Osteofyty: Kosmetický problém, nebo vážná diagnóza?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Hůře pohybujete některým kloubem?

Cítíte brnění, mravenčení, dokonce bolest?

Na vině může být kostní výrůstek – osteofyt. Nejčastěji se objevuje na nohou, ale může vyrůst kdekoliv v rámci kosterního systému.

Kdy jsou kostní výrůstky nebezpečné?
A proč vlastně vznikají?
Dokážeme se jich natrvalo zbavit?

Jak zjistím, že mám kostní výrůstky?

Kostní výrůstky jsou hladké útvary a trvá poměrně dlouho, než si jich vůbec všimnete. Upozorní vás na ně až nepříjemný tlak na šlachy, nervy nebo nepohodlí v botách.

Osteofyty se tvoří v místě úrazu, opotřebení nebo poškození kloubu. Dobrým příkladem je tzv. patní ostruha. Kromě chodidel vznikají osteofyty také na:

  • páteři,
  • ramenou,
  • rukou,
  • kyčlích,
  • kolenou.

Důležitou úlohu při vzniku výrůstků hraje růstový faktor, odborně označovaný jako ß.

Kostní výrůstky a artritida

Osteofyty se rozvíjejí v kloubech, které vykazují známky degenerace nebo poškození. Degenerace je obvykle způsobena osteoartrózou nebo věkem. Osteoartritida zahrnuje degradaci chrupavky, na kterou tělo reaguje přestavbou subchondrální kosti v kloubu. Při těchto změnách může vzniknout kostní výrůstek.

Osteofyty v oblasti páteře jsou typickým příznakem degenerativní artritidy. Prozradí je přetrvávající bolest zad nebo krku, v horších případech neurologické potíže. Projevují se tehdy, když výrůstek tlačí na míchu nebo nervy.

Proč vznikají kostní výrůstky?

Aby mohly osteofyty vzniknout, potřebují určitý základ. Tímto základem je tkáň, která lemuje kosti. Naše tělo nadměrně vytváří buňky této tkáně tehdy, pokud jsou klouby postiženy artritidou. Jde o onemocnění, které poškozuje chrupavku – tuhé, bílá pružná tkáň lemující kosti.

Kostní výrůstky jsou běžné i u nezánětlivých onemocnění. Příkladem je difuzní idiopatická skeletální hyperostóza. Až 80 % pacientů s tímto onemocněním pociťuje bolest a ztuhlost (v důsledku tvorby výrůstků).

kostné-výrastky-liečba
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Tělo to myslí dobře

Kostní výrůstky vznikají, když se chrupavka pokusí opravit poškozené místo v kloubu – snaží se vytvořit novou kost. Proto se kostní výrůstky nejčastěji objevují na místech, která byla poškozena úrazem nebo nemocí. Osteofyt „chce“ stabilizovat poškozený kloub, což nám však způsobuje problémy.

„Vzhledem k tomu, že si tělo vytváří tzv. ,novou kost‘, aby stabilizovalo poškozený kloub, resp. místo, kde výrůstek vznikl, jediné dlouhodobé a zároveň nejefektivnější řešení je správný pohyb. Musíme především posílit oslabené svaly a uvolnit ty ztuhlé. To vše nejprve v místě problému, ale později i na jiných místech, která jsou skutečnou příčinou. Jednoduše – když zmírníme napětí, výrůstky přestanou vznikat,“ říká Tomáš Pošvanc, silový a kondiční trenér.

Příznaky kostních výrůstků

Samotný výrůstek není bolestivý, ale jeho umístění ovlivňuje okolní tkáně a struktury. Ve skutečnosti tedy lokální bolest způsobuje primární onemocnění, nikoliv kostní výrůstek.

Zde jsou další příznaky, které mohou naznačovat přítomnost výrůstků:

  • necitlivost v daném místě,
  • pocit pálení nebo „špendlíků“ na končetině či v páteři,
  • otok,
  • svalové křeče,
  • slabost,
  • ztráta svalové kontroly (v místě navazujícím na výrůstek).

Na kterých místech nejčastěji vznikají osteofyty?

Nejprve si upřesněme, že existují dva druhy osteofytů: okrajové (vnější) a centrální. Vnější osteofyty se tvoří na okraji kteréhokoliv kloubu. Centrálně se nejčastěji objevují v oblasti beder a kolen.

