Mám vysoký tlak i pulz – co dělat?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Pokud máte vysoký tlak a současně tachykardii (tzn. rychlý pulz) v klidném stavu, tak tato kombinace ohrožuje vaše zdraví víc, než kdyby jste měli pouze jednu z těchto poruch. Lidé s vysokým tlakem a současně rychlým pulzem jsou ohrožení dalšími kardiovaskulárními nemocemi a vyšším rizikem úmrtí.

Co dělat, pokud máte vysoký tlak a rychlý pulz v klidném stavu?

Co kromě léků snižuje krevní tlak a zpomalí pulz?

Proč má smysl sledovat krevní tlak a pulz?

Velmi často se stává, že vysoký krevní tlak nijak nepocítíte. Podobně si nemusíte všimnout, že váš pulz v klidném stavu se pozvolna v průběhu přibývajících let zrychluje a z původního pulzu 65/min., který jste měli ve dvacítce, se nepozorovaně po čtyřicítce stane 75/min.

Pokud se nebudete věnovat jejich kontrole, tak si této změny ani nevšimnete. Vaše tělo se snaží přizpůsobit těmto podmínkám a odehrávají se v něm nepříznivé změny – cévy se působením vysokého tlaku mění, tuhnou, srdce se víc namáhá.

Pokud včas zjistíte, že váš krevní tlak nebo pulz stoupají, můžete včas zasáhnout. Čím dříve změníte životosprávu, tím vyšší je vaše šance, že udržíte krevní tlak i pulz „na uzdě“ i bez léků.

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

V čem spočívá riziko kombinace vysokého tlaku a pulzu?

Studie ukázaly, že tato kombinace je nebezpečnější než samotný vysoký tlak nebo samotný zrychlený pulz. Pokud máte oboje, vaše riziko úmrtí a vzniku kardiovaskulárních onemocnění je vyšší. Pokud trpíte tachykardií, vyšší máte i riziko přidružených problémů: vysoké hladiny cholesterolu, rozkolísaných hodnot cukru v krvi.

Výsledkem této nepříznivé situace může být infarkt myokardu, náhlá cévní mozková příhoda, různé arytmie, selhání srdce a jiné, velmi vážné následky. Kardiovaskulární onemocnění jsou číslem jedna v žebříčku příčin úmrtí. Máte proto vážný důvod věnovat se svému krevnímu tlaku i pulzu.

Jak správně měřit krevní tlak? Jak měřit pulz?

Je důležité, abyste v domácích podmínkách měřili tlak správně. Použijte kvalitní tlakoměr, na kterého údaje se můžete spolehnout. Sedněte si na židli a buďte v klidu alespoň 5 minut před měřením. Záda mějte podepřený. Ruku si opřete o stůl tak, aby byla manžeta tlakoměru přibližně ve výšce vašeho srdce.

Během měření mějte ruku pohodlně podepřenou a klidně seďte a nemluvte. Ideální je měřit dvakrát s odstupem jedné až dvou minut.

Tlak kontrolujte nejméně v průběhu tří po sobě následujících dnů, abychom dokázali stanovit průměr vícerých měření. Nejlepší je ho měřit šest až sedm dnů po sobě před plánovanou kontrolou u lékaře.

Měřte ráno a večer. V meziobdobí mezi jednotlivými kontrolami stačí tlak měřit jednou týdně a v případě nežádoucích změn měřte častěji.

Většina tlakoměrů kromě výšky systolického a diastolického tlaku ukazuje i rychlost pulzu. Toto měření je orientační. Pokud máte nepravidelný pulz, může být měření ještě méně přesné.

Pulz si můžete zkontrolovat jeho nahmatáním na zápěstí. Odpočítejte počet pulzů za minutu. Případně sledujte pulz 30 sekund, potom počet vynásobíte dvěma, abyste dostali údaj za minutu.

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Vysoký krevní tlak – příčiny

Abychom mohli proti vysokému krevnímu tlaku bojovat, je důležité uvědomit si jeho možné příčiny. Většina lidí trpí primární (esenciální) hypertenzí, při které se nezjistí jedna jednoznačná příčina. Primární hypertenze je způsobená zřejmě kombinací faktorů.

Mnohé z nich dokážete přímo ovlivnit. Vysoký tlak způsobuje nezdravá životospráva s nedostatkem pohybu, zdravého spánku, s nesprávnou stravou, nadváhou nebo obezitou a nadbytkem psychického stresu.

