Alkohol v krvi není dobrý společník! Jak se zbavit alkoholu?

(Zdroj foto: stock.adobe.com)

Alkohol – dobrý sluhazlý pán. Takto nejčastěji mluvíme o alkoholu. Samozřejmě může alkohol zpříjemnit večer, jednodušeji se uvolníme, jsme sebevědomější, i svět je najednou zábavnější.

Když to ale přeženeme, máme problémy s koordinací, okolí si všimne změny nálady, která se lehce mění na agresivitu nebo naopak na hlubokou sebelítost a těžké deprese. Na druhý den nás obyčejně nemine alkoholová „opice“. Přijdou bolesti hlavy, trávicí problémy, výčitky svědomí. A to nemusíme být alkoholici.

Jak se vaše tělo zbaví alkoholu?
Víte, jak dlouho zůstává alkohol v krvi?
Jaký vliv má alkohol v krvi na jednotlivé tělesné orgány?
Co je to zůstatkový alkohol?
A jak urychlíte vstřebávání alkoholu, abyste mohli například řídit?
Co dělat, když máte dlouhodobější problémy s alkoholem?

Jak se tělo zbavuje alkoholu

Nejprve zjednodušená rovnice – naše játra potřebují přibližně 1 hodinu na zpracování 30 mililitrů čistého alkoholu. Standartní alkoholický nápoj obsahuje asi 17,7 mililitrů čistého alkoholu, samozřejmě, podle druhu drinku. Čím víc nápojů vypijeme, tím déle bude alkohol ve vašem těle kolovat.

Když vypijeme během hodiny nebo dvou více drinků, čas očisty se prodlužuje. Tedy pokud vypijete jedno pivo v pět odpoledne, v šest bude vaše tělo čisté. Pokud však o půl šesté po prvním pivu vypijete druhé, čistit se budete do 19. hodiny.

Jak dlouho se dá dokázat, že jsme pili?

Stav opilosti znamená, že naše játra nedokáže vstřebat alkohol tak rychle, jak rychle ho pijeme. Pokud si po prohýřené noci myslíme, že po pár hodinách budeme fit a ani stopa po alkoholu, mýlíme se.

Jak dlouho setrvává alkohol v těle:

  • krevní test – ukáže konzumaci alkoholu v uplynulých 612 hodinách,
  • speciální test z moči – potvrdí, že jsme pili před 13 dny,
  • sliny – ve slinách je přítomný 13 dny,
  • analýza dechu – odhalí alkohol maximálně 24 hodin po posledním drinku.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zůstatkový alkohol

Nikdo není imunní vůči účinkům alkoholu, i když je „dobře trénovaný“. Tělo reaguje na to, že při zpracování alkoholu minulo vodu, živinyminerály, které potřebuje na svoji činnost.

Účinky alkoholu přetrvávají dokonce i tehdy, kdy už není v těle zjistitelný. Stále můžete pociťovat závratě, dezorientaci, slabost, sucho v ústech, bolesti hlavy.

Jak alkohol ovlivňuje mozek

Prvním orgánem, který to „schytá“, je mozek – jeho funkce jsou narušené. Speciálně jsou ovlivněné 3 oblasti: mozková kůra, limbický systémmozeček (cerebellum).

Nejprve máme velmi příjemné pocity, jsme družnější a výřečnější, máme více sebevědomí. Později se však přidružuje špatný úsudek, rozmazané vidění, zkreslený sluch, či vyšší tolerance vůči fyzické bolesti.

Nastává emocionální nerovnováha, která se obnoví až po celkovém vystřízlivění, někdy i později. Paměť se však už neobnoví – víceré studie dokazují, že alkohol zhoršuje schopnosti mozku při vytváření nových vzpomínek.