Osteofyty obvykle rostou na:

  • krční páteři – cítíte bolest, „špendlíky“ v postižené oblasti, znecitlivění nebo slabost v rukou,
  • bederní páteři – pociťujete bolest a ztuhlost,
  • ramenou – bolesti při pohybu, někdy i zánět šlach,
  • bederní kosti nebo kolenech – bolest při chůzi i běžném používání kloubu (tyto případy obvykle souvisí s artritidou),
  • prstech na nohou, patě, kotníku – mohou se vám tvořit hrbolky a výrůstky, což způsobuje nepohodlí v obuvi a omezuje běžný pohyb.

Pokud máte nadváhu, zhubněte. Zmírníte napětí v kloubech.

kostné-výrastky-na-chodidle
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Rizikové faktory vzniku kostních výrůstků:

  • vyšší věk,
  • degenerace meziobratlových plotének,
  • degenerace kloubů,
  • poranění kloubů,
  • špatné držení těla,
  • genetika – vrozené abnormality kostry a kostí.

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud pociťujete bolest, ztuhlost kloubů nebo sníženou citlivost v některých oblastech, která přetrvává několik dní, neváhejte ani chvíli. Je velmi důležité, aby lékař začal pátrat po příčině obtíží. Kromě sledování pohybu vašich kloubů se zaměří také na onemocnění, která jste prodělali nebo na která se léčíte.

Diagnostika kostních výrůstků

Lékař provede několik testů, aby měl úplnou jistotu. Vnější osteofyty zjišťuje pohmatem při pohybu kloubu. Často je možné hrbolky vidět i pouhým okem. K odhalení vnitřních nebo skrytých výrůstků použije rentgenové snímky, MRI nebo CT sken.

Pokud by každý člověk nad 50 let podstoupil RTG vyšetření, ve většině případů by byly viditelné známky tvorby osteofytů.

kostné-výrastky-na-prstoch
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Léčba kostních výrůstků

Obvykle se zahajuje tehdy, když příznaky výrazně zhoršují kvalitu života. Přibližně 40 % lidí s osteofyty má příznaky, které vyžadují okamžitou léčbu. Základem je fyzioterapie, užívání protizánětlivých léků, steroidních injekcí nebo analgetik (proti bolesti).

Fyzioterapeut vám doporučí speciální cviky, které posilní svaly v problematické oblasti a zlepší možnosti pohybu. Zpočátku se doporučuje několikadenní odpočinek po každém cvičení.

Kdy je nutná operace?

Pokud se osteofyty nacházejí na páteři a tlačí na nervy nebo míchu, nejspíš se operaci nevyhnete. Operace se běžně provádějí také u výrůstků na nohách, které brání pohybu nebo způsobují silnou bolest.

Pokud jsou výrůstky důsledkem jiných onemocnění, je nejprve nutné vyléčit je. Především degenerativní změny jsou často velmi bolestivé, ale odborník vám pomůže zmírnit v tom, abyste je lépe zvládali.

Bohužel operace obvykle není trvalým řešením. Po operaci se většina výrůstků časem vrátí, pokud se neodstraní hlavní příčinu tvorby. V některých případech se příčinu ani odstranit nedá, například u osteoartritidy.

Podrobnosti vám vysvětlí lékař. Nebojte se zeptat na cokoliv, čemu nerozumíte!

Jak předejdete kostním výrůstkům?

Nejprve tak, že se pokusíte předejít onemocněním, která je způsobují. Samozřejmě, geny nezměníme, ale můžeme ovlivnit svůj životní styl, a tedy i to, zda se některé genetické predispozice projeví, nebo ne.

Základem je zdravější život, včetně pohybu. Neméně důležité jsou preventivní prohlídky! Dlouhodobější bolesti, brnění či jiné nepříjemné stavy neřešte volně dostupnými léky, ale u odborníků!

Syndesmofyty a entezofyty

Kostní výrůstky si někdy mylně zaměňujeme za syndesmofyty nebo entezofyty. Na rozdíl od osteofytů, syndesmofyty jsou rovnoběžné s páteří (osteofyty jsou kolmé). Entezofyty zase vznikají ve šlaše nebo vazu a jsou orientovány ve směru svého růstu.

Zdroje:

Napsat komentář