Bruxismus: skřípání zubů patří do rukou stomatologa a obvykle i psychologa

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Bruxismus, tedy skřípání zubů nebo silné zatínání zubů, je pojem známý pro zhruba 8 10 % populace a týká se všech věkových kategorií. Nejčastěji k němu dochází během spánku, přičemž si vůbec nemusíte uvědomovat, že něco takového děláte. Bývá důsledkem psychického napětí, stresu, prožitého traumatu, ale i primárních onemocnění nebo užívání léků.

O skřípání zubů mluvíme, když třeme zuby o sebe pohybem, jako bychom žvýkali potravu. Zatínání zubů zase znamená tlačení spodní a horní čelisti k sobě bez toho, aniž bychom zuby pohybovali tam a zpět.

Co je to bruxismus?
Jak a proč skřípání zubů vzniká?
Kdo ho léčí, jak se mu dá předcházet?
Jaký je rozdíl mezi denním a nočním bruxismem?
Jakými následky trpí zuby nočním skřípáním?

Bruxismus ve spánku

Spánkový bruxismus je typ poruchy spánku. Skřípání zubů v noci si nejčastěji všimne druhá osoba, která je ve stejné místnosti. Lidé s bruxismem během spánku obvykle necítí, že zatínají zuby nebo jimi dokonce škřípou. Ovšem, pokud byste vedle nich spali, uslyšíte typické zvuky.

Příznaky bruxismu ve všeobecnosti zahrnují:

  • bolest tváře,
  • bolest a ztuhlost čelisti,
  • cvakání, křupání nebo skřípání při pohybu čelisti,
  • tupou bolest hlavy,
  • citlivé, uvolněné nebo zlomené zuby,
  • opotřebované zuby,
  • zlomené nebo uvolněné výplně.

Vyjímečná není ani bolest ucha, protože kloub, který umožňuje otvírání a zavírání čelisti, je velmi blízko ucha. Pokud máte spánkový bruxismus, tyto problémy cítíte nejintenzivněji po probuzení.

Bruxismus jako nevědomý zvyk během dne

Skřípání zubů během dne není poruchou, ale nevědomým zvykem. Přes den častěji zatínáme zuby, což je pohyb spojený s napínáním svalů kolem čelisti. I tento typ bruxismu vyvolává bolest kolem čelisti, tupé bolesti hlavy a ztuhlost. Ovšem samotné zuby toto skřípání výrazně neovlivňuje.

Stejně jako u spánkového bruxismu, ani v případě denní formy si nemusíte být vědomí, že zatínáte zuby nebo jimi skřípete. Nejčastěji se to děje při soustředění, řešení problému, nebo pokud cítíme stres. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

PROČ VLASTNĚ SKŘÍPEME ZUBY NEBO ZATÍNÁME ČELISTI? 

Bruxismus téměř nikdy nemá jedinou jasnou příčinu. Vyplývá z množství faktorů, které se liší v závislosti na typu bruxismu.

Primární bruxismus

Primární bruxismus není výsledkem jiného zdravotního problému. Přispívají k němu:

  • Skřípání zubů u dětí: Skřípání zubů či zatínání čelistí je běžné u malých dětí. Až 40 % dětí zažívá tento stav, když jim rostou zuby. Problém se skřípáním v tomto věku obvykle léčbu nepotřebuje a vyřeší se sám bez toho, aby způsobil trvalé poškození. Jednou z příčin skřípání u dětí mohou být i zvětšené nosní mandle. Proto je u škřípání zubů vhodné i vyšetření u ORL lékaře kvůli vyloučení této příčiny.
  • Nesprávný skus: Pokud máte nesprávný skus nebo vám chybí zuby, cítíte v ústech podráždění, které přispívá ke skřípání zubů nebo svírání čelisti.
  • Stres: Hlavní příčinou bruxismu u dospělých bez ohledu na to, zda se jedná o denní nebo noční, je stres.
  • Kouření, alkohol a kofein: Studie z roku 2016 ukázala, že i užívání těchto látek souvisí s bruxismem. Pravidelní kuřáci alkoholici měli přibližně dvakrát vyšší pravděpodobnost bruxismu. U kávičkářů, kteří vypili více než 8 šálků kávy denně, se riziko bruxismu znásobilo 1,5-krát.

Sekundární bruxismus 

O sekundárním bruxismu mluvíme tehdy, když vznikne jako důsledek jiného zdravotního stavu nebo jiných základních okolností.

