Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Každý člověk má na těle několik stovek specifických bodů. Jejich stimulací lze napravit mnohé zdravotní potíže.
Při akupunktuře se pod kůži vpichují velmi tenké jehly. Neměl by to ale provádět kdokoli – pouze vyškolený lékař.
Je akupunktura bolestivá?
Může na ni jít každý?
Jak to celé probíhá?
Co je to akupunktura?
Akupunktura je součástí staré čínské medicíny. Podle této teorie se tělo skládá z aktivních bodů, které jsou energeticky propojeny. Tyto energetické „dráhy“ se odborně nazývají meridiány.
Meridiány propojují jednotlivé orgány a zároveň umožňují proudění energie do celého těla. Pokud dojde k narušení některé z těchto drah, obvykle se to projeví na našem zdraví.
Akupunktura slouží právě k tomu, aby se aktivní body znovu probudily. Tím se obnoví tok energie a zlepší se výměna informací mezi různými částmi těla.
Účinky akupunktury jsou potvrzené
Účinnost akupunktury je vědecky prokázaná, ale odborníci upozorňují, že by se měla kombinovat s klasickou léčbou. Zatímco v asijských zemích se akupunktura využívá u širší škály onemocnění, západní medicína ji neakceptuje, ale uznává ji při chronických bolestech.
Při akupunktuře se uvolňují zablokovaná místa, zmírňuje bolest a při absolvování více sezení se zlepšuje i pohyblivost pohybového aparátu. Kromě toho při obnově energetických drah dochází k podpoře tvorby endorfinů – hormonů štěstí.
Příprava na akupunkturu
Při prvním sezení s lékařem proberete všechny své subjektivní i objektivní potíže. Přineste si s sebou co nejnovější zdravotní dokumentaci, aby odborník mohl zhodnotit váš aktuální zdravotní stav.
Lékař zároveň zkoumá případné souvislosti vašich potíží s psychikou nebo jinými nemocemi. Teprve po podrobném vyšetření vytvoří přesný plán, kam bude vpichovat jehly.
Na akupunkturu se nemusíte nijak speciálně připravovat. Stačí pozitivní naladění, abyste se cítili pohodlně a mohli plně relaxovat.
Jak probíhá akupunktura
Lékař vám začne postupně vpichovat jehly do předem určených míst – minimálně do dvou, běžně však až do patnácti bodů. Počet může být ještě vyšší, záleží totiž na vašem zdravotním stavu. Hloubka a úhel vpichu se také liší.
Jehly zůstávají zapíchnuté minimálně 20 minut, během kterých jen ležíte nebo sedíte. Na konci lékař jehly vyjme a můžete jít domů. Obvykle je nutné absolvovat celou sérii sezení, aby byla léčba účinná.
Kdy se využívá akupunktura
- chronická bolest,
- onemocnění pohybového aparátu (nebo různá omezení),
- gynekologické potíže – včetně PMS,
- vysoký krevní tlak,
- neurologické poruchy,
- migrény,
- alergie,
- problémy s trávením (včetně zácpy a průjmu),
- metabolické poruchy,
- poruchy zraku,
- poruchy sluchu,
- úzkosti,
- silný stres.
Akupunktura nemá vedlejší účinky
Jednou z hlavních výhod akupunktury je to, že nemá žádné vedlejší účinky – na rozdíl od jiných metod nebo dlouhodobého užívání léků. I proto ji můžeme bez obav využívat, aniž bychom tím komplikovali či dokonce „rušili“ klasickou léčbu.
Akupunkturu lze úspěšně kombinovat s běžnými lékařskými postupy. V žádném případě byste ale neměli přestat s hlavní léčbou. Akupunktura slouží pouze jako její doplněk!
Kdo nemůže absolvovat akupunkturu?
- pacienti s poruchou srážlivosti krve,
- osoby s vážnými psychickými poruchami,
- lidé s nekontrolovatelnými záchvaty nebo tiky, protože by si jehlami mohli ublížit.
Akupunktura v těhotenství
Ženy mají během těhotenství výrazně omezené možnosti, co se týče užívání léků. Právě v tomto období může být akupunktura skvělou alternativou. V prvním trimestru pomáhá například zmírnit ranní nevolnosti, později pak bolesti zad a kříže.
