(Zdroj foto: Shutterstock.com)
K příjemnému vzhledu neodmyslitelně patří i zdravý a ošetřovaný chrup.
Zcela bílá barva zubů není sice přirozená, ale po světlejším odstínu a zářivém úsměvu dnes touží téměř každý.
Nikdo nechce mít žluté zuby.
Jak toho docílit a neublížit si?
Proč mám žluté zuby?
Každodenně konzumujeme nápoje a jídla, které zanechávají na zubech stopy. Zežloutnutí zubů je běžným znakem stárnutí, stejně nám s přibývajícím věkem šediví vlasy. Kromě časté konzumace některých potravin můžeme mít nepěkné zbarvení zubů kvůli chorobám a jiným příčinám:
- užívání tetracyklinu do věku 10 let,
- fluoróza – křídově bílé skvrny na sklovině,
- Amelogenesis imperfecta – vzácná porucha zubů,
- stříbrné výplně,
- genetika.
Jaké potraviny barví zuby?
V podstatě platí, že všechna jídla a nápoje, které zanechají skvrny na ubruse či oblečení, zanechávají stopy i na zubech. Barvení skloviny způsobuje také kouření.
K nejběžnějším „malířům“ zubní skloviny patří:
- Nápoje – káva, černý čaj (tmavé čaje), červené víno – barví zuby; silné kyselé nápoje, kolové a bublinkové limonády, energetické nápoje – narušují sklovinu.
- Jídla – tmavé omáčky, například sojová, rajčatová, kari – barví zuby.
- Ovoce – borůvky, ostružiny, třešně, granátová jablka – barví zuby
Nevybírejte podle ceny, ani podle rady kamaráda
Na trhu je množství přípravků, které slibují vybělení zubů. Na internetu zase najdete nejeden domácí postup, jak zuby zbavit zabarvení. Samozřejmě, ne všechny fungují, navíc mnohé z nich mají nepříjemné vedlejší účinky, dokonce jsou škodlivé a nebezpečné.
Předtím, než se rozhodnete zkoušet jeden produkt za druhým, seznamte se s jeho složením a riziky. Odborníci varují před podomácku vyrobenými nebo neověřenými přípravky, které se šíří přes různé e-shopy a amatérské distributory. Ani přírodní přípravky a domácí recepty nejsou zárukou dobrého výsledku.
Dvě metody bělení
Obecně existují dvě základní metody, které bělí zuby. První používá bělící produkty, které se dostanou pod zubní sklovinu a vybělí zub zevnitř – vnitřní bělení. Druhá metoda odstraňuje skvrny na povrchu zubní skloviny – vnější bělení. Jaká metoda je vhodná pro vás?
Vše závisí na tom, zda máte zuby zažloutlé zevnitř, nebo chcete odstranit pouze povrchové skvrny, například od kávy nebo čaje. Jedinou reálnou cestou, jak vybělit zuby, je použití ověřených chemikálií. Samozřejmě, v jisté míře jsou škodlivé. A změna se také neděje lusknutím prstu.
Je třeba si uvědomit, že bělení zubů prostřednictvím silnějších chemikálií patří do rukou odborníka – zubního lékaře. Nesprávné použití obou metod častokrát poškodí zuby i ústní dutinu, což může vést k ještě větším skvrnám.
Na efekt má vliv délka působení
Reálně by mohly fungovat přípravky, které přicházejí do kontaktu se zuby na minimálně 20 minut. Tolik potřebují chemikálie na účinné bělení. Dá se tedy říci, že například bělící pásky jsou účinnější než bělící zubní pasty. Na druhé straně, zuby jsou po aplikaci citlivější, také může dojít k poškození dásní.
Kdy mi přípravky uškodí?
Škodlivost přípravků se zvyšuje při nesprávném dávkování a nerespektování návodu. Mnozí lidé, ve snaze urychlit proces, použijí větší množství přípravku, nebo ho používají častěji, než se doporučuje. Výsledek je pak může mrzet – poškozená sklovina se dává dohromady jen velmi těžce.
Musíme si uvědomit, že každý člověk reaguje na různé látky jinak. Takže to, co fungovalo u vaší sousedky, či kamarádky, nemusí mít stejný efekt u vás.
