Šňupací tabák: Je méně škodlivý než ten, co kouříme? Má stejné účinky?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Je šňupání tabáku zdravější než kouření? Zajímavá otázka.

Naši dědečkové byli zvyklí tabák nejen kouřit, ale také ho šňupat nebo dokonce žvýkat. Staromódní způsob užívání tabáku se dnes vrací – je to nová obliba zejména mezi mladými lidmi. Myslí si, že objevili Ameriku.

Je však tabák skutečně méně škodlivý, když ho šňupáme nebo žvýkáme, než když ho kouříme? Stojí za to přejít na žvýkací nebo šňupací tabák?

Je šňupací tabák méně škodlivý?

Je to dobrá cesta k odvykání od cigaret?

Můžeme používat šňupací tabák během těhotenství?

Je šňupací tabák návykový?

Šňupací tabák a jeho škodlivost

Všichni víme, že kouření tabáku je škodlivé a souvisí se srdečně-cévními onemocněními a rakovinou. Myslíte si však, že šňupací tabák je bezpečný?

I když při šňupání vstupuje tabák do těla jiným způsobem než při kouření, i tento tabákový výrobek obsahuje nikotin. To znamená, že i on obsahuje škodlivé a návykové látky, které zvyšují riziko zdravotních problémů.

Je sice pravda, že šňupací tabák neobsahuje dehet ani toxické plyny, které vznikají při hoření cigaret. Avšak, jak jsme již řekli, obsahuje nikotin a jiné škodlivé látky (chemikálie, příchutě, vůně atd.).

šňupací tabak v krabičke
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Druhy šňupacího tabáku

Existují 2 hlavní druhy šňupacího tabáku: suchý a vlhký. Suchý šňupací tabák se vkládá do nosní dutiny – tedy „šňupe“. Vlhký se umístí mezi dolní ret a dáseň nebo mezi lícní epitel a dáseň.

Vaše tělo poté absorbuje nikotin přes tkáň nosu nebo úst, a nakonec vstupuje do krevního oběhu. To znamená, že teď nepotřebujete tradiční „střední cestu“: plíce.

Další alternativou s nikotinem je krémový šňupavý tabák. Prodává se v tubách, stejně jako zubní pasta. Nanášíte si ho na dáseň prstem nebo zubním kartáčkem.

Necháte ho několik minut působit a poté ho vyplivnete. Krémový tabák je složený z tabákové pasty, hřebíčkového oleje, glycerinu a mátových aromat. Používá se hlavně v Indii, a to dokonce k čištění zubů.

Moderní druhy tabáku mají i různé příchutě: káva, čokoláda, švestka, kafr, skořice, růže, máta, med, vanilka, třešeň, pomeranč, meruňka. Na trhu najdete i whisky, burbonovou a kolovou příchuť – to je velmi lákavé zejména pro mladé lidi.

Stačí si dát trošku do nosu, případně pod ret, a velmi rychle pocítíte účinky nikotinu. Kromě toho – chuť oblíbeného nápoje. Šňupání tabáku ovšem zejména u začátečníků vyvolává kýchání.

Šňupací tabák se vyrábí sušením a jemným mletím tabákových listů.

Je šňupací tabák škodlivý nebo návykový?

Šňupací tabák je nejen vysoce návykový, ale i škodlivý pro zdraví. Na první pohled může vypadat kouření tabáku „nebezpečněji“. Přeci jen – když taháme, vdechujeme do plic spolu s dýmem i dehet.

Při šňupání sice nezatěžujeme průdušky a plíce, ale i šňupací tabák obsahuje chemikálie, které podporují vznik rakoviny, a to zejména v oblasti nosu a dutin, ústní dutiny, jícnu a slinivky břišní.

Rakovina je samozřejmě největším strašákem, ale také narušujeme další systémy těla. Například vlhký šňupací tabák může způsobit zežloutnutí zubů, zubní kaz a infekce dásní. V horším případě můžete přijít o zuby.

Někdy se vyvinou i vážné problémy hluboko v čelisti, kdy dochází k úbytku kostní hmoty. Věřte nebo ne, takový stav doslova znetvoří vaši tvář.

Další rizika šňupání tabáku:

žuvací tabak zuby
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Šňupací tabák – odvykačka od cigaret?

Mnozí kuřáci volí šňupání nebo žvýkání tabáku jako lepší a „zdravější“ alternativu ke kouření. Nebo dokonce zvolí šňupání jako odvykací terapii! Funguje to?

Sice se možná zbavíte známého „tiku“, vytahování cigaret pokaždé, kdy nevíte, co dělat s rukami, a také si vyléčíte zažloutlé prsty. Ale tímto způsobem se závislosti nezbavíte, pouze ji přetransformujete do jiné podoby a jiných návyků.

Místo zapálení cigarety si totiž tabák vkládáte do nosu nebo úst. Ano, přestat kouřit je poměrně náročné, protože potřebujete silnou vůli. Ale pozor! Odvyknout si od šňupacího tabáku je stejně obtížné!

Šňupání tabáku v těhotenství? Raději ne, pokud nechcete předčasně porodit!

Jak se tedy zbavit závislosti na nikotinu?

Nestačí vám síla vaší vůle? Potřebujete podporu? Není se za co stydět, zasloužíte si spíše potlesk. Domluvte si schůzku s praktickým lékařem, který vám připraví odvykací plán, nebo vás doporučí jinému odborníkovi, který má více zkušeností.

Zejména těžším kuřákům pomůže nikotinová substituční terapie. Proč? Když najednou přestanete kouřit nebo jiným způsobem užívat tabák, setkáte se s nepříjemnými stavy – abstinenčními příznaky.

K jejich zvládnutí potřebujete náhradu nikotinem. Ano, jsou to sice dávky nikotinu, ale bez dalších škodlivých chemikálií, které se nacházejí v tabáku.

Nejčastější abstinenční příznaky:

  • úzkost,
  • hněv,
  • roztržitost,
  • nespavost,
  • bolesti hlavy,
  • přibírání.

Některé nikotinové náhrady jsou volně prodejné. Najdete je v lékárnách. Jsou to například nikotinové náplasti, pastilky, žvýkačky.

Proč se vyplatí přestat?

Zmíněné příznaky časem ustoupí a začnete se cítit lépe. Když se zbavíte nikotinové závislosti, výrazně klesne pravděpodobnost, že onemocníte na rakovinu, srdečně-cévním onemocněním nebo vysokým krevním tlakem.

Stejně tak se zahojí ústní dutina a epitel nosu, kde kvůli šňupání vznikaly lokální poškození, vředy a infekce. Navíc najednou zjistíte, že máte mnohem více času a volných rukou. Nechcete získat zpět svoji svobodu?!

Myslete na to, že i žvýkací nebo šňupací tabák může způsobit otravu, především u dětí!

 

Zdroje:

  1. https://www.healthline.com/health/what-is-snuff-is-it-harmful#effects-of-quitting
  2. https://www.verywellmind.com/what-is-snuff-and-how-is-it-used-2824867
  3. https://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/fact_sheets/smokeless/health_effects/index.htm
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1470594/
  5. https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/tobacco-and-cancer/smokeless-tobacco.html

Napsat komentář