Akutní bolest: Jak se jí zbavit s minimem nežádoucích účinků?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Akutní bolest může zasáhnout kdykoliv a kteroukoliv část těla. Nepříjemné na ní je nejen to, že navozuje silný pocit nepohodlí, ale i to, že může celkově negativně ovlivnit kvalitu našeho života. Důsledkem toho jsou dokonce těžkosti v oblasti duševního zdraví, jako například deprese nebo úzkosti.

Co je akutní bolest?

Jaké jsou nejčastější příčiny akutní bolesti?

Které volně prodejné léky pomáhají potlačit bolest?

Který z léků proti bolesti je pro mě ten správný?

Jsou léky proti bolesti bezpečné?

Akutní bolest je nejběžnějším typem bolesti, kterou zažíváme.

Obyčejně přichází ruka v ruce s běžnými nemocemi, jako jsou chřipka nebo nachlazení, či s úrazy jako například pořezání kůže nebo vyvrtnutí končetiny, případně jako důsledek vážné nehody nebo chirurgického zákroku.

Akutní bolest přichází náhle a je dočasná. Naše tělo nám pomocí ní dává signál, že něco není v pořádku.

Každý snáší bolest jinak

Bolest bychom všeobecně mohli popsat jako pocity, které nám způsobují nepohodlí. Akutní bolest si představme jako vjem vyvolaný poškozením (i když jen hrozícím) časti těla, který má jasnou příčinu. Obyčejně se spojuje alespoň s určitým stupněm zánětu. Bolest se může pohybovat od slabší až po velmi nepříjemnou. Pociťovat ji můžeme různě, přijít může jako:

  • ostré bodání,
  • tupá bolest,
  • pulzování,
  • píchání,
  • štípaní.

Bolest trvá buď vkuse nebo začíná a končí v pravidelných intervalech, případně se objeví pouze za určitých podmínek. Samozřejmě na ni lidé reagují různě. Bolest je vysoce subjektivní – někteří mají vůči ní vysokou toleranci, zatímco jiní nízkou.

Bolesť zubov
(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Bolest může být dobrá věc

Přestože přináší nepříjemné pocity a komplikuje život, akutní bolest může být dobrá věc. Ozve se hned, jakmile něco není v pořádku a zároveň svým umístěním v určité části těla poukazuje na příčiny. Některé bolesti se dají lehce diagnostikovat a dají se zvládnout doma. Některé typy bolesti zase signalizují vážné stavy.

Bolest postihuje lokálně konkrétní oblast těl, nebo je všeobecná – například pro chřipku jsou charakteristické celkové bolesti těla.

Jaké jsou nejčastější příčiny akutní bolesti?

Akutní bolest je jedním z nejčastějších důvodů, proč pacienti vyhledají svého všeobecného lékaře. Upozorňuje na poškození dané části těla a je potřebné pátrat po příčině.

Stále častěji stojí za vznikem bolesti špatné pohybové návyky a sedavý způsob života, které vedou k problémům bederní a krční páteři, či stres a nekvalitní spánek, které zase mohou zvyšovat výskyt bolestí hlavy.

Jak léčit akutní bolest?

Léčba závisí od příčiny a závažnosti akutní bolesti. Drobnou akutní bolest je možné lehce léčit volně prodejnými léky, jako je ibuprofen nebo paracetamol. Mezi další techniky patří:

  • akupunktura,
  • behaviorální terapie,
  • biofeedback,
  • elektrická stimulace,
  • fyzická terapie,
  • psychoterapie,
  • relaxační techniky.

Akutní bolest zapříčiněná nehodou nebo chirurgickým zákrokem si může vyžadovat silnější léky nebo intenzivnější terapii.

Bolesť brucha
(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Pacienti někdy užívají nevhodné analgetikum

Akutní bolest přejde, když odstraníme příčinu. Avšak dokud se tak stane, je potřeba léčit i samotnou bolest – však kdo by chtěl trpět, když existují způsoby jak bolest utlumit?

Všichni to známe – pokud zažíváme nějakou bolest, máme zpravidla jen jediné přání a to, aby lék rychle zabral, zbavil nás bolesti a ideálně byl bez nežádoucích účinků.

Farmaceuti se v lékárně denně setkávají s pacienty, kteří řeší bolest a obyčejně si přijdou už pro vybraný lék. Otázkou však je, zda je tento lék pro ně vhodný.

