Brnění rukou: Většinou si za to můžeme sami, ale nevylučujme ani onemocnění

(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)

Ruka nám může brnět při různých činnostech, například když se pomocí ní déle zapíráme nebo si ji v noci přilehneme.

V obou případech se jedná o neškodnou událost, všechno se napraví do pár sekund/minut.

Jenže pokud se brnění rukou objevuje pravidelně a bez zjevné příčiny, jedná se pravděpodobně o vážnější problém.

Brnění rukou se odborně nazývá parestézie.

Proč mi brní ruce?

Citlivost a pohyblivost rukou zabezpečují nervová zakončení, která jsou propojená s cévním systémem. Pokud na určité zakončení déle vytváříme nepřiměřený tlak, nedokáží posouvat informace dále do mozku a míchy.

Proto nabydeme pocitu, že ruka je nehybná nebo strnulá. Hned, jak se tlak uvolní, nervové impulzy mohou volně procházet a ruka je znovu ohebná.

Pokud však vytváříme dlouhodobý tlak na některé nervy, například při opakovaných činnostech nebo při posunutí plotýnek v páteři, brnění se objevuje častěji, dokonce může přetrvávat několik dnů.

Brnění rukou od páteře

Poměrně častou příčinou brnění rukou jsou problémy s krční páteří. Někdy k tomu přispíváme i nesprávnými spánkovými návyky, kdy máme v oblibě příliš vysoké polštáře, nebo si z nich vyrábíme neforemné „hrboly“ – skládáme je, deformujeme.

Takto dochází k posunutí obratlů, a ty potom tlačí na některé nervy, což vyvolává pocit brnění. Kvůli správnému držení páteře, bychom měli upřednostňovat spánek na zádech, což však vyhovuje málokomu.

Vyvážit se to dá například cviky na posilnění zádového svalstva. Také bychom měli omezit tablety a telefony, protože hlava je v nepřirozeném předklonu.

Tŕpnutie rúk od chrbtice
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Brnění rukou v noci

V nočních hodinách se většinou setkáváme s dočasným brněním, kdy pociťujeme mravenčení, pálení, nebo se vzbudíme na prudkou bolest – kvůli úplnému znecitlivení ruky. Někdy se zdá, jako kdyby nám ruka ani „nepatřila“.

V noci se ozývá i karpální tunel, což přináší bolesti v oblasti dlaně. Příčina však může být i obyčejnější – ruku jsme si zalehly.

Obvykle stačí, když s ní chvíli třeseme, několikrát sevřeme a otevřeme pěst, a brnění postupně zmizí.

Brnění rukou ráno

Za ranním brněním opět hledejme nesprávné spánkové návyky. Kromě zmiňovaného špatného polštáře to může být i ležení na boku, především pokud na jednu ruku vyvíjíme větší tlak.

Když spíte, ruku byste si neměli ukládat pod hlavu, protože tehdy je v nepřirozené poloze. Dávejte si taky pozor, aby vám nevisela volně z postele.

Ranní brnění rukou se dostavuje i při nepřiměřeném tlaku na lopatku, pokud jste leželi na nějakém nerovném povrchu. V tomto případě může odeznívání brnění trvat i déle než hodinu.

Brnění rukou a štítná žláza

Snížená funkce štítné žlázy se někdy projevuje i brněním rukou. Nejprve si všimnete jemného třesení, což lehce zaměníte za únavu nebo stres, ale v pokročilém stádiu se přidruží brnění rukou.

Stane se to kdykoliv během dne, pokud pouze sedíte a ruce máte volně svěšené. Časem se snížená činnost štítné žlázy projeví i studenými rukami.

Brnění rukou a nemoci

Za pravidelným brněním v rukách se často ukrývá konkrétní onemocnění. Časté brnění rukou způsobují tyto diagnózy a stavy:

Brnění rukou v těhotenství

Brnění rukou zažívá mnoho žen především v posledním trimestru. Tehdy jim totiž otékají nervy, a ty potom mohou tlačit na loket. Budoucí maminky nejprve pociťují mravenčení, později jim ruce brní už častěji. Tento problém pomine krátce po porodu.

Brnění rukou v zápěstí

Brnění zápěstí obvykle znamená začínající artritidu nebo i zánět šlach, který se zatím neprojevil bolestí. Samozřejmě může jít vždy i o běžné přetížení ruky – z fyzické práce, jednostranného zatížení, apod.

