(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Náhlý a prudký průjem, křeče v břiše, nevolnost, zvracení, horečka. To jsou hlavní příznaky virových infekcí trávicího traktu.
Střevní chřipka, jak tyto stavy laicky nazýváme, obyčejně netrvá déle jak týden. Do té doby se však bojíme někam vyjít, aby nás to „nechytlo“.
Střevní viróza, či střevní zánět, to není jen obyčejné zvracení, či průjem. U dětí, těhotných žen a oslabených lidí, reálně hrozí silná dehydratace, protože voda jde ven „oběma konci“.
Pokud člověk nedokáže přijmout (a hlavně udržet!) dostatek tekutin, dostává infuze a rehydratační léčbu. Mnohokrát je nutná hospitalizace.
Jaké viry vyvolávají střevní infekce?
Jak se projevují rotaviry, noroviry, astroviry?
Co jíst při průjmu?
Co je nejlepší lék proti průjmu?
Jak se chránit před střevní virózou?
Střevní viróza: Nejčastější původci
Nejběžnějšími původci střevních viróz jsou bakterie E. coli a rotaviry. Naše střeva dokážou potrápit i noroviry, astroviry nebo adenoviry.
Stejně tak jako bakteriální infekce trávicího traktu, aj virové infekce jsou ve většině případů mírné a ustoupí samy. Jiné vyžadují lékařskou pomoc i hospitalizaci.
Ke komplikacím dochází, když nedokážeme nahradit ztracené tekutiny. Tehdy nastupuje rehydratační terapie, tzn. nahrazování tekutin, které jsme ztratili při záchvatech průjmu a zvracení.
1. Rotavirová infekce
Většinu dětských průjmovitých onemocnění má na svědomí rotavirus. Šíří se fekálně-orální cestou – přes kontaminované potraviny nebo vodu, případně kontaktem s nemocným. Na površích přežívá virus několik dnů.
Těžkosti nastupují po uplynutí inkubační doby, což jsou 2 dny. Při této infekci není občasný ani vážnější průběh, ale dítě by se mělo vyléčit do 3 – 8 dnů.
Bolest břicha u dětí nemusí hned znamenat infekci, ale pozorně sledujeme vývoj nemoci. Podle odborníků „chytí“ až 95 % dětí do 5 let a 90 % dětí do 3 let rotavirus alespoň 1x.
Kromě dětí jsou citlivou skupinou starší lidé. Ti mají oslabenou imunitu, mnohdy i horší hygienu. Virové infekce se v domovech pro seniory a podobných zařízeních šíří velmi rychle. Vidíme to na příkladu COVID-u 19.
Pozitivní je, že díky paměti imunitního systému, nemají dospělí, kteří infekci už překonali, při kontaktu s rotavirem příznaky. To však neznamená, že infekci nepřenáší!
V rozvojových krajinách jsou virová onemocnění střev hlavní příčinou úmrtí dětí do 5 let. Většinou se jedná o oblasti bez čisté pitné vody.
Příznaky rotavirové (střevní) infekce:
- horečka,
- zvracení,
- vodnaté, páchnoucí průjmy.
Jak lékaři zjišťují rotaviry?
Nejběžnějším diagnostickým nástrojem je enzymový imunotest. Jedná se o analýzu ze vzorků stolice. Používají se také latexové aglutinační testy, RT-PCR a elektronový mikroskop.
Léčba rotavirové (střevní) virózy
Jak jsme už řekli, nejdůležitější je rehydratační léčba, tedy doplňování tekutin. Pokud to není možné, nastupuje infuzní léčba. V lékárnách koupíte různé rehydratační roztoky, které vám doplní ztracené elektrolyty.
Existuje očkování proti rotavirům?
Ano, existuje. Pokud chcete nechat svoje dítě preventivně naočkovat, poraďte se s pediatrem. Toto očkování je nepovinné, dostávají ho už 6-týdenní děti.
Od typu vakcíny závisí, zda bude stačit 1 dávka. U některých typů je potřeba dítě přeočkovat jednou nebo dvakrát.
Stojí to za úvahu vzhledem k tomu, že děti do 1 roka jsou nejrizikovější skupinou. První rotavirová infekce bývá nejnebezpečnější a nejtěžší!
2. Norovirová infekce
Zánětlivé onemocnění žaludku a střev zapříčiňují noroviry. I tento typ infekce útočí nejčastěji na kojence, malé děti a starší lidi.
Noroviry jsou vysoce nakažlivé, protože se lehce přenáší. Může se jednat o přímý kontakt, dotyk s kontaminovanými povrchy nebo přenos přes potraviny.
Nejlepší prevencí před noroviry je důsledná osobní hygiena a starostlivá příprava jídel.
Podobně jako rotaviry, ani noroviry nezničíme běžnými dezinfekčními prostředky. Poradí si s nimi jen silné koncentrace a speciální přípravky.
O norovirech je známé, že se šíří hlavně ve stísněných prostorech, například na výletních lodích.
Příznaky norovirové (střevní) infekce:
- vodnaté průjmy,
- mírné křeče,
- horečka,
- zvracení (ojediněle).
Těžkosti jsou – na rozdíl od rotavirové infekce – obyčejně mírné. Onemocnění se rozvine do 12 až 48 hodin po infikování. Odezní do několika dnů – bez léčby.
Jak lékaři zjišťují noroviry?
Nákazu potvrdí RT-PCR, resp. enzymový imunotest, ten je však na noroviry méně citlivý.
Léčba norovirové střevní virózy
Neexistují žádné léky, kterými bychom břišní virózu, vyvolanou norovirem, vyléčili rychleji, ani očkováním.
