Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Slovo bidet zná téměř každý, avšak těch, kteří ho skutečně používají, je podstatně méně. V našich domácnostech není běžným pomocníkem.
Většina lidí upřednostňuje sprchu, a to je v pořádku. Ale ne vždy si můžeme dovolit tento očistný rituál. A tehdy přichází na řadu bidet. Ten nám ušetří nejen čas, ale i vodu.
Bidet není žádným „pánským výmyslem“ nebo „luxusem“. Naopak, pokud máme dlouhodobé trávicí problémy, infekce trávicího nebo močově-pohlavního ústrojí, bidet nám usnadní hygienu po každé potřebě.
Jaké výhody bidet nabízí?
A kdy bychom měli uvažovat o jeho koupi?
Méně bakterií v koupelně, na toaletě, v celém bytě
Všichni víme, jak náročná je dezinfekce toalety a koupelny. Přitom stále nemáme jistotu, že je vše dokonale čisté. Když místo toaletního papíru použijeme bidet, významně omezíme šíření bakterií na toaletě, resp. v celé koupelně, pokud ji máme spojenou s toaletou.
Pokud bychom se podívali pod mikroskopem, zjistíme, že při běžné očistě toaletním papírem jednoduše jen přenášíme fekálie a škodlivé bakterie na často používaná místa:
- splachovač,
- vodovodní kohoutek,
- pumpičku mýdlové lahve,
- kliky,
- vypínače.
Největší výhoda bidetu?
Pokud chcete bez velké námahy zlepšit svou osobní hygienu, bidet je ideálním řešením. Hlavní změnou je, že toaletní papír budete používat už jen na umytá místa, abyste odstranili vlhkost, nikoliv nečistoty.
Je důležité si uvědomit, že suchý toaletní papír bakterie prakticky jen roznáší. Naopak, voda z bidetu je přímo splachuje do odpadu, což výrazně snižuje jejich množení a šíření.
Pokud byste to chtěli ještě vylepšit, mnoho WC sedátek s bidetem má i funkci sušení teplým vzduchem, takže toaletní papír není vůbec potřeba.
Při jakých zdravotních problémech je bidet nápomocný?
- Hemoroidy – suchý toaletní papír zhoršuje stav hemoroidů, pokožka v oblasti konečníku je velmi citlivá; bidet problémová místa zklidňuje a má i preventivní účinek.
- Syndrom dráždivého tračníku – suchý toaletní papír je v tomto případě příliš dráždivý, hygienická sprcha vám uleví.
- Zácpa – masírování konečníku vodní sprchou je bezpečný a přirozený způsob, jak stimulovat pohyb střev.
- Po porodu – pokud jste měla nástřih hráze, bidet je lepším řešením než utírání toaletním papírem. Navíc se z vložky mohou uvolnit vlákna, která toaletním papírem neodstraníte a jen více podráždíte místo.
- Infekce a menstruace – bidet je prevencí proti infekcím močových cest a kvasinkovým infekcím u žen. Rychlé očištění vodou oceníte zejména během menstruace.
Bidet má nesporné výhody i pro seniory, osoby s pohybovými problémy, tělesně hendikepované, nebo po operacích.
Správné používání bidetu
Pokud máte citlivou pokožku, dotek toaletního papíru může být nepříjemný, dokonce bolestivý. Hrubší toaletní papír vytváří mikrotrhlinky, které mohou být nebezpečné. Na druhou stranu, měkčí toaletní papíry mohou dráždit konečník kvůli použitým přísadám a parfémům.
Bidet citlivé partie očistí pouze čistou vodou. Ale pozor! Při příliš rychlém umytí, které trvá jen pár sekund, se mohou bakterie přenést na jiná místa. Pokud tedy máte bidet, používejte ho dostatečně dlouho.
Druhy bidetů
Bidet nemusí být jen samostatná součást koupelny, vizuálně podobná WC. Některé typy bidetů lze nainstalovat ke klasické toaletě – například jako přídavné bidetové sedátko nebo bidetová sprška. Další bidety si zakoupíte spolu se sedátkem nebo s celou toaletou. Novinkou jsou elektronické bidety, které poskytují hygienu v pohodlí chytrých technologií.
K nejoblíbenějším typům patří bidetová sprška. Ta je zároveň užitečným pomocníkem při úklidu a napouštění vody do kbelíku či konve. Finančně méně náročné a jednodušší jsou mechanické bidety, které jsou umístěny pod sedátkem toalety. Přídavné bidetové sedátko lze namontovat na různé typy WC.
Modely WC a bidet 2v1, či bidety s elektronickým ovládáním, představují vyšší komfort. Jsou velmi estetické, s moderním designem. Za vyšší cenu získáte i:
- dálkové ovládání bidetu,
- vyhřívání sedátka,
- LED osvětlení,
- nastavení teploty, tlaku a způsobu proudění vody.
Luxusnější modely mají automatické čištění nebo antibakteriální povrch.
Japonci milují bidety
Pokud jste někdy byli v japonském hotelu nebo na návštěvě u japonských přátel, možná vás překvapil ten „nízký dřez“ vedle toalety v koupelně.
77,5 % Japonců používá bidet, je to tam naprosto běžné. Ačkoliv je bidet francouzským vynálezem, bidetová kultura se dostala do západního světa právě z Japonska.
Věděli jste, že bidety nejméně používají Američané?
Bidety kdysi: Symbol špíny a nevěry
Dnes už víme, že bidety přinášejí pomoc při různých zdravotních problémech. V minulosti však měly negativní pověst. V 18. a 19. století se používaly v anglických erotických salonech, kde sloužily k ochraně prostitutek před pohlavními chorobami. Britové je proto považovali za „špinavé“ a spojovali je s nevěrou a nemorálností.
Služba pro planetu
Počítali jste někdy, kolik rolí toaletního papíru spotřebuje vaše rodina za celý měsíc? Když omezíme toaletní papír a nahradíme ho vodou, chráníme nejen sebe, ale i životní prostředí. Navíc bidet spotřebuje mnohem méně vody ve srovnání s jedním spláchnutím WC.
Podle některých odhadů je na výrobu jedné role toaletního papíru potřeba 140 litrů vody a přibližně 1,5 kilogramu dřeva. Při jednom použití bidetu spotřebujeme asi 0,6 litru vody. Řekněte sami, co je lepší?
Zdroje:
- https://biobidet.com/blogs/news/how-bidets-can-prevent-health-problems
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5345955/
- https://www.healthline.com/health/bidets-bad-or-good-for-health