Sekundární hypertenze, kterou způsobuje například zúžená přívodní tepna ledvin, poruchy ledvin, nádory schopné vytvářet hormony zvyšující krevní tlak, léky, nadměrná funkce štítné žlázy, tvoří pouze 10 % všech případů vysokého tlaku. Pátráme po ní především u mladších lidí, lidí s náhlými vzestupy tlaku a podobně.

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Vysoký pulz – příčiny

Podobné příčiny má také příliš rychlý pravidelný pulz v klidném stavu. Přispívá k tomu především nedostatek pohybu a nadbytek stresu. Trénovaní lidé a sportovci mají dobře přizpůsobený kardiovaskulární systém, který pracuje velmi efektivně.

Proto srdce při námaze nebije jako „o závod“, ale úsporným způsobem efektivně pumpuje krev. V klidném stavu mají proto trénovaní lidé a sportovci spíš nižší pulz (pod 60 úderů za minutu).

Někdy vysoký pulz souvisí s arytmií (porucha rytmu srdce), především supraventrikulární tachykardií nebo fibrilací předsíní. Při fibrilaci předsíní je v srdci přítomná patologická vodivá dráha. Kvůli ní elektrický vzruch v srdci nesprávným způsobem „proudí“ srdcem a vyvolává tachykardii.

Arytmie může přicházet náhle a trvat několik sekund, minut, hodin až dnů. Mezitím bývá frekvence srdce normální. Při fibrilaci předsíní je pulz nepravidelný, při supraventrikulární tachykardii bývá pravidelný.

Proč je nebezpečné mít vysoký tlak a rychlý pulz?

Pokud máte vysoký krevní tlak, hrozí vám vícero vážných komplikací. Například cévní mozková příhoda, onemocnění srdce, infarkty, arytmie. Pokud máte kromě toho i rychlý pulz – nad 80 úderů za minutu, riziko je ještě vyšší.

Rychlý pulz u hypertonika znamená vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění a úmrtí. Tachykardii považujeme za jeden z rizikových faktorů, které u člověka s vysokým tlakem zhoršují výhled do budoucna a prognózu jeho nemoci.

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Co mám dělat, pokud mám vysoký tlak a rychlý pulz?

Je důležité, abyste pravidelně kontrolovali hodnoty tlaku i pulzu. Pokud se léčíte na vysoký tlak, nepodceňujte pravidelné kontroly u lékaře, který vás léčí. Předtím, než půjdete na kontrolu, alespoň týden si zaznamenávejte hodnoty krevního tlaku ráno a večer, vždy ještě před užitím léků.

Je to důležité, aby lékař dokázal léčbu správně dávkovat a načasovat tak, aby vyhovovala konkrétně vám a reagovala na kritické období během dne, či v noci.

Právě domácí měření tlaku je velmi důležité. Mnoho lidí mívá u lékaře vyšší tlak než v domácích podmínkách. Tomuto fenoménu říkáme „syndrom bílého pláště“. Existuje dokonce i tzv. „maskovaná hypertenze“, při které máte u lékaře nižší tlak než doma.

Lékař při volbě vhodné léčby bere do úvahy především doma naměřené hodnoty tlaku, ideálně během vícerých dnů.

Pokud máte vysoký tlak i pulz, užívejte pravidelně léky, které vám doporučil lékař. V každém případě je pro vás velmi vhodná i změna životosprávy. Dokážete s ní ovlivnit nepříznivý vývoj vašeho zdraví.

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Léčba vysokého tlaku

Pokud trpíte sekundární hypertenzí, tak bude lékař řešit konkrétní problém – například operací hormonálně aktivního nádoru, pokud je to možné.

Pokud máte primární hypertenzi, tak je vždy potřebné změnit také životosprávu. Nespoléhejte se pouze na léky. Vhodnou změnou životního stylu můžete snížit počet léků potřebných na to, aby se váš tlak držel „na uzdě“.

Jinými slovy, pokud začnete se sebou něco dělat, nebudete muset užívat tolik tabletek. Správná úprava životního stylu se často odrazí také na snížení pulzní frekvence v klidném stavu. Můžete tak „zabít dvě mouchy jednou ranou“.

Pokud máte hypertenzi a současně rychlý pulz, tak lékař zvolí vhodné léky, které dokážou snížit oboje naraz. Často k tomu stačí jediná tabletka.

Z léků se při vysokém tlaku užívají především ACE inhibitory, betablokátory, blokátory kalciových kanálů a diuretika. ACE inhibitory jednak snižují tlak, ale mají také přídatný účinek proti vzniku aterosklerózy (zúžení cév kvůli aterosklerotickým plátům).

Tímto způsobem účinně pomáhají v prevenci vážných komplikací aterosklerózy, především infarktu myokardu, snížení okysličení a poškození kteréhokoliv jiného orgánu – například střeva, mozku, či ledvin.

Při vysokém pulzu se z léků využívají především betablokátory nebo blokátory kalciových kanálů. Oblíbené a doporučené jsou kombinované tabletky, které namísto jedné obsahují dvě či více účinných látek.

Díky vhodné kombinaci je obyčejně možné použít menší množství daných látek a dosáhneme tím stejných nebo lepších účinků, než poskytuje použitá účinná látka samostatně ve vyšší dávce, a to všechno při lepší toleranci.

Pokud máte vysoký tlak i pulz, změňte především svoji životosprávu. Rovnou tak „zabijete dvě mouchy jednou ranou“ a to přirozeným způsobem. Jak na to?

Jak snížit vysoký tlak?

  • Omezte příjem soli. Doporučuje se nejvíc 5 g, což je jedna čajová lžička soli denně. Nezapomeňte, že sůl obsahují mnohé potraviny přirozeně v sobě.
  • Méně posedávejte, snažte se být stále aktivní. Zvolte si fyzickou aktivitu, která vás bude bavit a dokážete se jí věnovat pravidelně, nejlépe každý den alespoň 30 minut. Například procházky nebo plavání. Důležitá je pravidelnost a vytrvalost.
  • Inspirovat vás mohou také krokoměry, na kterých si stanovíte počet kroků, které denně chcete zvládnout. Doporučuje se nejméně 10 000 kroků denně.
  • Snažte se trávit co nejvíc času venku, choďte do práce alespoň část cesty pěšky, pokud je to možné, případně se přesouvejte na kole. Tento způsob odbourává stres mnohem víc než bezmocné sezení v autě uprostřed ranní zácpy.
  • Hlídejte si tělesnou hmotnost. Pokles hmotnosti o 10 kg znamená podle studií i pokles krevního tlaku o 10 mm Hg, což bývá na úrovni běžné tabletky na léčbu vysokého tlaku.
  • Měřte si obvod pásu a směřujte k hodnotám menším než 88 cm u žen a menším než 102 cm u mužů.
  • Vyhněte se alkoholu nebo omezte jeho denní příjem na maximálně dva alkoholické nápoje u mužů a jeden nápoj v případě žen. Alkoholický nápoj je v tomto případě přibližně 0,5 l piva nebo dvě deci vína nebo půldeci destilátu. Nejméně dva dny v týdnu si dejte od alkoholu přestávku úplně.
  • Rozhodně nekuřte, kouření velmi škodí cévám i celému tělu.
  • Při léčbě vysokého tlaku se doporučuje DASH dieta. Je sestavená speciálně pro zdravý kardiovaskulární systém a snížení krevního tlaku.
  • Vyhněte se nadměrnému psychickému stresu. Urovnejte si priority, upřímně pouvažujte nad tím, co je pro vás skutečně důležité. Nebojte se například změnit práci, zavolat člověku, kterému máte problém odpustit, začít se více věnovat svým blízkým.
  • Pokud trpíte cukrovkou, nepodceňujte její léčbu a držte hladinu cukru v uspokojivých hodnotách.
  • Pokud vám lékař doporučil léky na léčbu vysokého krevního tlaku, svévolně je nevysazujte a užívejte je podle doporučení.
  • Dbejte na správný spánkový režim, choďte spát pravidelně v přibližně stejných časech a stejně tak v pravidelném čase vstávejte. Zbavte se obrazovek a displejů alespoň hodinu před spaním.
  • Pokud je to možné, nenoste si práci domů. Pokud máte home office, snažte se vyhradit si co nejpevnější a pravidelný pracovní čas, pokud je to možné. Naučte se alespoň někdy vypnout počítač i telefon. V opačném případě se naučí „vypnout“ vaše tělo a nemusí to být právě příjemná zkušenost.
(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Jak snížit vysoký pulz?