Jak alkohol ovlivňuje srdce

Alkohol rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak. Srdce (ve snaze vyrovnat se s tímto stavem) pumpuje rychleji. Je dokázané, že nadměrná konzumace alkoholu může způsobit nepravidelný tep srdce a fibrilaci síní. Z toho vyplývají vážná rizika: vyšší srážlivost krve, mrtvice nebo selhání srdce.

Alkohol a močové cesty

Ledviny filtrují krev, a tedy i alkohol – pokud ho máte v krvi. Navíc je alkohol diuretikum, tedy odvodňuje. Výsledkem je sucho v ústech, nevolnost a bolesti hlavy.

Alkohol a játra

Zdravá játra metabolizují alkohol. Ten se nevypaří někam „do vzduchu“, ale vznikne z něho chemikálie acetaldehyd. Je to toxin, který ovlivňuje pocení a močení.

Tělo se snaží acetaldehyd spálit, použít ho jako palivo. Když k tomu dojde, organismus nespaluje tuk – a ten se ukládá v játrech. Výsledkem může být chronická hepatitida.

Při poškození jater je na sonografii vidět jejich zjizvení. Nejhorším onemocněním jater je cirhóza, která často vede k rakovině, až k smrti.

Co má ještě vliv na rychlost vystřízlivění:

  • druh alkoholu,
  • zda jste před pitím (nebo během něj) něco jedli,
  • věk,
  • hmotnost,
  • objem tělesného tuku,
  • rychlost/pomalost našeho metabolismu,
  • užívání některých léků.
Družná debata plná veselosti se může lehce zvrhnout na nepříjemnou vzpomínku a špatný stav na další den. Stačí jedno – vypít mnoho alkoholu. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Jak odbourat alkohol v krvi?

Hledáte odbourávač alkoholu? Nejčastějšími radami, která si můžete vyslechnout, jsou mastná jídla, resp. káva. Zní to sice pěkně, ale tělo se takto jednoduše obelhat nedá. Ano, vystřízlivění dokážeme zkrátit, ne však tak, že bychom po jedné klobásce a dvou kávách byli úplně fit.

A které triky opravdu pomůžou?

V první řadě jsou to přípravky, které podporují detoxikaci. Naopak je potřeba se vyhnout zpomalovačům metabolismu a všemu, co zatěžuje trávicí systém. Podívejme se na nejlepší pomocníky.

Paracetamol ano, aspirin ne

Když se ráno cítíte celkově zle, „třeští“ vám hlava, můžete užít paracetamol – v doporučené dávce. Rozhodně se vyhněte aspirinu, který dráždí žaludek a zhoršuje průběh vystřízlivění.

Pijte hodně vody

Alkohol odvodňuje tělo, dochází k dehydrataci. Kromě toho alkohol zpomaluje tvorbu vazopresinu. Výsledek? Ledviny posílají přijatou tekutinu přímo do močového měchýře, neabsorbují ji do těla. To je také důvod, proč musíte často močit.

Dehydratace je hlavní příčinou bolestí hlavy a pocitů sucha v ústech. Optimálním řešením je vypití 2 velkých sklenic vody ještě předtím, než začnete konzumovat alkohol.

Po příchodu z večírku doplňujte tekutiny, ale opatrně, abyste nepřetížili zatížený žaludek. Stejně tak i vaše první cesta po probuzení by měla vést k čisté vodě a na toaletu.

Vyhýbejte se slazeným, bublinkovým a kolovým nápojům

Ještě jednou zopakujeme – doplnění tekutin je hlavní odpovědí na otázku, jak se zbavit alkoholu, a tedy základem rychlého vystřízlivění. Rozhodně vám nepomůžou slazené, kolové nebo bublinkové nápoje. Ideální podporou pro játra je horká vodacitrón, případně limetka. Pomohou i jiné citrusy, resp. šťáva z nich.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Bohaté snídaně

Ne na objem, ale na obsah živin! Mastná jídla mohou vyvolat žaludeční problémy, proto spíš volte bílkovinová jídla. Skvělý je zeleninový nebo drůbeží vývar, celozrnné pečivo, volské oko, míchaná vajíčka.

Váš trávicí systém přivítá teplá jídla. Ke snídani nebo na svačinu si dejte banán. Proč? Alkohol může vyčerpat hladinu draslíku a banán vám ji opět vyrovná.

Pomůže také avokádo, kokosová voda, celozrnné potraviny. Kokosová voda hydratuje a vyrovnává hladinu elektrolytů. Podobně zaúčinkuje zázvor – zda už v čaji nebo v jídle.

Dávnější rady, které stále kolují v éteru, mluví o síle syrových vajec. Nejlépe prý působí, pokud je rozmícháte spolu s worcestrovou omáčkou, solí a kořením.

Rozpustné tabletky

Šumivé tablety s obsahem minerálů a vitamínů mohou skutečně zabrat. Důležité je, aby obsahovaly hořčík, vápník, vitamín Cskupinu vitamínů B. Stejně tak účinné jsou i izotonické sportovní nápoje.

Dopřejte si probiotika

Probiotika ve formě doplňku jsou účinnější než potraviny s obsahem živých kultur, ale ani kvalitním jogurtem nebo fermentovanou zeleninou nic nepokazíte. Především fermentovaná zelenina dokáže uklidnit alkoholem oslabený žaludek. Ve spoustě filmech jste mohli vidět, jak někdo sahá po kyselé okurce.

Nitrožilní výživa

Mnozí lidé ze šoubyznysu přiznávají, že rychleji vystřízlivění dosahují pomocí nitrožilních infuzí s vitamíny a minerály. Díky tomu podávají očekávané výkony. Do infuze se často přidávají léčiva, která tlumí pocity na zvracení a bolesti hlavy, resp. žaludku.

Samozřejmě je to na úkor těla i psychiky. Organismus potřebuje přece jen klidnější doléčení z přehnané konzumace alkoholu. Takže s nitrožilními infuzemi opatrně.

Pokud máte dlouhodobě problémy s alkoholem

První krok – přiznejte si to. Hledejte spíše jiná řešení a ne triky, které dokážou alkohol rychle „odčarovat“. Pokud se vám nedaří abstinovat a jste z toho nervózní, vyhledejte pomoc psychologa nebo psychiatra. Myslete na to, že alkoholismus je nemoc.

Rychleji vystřízlivět chtěli i naši předkové

Hledání odpovědí na otázku, jak se zbavit alkoholu co nejrychleji pomocí jídla sahá do hluboké historie lidstva. Staří Římané se před „opicí“ chránili smaženými dobrotami, v Jižní Africe byl populární vývar z ovčích žaludků. Na britských ostrovech zase snídali 2 syrová vejce, vhozená do brandy.

V 19. století léčili „opici“ koktejlem z rajčatové šťávy, syrových vajec, worcestrové omáčky, červeného vínapomerančové šťávy. Tento koktejl doplňuje tekutiny, soli a elektrolyty, které alkohol z těla vyčerpal.

Pokud dlouhodobě pijete mnoho alkoholu a potřebujete očistu:

  • pijte spoustu vody – každodenně 8 dvoudecových sklenic,
  • pijte zelený čaj – chrání játra před poškozením alkoholem, přispívá k detoxikaci,
  • pročistěte si játra přírodními přípravky – například ostropestřec mariánský,
  • jezte chřest – posilňuje játra v boji proti škodlivinám, včetně alkoholu (chrání jaterní buňky),
  • naplánujte si půst na 1 až 3 dny,
  • pravidelně cvičte.

Nevyhnutelností je abstinence, jinak ani léky, ani žádné detoxikační programy nezabírají!

 

Redakční úprava: Sabína Zavarská

Zdroje:

quora.com,

americanaddictioncenters.org,

responsibledrinking.org,

respectyourself.org.uk,

quitalcohol.com,

mirror.co.uk,

webmd.com,

everydayhealth.com.