Tenké střevo: Jaká je jeho funkce? Kdy nám nadělá problémy?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Tenké střevo hraje v našem těle důležitou roli.

Bez něj by naše trávení jednoduše nefungovalo.

Na tenkém střevě závisí také síla imunitního systému.

K čemu nám slouží tenké střevo?
Co se stane, když přestane fungovat?

Tenké střevo a jeho funkce

Tenké střevo (lat. intestinum tenue) je nejdelší částí trávicí soustavy. Spojuje žaludek s tlustým střevem. Ve střevě probíhají důležité procesy – trávení potravy a vstřebávání živin. Jinými slovy, tenké střevo přeměňuje jídlo na energii.

Aby se však potrava mohla vůbec posouvat trávicím traktem dál, musí tenké střevo vykonávat peristaltické pohyby.

Stahováním a uvolňováním svalstva se nestrávená potrava posouvá a mísí s trávicími šťávami, prochází slepým střevem, až nakonec končí v tlustém střevě.

Tenké střevo a anatomie

Tenké střevo má průměr 3–4 centimetry a délku přibližně 35 metrů (po smrti může dosahovat až kolem 7 metrů). Stěna tenkého střeva se skládá z:

  • svaloviny,
  • sliznice,
  • podslizničního vaziva,
  • podslizniční blány.

Sliznice je tvořena speciálními výběžky – tzv. klky, které zvětšují vnitřní plochu střeva až 400násobně (na přibližně 2000 m²). Tyto výběžky zajišťují vstřebávání vitamínů a minerálů do krevního oběhu.

Tenké střevo se dělí na 3 části. Hned za žaludkem se nachází dvanáctník (lat. duodenum), do kterého ústí slinivka břišní a žlučník. Dvanáctník tvarem připomíná zahnutou podkovu a nepřesahuje délku 30 cm.

V dvanáctníku se přijatá potrava setkává se žlučí ze žlučníku a trávicími šťávami ze slinivky břišní, čímž dochází k chemickému štěpení potravy. I přesto, že dvanáctník je nejkratší a nejméně pohyblivou částí tenkého střeva, vstřebávání živin začíná už v tomto úseku.

Největší absorpci zajišťuje úsek za dvanáctníkem – lačník (lat. jejunum). Jeho název je odvozen od toho, že po smrti člověka bývá téměř vždy prázdný. Lačník je spojen s kyčelníkem (lat. ileum), což je nejdelší úsek tenkého střeva.

Tenké-črevo-anatómia
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Nefunkční tenké střevo

To, že něco není v pořádku, nám napoví závažnější trávicí potíže. Zvlášť nepříjemné je to tehdy, když se zdá, že naše střeva přestávají pracovat. Výsledkem je zácpa, kdy se stolice ve střevech nehýbe – nemůžeme se vyprázdnit.

Pokud jde o občasnou zácpu, například v důsledku nevhodné stravy, není to nic vážného. Musíme si ale dávat pozor, aby tyto problémy nepřerostly v chronický stav. Na ojedinělou zácpu můžete použít přírodní projímadlo.

Syndrom líného střeva

U některých lidí se zácpa opakuje kvůli tzv. syndromu líného střeva. Ten postihuje jak tenké, tak tlusté střevo. Nejčastěji se objevuje u mladých dívek. Příčina spočívá v oslabených pohybech svalů, které mají posouvat potravu trávicím traktem.

Tyto potíže obvykle vyřeší:

  • pravidelný sport,
  • vláknina ve stravě,
  • dostatečný příjem vody.
nefunkčné-tenké-črevo
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zánět tenkého střeva – projevy

Stejně jako v jiných částech organismu, i ve střevech se mohou objevit záněty. Ty jsou odpovědí našeho imunitního systému na různé škodlivé vlivy, jako jsou bakterie, viry, paraziti nebo chlamydie.

Některá zánětlivá onemocnění, jako virová gastroenteritida, cholera nebo salmonelóza, jsou provázena průjmy, zvracením a horečkami. Jinou skupinu tvoří neinfekční záněty, u nichž není známá příčina. Jsou označovány zkratkou IBD.

