(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Znáš ten pocit, kdy cvičíš již několik let a tvoje výsledky se ani zdaleka nepodobají těm od chlapce, který chodí cvičit ve stejný čas jako ty?
Nebo závistivě pokukuješ po té partě, která má během cvičení ještě čas na vykecávání, a i tak vypadají lépe než ty?
Věř mi, nejsi sám. A věř, že nejsi sám ani tehdy, když tě napadne, že anabolické steroidy by všechny tyto „problémy“ mávnutím ruky vyřešily.
Přiznám se, napadlo to i mě. A právě proto vzniká tento článek, který ti doporučím ještě před tím, než si dáš první dávku steroidu.
Co jsou to anabolické steroidy?
Téměř každý z nás zná testosteron. Jedná se o mužský pohlavní hormon, který podporuje růst svalů, síly a všechny ty črty, které jsou typické pro muže. No a testosteron je jedním z anabolických steroidů.
Skupina anabolických steroidů však nezahrnuje pouze testosteron, ale i různé jeho „uměle“ vyrobené obměny, které se mu podobají v struktuře a ve kterých jsou zvýrazněné právě jeho anabolické účinky – tedy růst svalů a síly.
Úlohou těchto hormonů je napodobení účinků testosteronu v těle. Existuje jich velmi mnoho, jako například testosteron undekanoát nebo testosteron propionát, ale i takové, které testosteron v názvu nemají: nandrolon, stanozolol nebo metandienon.
Oficiálně se některé z nich používají v léčbě onemocnění a poruch, které jsou spojené například se zpomaleným růstem nebo opožděným dospíváním, ale pro svoje účinky se využívají právě ve fitness a v kulturistice.
Účinkují anabolické steroidy?
Jak už bylo zmíněné výše, anabolické steroidy jsou hormony, které v našem těle stimulují tvorbu svalů. Odpověď je tedy jasná: ano, účinkují a skutečně gymnastovi přinesou vysněnou postavu, pokud během toho dodržuje ostatní důležité věci, jako správně naplánovaný trénink, stravu a dostatek spánku.
Rovnice je totiž jasná – pokud tělu dodáme anabolické steroidy nad rámec běžných zásob testosteronu, svaly dostanou více stimulů, a proto budou růst „více“ a „rychleji“. Lidé však zapomínají na druhou stranu rovnice. A tou je bezpečnost.
Nebezpečí anabolických steroidů
Nebezpečí anabolik nespočívá v tom, že by nadprůměrné svalstvo způsobovalo tělu nějaké problémy. Horší jsou vedlejší účinky, které závažností zdaleka převyšují benefit z rychle získaných svalů.
Jaké vedlejší účinky to jsou?
Spektrum vedlejších účinků je velké a pocítí je každý jeden gymnasta. Dokud jsou některé méně závažné, mnohé vás ohrožují na životě.
Vzhledem k tomu, že cílem tohoto článku je šíření povědomí o steroidech, začněme těmi nejzávažnějšími.
Vážné vedlejší účinky steroidů:
- vyšší riziko rakoviny – například prostaty nebo jater,
- větší náchylnost na selhání srdce, či infarkt,
- poškození ledvin, až jejich selhání,
- vliv na psychiku – gymnasti jsou agresivnější, vyhledávají nebo vyvolávají fyzické konflikty, mohou trpět halucinacemi, psychózami nebo mají sebevražedné sklony.
Pokud vám to ještě nestačilo, tak anabolické steroidy vyvolávají i takové vedlejší účinky, které vás přímo neohrozí na životě, ale pořádně ho zkomplikují. I zde si uvedeme pár příkladů.
Vzhledem k tomu, že při užívaní anabolik vzniká nadbytek mužských hormonů, tělo se s tím vypořádává tak, že je „konvertuje“ na ženské hormony.
U mužů to vede k neplodnosti, problémům s erekcí, zmenšení semeníků, či růstu ženských prsníků.
Ženy, naopak, nabydou mužských črtů – mohou mít problémy s menstruací, zhrubne jim hlas, ztratí prsníky.
Anabolické steroidy také způsobují:
- závislost,
- plešatost,
- vážnou formu akné,
- předčasné ukončení růstu – a z toho vyplývající nižší postavu, pokud je to gymnasta, který ještě stále roste.
Stále se vám zdá, že větší svaly stojí za tato rizika?
Pokud ano, měli byste vědět ještě jednu věc. Zdaleka ne všichni, kteří užívají anabolické steroidy, vypadají jako kulturisti z časopisů. K získání takové postavy anabolické steroidy totiž samé nestačí, slouží pouze jako „zkratka“ ke svalům.
Bez správného tréninku, vhodné stravy, či dostatečného spánku, se s velkou pravděpodobností stane, že nebudete mít ani vysněné svaly, ani předešlé zdraví. Takže na tom budete hůř než „předtím“.