Při opakovaném brnění sledujte, zda se tento pocit objevuje stále na tom stejném místě. Přínosné to bude i pro lékaře, kteří rychleji odhalí pravou příčinu.

tŕpnutie-rúk-a-choroby
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Karpální tunel

Jedná se o centrální nerv na ruce. Při jeho poškození budete pociťovat bolest na vnitřní straně zápěstí. K brnění prstů dochází především v noci, později máte problémy s uchopením předmětů.

Syndrom karpálního tunelu se nejčastěji objevuje u lidí, kteří denně pracují s počítačovou myší nebo hodně píšou na klávesnici.

Syndrom se v první fázi léčí cviky, rehabilitací, někdy i léky. Pokud to nezabere, podstoupíte jednoduchý operační zákrok.

Brnění prstů na levé ruce

Brnění prstů nebo předloktí, může být předzvěstí infarktu nebo cévní mozkové příhody. V obou případech se však musí přidružit i další symptomy, samotné brnění ještě nic neznamená.

Při CMP vám budou nejen brnět prsty, ale zároveň vám ochabne celá ruka. To se může stát nejen na levé, ale i na pravé ruce, podle toho, která část mozku byla postižená.

Při infarktu zase pocítíte tíha na hrudníku, případně v oblasti krku. Kromě toho budete malátní, objeví se závratě nebo vám bude na zvracení.

Bolest při srdci a brnění rukou

Lidem se tato kombinace nejčastěji spojuje s infarktem. Ano, může se jednat o infarkt, ale pokud se tyto těžkosti pravidelně opakují, nechte si vyšetřit páteř. S velkou pravděpodobností se jedná o posunuté obratle, které tlačí na nervy v okolí.

Tŕpnutie rúk a nôh
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Bolest pod lopatkou

Většinou se jedná o problémy s páteří, se svaly nebo s vnitřními orgány. Při fyzické námaze si někdy tak natáhneme sval, až bolest vystřeluje do rukou.

Bolestí pod lopatkou se hlásí i naražená žebra, podrážděný žlučník, či problémy se srdcem.

Brnění rukou a nohou

Ještě nepříjemnější jsou stavy, kdy nám naraz brní ruce i nohy. Takto se ozývají především záněty v oblasti páteře, poškozené obratle, poškozená mícha, ale také revma, resp. artritida.

Stejně tak se může jednat o tetanii, tehdy má ve zvyku brnět i tvář. Opět však platí, že za brněním může být i fyzické přetížení, které dočasně poškodilo nervová zakončení.

tŕpnutie-tváre
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Brnění rukou jako problém dnešní generace

V současnosti se s brněním rukou setkává mnohem víc lidí než v minulosti. Statistiky zhoršuje naše éra počítačů, tabletůtelefonů vzhledem k tomu, že s touto elektronikou pracujeme i několik hodin denně.

V důsledku toho máme ruce v nepřirozeném sklonu. Myslete na to, že čas strávený s počítačovou myší musíte nějak kompenzovat.

Dopřejte svojí „hlavní ruce“ dostatečný relax. Samozřejmě nezapomínejte ani na pravidelné cvičení. Nabízíme vám pár tipů.

Cviky na brnění rukou

  1. Sevřete ruku v pěst a potom ji rychle otevřete. Prsty doširoka roztáhněte. Opakujte několikrát za sebou.
  2. Opět sevřete ruku v pěsť a točte ji jednou ve směru hodinových ručiček, jednou v protisměru.
  3. Klekněte si „na čtyři“ a prsty nasměrujte rovnoměrně před sebe. Pohybujte se trupem dopředu a dozadu, abyste si procvičili předloktí, ale nevyvíjejte příliš velký tlak.
  4. Vezměte si měkký míček, který neklade velký odpor. Pomalu ji stláčejte a uvolňujte.
  5. Ruce natáhněte nahoru, aby prsty směrovaly ke stropu. Pravou rukou chyťte prsty levé ruky a tlačte je směrem k sobě. Zopakujte i na druhou stranu.
  6. Spojte dlaně, jako kdybyste se šli modlit. Tlačte jednu ruku do druhé, postupně jimi pohybujte směrem nahoru, dolů a do obou stran.

Zdroje:

Napsat komentář