

Neoplatí se užívat ani volně prodejné přípravky, pokud nevíte, v čem je problém. Většinou vám nijak nepomohou, ale můžete si ublížit. Čím dříve poznáte správnou diagnózu, tím dřív dostanete správnou léčbu.

Nejčastější příčiny svalové únavy a slabosti:

  • přetížení – z tréninku nebo fyzické práce,
  • zranění – prasknutí svalového vlákna,
  • nezdravá strava – nedostatek minerálů a vitamínů,
  • nehody a poruchy – speciálně ty, které omezí pohyb, dokonce znehybní člověka,
  • denervace – dočasné nebo trvalé vyřazení určitého nervu z funkce – tento stav může vyvolat atrofii svalstva, protože ho nepoužíváme,
  • psychické poruchy – také deprese nebo úzkostné stavy mohou vyvolat slabost ve svalech,
  • užívání některých léků,
  • alkoholismus,
  • metabolické poruchy – například snížená funkce štítné žlázy,
  • problémy se zády,
  • poruchy krevního oběhu.

Vážnější příčiny svalové únavy nebo slabosti:

  • poškození míchy,
  • svalová dystrofie,
  • neurální poruchy – sclerosis multiplex, Parkinsonova nemoc, Amyotrofická laterální skleróza, polyneuropatia,
  • poškození toxiny,
  • virové infekce – např. obrna,
  • myozitida – extrémní otoky svalové hmoty,
  • rakovina,
  • cévní mozková příhoda,
  • Pompeho nemoc.

cévní mozková příhoda

9 vážných stavů, na které vás upozorní právě svalová únava nebo slabost

Vybrali jsme pro vás 9 stavů a nemocí, během kterých se objevuje svalová únava nebo slabost. Jedná buď o náhle vzniklé stavy, nebo dlouhodobé zdravotní problémy, které zůstávají neodhalené. Možná se tu najdete i vy.

1. Cévní mozková příhoda

Život ohrožující nervové onemocnění. Jedná se o poškození mozku, kvůli přerušení průtoku krve do některé oblasti mozku. Na to, abychom mohli hýbat končetinami, je nevyhnutelná spolupráce vícerých oblastí mozku. Jedná se o složitý proces, to jenom nám se zdá, že všechno běží lehce a „samo od sebe“.

Cévní mozková příhoda se projeví náhlou slabostí jedné poloviny těla, tedy i končetin. Obyčejně poklesne také koutek úst. Šance na zotavení se zvyšuje, pokud pacient dostane co nejdříve léčbu. Oslabení svalových funkcí je individuální.

2. Guillain-Barré syndrom (GBS)

Život ohrožující nervové onemocnění. Začíná brněním nebo znecitlivěním v nohou, což rychle postupuje do horních partií těla. Nejnebezpečnější je stav, kdy jsou oslabené svaly hrudníku. K smrti dochází po selhání dýchání.

I proto se u pacienta sleduje hladina kyslíku a dýchací schopnosti. V těžkých stádiích je člověk napojený na externí přístroj, který „dýchá“ za něj. Naštěstí existují léky, které zpomalují rozvoj onemocnění, zmírňují jeho příznaky.

Napříč léčbě však můžete vnímat mírnou slabost a neobyčejné pocity v nohách a to i několik měsíců, či roků. Náhlé znecitlivění, brnění nebo slabost v nohách jsou signály, abyste okamžitě vyhledali lékařskou pomoc.

Jaký je rozdíl mezi GBS a mozkovou příhodou? GBS ovlivňuje obě strany těla, cévní mozková příhoda obyčejně pouze jednu.

3. Skleróza multiplex (SM)

Toto neurologické onemocnění charakterizují epizody slabosti, ale také ztráta zraku, poruchy vnímání, či jiné neurologické problémy. Skleróza multiplex obvykle způsobuje slabost jedné nebo obou noh.

Pro „esemku“ je typické epizodové střídání příznaků. Tyto epizody trvají několik týdnů nebo měsíců. Po nich se příznaky zmírní, až dokud nepřijde další epizoda.

Diagnostika SM vyžaduje delší čas a vyhodnocení vícerých diagnostických testů. Dnes už existuje několik účinných způsobů léčby. Na Slovensku žije s „esemkou“ asi 8 000 lidí.

4. Amyotrofická laterální skleróza (ALS)

Velmi vážná, smrtelná nemoc. Říká se jí také Lou Gehrigova choroba – po slavném baseballovém hráči Lou Gehrigovi. Trpěl jí také slavný anglický fyzik, kosmolog a matematik Stephen Hawking, který minulý rok zemřel.