Krátkodobé užívání steroidů mi neuškodí
Toto je jeden z nejčastějších mýtů. Mnozí lidé si totiž myslí, že pokud budou anabolika užívat pouze krátkodobě nebo s pauzami, vedlejší účinky se jim vyhnou. To však není pravda.
Ano, závažnost a počet vedlejších účinků roste s vyššími dávkami a délkou léčby. Není však pravda, že při krátké léčbě nehrozí vedlejší účinky.
Navíc, tělo každého z nás je specifické, a proto nevíme předpovídat, kdo bude mít jaké spektrum vedlejších účinků.
Neexistuje bezpečná cesta podání ani odlišná molekula
Anabolické steroidy jsou v různých formách – některé se podávají injekčně, jiné jako tablety, dokonce existují krémy. Žádná forma však není bez vedlejších účinků.
Stejně tak neexistuje ani bezpečná molekula. Je sice pravda, že jednotlivá anabolika se od sebe liší bezpečnostním profilem, ale žádný není celkem zbavený vedlejších účinků. Všechno jsou to totiž hormony se stejným cílem.
Existuje alternativa?
Pokud jste teď trochu zoufalí, nezoufejte. Alternativa vůči anabolickým steroidům existuje. Bude sice pracnější (prověří také vaši vytrvalost), ale vyhněte se problémům, pokud všechno vykonáváte správně.
A co je ta alternativa? Poctivý trénink, správně nastavený jídelníček a dostatek spánku.
Tři kroky k vysněné postavě
1. Správná technika cvičení
Pokud chcete mít svalnatou postavu, musíte cvičit. Ale nejen tak všelijak, že ve fitku náhodně pozvednete činky, a potom se divíte, že to nefunguje. Ke cvičení musíte přistupovat systematicky. Jak?
Musíte vykonávat správné cviky, ve správné intenzitě a s dostatečným počtem opakování. Co je velmi důležité: musíte ovládat správnou techniku.
Technicky správně zvládnutý cvik s 20 kg činkou vám totiž přinese mnohem víc, než hodně špatných opakování se 40 kg činkou.
Zahoďte proto svoje ego a začněte studovat, jak se mají jednotlivé cviky vykonávat, popřípadě si zaplaťte trenéra, nebo oslovte zkušených gymnastů, kteří vás usměrní.
2. Správná strava
Můžete cvičit tak dobře, jak se jen dá, ale bez správné stravy nebudete mít optimální výsledky. Mnozí lidé totiž jedí velmi málo, jiní zase jedí pouze taková jídla, která nejsou nutričně hodnotná.
Poraďte se o stravě s trenérem nebo zkušenými gymnasty. Sledujte, co jíte. Pokud se nedokážete vzdát určitých potravin, hledejte náhradu, která chutná podobně.
3. Dostatečný spánek
A v poslední řadě je tu oddych a relax. Bez spánku a pravidelné regenerace žádné svaly nebudou. Svaly totiž rostou ve spánku.
Dopřejte si proto minimálně 7 až 8 hodin spánku denně. A pamatujte na to, abyste přes víkend nemazali deficit, který vznikl za celý týden.
Evidence výkonů je dobrou motivací
Každému gymnastovi pomůže, že když sleduje progres, tedy výsledky snahy. Svaly budou růst jedině tehdy, pokud budou růst také vaše nároky.
Zapisujte si proto, kolik opakování jste naposledy zvládli, a příště se snažte tuto hranici překonat. Pouze tak poskytnete svalům nový impulz, aby rostly.
Co když mám přirozený nedostatek testosteronu?
Existují lidé, kteří si myslí, že za jejich neúspěchem je nedostatek testosteronu v těle, a proto považují za správné, pokud si steroidy uměle dodají. A tento požadavek je úplně legitimní.
Pokud si myslíte, že patříte do této skupiny, běžte k lékaři a nechejte si hladiny testosteronu změřit. Pokud se takový nedostatek potvrdí, lékař vám naordinuje vhodnou léčbu.
Bez vyšetření si nenamýšlejte, že máte nedostatek testosteronu. Váš úsudek může být mylný. Nic nepředpokládejte, raději absolvujte testy.
Závěr neboli ne všechno stojí za ta rizika
Když jdeme užívat jakékoliv léky, vždy si vedle sebe postavme všechny benefity i rizika. Ne vždy totiž převáží benefity.
Dám vám příklad: Pokud jste onkologický pacient, závažné vedlejší účinky léčby jsou akceptovatelné, protože vám to zachraňuje život.
Pokud však chcete mít větší svaly, život ohrožující vedlejší účinky jsou nepřijatelné. Především tehdy, kdy si uvědomíte, že svalnaté postavy je možné dosáhnout i jinak.
Autor je farmaceut