Ještě před zahájením akupunktury je důležité poradit se se svým gynekologem. Ten podle vašeho aktuálního zdravotního stavu posoudí, zda tato metoda nemůže být pro vás a vaše dítě nebezpečná.
Mohou akupunkturu podstoupit i děti?
Akupunktura nepředstavuje žádné riziko ani u dětí. Terapie se však doporučuje až od 3 let, aby malý pacient trpělivě seděl nebo ležel. Velkou roli zde hraje zručnost terapeuta, který musí dítěti odvést pozornost, aby se nebálo.
Vpich jehel lze provést tak jemně, že dítě nic necítí. Pokud ho nic nezabolí, rychle se uklidní. U dětské akupunktury se používají velmi tenké jehly, což celý proces ještě usnadňuje.
Je akupunktura bolestivá?
Mnoho lidí se akupunktuře vyhýbá, protože si myslí, že vpichy jehel jsou bolestivé. Ve skutečnosti to není bolestivé. Zkušený akupunkturista dokáže vpich jemně korigovat tlakem, který vyvíjí na silnější, tzv. vodicí část jehly.
Je pravda, že po zapíchnutí jehly se může objevit efekt, který se odborně nazývá deqi. Pocítíte něco jako elektrický výboj, který se podobá kontaktu se statickou elektřinou, například když vás „kopne“ svetr.
Místo vpichu může mírně brnět nebo můžete cítit tlak. Vše záleží i na individuálním prahu bolesti. Pokud se však na samotný vpich nesoustředíte, nebo jej ani nevidíte, obvykle necítíte nic nepříjemného.

Správný výběr akupunkturisty
Správné provádění akupunktury vyžaduje lékařské znalosti, aby pacientovi nebylo ublíženo. Proto si vždy nejdříve ověřte, zda má akupunkturista lékařské vzdělání a oficiální certifikáty k provádění akupunktury.
Různé druhy akupunktury:
- klasická akupunktura – vpichování jehel,
- laserová akupunktura – stimulace pomocí laserového světla,
- elektroakupunktura – vysílání slabých elektrických impulzů,
- akupresura – tlak prsty na body (pomocí krouživých pohybů).
Jaký je rozdíl mezi akupresurou a akupunkturou?
Zatímco při akupunktuře se používají jehly, u akupresury se body pouze stlačují. Vyvíjením tlaku se stimulují energetické dráhy velmi podobným způsobem jako při akupunktuře. Mnoho lidí tuto metodu upřednostňuje, protože nemusí překonávat strach z jehel.
Akupunktura na hubnutí
Tradiční čínská medicína věří, že akupunktura významně „boduje“ i při udržování normální hmotnosti. Pokud potřebujete zhubnout, lékař stimuluje příslušné body, čímž se zrychlí metabolismus, a díky tomu i hubnutí. Podmínkou je však dodržování zdravého životního stylu – zdravě jíst, hýbat se.

Kosmetická akupunktura
Akupunktura se využívá také jako neinvazivní omlazující procedura. Vpichováním jehel se redukují první jemné vrásky. Pokožka je po akupunktuře pevnější, hladší a má zdravější barvu. Akupunktura podporuje prokrvení celé oblasti, a tím i tvorbu kolagenu.
Akupunktura není jen o vpichování jehel
Akupunkturisté pracují komplexně. Nikomu neslibují, že tímto se vše vyřeší. Zajímají se o celý organismus, jaký vedete život, zda sportujete nebo jak se stravujete.
Samotná akupunktura je jen jedním krokem ke zdraví. Pokud se nedodrží plán, účinnost terapie se automaticky snižuje.
Zdroje:
- https://www.aktuality.sk/clanok/306308/akupunkturista-akupunkturu-moze-robit-iba-lekar-no-nelekari-a-takzvani-liecitelia-mimo-zakon/
- https://www.akupunkturacentrum.sk/single-post/2018/01/26/Toto-je-prvý-článok-môjho-blogu
- https://www.healthline.com/health/acupuncture-for-weight-loss#weightloss
- https://www.balanceclinic.sk/detska-akupunktura-_ap7
- https://www.townandcountrymag.com/style/beauty-products/a25951153/what-is-facial-acupuncture/
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/156488.php
- https://www.livescience.com/29494-acupuncture.html
- https://www.healthline.com/health/acupuncture-how-does-it-work-scientifically