Komplikace diabetu: Cukr škodí v celém těle. Kdy je to nebezpečné?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Neléčená cukrovka časem přináší krátkodobé i dlouhodobé zdravotní komplikace.

Jsou to například nemoci srdce a cév, poškození nervů nebo zraku, amputace a podobně.

Tyto stavy vznikají proto, že nemáme hladinu cukru v krvi pod kontrolou, přesněji – hladina je dlouhodobě zvýšená. Každý diabetik by měl o komplikacích vědět, aby zachytil první změny.

Férově však přiznejme, že některé těžkosti se u diabetiků jednoduše objevují. V našem článku se zaměřujeme na malé velké krevní cévy.

1. Jak diabetes ovlivňuje oči?

Rozmazané vidění

Rozmazané vidění patří k prvním varovným příznakům cukrovky. Zrak je rozmazaný, protože na zadní stranu oka tlačí spousta tekutiny.

I proto se čočka “nafoukne” a změní tvar. Oči nedokážou zaostřit a objekty jsou nejasné.

Když nám však nasadí inzulin, těžkosti obyčejně do několika týdnů ustoupí, pokud poškození zraku není dlouhodobé a trvalé.

Diabetická retinopatie

Jedná se o poškození malých cév v sítnici oka, opět kvůli vysoké hladině cukru. Čím déle máte cukrovku, tím je pravděpodobnější, že se u vás objeví retinopatie.

Pokud máte hladinu cukru pod kontrolou, zvyšujete svoji šanci na úspěch. V opačném případě hrozí až slepota. I proto je potřeba tento stav co nejdříve podchytit.

V případě diabetu 1. typu se retinopatie obvykle nerozvíjí před pubertou. V dospělém věku je to obyčejně až po více než 5 letech diabetu, ale ne vždy víte, že diabetes máte.

Při diabetu 2. typu jsou problémy s očima jedním z prvních příznaků, že se něco děje. I proto si musíme pravidelně kontrolovat hladinu cukru a také krevní tlak a cholesterol.

Mezi další komplikace diabetu, pokud mluvíme o zraku, patří zelený zákal (glaukom) a šedý zákal. Bohužel i zde to někdy končí slepotou, především u starších pacientů.

Pokud kouříte, zkuste přestat – prospěje to i vašim očím!

komplikácie diabetu diabetická retinopatia
Zdroj foto: AdobeStock.com

2. Jak diabetes ovlivňuje ledviny?

Poškození ledvin – diabetická nefropatie – se vyvíjí velmi pomalu. Nefropatie se nejčastěji vyskytuje u lidí, kteří mají cukrovku přibližně 20 let.

Je to velmi vážný stav, i proto ho musíme odhalit v co nejdřívějším stádiu. Kromě krevního tlaku si všímejte především těchto příznaků:

  • otoky noh, kotníků, rukou nebo očí,
  • zvýšené močení,
  • zmatenost nebo těžkosti se soustředěním,
  • lapání po dechu,
  • ztráta chuti do jídla,
  • nevolnost a zvracení,
  • přetrvávající svědění,
  • únava.

Na kontrolu stavu se používá 24-hodinová moč. Na vyšetření byste měli chodit podle doporučení lékaře, ale obyčejně je to 1x ročně.

3. Jak diabetes ovlivňuje nervy?

Vysoká hladina cukru v krvi může poškodit prakticky jakýkoliv nerv v těle. U diabetika jsou to nejčastěji nervy v dolních a horních končetinách (více v kapitole níž).

Tomuto stavu říkáme diabetická neuropatie. Kromě nohou a rukou, bývají postižené také nervy trávicího traktu, nervy zásobující srdce, či pohlavní orgány.

4. Jak diabetes ovlivňuje nohy?

Velkým strašákem pro každého cukrovkáře je syndrom diabetické nohy. Syndrom vzniká kvůli vážnému poškození nervů, cévkloubů v dolních končetinách.

Tehdy hrozí infekce, gangrény (odumírání tkání), destrukce hlubokých tkáňových struktur. Pokud tento vývoj včas nezastavíme, může to vyústit do amputace prstů až nohy.

Diabetická noha zpočátku nebolí, všechno se rozvíjí bez jakýchkoliv viditelných projevů. K prvním příznakům, které už v nohách pocítíte, patří:

  • mravenčení, píchání, pálení,
  • výrazné bolesti – křeče, ostrá bolest,
  • přílišná citlivost i na jemný dotyk,
  • snížená citlivost – neschopnost vnímat poranění,
  • suchá, tvrdnoucí kůže s prasklinami.

Pokud se dlouhodobě léčíte na diabetes, lékař vám vysvětlí pravidla starostlivosti o nohy.

komplikácie diabetu syndrom diabetickej nohy
Zdroj foto: AdobeStock.com

5. Jak diabetes ovlivňuje srdce a cévy?

Onemocnění srdce (tzv. kardiovaskulární onemocnění) se u diabetiků vyskytují 2 4x častěji, než v běžné populaci, navíc jsou hlavní příčinou úmrtí. Zároveň platí, že riziko infarktu u diabetika je stejné jako u nediabetika, který infarkt už jednou překonal.