Onemocnění obyčejně přejde samo. Vhodným doplňkem jsou rehydratační roztoky, ale také roztoky, které nahrazují ztracené elektrolyty.
3. Astrovirová infekce
Astroviry jsou jednovláknové RNA viry, které vyvolávají záněty žaludku a střev, především u kojenců a malých dětí. Přenášejí se fekálně-orální cestou, tedy přes kontaminované potraviny nebo vodu.
Příznaky astrovirové (střevní) infekce:
- průjmy,
- nevolnost,
- zvracení,
- horečka,
- bolesti břicha a hlavy,
- slabost.
U dětí je zvracení zpravidla intenzivnější.
Jak lékaři zjišťují astroviry?
Lékař potřebuje vzorek stolice, který vyhodnotí enzymovým imunotestem. Astrovirus je viditelný také pod elektronovým mikroskopem.
Léčba astrovirové (střevní) virózy
Léčba se neliší od předešlých dvou virů. Zahrnuje podpornou rehydrataci a doplňování elektrolytů (podle potřeby). Vakcína proti astrovirům neexistuje.
4. Adenovirová infekce
Adenovirus primárně útočí na dýchací cesty, proto se infekce označuje jako respirační onemocnění. Adenovirus vyvolává těžkosti s dýcháním, nejvážnější komplikací je zánět plic.
Nedají se vyloučit ani problémy s játry nebo slezinou. Infekce obyčejně postihuje děti od 6 měsíců do 7 let, ohrožení jsou opět také senioři.
Adenovirus se přenáší vzduchem, kontaminovanou vodou, potravinami nebo dotykem. Inkubační doba je 5 až 14 dnů.
Příznaky adenovirové infekce:
- bolest v krku,
- náhlá rýma,
- suchý kašel,
- dušnost,
- zánět očních spojivek,
- zimnice,
- zvětšené lymfatické uzliny,
- hlen z nosu (ne vždy).
Onemocnění má obyčejně rychlý nástup. Nejdříve se objeví ztížené dýchání, později bolesti v krku a zánět očních spojivek. Někdy přibydou bolesti břicha, kašel, zvětší se lymfatické uzliny.
Pokud infekce zasáhne tenké střevo a vznikne v něm zánět, bolesti břicha jsou většinou spojeny s průjmem. Tehdy obvykle stoupne teplota.
Jak lékaři zjišťují adenoviry?
Kromě běžného vyšetření dýchacích cest vám odeberou krev a biologické vzorky.
Léčba adenovirové infekce
Pravděpodobně vám doporučí přípravky na pročištění dýchacích cest a uvolnění dýchání, což by mělo minimalizovat příznaky.
Samozřejmě, vzhledem k tomu, že se jedná o virózu, tak ani tady nezabírají antibiotika. Při větších komplikacích, jako je například zánět, jsou však potřebná.
Při adenovirových infekcích je dehydratace ojedinělá. Průjem má jen menšina nemocných a není tak intenzivní, jako u jiných virů.
Jak zastavit průjem (ve všeobecnosti)?
Všechna průjmová onemocnění, bez ohledu na původ, musíme co nejdříve zastavit, jinak hrozí dehydratace? A kdy mluvíme o průjmu?
Průjem není řídká stolice 1 nebo 2x za den. O průjmu můžeme mluvit až tehdy, pokud máme 5 a více řidších stolic denně.
Co jíst při průjmu?
V lékárně vám i bez receptu vydají různé léky a přípravky proti průjmu, ale prvořadá je úprava stravování. A nejlepší přírodní lék proti průjmu? Rýžový odvar a černý čaj.
Když už zaženeme nejhorší průjem, pokračujeme mrkvově-rýžovou dietou. Uklidníme tím trávicí systém, rychleji se zotaví.
Postupně přidáváme lehce stravitelné věci – kaše, vařené kuřecí maso, kompotové ovoce. Šetřící režim dodržujeme ještě 2 týdny po uzdravení, především u dětí.
Pokud má dítě rotavirus, alespoň prvních 24 hodin mu nepodáváme mléko. Když se sníží počet stolic za den, nabízíme:
- rozmačkané banány,
- bramborovou nebo rýžovou kaši,
- zeleninovou polévku bez tuku,
- rozmixovanou rýži s kuřecím masem,
- starší pečivo.
Nejlepší lék proti plynatosti
Infekce trávicích orgánů často doprovází plynatost. Z volně dostupných léků proti plynatosti jsou nejznámější dva: Espumisan a Pancreolan. Užívejte také probiotika.
Na trhu jsou dostupné také žvýkací tablety, kapky, čaje a bylinky (fenykl, rozmarýn, kmín). Nezapomínejte, že každé sousto je potřeba důkladně požvýkat, udělejte si na jídlo čas.
Pokud oběd nebo večeři pouze zhltnete, trávicí systém vám „poděkuje“. A to vůbec nemusíte mít virózu. Stejně tak omezte jídla, která nadýmají:
- košťálová zelenina,
- luštěniny,
- čerstvá zelenina (všeobecně),
- tučná jídla,
- cukr.
Informace v článku „Střevní viróza: Co je nejlepší lék proti průjmu? Jak zastavit průjem?“ nenahrazují vyšetření u lékaře.
Zdroje:
- https://courses.lumenlearning.com/microbiology/chapter/viral-infections-of-the-gastrointestinal-tract/
- https://www.biomerieux-diagnostics.com/gastrointestinal-infections
- https://www.sfcdcp.org/infectious-diseases-a-to-z/viral-gastroenteritis/
- https://www.webmd.com/digestive-disorders/gastroenteritis#1
- https://www.uptodate.com/contents/coronavirus-disease-2019-covid-19-issues-related-to-gastrointestinal-disease-in-adults