Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Každý z nás má výčitky. Mnozí si dokonce vyčítáme, co jsme udělali nebo neudělali před desítkami let nebo co jsme mohli udělat na odvrácení nepříjemné situace. Jsou skličující, bolí, ale nejsou k tomu, abychom se kvůli nim celý život trápili. Naopak, výčitky by nás měly navést na nápravu situace, pokud je to ještě možné, a především fungovat jako ponaučení do dalšího života. Vnímejme je tedy spíš jako usměrnění při formování vlastní osobnosti. Ne jako kříž, který musíme celý život nést.
Jak se vyrovnat s neúspěchem a výčitkami?
Proč si je není potřeba příliš připouštět, proč nepodlehnout perfekcionismu?
Měli jste někdy pocit, že život by byl lepší, kdybyste se vydali jinou cestou? Kdybyste se věnovali jiné práci, ukončili nějaký vztah dříve nebo se přestěhovali do nového města, všechno by bylo dokonalé… Samozřejmě jsou takové úvahy bezvýznamné. Nic jimi nedocílíme, pouze zabijeme čas a energii. Každý z nás se jednou za čas podívá do minulosti a má tendenci litovat nebo vyčítat si některá rozhodnutí či promeškané příležitosti – skutečné, domyšlené nebo úplně vymyšlené. Z neškodných úvah vznikají emoce. Občas jsou silné, a když je nemáme pod kontrolou, stanou se zdrojem stresu a úzkosti vedoucí k pocitům méněcennosti, nízkému sebehodnocení.
Nebezpečná posedlost výčitkami versus výčitky jako motivace
Posedlost výčitkami, které hryžou vaše svědomí, má negativní vliv na náladu, spánek, zvyšuje impulzivitu, riziko přejídání se a zneužívání alkoholu. Proto je velmi důležité naučit se strategie na zvládání emocí, které opravdu fungují. Zjednodušeně – využijte výčitky jako motivaci k lepšímu a šťastnějšímu životu, neupadejte do sebelítosti nebo sebeobviňování.
6 kroků, které vám pomohou vyrovnat se s výčitkami svědomí a využít je jako motivaci:
1. Jak se vyrovnáváte s výčitkami svědomí
Zamysleli jste se už někdy nad tím, jak se vyrovnáváte s výčitkami nebo lítostí? Mnozí se snaží bolest zahnat a ignorovat výčitky, další se trápí dlouhé roky a nedokážou si odpustit. Jisté je, že před vlastními emocemi není možné utéct. Ve skutečnosti, pokud budete svoje výčitky ignorovat, budou vás otravovat ještě výrazněji. Potlačení emocií totiž snižuje schopnost těšit se ze života a může se projevit i psychosomatickými stavy včetně fyzické bolesti.
Pokud pocítíte výčitky, zkuste toto:
Najděte si dostatek času a klidné místo na přemýšlení. Zpomalte, všímejte si svých myšlenek a pocitů. Uvolněte tvář, ruce a přemýšlejte. Uvažujte směrem do budoucnosti a vytvořte si z nepříjemné zkušenosti ponaučení, kterým se budete řídit v budoucnosti.
2. Přerušte nekonečnou spirálu výčitek
Pokud vás trápí výčitky svědomí, je časté, že se stále znovu a znovu vynořují, obvykle se k nim přidávají další a další, nabalují se. Vzniká bludný kruh či nekonečná spirála. Pokud ji nepřetnete, pohltí vás. Přehodnoťte, kam vás hodiny strávené výčitkami a lítostí přivedly. Naučili jste se během těchto chvil něco? Cítili jste se během přemýšlení lépe nebo hůře?
Dále se zamyslete nad tím, kdy nejčastěji přemýšlíte o svých výčitkách. Pokud je to například těsně před spaním, může být za výčitkami přebytečná energie, špatný zážitek nebo neúspěšný den.
V každém případě vás výčitky okrádají o množství energie, proto je co nejdříve zastavte a věnujte se něčemu produktivnímu.