Stává se, že pacient užívá pro něho úplně nevhodné analgetikum, které nemá při doporučené dávce adekvátní účinnost nebo je díky svým nežádoucím účinkům a interakcím s dalšími užívanými léky nevhodný.

Pro organizmus není nic horšího než náhodný „koktejl“ z domácí lékárny. Znásobí totiž nepříjemné nežádoucí účinky a v těle udělá zmatek.

Jedním z nejbezpečnějších léků proti bolesti je ibuprofen

Jak si tedy vybrat ze široké palety léků proti bolesti? Vždy je potřeba brát ohled na dva faktory – jak silná je bolest a jaké nežádoucí účinky může způsobit.

Všeobecně se dá říct, že běžně dostupné léky tlumí bolest a zánět blokováním dvou typů enzymů.

Ty, co blokují první typ, mají více nežádoucích účinků v trávicím traktu, druhý typ zase zvyšuje riziko srdečně-cévních komplikací.

Někde uprostřed se nachází ibuprofen, který je při krátkodobém užívaní jedním z nejbezpečnějších analgetik pro srdce a pouze minimálně zvyšuje riziko problémů se žaludkem. Navíc je minimálně toxický pro játra.

Ibuprofen se používá od 60-tých let minulého století a patří mezi nejpoužívanější léky na tlumení akutní bolesti jakéhokoliv původu.

Paracetamol nejen na snížení teploty

Opatrným je potřeba být, pokud současně užíváte některé léky na vysoký krevní tlak, ředění krve nebo depresi.

Podobně dlouho se používá paracetamol, který však proti bolesti bojuje odlišným způsobem jako ibuprofen. Je úplně bezpečný pro trávicí a srdečně-cévní systém, poškození jater bylo popisované pouze při vysokých dávkách.

Velmi často mají pacienti paracetamol spojený pouze se snižováním teploty, nevnímají ho jako lék tlumící bolest.

Opak je pravdou. Například při osteoartróze jsou prvním a velmi silným příznakem bolesti kloubů.

Pacienti dávky léků na bolest často zvyšují, protože nemají dostatečný efekt.

Podle doporučení mohou zvolit paracetamol, případně ho užívat v kombinaci s ibuprofenem jako účinnou látkou, která snižuje projevy zánětu, otoku, tím podporuje účinek paracetamolu a není nutné užívat vysoké dávky.

Kombinace paracetamolu a ibuprofenu – je bezpečná?

Princip kombinování léčiv se stejným efektem, ale s různým mechanismem účinku v medicíně funguje už dlouho. Analgetika nejsou výjimkou.

Na slovenský trh volně dostupných léků přichází preparát Cetalgen, který kombinuje dva nejběžnější používané léky proti bolesti – paracetamol a ibuprofen.

Cílem této kombinace je silnější účinek, než by měly jednotlivé léky samostatně. Umožní se tím snížení dávek, což logicky vede k nižšímu riziku rozvoje nežádoucích účinků.

Podle klinických studií je Cetalgen obzvlášť vhodný na krátkodobou symptomatickou léčbu středně silné bolesti, jakou je bolest hlavy (ne migréna), zad, zubů, menstruační bolesti, revmatická a svalová bolest, bolest spojená s nachlazením, chřipkou, zaníceným krkem a horečkou.

Zvlášť vhodný je na bolest, která si vyžaduje silnější analgezii (potlačení bolesti) jako samotný ibuprofen nebo paracetamol.

Lék, naopak, není vhodný pro pacienty s poškozením jater, epilepsií, pro malé děti a těhotné ženy.

Díky svým účinkům a bezpečnostnímu profilu je však optimálním přípravkem v léčbě bolesti seniorů, pacientů s velkým počtem jiných užívaných léků, s poškozením žaludku a s vyšším rizikem krvácení.

Zdroje:
www.webmd.com
https://my.clevelandclinic.org
www.healthline.com
doc. MUDr. Michal Minár, PhD., II. neurologická klinika Lekárskej fakulty UK a UN Bratislava (Kombinovaný prípravok paracetamol – ibuprofén v liečbe akútnej bolesti)
PharmDr. Gabriela Kroupová, Lékárna AVE Olomouc (Jak řešit bolest rychle, účinně a bezpečně, aniž bychom použili stereotypní koktejl z domácí lékárničky?)

Napsat komentář