Bolest břicha: Je to viróza, otrava jídlem, slepé střevo, kameny nebo jen stres?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Co vás napadne jako první, když se řekne „bolest břicha“? Pravděpodobně to, s čím máte nejvíc zkušeností.

Bolest břicha je velmi široký pojem, a když ho neupřesníme, nikdo nám neporadí.

Skrývá se za tím mnoho stavů – střevní viróza, intolerance, potravinová alergie, otrava jídlem, infekce, zácpa, menstruační bolest, onemocnění vaječníků nebo také úraz.

Co jsou nejčastější příčiny bolesti břicha?

Proč musíme rozpoznat původ bolesti?

Je dobré, pokud bolesti břicha zaháníme léky?

Co je náhlá, a co je dlouhodobá bolest?

Bolest je upozornění

Ještě dřív, než začneme rozebírat různé druhypříčiny bolesti, musíme si uvědomit samotnou funkci bolesti. Ať se bolest týká čehokoliv, upozorňuje nás, že něco není v pořádku.

Je velkou chybou, pokud jsme si zvykli řešit každou bolest léky proti bolesti. Nejdříve potřebujeme zjistit pravou příčinu bolesti, a ne ji umlčovat, aby nás „neotravovala“.

Prudká bolest versus dlouhodobá mírnější bolest

Intenzivní, prudká bolest nás zpravidla upozorňuje na akutní problém, který je potřeba řešit hned, resp. co nejdříve. Dlouhodobá a mírnější bolest zase poukazuje na starší problém, ale pokud nehledáme příčinu, stav se průběžně zhoršuje.

Lékař bude od nás chtít, abychom mu co nejpřesněji a nejpodrobněji popsali, co a jak nás bolí. Právě podle toho, zda je bolest tupá, bodavá, náhlá, přetrvávající, nebo mírná, se jednodušeji určuje diagnóza.

bolesť brucha nad pupkom
Zdroj foto: AdobeStock.com

Odkud bolest vychází?

Stejně tak důležité je přesné lokalizování bolesti, tedy na kterém místě nás to bolí. Kromě toho sledujeme, zda se bolest mění v průběhu času.

Také si všímáme všech doprovodných jevů, které s bolestí souvisí. Koneckonců se v břišní dutině nachází mnoho orgánů a každý může onemocnět.

Několik jevů:

  • nafouknuté břicho, plynatost,
  • křeče v žaludku, ve střevě,
  • průjem (i dlouhotrvající),
  • bolest po jídle,
  • zácpa,
  • vystoupená (vyvýšená) oblast na břiše.

Nejčastější příčiny bolesti břicha

Všechny bolesti břicha nedokážeme pokrýt v jednom článku, proto se spolu podíváme na ty nejrozšířenější. Je však vysoká pravděpodobnost, že se tu najdete.

Bolest žaludku

Každého už bolel žaludek. Za touto bolestí najdeme obyčejně jídlo, které nám „nesedlo“. V tomto případě se jedná o krátkodobý stav.

Pokud však bolest přetrvává déle, cítíte ji po každém jídle, nebo se přidá průjem, zácpa či zvracení, vyhledejte lékaře.

Dlouhodobé bolesti žaludku poukazují na zánět. Neléčený zánět žaludku téměř vždy vede k vředům, či krvácení.

Obvykle stačí pár jednoduchých testů a poznáte příčinu. Nejednou se takto odhalí infekce patogenem Helicobacter pylori.

V lékárnách seženete také volně prodejný test na helikobaktera.

bolest brucha po jedle
Zdroj foto: AdobeStock.com

Žlučníkové kameny

Žlučníkové kameny se tvoří ve žlučníku, v malém vaku, který visí pod játry. Vak (podle potřeby) vylučuje žluč na trávení tuků.

Žlučníkové kameny jsou tvrdé, většinou bývají složené z cholesterolu nebo bilirubinu. Bolesti vznikají, když kameny ucpou žlučový vývod.

Cítíme ji především v pravé, horní části břicha a nejčastěji se ozve po tučných a mastných jídlech. Bolest ze žlučových kamenů je často tak intenzivní, že pacient v krátkém čase vyhledá lékaře.

Pokud se žlučník zanítí, člověk cítí nejen bolest, ale také nevolnost, zvrací, přidat se může také horečka.

Řešením je operace a žlučníková dieta.

Ledvinové kameny

Kameny nemusí být jen ve žlučníku, ale také v ledvinách. Tehdy jsou to krystalizované usazeniny minerálů a solí, které se tvoří při koncentrování moči.