  • Pokud se léčíte na poruchy štítné žlázy, pravidelně chodívejte na kontroly a užívejte léky tak, jak vám je předepsal lékař.
  • Některé léky na vysoký tlak účinkují i na příliš rychlý pulz. Říká se jim betablokátory. Užívejte je podle doporučení a pravidelně, bez výkyvů. Pokud vám lékař doporučuje přestat je užívat, nikdy je nevysaďte náhle, vždy postupně. Náhlé vysazení by mohlo způsobit náhlý vzestup krevního tlaku a pulzu, který je nebezpečný.
  • Na příliš vysoký pulz „funguje“ pravidelná fyzická aktivita, nejlépe venku. Vhodné jsou pravidelné procházky, ježdění na kole, plavání.
  • Pokud jste stresový typ, poraďte se s odborníkem o vhodných technikách na zvládání akutního i chronického stresu. Změnou vnitřního nastavení dokážete divy.
  • Věnujte se svým koníčkům, něčemu, co vás těší, těšte se z přítomnosti svých blízkých.
  • Stravujte se racionálně, způsobem „z každého rožku trošku“, nic nepřehánějte, do stravy zařaďte především dostatek zeleniny, ovoce a celozrnných potravin.
  • Pokud máte náhlé záchvaty tachykardie, rozběhnuté srdce můžete zpomalit například foukáním do stříkačky s objemem 10 ml. Snažte se foukáním vytlačit zatlačený píst stříkačky. Pokud nemáte stříkačku k dispozici, snažte se dlouho a silně tlačit – jako na stolici.
(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Jaká strava je vhodná při vysokém tlaku? Co je to DASH dieta?

Jedná se o způsob stravování, který je zaměřený speciálně na boj proti vysokému tlaku. Kromě toho takové stravování snižuje cholesterol, riziko metabolických a kardiovaskulárních chorob. Principem diety je omezení sodíku a adekvátní příjem draslíku, hořčíku, vlákniny a vápníku.

Zpočátku se může stát, že pocítíte vyšší únavu, protože strava obsahuje omezené množství sacharidů. V úvodu můžete mít problém s nafukováním, dokud si střeva nezvyknou na vyšší příjem zeleniny a ovoce.

Je jednoduché osvojit si základní principy DASH diety. Zařaďte do stravy celozrnné potraviny, vynechejte bílou mouku a bílé pečivo, potraviny s vysokým obsahem soli a tuku, tučné mléko, tučné maso. Přidejte více vlákniny, především ze zeleniny, luštěnin, dále libové maso – drůbež a ryba, hrst ořechů nebo semínek denně, z olejů olivový a kokosový, později čerstvé sýry a tvaroh. Omezte alkohol. Konzumujte pravidelně 5 jídel během dne, tři hlavní a dvě menší mezi nimi.

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Proč se oplatí změnit životosprávu?

Vícerými opatřeními s vám podaří snížit tlak i pulz současně. Na zdravý životný styl se dá lehce a rychle zvyknout, nejtěžší je udělat samotné rozhodnutí, že půjdete do toho. Časem zjistíte, že vám starostlivost o zdraví dělá radost, začnete se cítit lépe, budete lépe zvládat běžné aktivity. Pocítíte radost z toho, že jste překonali něco nepříznivého ve svém životě.

Je možné, že časem budete moct snížit množství užívaných léků. Vždy to dělejte pouze pod dohledem lékaře a s jeho souhlasem. Už jen samotným shozením nadbytečných kil je možné snížit krevní tlak, tak pojďme na to! Začněte malými kroky, například se každý večer běžte projít na nějaké pěkné místo.

Důležité je to dělat pravidelně, proto si vyberte něco, co jste ochotní vydržet. U stravování začněte tím, že si přidáte ke každému jídlu porci zeleniny nebo ovoce a vynechte polotovary. Později přidávejte další, menší kroky a uvidíte, že se budete cítit lépe.

Pouvažujte, kde chcete být o pár roků později – zda skotačit s vnoučaty, chodit do lesa na houby, věnovat se aktivitám v klubu důchodců? Nebo chodit od jednoho lékaře k druhému o dvou berlách, neustále si stěžovat na zdravotní těžkosti a nemoct ujít 20 metrů bez zadýchávání? Jak vnímáte svoji budoucnost? Co pro ni chcete udělat?

Autorka: Katarína Kosová

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/supraventricular-tachycardia/symptoms-causes/syc-20355243
https://www.vusch.sk/ochorenia/ateroskleroza/
https://www.nature.com/articles/s41574-019-0310-7

Tento článek byl připravený ve spolupráci se společností Servier Slovensko, spol. s r. o.
Víc o vysokém tlaku se dočtete na www.mojtlak.sk

PROL-04-2021-OTH

Napsat komentář