Důvodem je – jak jinak – vysoká hladina glukózy v krvi, která poškozuje cévy i nervy. A na jaké srdeční onemocnění si má dát cukrovkář pozor?

Především na už zmiňovaný infarkt a mozkovou mrtvici. Obě diagnózy totiž souvisí se špatnou cirkulací krve.

Odpovězme si teď na nejčastější otázky diabetiků ohledně ochrany srdce a cév. Některé informace budou užitečné i pro nediabetiky.

Jak spolu souvisí vysoký krevní tlak a cukrovka?

Dá se říct, že vysoký krevní tlak je u diabetiků poměrně typický – objevuje se u 60 – 80 % diabetiků 2. typu a 40 % diabetiků 1. typu. Pokud si opakovaně naměřujeme krevní tlak nad 140/90 mmHg, mluvíme o arteriální hypertenzi.

Co je to ateroskleróza?

Jedná se o proces, který nazýváme také tvrdnutí nebo kornatění tepen. Cévy a tepny jsou zúžené, ucpávají se, a tím klesá průtok krve.

Ateroskleróza se projevuje akutním nedokrvením nohy, v horším případě srdce (srdečním infarktem) nebo mozku (mozkovou příhodou).

Kdy můžu dostat infarkt?

Chcete vědět, při jakém tlaku hrozí infarkt? Abyste předešli nebezpečnému infarktu, Slovenská diabetologická společnost radí tyto hodnoty krevního tlaku:

  • starší diabetik s víceletou systolickou hypertenzí: 140/90,
  • diabetik v mladém a středním věku: 130/85,
  • při poškození ledvin (proteinurie více než 1 g): 130/80.

Jak rozpoznat infarkt?

Známé “píchání u srdce” ještě neznamená, že je potřeba myslet na nejhorší. Pouze u 20 % lidí, kteří přijdou na pohotovost s bolestí na hrudi, je diagnostikovaný infarkt.

Za hrudní bolestí se často skrývají jiné zdravotní těžkosti, například se zády, či plícemi. Zdravotníky vyhledejte, pokud pociťujete některé z těchto příznaků:

  • nepříjemný tlak a bolesti na hrudi, které trvají déle nebo se vrací,
  • pískání v hrudi, dušnost,
  • bolest vystřelující do levého ramene, případně níže do ruky,
  • trnutí prstů na levé ruce,
  • tuhý pocit na zádech, v krku, čelisti nebo v žaludku,
  • studený pot,
  • nevolnost, závratě.

Upozornění:

Trnutí rukou u diabetika je často zapříčiněné i poškozením nervů (při diabetické neuropatii, jak jsme zmiňovali výše).

Cukrovka jako ochrana před břišním infarktem?

Aneuryzma, tedy nafouknutí největší tepny v těle (aorty), je životu nebezpečný stav. Kvůli postupnému rozšiřování cévní stěny se může aorta rozštěpit nebo praskne.

Pokud kardiolog zjistí významné vydutí aorty, tak je dosud jediným dostupným řešením chirurgický zákrok. Ostatní je o prevenci. Sledujeme krevní tlak a cholesterol, nekouříme, hýbeme se. Pozor však na zvedání těžkých břemen!

Podle místa v těle rozlišujeme aneuryzma hrudní aorty a aneuryzma břišní aorty. Zajímavé je, že právě druhý typ se u diabetiků objevuje méně často, než u ostatních lidí. Ale proč je to tak není zatím známo.

Aneuryzma aorty je vysoce dědičná.

Může mít cukrovkář nízký tlak?

V souvislosti s diabetem se mnohem častěji zmiňuje vysoký krevní tlak. Pro většinu cukrovkářů je ideální, pokud si udrží tlak pod hodnotami 140/90. Pokud jsou však hodnoty nižší než 120/80, mluvíme o nízkém krevním tlaku (hypotenzie).

Příznaky nízkého tlaku:

  • nevolnost,
  • závratě,
  • mdloby,
  • vlhká pokožka,
  • únava,
  • rozmazané vidění,
  • zmatenost.

A odpověď na otázku: Ano – u diabetiků se vyskytuje nízký tlak, pokud trpí diabetickou neuropatií. Většinou se to ukáže při vstávaní ze sedu nebo z lehu.

Nejste v tom sami – pomoc je všude okolo vás

Jak sami vidíte, komplikace cukrovky jsou vzájemně propojené. Proto je lepší, pokud těmto stavům dokážete předcházet, ale ne vždy to jde hladce – „boj” s diabetem je běh na dlouhou trať.

Nenechte se však odradit. Dnes už existují různé formy pomoci, jako například podpůrné skupiny v místě vašeho bydliště, či informační články na ověřených portálech, jako je ten náš.

A samozřejmě, řiďte se radami všech lékařů, kteří léčí „váš“ diabetes a jeho přidružené komplikace. Pokud totiž nic nezanedbáte, o mnohých vážných stavech budete vědět jen z doslechu.

Napsat komentář