Biofeedback terapie: Když zdravá mysl léčí nemocné tělo. Jak to funguje?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Některé funkce našeho těla můžeme vědomě ovlivnit, jiné ne. Chcete nějaké příklady?

Když vidíme přítele, zvedneme ruku a zamáváme na pozdrav.

Když máme v krku příliš mnoho slin, prostě polkneme.

Avšak nedokážeme ovládat například srdeční rytmus, krevní tlak, tělesnou teplotu nebo trávení.

Nebo snad dokážeme?

Představte si, že existuje terapeutická metoda, pomocí které můžete získat kontrolu nad těmito „samovolnými“ aktivitami těla. Nazývá se biofeedback. O co se jedná?

Biofeedback – co to je?

Biofeedback je terapeutická technika, pomocí které se učíme ovládat i běžně „neovladatelnéfunkce těla. Laicky řečeno – když poznáme sílu své mysli, získáme větší kontrolu nad vlastním tělem i zdravím.

Navzdory vyspělým technologiím ani dnes vědcům není úplně jasné, jak a proč biofeedback funguje. V každém případě se jeho síla projevuje zejména při kontrole bolesti a některých psychických problémech.

Jedno terapeutické sezení trvá přibližně 6090 minut. První pozitivní změny uvidíte ještě před 10. terapeutickým sezením, často i dříve.

Nejdůležitější je, abyste své mysli otevřeli dveře, jinak kontrolu nad tělesnými procesy nezískáte.

Jaké zdravotní problémy řeší biofeedback?

1. Bolesti hlavy

Účinnost biofeedbacku potvrdilo několik studií. Ze svalového napětí běžně vznikají migrény. Biofeedback uvolňuje svalstvo a zmírňuje stres, a tím klesá i frekvence a závažnost bolesti.

Nejlepšího efektu dosáhnete při správném poměru léků a terapie. Poraďte se o tom s lékařem a společně nastavte nejúčinnější kombinaci.

2. Chronická bolest

I tady jde hlavně o uvolnění staženého a napjatého svalstva. Biofeedback terapie zmírňuje bolesti zad, bolesti břicha, nebo některé poruchy kloubů. Jen si představte, kolik lidí pociťuje bolest od okamžiku, kdy ráno vstanou, až do chvíle, kdy jdou spát. Biofeedback pro ně může být vysvobozením.

3. Úzkost

Úzkost patří k nejběžnějším důvodům pro využití biofeedbacku. V terapeutickém studiu vás naučí, jak lépe vnímat reakce svého těla, a to zejména tehdy, když jste ve stresu nebo úzkosti. Po několika testech se dozvíte, jak svůj organismus ovládat.

4. Močová inkontinence

Biofeedback významně pomáhá i lidem, kteří mají problémy s ovládáním vylučování. Ocení ho nejen ženy, které potřebují posílit svaly pánevního dna, ale i muži.

Pokud terapie zabere, již po několika sezeních se váš stav zásadně změní. Na rozdíl od léků na inkontinenci nejsou u biofeedbacku známé žádné negativní účinky.

Biofeedback může být prospěšný i u dětí, které se pomočují nebo nedokážou kontrolovat stolici.

A co vysoký krevní tlak?

I když se zdá, že biofeedback mírně snižuje krevní tlak, není tak účinný jako standardní léky na vysoký tlak. Účinnost biofeedbacku při léčbě hypertenze tedy není potvrzena, a proto nedoporučujeme, abyste se na terapii spoléhali.

Další využití biofeedbacku

menším nebo větším efektem můžete biofeedback využít i během těchto stavů a diagnóz:

  • porucha hyperaktivity (s deficitem pozornosti) – ADHD,
  • chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN),
  • astma,
  • Raynaudova choroba,
  • tělesná zranění,
  • revmatoidní artritida,
  • zácpa,
  • epilepsie.
biofeedback-pre-deti
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Biofeedback jako monitorovací pomůcka

Na monitorování jednotlivých funkcí těla odborníci využívají různé typy přístrojů, které se volí podle diagnózy. Pravděpodobně se setkáte s jednou z těchto metod:

  • Elektromyogram (EMG) – měří svalovou aktivitu a napětí. Používá se při bolestech zad, hlavy, úzkostných poruchách, inkontinenci nebo pro „procvičení“ svalů po zraněních.
  • Thermal – reaguje na teplotu pokožky. Používá se při bolestech hlavy nebo cévních onemocněních, například při Raynaudově chorobě.
  • Neurofeedback nebo elektroencefalografie (EEG) – sleduje stav mozkových vln. Používá se pro přesnější diagnostiku a léčbu poruch pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), epilepsie a jiných záchvatových onemocnění.
  • Elektrodermální aktivita (EDA) – lékaři sledují, zda se nadměrně potíte. EDA se používá ke zmírnění bolestí a úzkostí.
  • Variabilita srdeční frekvence (HRA) – terapie zaměřená na srdeční rytmus. Pomáhá při úzkostech, nepravidelném srdečním rytmu, astmatu a CHOPN.