ALS způsobuje tělesnou slabost, až silnou únavu svalstva celého těla. Naštěstí – nezasahuje do myšlení nebo zraku. Všechno začíná mírnými svalovými záškuby, později se přidává brnění. V pokročilejším stádiu se tyto příznaky nedají ignorovat.

ALS je dodnes nevyléčitelná diagnóza. Stav se v průběhu let rapidně zhoršuje. Může to dojít až do stádia, že člověk nedokáže mluvit, přičemž je ale schopný střízlivého uvažování a vnímání.

Říká se, že pacienti s ALS jsou uvěznění ve vlastních tělech. Uvažují, vnímají, mnohokrát mají přímo geniální myšlenky – pouze je nedokážou vyslovit, napsat. Díky nové technologii však mohou komunikovat pohyby očí.

5. Neuropatie

Neuropatie je onemocnění nervů, které oslabujeznecitlivuje svaly. Příznaky se objevují postupně, na začátku to může být hlavně brnění. I když samotná neuropatie není smrtelná, významně zasahuje do života – silnými bolestmi, zhoršenou pohyblivostí.

I když se neuropatie dá s pomocí lékařů zvládnout, poškození nervů už není možné úplně zvrátit. Proto je důležité, aby odborníci diagnostikovali onemocnění ještě před tím, než dojde k poškození nervů.

Existují různé příčiny neuropatie – ale někdy si za ni můžeme sami. Nejčastější chybou je nadměrná konzumace alkoholu, zanedbaná cukrovka nebo nezdravá strava.

6. Duchennova svalová dystrofie

Duchennova svalová dystrofie téměř výlučně postihuje mužské pohlaví. Příčinou nemoci je mutace genu pro bílkovinu – dystrofinu. Tento gen je součástí všech svalových buněk v těle, chrání je před poškozením.

Když správně vytvořený dystrofin chybí, nahromaděné poškození později vedou k zániku svalové buňky. Přibližně každý třetí pacient má nejen tělesné těžkosti, ale také problémy s učením, s chováním, či se změnami nálad.

Na začátku života se nemoc projevuje minimálně. Základní příznaky vychází z poškození svalových buněk. U dětí se zpomaluje motorický vývoj – to znamená, že mohou mít problémy se zvedáním hlavy, zvedáním se ze země, s chůzí (i do schodů), běháním, či skákáním.

svalová slabost

Další symptomy:

  • chůze po špičkách,
  • časté padání,
  • vystoupený hrudník,
  • silnější lýtkové svaly,
  • problémy s řečí.

7. Úrazy míchy, noh, pánve

Míchu chrání záda. Když je poškozená úrazem nebo onemocněním, může dojít nejen k oslabení, ale dokonce k ochrnutí svalů noh. Existuje též zřídkavý typ cévní příhody – infarkt míchy. I ten může způsobit svalovou slabost.

Mnozí si myslí, že když necítí bolest, jsou v pořádku. Pokud jsou však nervy v oblasti poškozené, nemusí cítit žádnou bolest, ale slabost noh vnímat budou. Také úrazy noh nebo pánve mohou poškodit svalstvo.

8. Toxiny

Fungování svalů ovlivňují také různé škodliviny. Toxiny se nachází všude kolem – ve vzduchu, v potravinách a nápojích, v lécích, v oblečení, v dezinfekčních přípravcích, či v kosmetických produktech.

Pokud začnete pociťovat svalovou slabost nebo únavu během užívání nových léků, oznamte tyto příznaky co nejdříve lékaři. Svalovou slabost může způsobit i chemoterapie, či otrava olovem.

9. Rakovina

Spájet jakoukoliv svalovou slabost hned s rakovinou, není velmi rozumné. Kromě toho – přetrvávající nebo stupňující se slabost svalů může být jedním z prvních příznaků rakoviny mozku nebo zad.

Také nádory z jiných částí těla mohou metastazovat do mozku nebo zad, což se projeví svalovými problémy, především v nohách. Pokud máte jakékoliv podezření, navštivte co nejdříve lékaře. Udělá vám krevní obraz, zhodnotí onkomarkery, pošle vás na CT, či magnetickou rezonanci.

Informace v tomto článku nenahrazují vyšetření v zdravotnickém zařízení. Uvedené diagnózy by měl stanovit lékař.

Zdroje:

https://stiwell.medel.com/en/neurorehabilitation/muscle-weakness/symptoms-and-causes-of-muscle-weakness

https://www.healthline.com/symptom/muscle-weakness

https://www.uofmhealth.org/health-library/wkfat

https://www.verywellhealth.com/causes-of-leg-weakness-4122329

Napsat komentář