Chlor: Dezinfikuje, ale také ohrožuje. Co dobrého nám přinesl?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Chlor zachraňuje životy už více než 100 let.

Může nám však uškodit, pokud je ho příliš mnoho.

Chlor je chemikálie, kterou jsme začali používat jako ochranu před velkými infekčními pohromami – cholerou a tyfem.

Má totiž unikátní vlastnost – ničí viry, bakterie a nebezpečné mikroorganismy přenášené vodou.

Ačkoli chlor sehrál v lidské historii převážně pozitivní roli, dnes stále častěji slýcháme o jeho negativních stránkách.

Je to ale oprávněné?
Kdy může být chlor nebezpečný?

K čemu se chlor používá?

V kapalné a tuhé formě je chlor silným bělícím, oxidačním a dezinfekčním činidlem – proto se používá v dezinfekčních prostředcích. Nejvýznamnější roli však hraje při úpravě pitné a bazénové vody.

Koncentrace chloru ve veřejné pitné vodě je za běžných okolností nízká a bezpečná, tedy neohrožuje naše zdraví. Samozřejmě, pitná voda musí být pravidelně kontrolována a řádně označena.

Chlor odstraňuje:

  • nepříjemné pachy a chutě ve vodě,
  • slizovité bakterie, plísně a řasy – ty běžně rostou v nádržích s pitnou vodou (i na stěnách vodovodního potrubí),
  • chemické sloučeniny, které brání dezinfekci,
  • železo a mangan ze surové vody.

Kdy je chlor bezpečný a kdy ne?

V průmyslu se chlor používá především ve formě stlačeného plynu. Kdyby se takový chlor uvolnil do ovzduší, uškodil by nejen lidem, ale i zvířatům. Více než stoletá zkušenost však vedla k bezpečnému zacházení s chlorem. Složitější je jeho přeprava – i proto se občas dozvídáme o únicích.

Při pokojové teplotě je chlor plynný. Má žlutozelenou barvu a štiplavý, dráždivý zápach (podobný bělidlu). Skladuje se pod tlakem (v nádobách) a přepravuje se v kapalné formě. Ačkoliv není snadno hořlavý, v kombinaci s jinými látkami může vzniknout výbušná sloučenina.

Plynný chlor je 2,5krát těžší než vzduch. Je mimořádně jedovatý a má výrazný, nepříjemný dusivý zápach. Byl použitý jako zbraň v 1. světové válce.

Jak chlor ovlivňuje lidské zdraví?

Největší nebezpečí hrozí pracovníkům v průmyslových odvětvích. Ve fabrikách se chlor používá při výrobě papírových produktů, barviv, potravin, insekticidů, barev, ropných produktů, plastů, léků, textilu, rozpouštědel – tedy prakticky všude.

Pokud jste se polekali, že vám při používání těchto výrobků něco hrozí, můžete zůstat klidní. Chlor je nebezpečný tehdy, když se uvolní do ovzduší, vody nebo půdy. Důležité je také množství, délka a frekvence expozice a zdravotní stav dané osoby.

Chlor proniká do těla třemi způsoby:

  1. vdechnutím kontaminovaného vzduchu,
  2. konzumací kontaminovaného jídla nebo vody,
  3. kontaktem s pokožkou nebo očima.

Jak se chlor chová v těle?

Když se chlor dostane do našeho těla, využívá „naši“ vodu k tvorbě kyselin. Tyto kyseliny jsou žíravé a poškozují buňky.

Nejnebezpečnější je vdechnutí plynného chloru. Zhoršení stavu lze zaznamenat během několika minut, někdy i sekund.

Nejčastější příznaky podráždění chlorem:

  • ztížené dýchání, sípání,
  • kašel,
  • bolest nebo pálení v krku, nose, ústech či očích,
  • rozmazané vidění, slzení,
  • pocit staženého hrudníku,
  • bolest břicha,
  • krev ve stolici nebo ve zvratcích,
  • podráždění pokožky,
  • rychlé změny krevního tlaku,
  • hromadění tekutiny v plicích.

Při vdechnutí většího množství chemikálie se v plicích nahromadí tekutina – tento stav se nazývá plicní edém. Vzniká během několika hodin po expozici. Fyzický kontakt se stlačeným kapalným chlorem zase způsobuje omrzliny.

chlor-v-bazéne
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Chlor v bazénech

Ať už jste na koupališti, v plaveckém bazénu nebo v aquaparku, cítíte typický pach dezinfekce. Chlor je zde nezbytnou ochranou – likviduje škodlivé mikroorganismy ve vodě, ve které se koupe mnoho lidí. To ale neznamená, že chlor z bazénů nás nemůže podráždit.

Do chlorovaných bazénů proto noste plavecké brýle a čepice. Poučte své děti, aby nepolykaly chlorovanou vodu. Děti jsou citlivější a pokud budou takovou vodu „pít“ několik hodin, může dojít až k otravě.

