Blecha v bytě: Pokud chcete odstranit blechy, musíte být velmi důslední

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Drobná, nenápadná blecha se dá jednoduše chytit v jakémkoliv prostředí.

Není pravdou, že se blechy vyskytují pouze ve špinavé domácnosti. Stačí, když sedíte například v autobuse na tom stejném místě, kde předtím seděl člověk s blechami.

Když se na vašem těle objeví drobné fleky a pocítíte škrábání, většinou vás napadne, že jste „chytili“ blechy. Může se však jednat i o něco jiného než štípnutí blechou.

Jak rozeznáme, že nám v domácnosti úřaduje blecha?
Jak se jí zbavíme?
Může nás napadnout i blecha psí?

Jak velká je blecha?

Blecha patří do skupiny bezkřídlého hmyzu. Na celém světě existuje téměř 2 000 druhů blech. Na Slovensku jich máme přibližně 100. Ty největší mají 6 milimetrů, ale průměrně dosahují velkosti 1,5 3,5 milimetrů. I proto jsou někdy volným okem těžce viditelné.

Tito paraziti se živí krví zvířat (například blecha psí) a lidí (blecha lidská), na které se přisají. Mohou přenášet i různé choroby, ale děje se to pouze ve výjimečných případech a větší riziko je v tropických krajinách.

Jak vypadají štípance od blechy?

Na pohled jsou velmi podobné těm, které dělají komáři, ale jsou menší a na okrajích mohou být při doteku bolestivé. Štípance od blech nepříjemně svědí, dá se říct, že ještě o něco víc, než ty od komárů.

Štípnutí blechou se nejčastěji objevuje na nohou, tam se nejvíce přisávají. Vždy za sebou zanechají více štípanců na jednom místě. V některých případech mohou v okolí štípnutí nastat otoky.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Léčba štípanců od blech

V prvním kroku musíte postižená místa dezinfikovat. Bude vám k tomu stačit mýdlo s vodou. Když vás to velmi svědí, potřete se dezinfekční látkou nebo čistým alkoholem. Pokud svědění neustává, můžete použít mast na kožní alergii nebo octanový přípravek.

Zabírá také uklidňující koupel s aromatickými oleji, nebo potírání čajovníkovým olejem. Snažte se místo úplně nerozškrábat, aby se vám do něj nezanesla infekce.

Blechy ve vlasech

Zbavit se blech ve vlasoch je podstatně těžší, než v případě vší. Pohybují se velmi rychle, těžce je zachytíte ještě před „skokem“. Navíc mají velmi tvrdý povrch, takže na jejich rozmáčknutí je zapotřebí vyvinout větší sílu.

Tento malý parazit si hledá taková místa na kůži, kde může nejlépe sát krev. Kromě nohou, které jsou jejím nejoblíbenějším místem, sají i na rukách, trupu, v podpaží a jiných záhybech.

Ve vlasech se blecha usídlí meně často. Pokud ji tam uvidíte, předkloňte hlavu a učešte se hustým hřebenem, aby parazit vypadl a mohli jste ho zničit. Dobrým tipem je též masáž čajovníkovým olejem, který blechám nevoní.

Blecha v bytě

Je velmi důležité, abyste blechu objevili co nejdříve. V opačném případě se vám zahnízdí v celom bytě a jejich vyhubení bude dlouhý boj. Nestačí zničit pouze samotné parazity, ale také jejich vajíčka. Proto se může stát, že blechy se budou připomínat stále dookola, dokud nevyhubíte celé hnízdo.

Nejlepší radou je vysávání, při kterém použijete jednorazový sáček. Po vysávání sáček hned vyhoďte do kontejneru, aby se blechy nedostaly z vysavače zpět do bytu.

Pravidelně kontrolujte i svého psa. Pokud blechy neodstraníte ze zvířecího kožichu, nikdy se jich nezbavíte. Když si už nedokážete poradit, kontaktujte deratizéra.

Jak odstranit blechy z koberce?

Nejhůře se odstraňují z těch koberců, které mají delší vlasy. Pokud je to pouze nějaký menší kus, raději ho vyhoďte, protože by to byl nekonečný boj. V případě velkého koberce posypejte celou plochu sodou bikarbonou a kartáčem ji vetřete dovnitř.

Potom koberec povysávejte a pytlík vyhoďte. Zopakujte to 2 – 3 týdny po sobě, a pokud to vůbec nepomohlo, koberca se zbavte, nebo kontaktujte deratizéra.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Parní čistič

Parní čistič je výbornou pomůckou, pokud se chcete zbavit blech. Je důležité, abyste prošli všechny plochy a ujistili se, že nikde nezůstala vajíčka. Dejte si záležet především v různých škvírách a koutech, kde se mají blechy ve zvyku uhnizďovat.

Pokud použijete dezinfekční postřik, čeká vás práce navíc, protože to musíte všechno umývat. Parní čistič je mnohem výhodnější vzhledem k tomu, že neničí povrchy. Horký vzduch s vodou je dostatečný na vyhubení blech, navíc se zbavíte i roztočů.

Praní

Blechy (nebo jejich vajíčka) najdete nejčastěji v textíliích. Proto musíte vyprat všechny oděvy, povlečení nebo přikrývky, které mohou být zablešené, a to při nejvyšší teplotě, jakou snese daný materiál.

Takovým způsobem ošetříte i oblečení, které jste měli během času stráveného s vašim domácím miláčkem, nebo v době, kdy jste je chytili. Vydrhněte si i boty, které mají látkový povrch, nebo uvnitř kožešinu.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Psi

Blechy se nejprve nachytají na psy, se kterými chodíme ven na procházky. I proto bychom měli používat přípravky nebo obojky proti parazitům, jsou osvědčené a účinné. Účinkují preventivně několik měsíců, ale u některých pejsků mohou vyvolat alergické reakce.

U psů je rozeznáte podle nadměrného škrábání. Pokud je pes neklidný, neustále si drápkem dráždí stejné místo, zkontrolujte, zda nemá nějaké štípance.

Pravidelně kontrolujte srst svých zvířat, protože u nich se tito paraziti udržují spíše ve vlasové části, než na kůži. Když objevíte blechu, okoupejte zvíře antiparazitním šampónemsrst vyčešte.

Může se přenést blecha psí na člověka?

Na psi a na lidí útočí různé druhy blech. Přenos tohoto parazita ze zvířete na majitele je proto spíše ojedinělý. Psí blecha na vás přeskočí pouze v případě, že neměla dost krve u vašeho domácího miláčka, nebo pokud se na něho nedokázala opět přisát.

Mají ježci blechy?

Dnes doma chováme různé domácí miláčky. Aktuálně je velmi populární ježek, který může také přenášet parazity. Ale jeho blechy jsou jiné než ty, které mají lidé nebo psi.

Při odstraňování těchto blech nepoužívejte žádný přípravek s alkoholem. Vyhýbejte se i chemickým produktům, které jsou pro ježky velmi silné.

Zdroje: