(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)
Delší čas sedíte, potom se postavíte, a najednou si vyslechnete důvěrně známé křupnutí kostí. To stejné se vám stává například při cvičení nebo běhu.
Shazujete to na vyšší věk a opotřebovanost těla. Bez toho, abyste pátrali po příčině.
Je křupání kostí banální záležitostí?
Nebo je lepší zajít na vyšetření?
Jak vzniká křupání v kostech?
Asi už víte, že mezi 2 kostmi se nachází synoviální tekutina, která bráni tření a opotřebování kloubů. Při některých pohybech však vzniká mezi kostmi podtlak, při kterém se vytváří kyslík a oxid uhličitý. Když se tyto plyny spojí, vznikají bubliny.
Tedy ve zkratce – křupání kostí vzniká při vytváření plynových bublin. Samozřejmě, praskavý zvuk ve skutečnosti vydávají klouby.
Odborníci se původně domnívali, že ke křupání kloubů dochází během pohybu. Pomocí ultrazvuku nakonec odhalili, že prasknutí je hlasitější tehdy, kdy spojené plyny vytváří bublinky.
Praskání kloubů jako zlozvyk
Praskání kloubů se ozývá náhodně při pohybu, ale někdy se jedná o zlozvyk. Mnozí si chtějí takto uvolnit ztuhnuté prsty, resp. krk, a proto se snaží do té doby, dokud nezaslechnou „vytoužený“ praskavý zvuk. Někteří lidé si takto pouze „krátí“ volnou chvíli.
Když křupnutí bolí
Pokud křupnutí v kloubech doprovází větší nebo menší bolesti, měli byste zajít k lékaři. V tomto případě se nedá vyloučit artritida.
Praskání kostí zaslechneme i při cvičení, ale tehdy je za tím spíše slabá rozcvička. Ztuhnuté klouby totiž vytváří větší protitlak (a víc bublinek).
Onemocnění kloubů a křupání
Příčinou praskání kostí může být i degenerativní onemocnění kloubů. Takto se v první fázi projevuje artróza, která až později přerůstá do zhoršené pohyblivosti nohou, či rukou.
Zatímco artróza je nezánětlivým onemocněním, při artritidě a revmatu se v kloubech objevují zánětlivá ložiska, což při jakémkoliv pohybu znamená bodavou bolest.
Zde už samozřejmě nastupuje řádná léčba, především protizánětlivé léky. Praskání kloubů byste měli konzultovat s lékařem v těchto případech:
- máte omezený pohyb,
- máte ztuhnuté končetiny,
- máte bolesti,
- máte oteklé klouby na těch místech, kde vám pukají.
Pukání kostí v páteři
Je velký rozdíl v tom, zda vám v páteři praská samovolně, nebo to děláte cíleně při natahování. Takové násilné uvolňování zad totiž škodí obratlovcům, což vede k rychlejšímu opotřebení chrupavek.
Naučte se uvolňovat záda cviky, ne pouze natahováním. Neseďte příliš dlouho, raději se postavte a projděte. Když už pociťujete uvolnění, udělejte si pár cviků, které vám doporučil fyzioterapeut.
Praskání v rukou, rameni a lokti
Nejopatrnější buďte při praskání v rameni. V počáteční fázi to nemusí přinášet žádné problémy, ale měli byste zpozornět, pokud zahlédnete omezený pohyb ramene, nebo vás rameno bolí i v klidovém stavu.
Pokud dojde k porušení tkáně, většinou pomůže už jen operace. Toto se stává i lidem, kteří v práci vykonávají stejné pohyby ramenem.
Něco podobné může postihnout lidi, kteří denně pracují s počítačem. Při častém klikání myší sice nenápadně, ale o to vytrvaleji přetěžujeme loket.
Způsobím si praskáním prstů artritidu?
Nekřupej si prsty nebo se ti později budou třást ruce. Tuto hlášku si od dospělých vyslechlo mnoho náctiletých, kteří si rádi „překlápějí“ prsty na rukou. No jaká je pravda? Ve skutečnosti se jedná o mýtus.
Vyvrací to několik průzkumů. Dokonce lékař Donald Unger získal v roce 2009 Nobelovu cenu za medicínu, za svoji 60-letou studii, kterou dělal na vlastním těle.