Oficiálně neexistuje žádný důkaz o škodlivosti bělení zubů pro celkové zdraví. Samozřejmě, pokud přípravky nepoužíváme opatrně a podle návodu, negativní důsledky se určitě objeví. Co se může stát?
U zubních vad a narušených dásních se chemikálie mohou dostat až k cévám a nervům. Špičkoví dentisté varují veřejnost, aby si nebělila zuby doma. Nové výzkumy potvrzují nárůst trávicích problémů, infekcí, bolestí zubů a poškození nervů u lidí, kteří neposlechli. Známé jsou i tragičtější případy.
Nikdy nepoužívejte přípravky, které neschválila komora zubních lékařů!
Nejbezpečnější způsob?
Je jím profesionální ošetření u zubního lékaře. Ten ví, jakou dávku chemikálií potřebujete pro bělejší zuby, zná také negativní účinky, se kterými vás předem seznámí. Zubař vám dá návod i na další péči po bělení, aby vaše zuby zůstaly zářivé co nejdéle.
Proč jsou po bělení zuby citlivější?
Odpověď je jednoduchá – vnitřní bělení otevírá kanálky zubu, aby bělidlo proniklo do zubu a „pracovalo“. Naštěstí je to krátkodobý vedlejší účinek, nejpozději po 2 dnech se zmírní. Při citlivějších zubech se doporučuje bělidlo s dusičnanem draselným.
Nejčastěji používané bělící přípravky na zuby
Bělicí zubní pasty
Do kontaktu se zuby přicházejí pouze na krátký čas – během mytí zubů. Účinek je proto málo viditelný, nebo nastává až po dlouhém čase, po měsících. Bělicí zubní pasty jsou spíše určeny k odstranění vnějších skvrn, resp. udržování bílých zubů po profesionálním bělení.
Pokud máte žluté zuby zevnitř – pod sklovinou, zubní pasta nemůže fungovat. K prevenci a ochranu zubů ji používejte řekněme 1x týdně. K nejúčinnějším patří pasty s obsahem látky citroxain.
Jaká jsou rizika?
Bělicí zubní pasty mohou zvýšit citlivost zubů, jsou příliš abrazivní (příliš brousí sklovinu). Rovněž mohou negativně ovlivnit zdraví dásní. Každopádně dodržujte návod, byť jde „jen“ o zubní pastu. Zuby si čistěte opatrně a správnou technikou. Výsledek nechte zkontrolovat zubním lékařem, abyste se ujistili, že nedochází k žádnému poškození.
Bělicí gely
Fungují podobně jako zubní pasty, ale natřené na zubech se nechávají delší dobu. Proto bývá jejich účinek viditelnější. Navíc obsahují vyšší koncentraci bělících látek. Důsledně čtěte návod. Vedlejším efektem gelu je vysoká citlivost zubů, zejména během prvních 24 hodin po ošetření. Výsledek závisí od toho, jaké byly vaše zuby předtím, či jak jste o ně dbali v dosavadním životě.
Jaká jsou rizika?
Forma, do které se gel vytiskne, by měla mít velikost vašich zubů. Univerzální velikost není velmi vhodná, lepší je, pokud vám zubař udělá formu na míru. Pozor, aby se gel nedostal na dásně a měkké tkáně! Už konzumace mírného množství přípravku může vyvolat nevolnost a zvracení.
Použití velkého množství gelu trvale poškodí zuby. Mohou vypadat jako průsvitné nebo odbarvené. Takto poškozený chrup se těžce řeší, obvykle vyžaduje plné nahrazení. Také je třeba si uvědomit, že gely určené pro domácí použití jsou mnohem méně účinné než přípravky, které používají zubaři.
Bělicí pásky
Aktivní složkou v bělících páskách je karbamid peroxid, který je šetrnější než peroxid vodíku, a přitom účinný. Pásky jsou vyrobeny z pružného plastu, přičemž každý pásek je potažený bělícím gelem.
Pásek jednoduše přitisknete k zubům a formujete, aby s ním byly zuby v co nejlepším kontaktu. Gel pronikne do zubů a čistí je zevnitř. Kúra trvá několik dní. Tyto pásky fungují, ale často jsou výsledky nerovnoměrné – pásky se stěží dostanou mezi zuby, takže okraje zubů mohou zůstat tmavší i po bělení. V případě křivých zubů je výsledek ještě méně pozitivní.
Jaká jsou rizika?