Biofeedback pro děti

Má vaše dítě problémy s učením, pamětí, komunikací nebo soustředěním? EEG biofeedback terapie nabízí reálnou šanci na zlepšení. Je také součástí komplexní léčby psychických a zdravotních obtíží, především psychosomatických, ale také při nervových a svalových poruchách:

  • vývojové poruchy učení (dyslexie, dysgrafie, dyskalkulie, dyspraxie),
  • psychosomatické poruchy,
  • narušená komunikační schopnost,
  • problémy se soustředěním a pamětí,
  • poruchy příjmu potravy (bulimie, anorexie),
  • školní neúspěchy různého charakteru,
  • poruchy chování,
  • emocionální problémy,
  • úzkost,
  • syndrom chronické únavy,
  • bolesti hlavy a migrény,
  • tiky,
  • epilepsie,
  • poruchy autistického spektra.

EEG biofeedback se nejčastěji používá jako během komplexní léčby, ale tuto metodu můžete využít i samostatně. Při léčebných aplikacích rozhoduje lékař, v jiných případech příslušný specialista – logoped, speciální pedagog nebo psycholog.

biofeedback-prístroj
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Co znamená trénink EEG biofeedback?

Terapeut připevní na hlavu dítěte malou elektrodu (kovový kroužek) a na každé ucho „klipsovou“ elektrodu. Elektrody nevysílají do hlavy žádný signál, pouze snímají EEG signál.

Software tento signál zaznamená, analyzuje a vyhodnotí. Terapeut poté vypracuje individuální tréninkový program pro dítě.

Jak probíhá trénink dítěte?

Je to velmi podobné jako při videohře, ale dítě si hraje bez klávesnice, joysticku nebo myši. Všechno ovládá jen svými myšlenkami – pohybuje autíčkem, postavami, robotem nebo zvířaty.

Mozek vytváří takový vzor EEG, jaký terapeut nastavil v tréninkovém programu. Díky tomu se dítě přibližuje k žádanému výsledku. Za správnou reakci dostává odměnu, například body, zvukové signály nebo jiné znamení.

Pokud autíčko sjede z cesty nebo se zastaví (dítě nebylo úspěšné), body se nezvyšují nebo zvukový signál nezazní. To znamená, že mozek nevytvořil očekávaný vzor EEG a dostává tak jasnou zpětnou vazbu.

Náš mozek se rád učí

EEG biofeedback trénink zvyšuje neuroplasticitu a podporuje regulační mechanismy, které se podílejí na aktivaci mozkové kůry. Díky systematickému tréninku se mozek naučí vytvářet žádoucí mozkové vlny a blokovat nežádoucí frekvence.

U některých diagnóz existuje vysoká pravděpodobnost, že pacient nebude muset užívat léky, nebo se jejich dávkování sníží. Dítě se může zlepšit ve škole, najde zalíbení v učení, bude kreativnější a psychicky odolnější.

Kam jít na biofeedback terapii

Vyberte si certifikované studio, protože jedině tak máte jistotu, že se dostanete k odborníkům. Předtím se však poraďte o vhodnosti terapie s lékařem, který zná váš zdravotní stav – s praktickým lékařem, neurologem nebo psychiatrem.

Trénink biofeedbackem probíhá v kanceláři terapeuta, ale dnes už existují počítačové programy, které spolupracují s domácími přístroji.

Biofeedback doma?

Pokud si koupíte přístroj a stáhnete potřebné aplikace, můžete si vytvořit mini-terapeutické studio doma. V každém případě, pokud nemáte s biofeedbackem zkušenosti, vždy zvolte odbornou pomoc – certifikované studio.

Zkušený terapeut vám ukáže relaxační cvičení, díky kterým dokážete ovládat různé funkce a stavy těla, například potlačení mozkových vln, které se aktivují při bolestech hlavy.

Zdroje:

www.webmd.com

Napsat komentář