Zatímco na jedné ruce si klouby neustále praskal, na té druhé to nikdy nedělal. Výsledek? Ani po takovém dlouhém čase nezanechal zlozvyk na jeho rukách žádné stopy – tedy žádná artritida.
Praskání kostí v krku
V krku máme mnoho malých obratlů, které jsou nepřetržitě namáhané. Proto se při některých povoláních rychle opotřebují. Když se chrupavky mezi obratli zničí, dochází k silnému tření a praskavým zvukům.
Pokud vás bolívá krční páteř, přičemž se často ozývá praskání, navštivte odborníka. Pokud pracujete s počítačem, měňte polohu obrazovky, abyste nezatěžovali krk stále ve stejném úhlu.
Praskání kostí v kotníku a koleni
Praskání v noze dobře znají lidé, kteří se neobejdou bez opakovaných úkonů. Například číšníci musí občas náhle zabrzdit, což je velkou zátěží pro koleno i kotník. Výsledkem je silná, pichlavá bolest.
Jak si poradit, když nemůžeme změnit zaměstnání? Doporučuje se posilňování vaziva kolem kolen a kotníků, i pravidelné obklady. Ideální je plavání, protože kolena a kotníky jsou osvobozené od tlaku a brždění.
Pomůžou na křupání kostí vitamíny?
Ano, výživa kloubů a kostí může zmírnit praskání. Výživové doplňky začněte užívat už při prvních těžkostech, později je léčba podstatně náročnější. Pro posilnění kloubů a kostí, užívejte přípravky s obsahem:
- kolagenu,
- chondroitinu.
- vitamínu D,
- vápníku,
- hořčíku,
- zinku,
- vitamínu C.
Praskání kostí u dětí a novorozenců
Praskání kostí si automaticky spojujeme s vyšším věkem. Jenže kostičky praskají i menším dětem, dokonce i novorozencům. Proč se to děje? Odpovědí je větší flexibilita kloubního pouzdra a tedy i větší prostor na bublinky.
Přesto byste měli u dětí sledovat 2 hlavní věci. Slyšíte praskání stále z jednoho kloubu?
Dítě vám hlásí silné bolesti, navíc pozorujete slabší ohybnost? Tehdy co nejdříve navštivte dětského lékaře.
Praskání kostí v těhotenství
Ženský organismus se během celého těhotenství připravuje na porod. V posledních týdnech se v těle začíná vytvářet víc relaxinu, což je hormon, který uvolňuje bederní klouby a pánevní část.
Ale k uvolnění dochází prakticky ve všech kloubech – proto se v posledním trimestru častěji ozývá praskání v kolenech nebo ramenech. Je to logické vzhledem k tomu, že nohy nosí těžší tělo.
Co je dobré na křupání kostí?
- Pravidelně se hýbejte. Křupání nejčastěji trápí lidi se sedavým zaměstnáním. Pokud je to i váš případ, začněte pravidelně sportovat. Vhodné je plavání, které nezatěžuje kosti.
- Seznamte se s cviky na klouby. Pravidelné posilňování míst, která vám praskají, je tou nejlepší prevencí. Dohodněte si schůzku s fyzioterapeutem, ten vás naučí přesné úkony.
- Užívejte vápník a vitamín D. Pokud si chcete posilnit kosti a klouby, jezte potraviny, ve kterých je vápník. Pokud to nestačí, užívejte výživové doplňky. Stejná rada platí pro vitamín D.
- Pravidelné obklady. Teplé obklady uvolňují ztuhnuté končetiny a zmírňují bolest. Můžete si je udělat každý den před spaním.
Zdroje:
- https://www.health.harvard.edu/pain/does-knuckle-cracking-cause-arthritis
- https://www.healthline.com/health/cracking-knuckles#what-causes-the-pop
- https://www.loc.gov/everyday-mysteries/biology-and-human-anatomy/item/what-causes-the-noise-when-you-crack-a-joint/
- https://www.spine-health.com/conditions/neck-pain/neck-cracking-and-grinding-what-does-it-mean
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/310547
- http://hovormeoklboch.sk/2017/12/co-moze-za-pukanie-a-praskanie-klbov/
- https://www.yourhormones.info/hormones/relaxin/