Nejčastěji jsou primárním faktorem různé psychické a neurologické stavy vyvolávající nepohodlí:

  • úzkost, deprese, stres, přetížení, traumatizující zážitek,
  • Huntingtonova a Parkinsonova choroba způsobují pohyby čelistí během spánku,
  • léky: nevědomé skřípání zuby nebo zatínání zubů může být vedlejším účinkem některých léků včetně antidepresiv a antipsychotik.

Skřípání zuby v noci je jedním z příznaků spánkového apnoe – nebezpečného stavu, pro který je typické chrápání, ale především dočasné zastavení dýchání během spánku. Snižuje kvalitu spánku častým buzením. Narušení spánku podporuje skřípání nebo zatínání zubů.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Co vás čeká po letech skřípání zuby?

Není se čemu divit, když zjistíme, že dlouholeté skřípání zubů je viditelné na stavu našeho chrupu.

Časté následky bruxismu:

  • citlivost zubů v důsledku opotřebování skloviny, vzniklé krčkové léze na zubech – při skřípání zubů se totiž začíná odlupovat sklovina v krčkové oblasti vzhledem k tomu, že je tam sklovina nejtenčí,
  • zánět dásní nebo krvácení,
  • uvolněné zuby,
  • poškození korunek a výplní,
  • zploštěné nebo zkrácené zuby,
  • zlomené zuby,
  • bolest kloubu spojujícího čelisti, těžkosti se žvýkáním.

DIAGNOSTIKA A LÉČBA BRUXISMU

Velmi často na bruxismus upozorní právě zubní lékař v rámci preventivních vyšetření, a to u dětí i dospělých.

Jak zjistí, že máte problém se skřípáním zubů? Jednoduše, dokonce na to nepotřebuje ani RTG.

Všimne si opotřebované zubní skloviny, zlomených či vylomených zubů, poškozených korunek či plomby nebo také zvětšených svalů čelisti. Opotřebení zubů může být také výsledkem příliš intenzivního čištění zubů, abraziv v zubní pastě, kyselých nealkoholických nápojů a tvrdých potravin.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zubař vám podle stavu chrupu navrhne léčbu nebo ochranu. Chránič chrupuústní dlaha během spánku jsou nejčastější pomůcky na ochranu zubů před ničením zapříčiněným bruxismem. Chrániče jsou z pružné gumy nebo plastu, vyrobené přesně na míru. Ústní dlahy jsou obvykle vyrobené z tvrdšího plastu a přiléhají přímo na zuby.

EXISTUJÍ LÉKY, KTERÉ ULEVÍ PŘI BRUXISMU?

Proti bolestem, které vyplynuly ze skřípání zubů, pomohou nesteroidní protizánětlivé léky. Zároveň fungují i na zmírnění otoků čelisti. Při vážnějších stavech vám lékař může doporučit i krátkodobé užívání léku na uvolnění svalů a zastavení cyklu skřípání zubů. Zároveň si svaly čelistí odpočinou.

V závažných případech bruxismu je občas vhodné paralyzovat svaly, které ho vyvolávají. Na tento účel se používá botulotoxin. Negativem je cena ošetření. Navíc potřebujete na udržení efektu pravidelné injekce.

Léčba základních stavů

V případě, že máte sekundární bruxismus, léčba spočívá v řešení základního onemocnění nebo stavu. Pokud máte stres, úzkost nebo depresi, vyhledejte terapeuta a psychiatra. Nejlepším pomocníkem u těchto stavů je kombinace psychoterapie a léků, které vám předepíše odborný lékař.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Máte podezření na spánkovou apnoe? Vyhledejte lékaře, který posoudí váš stav a stanoví další vyšetření potřebná na diagnostiku. Pomocníkem v těchto případech je konstantní přetlak vzduchu v dýchacích cestách, který zabezpečí, aby byly dýchací cesty během celého spánku otevřené.

DÁ SE BRUXISMU PŘEDEJÍT?

Určitě alespoň do určité míry. Předpoklad primárního bruxismu snížíme abstinencí, a to nejen od alkoholu, ale také od tabáku a kofeinu. Myslete na to, že i žvýkačky zvyšují opotřebování zubů. Snažte se ventilovat stres, kterému se vyhnout nedá, a oddychovat, když cítíte přetížení. Sekundárnímu bruxismu se vyhnete pravidelnými preventivními prohlídkami a včasnou léčbou základních onemocnění.

 

Odbornou kontrolu zabezpečila MUDr. Vladimíra Balogová-Kasajová, stomatoložka – zubní lékařka, primářka Stomatologického centra MySmile v Bratislavě.

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/190180

Bruxism: Teeth Grinding at Night


https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bruxism/symptoms-causes/syc-20356095
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6361306/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7793806/
https://jada.ada.org/article/S0002-8177(16)30541-4/fulltext
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5914744/