Nejčastějším zástupcem je Crohnova choroba, která může postihnout jakoukoli část trávicího traktu, nejčastěji však tenké střevo. Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění, které se projevuje střídáním klidových a aktivních fází. Nejčastěji postihuje mladé lidi do 35 let.

Protože se Crohnova choroba projevuje podobně jako potravinové alergie – nadýmáním, průjmy, bolestmi břicha – může trvat roky, než je správně diagnostikována. Proč nemoc vzniká, zatím není zcela jasné. Odborníci se domnívají, že na vině je nesprávně fungující imunitní systém člověka.

K dalším příznakům Crohnovy choroby patří:

  • chudokrevnost,
  • úbytek na váze,
  • problémy se žlučovými cestami,
  • artritida (zánětlivé onemocnění kloubů).

Ulcerózní kolitida rovněž patří mezi IBD onemocnění. Vyskytuje se však výhradně v tlustém střevě.

Celiakie

Stále častěji se v souvislosti s tenkým střevem zmiňuje jiné autoimunitní zánětlivé onemocnění – celiakie. Jedná se o nesnášenlivost lepku. Diagnózu stanovuje alergolog. Léčba spočívá v úpravě stravování, především v odstranění lepku z jídelníčku.

Tenké střevo a histamin

Histamin je látka, která přirozeně vzniká v našem těle. Rozklad jeho nadbytku zajišťuje enzym diaminooxidáza (DAO), který se tvoří právě v tenkém střevě. Pokud je však produkce tohoto enzymu z nějakého důvodu nízká, histamin začne způsobovat potíže – může dojít až k histaminové intoleranci.

Tyto potíže se mohou objevit v jakémkoli věku, přičemž nejčastějším spouštěčem bývá nadměrná konzumace potravin s vysokým obsahem histaminu – například rajčat, kysaného zelí nebo zralých sýrů. Příznaky připomínají potravinové alergie:

  • nadýmání,
  • bolest břicha,
  • průjem,
  • otoky očních víček.

Histaminovou intoleranci diagnostikuje gastroenterolog nebo alergolog.

Tenké střevo a rakovina

Pravděpodobnost, že onemocníte rakovinou tenkého střeva, není vysoká. Lékaři se s tímto typem rakoviny setkávají jen výjimečně. Riziko zvyšují mutované geny v rodině, celiakie a také oslabený imunitní systém. Toto jsou tři hlavní příznaky rakoviny tenkého střeva:

  • bolest v oblasti břicha,
  • krev ve stolici,
  • výrazný úbytek hmotnosti.

Vyšetření tenkého střeva

V současnosti se používá několik metod. Lékař vás může poslat na ultrazvuk břicha, ten ale není vždy proveditelný – hodně totiž závisí na hmotnosti pacienta nebo na přítomnosti nadýmání. Přehled o tenkém střevě může lékař získat i pomocí rentgenu břišní dutiny (s podáním kontrastní látky).

Při trávicích potížích se provádí kolonoskopie. Při tomto vyšetření je do konečníku zavedena kamera. Kolonoskopie je primárně zaměřena na tlusté střevo, ale lékař díky ní může zkontrolovat i část tenkého střeva.

Dvanáctník je zase dobře viditelný při gastroskopii, kdy vám gastroenterolog zavádí tenkou hadičku se sondou do jícnu, aby zkontroloval žaludek a počáteční úsek tenkého střeva. Při jiné metodě se zavádí kontrastní látka přímo do tenkého střeva.

Při diagnostice nádorů, Crohnovy choroby nebo celiakie se v posledních letech využívá CT enterografie. Provádí se nalačno, opět s použitím kontrastní látky. CT vyšetření odhalí i okultní gastrointestinální krvácení či zmíněnou ulcerózní kolitidu.