Když usazeniny přechází močovody, bolí to obyčejně v dolní části zad, ale bolest někdy vyzařuje i do dolní části břicha nebo slabin. Ledvinové kameny dokážou vyvolat nevolnost až zvracení.

Nejčastějším příznakem ledvinových kamenů je bolestivé močení a krev v moči. Pokud máte štěstí, kamenů se zbavíte velmi jednoduše – důslednou hydratací.

Někdy je však potřeba kameny vytáhnout nebo rozbít. K tvorbě ledvinových kamenů přispívá:

  • genetická predispozice,
  • dehydratace,
  • nadměrné množství sodíku,
  • obezita,
  • zánětlivé onemocnění pánve.

Pankreatitida

Pankreatitida je zánět pankreatu – slinivka břišní. Vzniká tehdy, kdy trávicí enzymy napadnou slinivka břišní.

Pankreatitida může být akutní nebo chronická. Bolest označujeme jako palčivou, objevuje se v horní nebo střední části břicha.

Někteří mají zkušenost s vystřelováním bolesti do zad. Dalším příznakem zánětu je nevolnost a zvracení.

A jaký je nečastější viník pankreatitidy? Alkohol.

Pod pankreatitidu se však často podepisují i žlučníkové kameny, protože tak jako žlučník, i pankreas dodává trávicí šťávy do střeva stejnou cestou.

Akutní i chronická pankreatitida obvykle vede k hospitalizaci. V nemocnici se totiž jednodušeji zvládají příznaky, a to díky infuzím, antibiotikům a lékům proti bolesti.

bolesť krížov a brucha
Zdroj foto: AdobeStock.com

Zácpa

Velmi nepříjemný stav, ale většinou si za to můžeme sami. Je to výsledek slabé hydratace – když pijeme málo tekutin nebo nedostatečné vlákniny ve stravě – jíme málo luštěnin, celozrnného pečiva, dužinového ovoce a podobně.

Řešení je jednoduché – mnoho vody, zeleninyovoce. Někdy však zácpa vzniká z vážnější příčiny – kvůli překážce ve střevě. Tehdy je nutný chirurgický zákrok.

Laktózová intolerance

Má ji přibližně 65 % populace po narození. U mnohých se to v dospělosti upraví, ale stále zůstává mnoho případů. Laktózová intolerance se projevuje mírnousilnou bolestí břicha (v závislosti od toho, jako silnou intoleranci máte).

K dalším příznakům patří nadýmání, průjem, zvracení, plynovatost a poruchy trávení.

Řešení? Vynechejte mléčné výrobky, dávejte si pozor na balené potravinypolotovary, protože často obsahují skryté mléčné produkty.

Požádejte lékaře o test laktózové intolerance.

Nesnášenlivost lepku

V těchto případech lepek poškozuje tenké střevo. Pokud střevo nefunguje normálně, nedokáže absorbovat živiny. Výsledkem je plynovatost, nadýmání, mírné až silné bolesti, únava.

Pokud je tenké střevo příliš oslabené, vede to k chronickým průjmům, hubnutí, dokonce podvýživě. Více o tenkém střevě v tomto článku.

Endometrióza

Intenzivní bolest, nepravidelná nebo těžká menstruace (se silným krvácením), či problémy s otěhotněním, to jsou nejčastější příznaky endometriózy. Co je endometrióza?

Jedná se o stav, kdy buňky z výstelky dělohy začnou růst v jiných tkáních – nejčastěji v okolí dělohy, tedy v pánvi. Růst buněk v tkáních, kde nepatří, je potom bolestivý.

Bohužel není diagnostika endometriózy vždy jednoduchá. Pokud je endometrióza soustředěná do jedné menší oblasti, pomůže chirurgický zákrok.

Jinak se podávají léky proti bolesti a hormonální terapie.

Porucha činnosti štítné žlázy

Ptáte se, jak může žláza na krku souviset s bolestmi v břiše? Může – protože štítná žláza reguluje několik funkcí v těle a trávení je jednou z nich.

Pokud štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonů (tzv. hypertyreóza), urychluje se trávení, což vede k průjmům a břišním křečím.

Slabá produkce hormonů (tzv. hypotyreóza) zase zpomaluje trávení, což vede k zácpám a plynovatosti.

Parazity

Představa o tom, že bolesti břicha má na svědomí parazitický červ, se nelíbí asi nikomu. Když se však paraziti přichytí na sliznici žaludku, nebo přežívají ve střevě, má to mnoho nežádoucích příznaků: křeče, průjem, nevolnost.

Pokud si myslíte, že máte parazity, nechejte se vyšetřit.