Bělicí pásky mohou být nebezpečné z toho hlediska, že chemická látka zpravidla přichází do kontaktu s dásněmi, jazykem a sliznicemi v ústech. Tento kontakt urychluje procesy stárnutí.
Bělící ústní voda
Můžete najít ústní vodu, která skutečně obsahuje bělící přísadu, ale vaše zuby nevybělí. Je to tím, že jde o nedostatečný, rychlý kontakt s bělicí chemikálií. Jednoduše nedokážete držet bělící vodu v ústech tak dlouho, aby skutečně působila a dostala se do vnitřní části zubu. Navíc, bylo by zapotřebí několik týdnů k dosažení minimálního efektu.
Jaká jsou rizika?
Každé vypláchnutí zanechává zuby i tkáně v ústech „v jednom ohni“. Tím se zvyšuje citlivost zubů a celé ústní dutiny.
Bělicí kartáčky
K novinkám na trhu patří i bělící zubní kartáčky. Jejich výhodou je, že neobsahují žádný gel, prášek či pastu, ale většinou mají ionizační efekt. Jde o jeden z nejbezpečnějších produktů. Samozřejmě, bělící kartáčky účinkují pouze na vnější skvrny.
Bělení zubů u lékaře
Podstatně lepším způsobem, jak testovat fungující a nefungující přípravky na vlastním chrupu, je bělení u odborníka – dentisty. Ten zná stav vašich zubů a doporučí vám nejvhodnější metodu.
Měli byste vědět, že před bělením zubů je nutná důkladná prohlídka – chrup musí být bez kazu. Odborník udělá dentální hygienu a další přípravné úkony, aby byl efekt co nejdokonalejší. Bělení zubů u dentisty nemůžete podstoupit, pokud jste nemocní, pokud je váš chrup ve špatném stavu, nebo jsou vaše zuby příliš citlivé na chlad.
Zubaři obvykle používají ke bělení přípravky s obsahem peroxidu. Ošetření trvá přibližně hodinu až dvě. Po bělení musíte dodržovat takzvanou „bílou dietu„: vyhýbat se kávě, čaji, červenému vínu, lesnímu ovoci, rajčatům. Prvních 48 hodin po zákroku je z tohoto hlediska klíčových.
Kvalifikace lékaře snižuje riziko poškození zubů a dásní. Podle stavu vašeho chrupu může navrhnout i jiný profesionální způsob bělení.
Tohle raději ne…
Přípravky s obsahem peroxidu vodíku
Ať už kupujete jakoukoli formu přípravku na bělení zubů, vždy si přečtěte, co obsahuje. Mnohé látky mohou způsobit poškození skloviny. Nejnebezpečnější je peroxid – dokáže poškodit sklovinu a doslova zničit zuby. Proto tyto přípravky patří do rukou odborníkům. Rozhodně to nezkoušejte doma.
Bělení zubů peroxidem nabízejí i některé kosmetická studia. Upozorňujeme však, že s těmito přípravky by měl pracovat jen zubní lékař, který ví, kdy je který přípravek vhodnější, přičemž zná i všechna negativa.
Bělení světlem, halogenem, LED či laserem
Několik studií prokázalo, že světla na zesvětlení zubů nefungují – bez ohledu na to, zda jde o laser, LED nebo halogen. V nejhorším případě mohou způsobit umrtvení nervu v zubech. Varovným signálem je, že pracovníci, kteří provozují tyto způsoby bělení, často vůbec nemají školení v oblasti zdravotní péče, ani žádnou licenci!
Domácí produkty na bělení zubů
Jablečný ocet
Pokud chcete zhubnout, zrychlit svůj metabolismus, či podstoupit detoxikaci, neustále narážíte na jablečný ocet. Účinky v těchto oblastech však nepotvrdil žádný výzkum, v podstatě jde o marketingový tah. Nejnověji se jablečný ocet stal hitem i v bělení zubů.
My však opět zdůrazňujeme – i s přírodními produkty je třeba zacházet opatrně. Jablečný ocet obsahuje kyselinu octovou, která má rozpouštět zubní kámen, tak i funguje. Možná jste se již setkali s doporučeními, abyste si jablečným octem potírali zuby před spaním. Tento postup má své negativum – ocet může změkčit a narušit sklovinu. Navíc spát se zuby natřenými něčím kyselým, není dobrý nápad.
Aktivní uhlí
I tento přírodní produkt je hitem, který má řešit téměř všechno – detoxikovat bez chemie, absorbovat toxiny a podobně. Nyní se o aktivním uhlí všude dočtete, že bílí a leští zubní sklovinu. Za úvahu stojí, že žádná studie nepotvrdila účinek takového „bělení černou„.
Pastu si můžete udělat i sami. Smíchejte rozdrobené tablety aktivního uhlí s vodou a jemně naneste na zuby. Nechte působit asi 2 minuty a důkladně vypláchněte vodou. Odborníci však zdůrazňují, že je to na vlastní riziko. Proč?
Časté nebo necitlivé používání tohoto postupu může přinést ještě žlutější zuby. Určitě máte zkušenosti s tím, jak černé uhlí zabarvuje stolici – myslíte si tedy, že zuby vybělí?! Obzvlášť opatrní by měli být lidé s ustupujícími dásněmi.
Rovněž je nutné si uvědomit, že černé uhlí absorbuje léky, které bereme kvůli zdravotním problémům. Takže léky, které jsou pro náš život důležitější než bělejší zuby, mohou být neúčinné.
Doma vyrobena jahodová nebo citrónová pasta
Internet je plný podomácku vyrobených, „stoprocentně účinných“ přípravků, které mají šetřit peníze. Údajně jsou zaručeně přírodní a vybělí zuby stejně jako chemické přípravky. Je to určitě lákavé, ale je třeba poznat, jak tyto přípravky pracují.
Jahodová nebo citrónová pasta sice může fungovat, protože kyselina z ovoce pronikne přes vrstvu skloviny, ale právě tím ji může narušit, takže zuby po čase začnou vypadat jako opotřebované – staré a odbarvené. Kyselým pastám se tedy jednoznačně vyhněte, pokud chcete mít pěkné a zdravé zuby.
Soda bikarbóna
Pokud jste hledali způsob, jak si jednoduše a levně doma vybělit zuby, určitě jste natrefili také na kombinaci zubní pasty s jedlou sodou. Na první pohled to vypadá skvěle, dokonce se hovoří o okamžitém efektu.
I odborníci souhlasí, že soda bikarbona má bělící efekt – může pomoci při odstranění vnějších skvrn. Jenže – velmi snadno si můžete poškrábat a porušit zubní sklovinu, protože toto bělidlo má ostré hrany.
Pasta z kokosového oleje
Kokosový olej má velký úspěch i při ošetření zubů, zejména díky hereckým celebritám (např. Gwyneth Paltrow). Faktem je, že kokosový olej obsahuje mastné kyseliny, které se při kontaktu s lidskými slinami rozkládají na enzymy, což bělí zuby. Samozřejmě, držet v ústech 20 minut kokosový olej, není ta nejpříjemnější představa.
Takto si vyrobíte kokosovou pastu:
Zahřejte šálek kokosového oleje, dokud nebude tekutý. Přidejte do něj 2 čajové lžičky sody a 5 až 10 kapek přírodního esenciálního oleje. Vhodný je například mátový, protože má antibakteriální účinky, i pasta bude mít lepší chuť. Opět však opatrně – jemně a nepříliš často.
Není to navždy
Bez ohledu na to, jaký způsob bělení použijete, žádný nebude fungovat navždy. Efekt obvykle vydrží 6 měsíců až 2 roky, v závislosti od stravy a individuálních daností.
5 dobrých rad, jak si udržet bělené zuby co nejdéle:
- Používejte bělící zubní pastu – o četnosti se poraďte se zubařem.
- Každých 6 měsíců opakujte bělení.
- Při tmavých nápojích používejte brčko.
- Vyhněte se tabákovým výrobkům.
- Neskřípejte zuby.
Kdy se vyhnout bělení zubů
Bez ohledu na módní trendy, v některých případech byste měli bělení zubů zavrhnout, protože to může mít negativní vliv na zdraví vašich zubů, i celkový zdravotní stav. Jde zejména o tyto případy:
- už teď máte velmi citlivé zuby,
- máte erodované, poškozené zuby,
- ustupují vám dásně,
- máte alergii nebo vysokou citlivost na chemikálie v přípravcích,
- máte kazy,
- máte bílé skvrny na zubech,
- kojíte nebo jste těhotná,
- máte méně než 18 let,
- máte korunky.