Další metodou je magnetická rezonance (MR), která na rozdíl od rentgenu a CT nevyužívá ionizující záření. O tom, kterou metodu lékař zvolí, rozhoduje váš zdravotní stav. Uvedené postupy se někdy i kombinují, což pomáhá lékaři k přesnější diagnóze.

vyšetrenie-tenkého-čreva
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Tenké střevo a imunita

Jak už bylo zmíněno na začátku, tenké střevo významně ovlivňuje naši imunitu. Právě v trávicím traktu se nachází podstatná část imunitního systému, který lze přirovnat k určité ochranné bráně. Tato brána nás chrání před různými škodlivými vlivy a nemocemi.

Pro imunitu má velký význam tzv. lymfatický systém. Možná nevíte, že lymfatické uzliny nemáme jen na krku, v podpaží nebo ve slabinách, ale také v břišní dutině. Lymfatické uzliny fungují jako filtr – zabraňují pronikání cizorodých mikroorganismů a škodlivých látek do těla.

Předpokladem zdravého trávicího ústrojí je přirozená střevní mikroflóra s vyváženým množstvím různých bakterií. Prospěšné bakterie však mohou být oslabeny například užíváním antibiotik, stresem nebo celkově nezdravým životním stylem.

Tenké střevo a psychika

Naše psychika si dokáže „ošklivě“ pohrát nejen s mozkem a nervy, ale také s trávením. Když jsme ve stresu, může se objevit průjem, zácpa nebo křeče v břiše. Lékaři také upozorňují na střevní hyperaktivitu, kdy je peristaltický pohyb zrychlený a intenzivnější.

Nejčastěji je však psychickou nepohodou zasaženo tlusté střevo. V současnosti mnoho lidí trpí těžkostmi se žaludkem, bolestmi břicha, křečemi, průjmy nebo zácpami. Tyto příznaky poukazují na tzv. syndrom dráždivého tračníku.

Tenké střevo a dieta

Nastavení diety vždy závisí na konkrétním problému. Pokud trpíte celiakií, je nutné vynechat všechny potraviny obsahující lepek. Při histaminové intoleranci upřednostňujte čerstvé potraviny před mraženými nebo kvašenými a vyhýbejte se těm, které podporují uvolňování histaminu v těle.

Zvláštní úpravu stravy vyžaduje také Crohnova choroba. Platí však, že tolerance určitých potravin je velmi individuální – někdo může lepek snášet v omezeném množství, jiný ho nesmí vůbec. Obecně je ale pro zdraví tenkého střeva důležitý dostatek vlákniny, pravidelný pohyb a správný pitný režim.

Bylinky na tenké střevo

Při trávicích potížích mohou pomoci i některé bylinky. Při zácpě zkuste kořen čekanky obecné, který má mírné projímavé účinky. Oblíbená je i senna, ale tuto rostlinu používejte jen výjimečně, je totiž návyková. Naopak, při průjmu často pomáhá měsíček lékařský nebo řepík lékařský – obě bylinky mají protizánětlivé účinky.

Podobně působí i čaj z peruánské liány Vilcacora, který se doporučuje při různých zánětech, vředových onemocněních trávicího traktu, a dokonce i při Crohnově chorobě. Podrážděnému tenkému střevu prospívá také islandský lišejník (pukléřka), ideálně ve formě čaje.

Zdroje:

  1. http://healthlibrary.brighamandwomens.org/Search/134,206
  2. https://www.news-medical.net/health/What-Does-the-Small-Intestine-Do.aspx
  3. https://www.healthline.com/human-body-maps/small-intestine#1
  4. https://www.livescience.com/52048-small-intestine.html
  5. https://www.cancer.gov/types/small-intestine/patient/small-intestine-treatment-pdq
  6. https://medlineplus.gov/smallintestinedisorders.html
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3502877/
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4250751/
  9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3389868/
  10. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/small-bowel-cancer/symptoms-causes/syc-20352497
  11. https://www.ucsfhealth.org/education/nutrition-tips-for-inflammatory-bowel-disease
  12. https://www.webmd.com/allergies/what-are-histamines

Napsat komentář