Hernie (průtrž, kýla)

Kýla znamená, že vnitřní orgán nebo tuková tkáň, vyčnívá skrz spojivkovou tkáň nebo sval. Ve skutečnosti existuje mnoho typů hernií.

Mohou být vnější – vidíme je jako vyčnívající, vypouklou část nebo vnitřní. Nejběžnější kýla je pupeční – nachází se v okolí pupku.

Vnější hernie nám přináší neustálou, tupou bolest. Vnitřní vyvolává pálení žáhy, poruchy trávení, bolesti v horní části břicha nebo na hrudníku.

Zánět slepého střeva

Zánět slepého střeva je obyčejně tak bolestivý, že skončíme na pohotovosti. U dětí a mladých dospělých se to děje častěji. Na začátku se jedná o bolest ve střední části břicha, která přechází i do pravé části břicha.

Poznávacím znamením zánětu je bolest při ohýbaní nohy, protože při tomto pohybu se napíná sval v blízkosti slepého střeva.

Upozornění:

Pokud zanícené slepé střevo neřešíme, může prasknout! Při jakémkoliv podezření, choďte ihned na pohotovost! Operační odstranění slepého střeva je dnes rutinním zákrokem.

Zánětlivé onemocnění střev

Zánětlivé onemocnění střev, to jsou záněty v tenkém nebo i v tlustém střevu. Pojem „zánětlivé onemocnění střev“ zahrnuje Crohnovu chorobu nebo ulcerózní kolitidu.

Neřešené stavy zjizví nebo ucpávají částí střev – výsledkem jsou bolesti břicha, s průjmem krvácením z konečníku.

Zánětlivé onemocnění pánve

Infekce vejcovodů, dělohy nebo vaječníků se projevuje trvalejší bolestí v podbřišku. Některé ženy cítí bodavou bolest nebo tlak během ovulace. Bolest ustane, když se z vaječníků uvolní vajíčko.

Pokud zánět neléčíme, hrozí zjizvení vejcovodů neplodnost. Pokud se u vás vyskytnou další příznaky – horečka, zvracení, mdloby – okamžitě vyhledejte lékaře.

Nezapomeňte na chráněný sex! K zánětlivým onemocněním pánve patří také kapavka, či chlamydie.

bolesť brucha pod rebrami v strede
Zdroj foto: AdobeStock.com

Otrava jídlem a střevní viróza

Otrava jídlem se projevuje především průjmem a zvracením. Smrtelné otravy jsou naštěstí řídké. Příznaky otravy jídlem obyčejně trvají asi 1 – 2 dny, potom ustoupí.

Pokud však máte střevní chřipku nebo jiný vir v trávicím traktu, zotavení trvá o něco déle. Tehdy je doprovodným znakem také zvýšená teplota.

Rakovina

Bohužel, i rakovina se projevuje bolestí v různých částech břicha. Bez důkladného vyšetření vám nikdo nic bližšího neřekne.

Nejhorší, co můžete udělat? Když budete bolest ignorovat nebo zahánět léky. Pozor, některé „rakoviny“ postupují rychle!

Bolest břicha z léků

Bolest břicha může být vedlejším efektem některých léků. Určitá léčiva zpomalují vyprazdňování žaludku, dráždí jeho stěny, a tak vyvolávají bolest. Jsou to například:

  • nesteroidní protizánětlivé léky – ibuprofen a aspirin,
  • bisfosfonáty – léky na osteoporózu (či ochranu před ní),
  • antibiotika – především ty, které obsahují azitromycin,
  • léky na krevní tlak – jídlo zůstává v žaludku déle a kvasí.
bolesti brucha z liekov
Zdroj foto: AdobeStock.com

Psychické problémy – stres, deprese, úzkostlivé stavy

Dnes už velmi dobře víme, že tělo je se psychikou silně propojené a to obojsměrně. Stres může přinést nespavost, ale také břišní těžkosti. Naopak syndrom dráždivého střeva může souviset s psychikou.

Jinými slovy – narušená psychika dokáže vyvolat bolesti břicha, a pravidelné bolesti břicha mohou vést k depresi a úzkosti.

Nepřeháníte to se žvýkačkami?

K méně závažné bolesti břicha dochází tehdy, kdy sníme příliš mnoho sorbitolu. Tuto látku najdeme hlavně ve žvýkačkách nebo bonbonech bez cukru, kde je náhradou za cukr.

Když se sorbitol dostane k bakteriím v tlustém střevě, tyto ho „snědí“, a tak se vytváří plyny a tekutiny, které vedou k průjmům a bolestem břicha.

Zdroje:

Napsat komentář