To, co cítíme, není chlor

Paradoxně ten typický zápach, který považujeme za chlor, ve skutečnosti chlor není. Jde o sloučeninu zvanou trichloramin. Vzniká tehdy, když chlor reaguje s močí a potem.

Takže to, co považujeme za „přechlorovaný“ bazén, je vl0astně reakce vody na lidi, kteří do ní vstoupili zpocení nebo do ní močí. Nejčastěji se to děje v dětských bazénech.

chlor-vo-vode
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Nadměrně chlorovaný bazén

Po delším koupání v chlorovaném bazénu míváme obvykle podrážděné oči, vysušené vlasy i pokožku. Například barvené vlasy mohou získat nazelenalý odstín. Příliš mnoho chloru ve vodě ale ještě neznamená, že se z něj něco uvolní i do vzduchu. Pokud se to výjimečně stane, plavci mohou zaznamenat krátkodobé, mírné dýchací obtíže.

Po koupání v bazénu se osprchujte a umyjte si i vlasy. Přeperte si plavky – pokud ne v pračce, tak alespoň pod silným proudem vody. Pokožku ošetřete hydratačním krémem nebo přírodním olejem.

Byli jste v prostředí, kde došlo k úniku chloru do vzduchu?

Pokud máte podezření – nebo dokonce jistotu – že jste se ocitli v prostoru, kde unikal chlor do ovzduší, držte se těchto 5 kroků:

  1. Co nejdříve opusťte kontaminovanou oblast – ideálně ji úplně opusťte.
  2. Poslouchejte pokyny pohotovostních složek – řiďte se evakuačním plánem. Pokud se chlor šíří zvenčí, najděte si úkryt – nejlépe doma (pokud je to možné). Zavřete a zamkněte všechna okna a dveře. Vypněte klimatizaci, ventilátory a topení, uzavřete krb.
  3. Převlečte se. Oblečení si nesvlékejte přes hlavu – při silné kontaminaci jej raději roztrhněte a stáhněte dolů. Oblečení vložte do plastového pytle a pevně ho uzavřete. Pytel uschovejte, dokud nedostanete pokyn k jeho likvidaci.
  4. Rychle si omyjte pokožku a vlasy – větším množstvím tekoucí vody, použijte i mýdlo. Vypláchněte si oči. Pokud nosíte kontaktní čočky, zlikvidujte je. Pokud máte brýle, umyjte je mýdlem a vodou.
  5. Pokud se objeví zdravotní potíže, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Otrava chlorem: Jak se z ní vyléčit?

Nejdůležitějším krokem je důkladné omytí velkým množstvím vody, abyste odstranili zbytky chloru. Neexistuje žádné „protijedové“ sérum na otravu touto chemikálií, ale většina pacientů se plně zotaví.

Silné podráždění očí nebo dýchacích cest, dýchací potíže, kašel či plicní edém – to vše vyžaduje nemocniční péči. Lékaři podle potřeby k posouzení stavu využívají:

Jsou k potvrzení otravy potřeba testy?

Diagnostika obvykle není složitá – laboratorní testy nejsou nutné. Proč? Protože pokud jste skutečně byli vystaveni škodlivému množství chloru, poznáte to okamžitě – podle nepříjemného zápachu, podráždění očí, pokožky, nosu, krku, ztíženého dýchání apod.

Jak chlor ovlivňuje životní prostředí?

Vzhledem k tomu, že chlor reaguje s jinými chemikáliemi pouze ve vzduchu nebo ve vodě, není pravděpodobné, že by se „pohyboval“ po zemi a poté pronikal do podzemních vod. Pravděpodobně se také neusazuje v rostlinách ani v živočiších.

Laboratorní studie však ukazují, že pokud jsou zvířata opakovaně vystavena chloru ve vzduchu, může to ovlivnit jejich imunitní systém, krevní oběh i dýchání – podobně jako u lidí. Další výzkumy stále probíhají.

chlor-v-ludskom-tele
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Dá se chlor něčím nahradit?

Dnes už existují alternativní způsoby úpravy vody, například pomocí ozonu nebo ultrafialového záření. Podle webu greenbiz.com však žádná z těchto alternativ nedokáže plně nahradit chlor, protože nezajišťuje nepřetržitou dezinfekci v celém systému.

Když si uvědomíme, kolik lidí na světě stále nemá přístup k pitné vodě a kde chybí i základní hygiena, je jasné, že o chloru budeme ještě dlouho slýchat.

Kdo chlor objevil jako první?

Chlor objevil v roce 1774 Carl Wilhelm Scheele. Tento Švéd se však mylně domníval, že jde o sloučeninu s kyslíkem. Skutečnost, že se jedná o prvek, upřesnil až Angličan Humphry Davy v roce 1818.

 

Zdroje:

Napsat komentář