Dobrým způsobem, jak najednou přeseknout spirálu tíživých myšlenek, je přesměrovat myšlení na něco jiného. Například zkuste seřadit oblíbené autory v abecedním pořadí. Mysl se při této úloze soustředí na projekt a nezůstává místo na výčitky.
Funguje i ponoření tváře do ledové vody. Pokud nevěříte, vyzkoušejte. Namáčení tváře do ledové vody zvyšuje aktivitu parasympatického nervového systému, snižuje tělesnou teplotu a srdeční tep, čímž brání zintenzivnění emocí. Alternativou je vložení kostky ledu do úst. Soustřeďte se na pocity. Zjistíte, že je prakticky nemožné přehrávat si životní chyby a zároveň se plně podílet na jiné činnosti.
3. Vraťte se k výčitkám svědomí a potom si zopakujte tyto fráze:
- Na všechno se dá dívat z jiné perspektivy.
- Každá zkušenost má pozitivní hodnotu.
Jinými slovy, když se zaměřujete na to, co jste získali, jednodušeji se zbavíte negativních dopadů výčitek. Nemá význam uvažovat nad tím, co by se stalo, kdyby…, protože odpověď se nedá zjistit, a i kdybyste ji věděli, je úplně zbytečná. Proč raději neinvestovat energii do budoucnosti?
4. Chovejte se k sobě s láskou a pochopením
Kritická povaha mnohých z nás problém výčitek ještě více zhoršuje. Proč se vůči sobě chováte občas hůře než k nepříteli? Projevte sami sobě soucit a pochopení, odpusťte si a ze zkušeností si vezměte ponaučení. Odpuštění znamená, že svoje nedostatky nebo selhání vnímáme jako součást běžné lidské zkušenosti.
Soustřeďte se na to, abyste našli vždy hmatatelná, praktická ponaučení, která v budoucnosti zužitkujete. A díky nim můžete do jisté míry výčitkám předcházet.
5. Ujasněte si, na čem vám záleží
Když pociťujete hluboké výčitky – takové, že vás nutí uvažovat o svém místě v životě, použijte emoce jako odrazový most, abyste prozkoumali, co je pro vás skutečně důležité. Zaměřte se na hodnoty, které jsou základem vaší identity. Sami sebe se zeptejte, proč cítíte takové hluboké výčitky. Pokud se vám podaří rozmotat tento uzel, dokážete je zužitkovat jako motivaci k osobnímu růstu.
6. Podniknete kroky k nápravě
Nejlepším způsobem, jak překonat výčitky svědomí a vytěžit z nich maximum, jsou činy. Japonci na to mají kintsugi – umění opravy (v doslovném překladu to znamená „zlatá oprava“). Je to filozofie opravy rozbitých věcí, jako jsou například praskliny v keramice. Namísto skrytí těchto nedostatků je procesem opravy zvýrazní. Proč? Protože tyto nedokonalosti považují za součást historie předmětu a oprava tímto způsobem dodává původním předmětům krásu a originalitu. Na opravy prasklin používají například vzácný kov.
Vezměte si příklad z této fascinující filozofie. Nejprve si udělejte seznam velkých a malých výčitek a potom zvážíte, jakými činy výčitky minimalizujete nebo odstraníte. To, že jste udělali skutek, kterého litujete nebo si vyčítáte, neznamená, že jste špatný člověk. V budoucnosti ukažte, že jste se z této chyby poučili. Vnímejte chyby, omyly a nedokonalosti jako součást vaší historie – součást formování osobnosti. Zalepte praskliny ve svém životě silou poučení a s čistou myslí vykročte vpřed. Pokud se vám nedaří překonat výčitky nebo vám zasahují do každodenních aktivit, vyhledejte odbornou pomoc.
Odbornou kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psycholožka (znalkyně v oboru psychologie, odvětví klinická psychologie dětí, klinická psychologie dospělých, psychologie sexuality).
Zdroje: theschooloflife.com, nytimes.com, betterhumans.pub