Chronická únava spojená s anémií u onkologických a hematoonkologických pacientů

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

MUDr. Juraj Chudej, PhD.
Klinika hematologie a transfuziologie, Univerzitná nemocnica Martin

Téměř každý pacient s nádorovým onemocněním má pocit únavy. Ta se však liší od její podoby v každodenním životě a liší se i od únavy, kterou si lidé mohou pamatovat ještě z doby, před diagnostikováním zhoubného onemocnění. Únava onkologického pacienta často souvisí s anémií.

Příčinu únavy je často velmi těžké určit, protože se na ní podílí mnoho faktorů. Může být způsobená samotným nádorovým onemocněním a/nebo vedlejším účinkem léčby.

Proč léčba mého onkologického onemocnění způsobuje únavu?

Důvodů je více, mezi ty nejčastější patří:

  • Samotné onemocnění nebo jeho léčba může změnit normálně hodnoty hormonů a jiných bílkovin. Tato změna způsobí vznik únavy.
  • Léčba ničí zdravé a nádorové buňky, což vede k hromadění buněčného odpadu. Tělo tak používá dodatečnou energii na čištění a opravu poškozené tkáně.
  • Malignita vytváří v těle toxické látky, které mění způsob fungování normálních buněk.

Jak často se při léčbě chemoterapií/radioterapií vyskytuje jako doprovodný jev anémie?

Anémie je jedním z nejčastějších projevů u pacientů s maligním onemocněním. Ukázalo se, že 30 – 90 % všech pacientů s takovým onemocněním je chudokrevních. Výskyt anémie u pacientů s malignitou ovlivňuje hlavně:

  • typ a délka trvání nádorového onemocnění,
  • pokročilost onemocnění,
  • intenzita léčby nádorového onemocnění,
  • věk pacienta,
  • přítomnost jiných chorobných stavů (komorbidit) pacienta.

O jakých příčinách anémie můžeme uvažovat u onkologického pacienta?

U onkologických pacientů existují dvě hlavní příčiny vzniku anémie. Je nimi samotné nádorové onemocnění a způsob jeho léčby. Nejdříve se podíváme blíže na samotnou malignitu.

Nádorové buňky mohou infiltrovat kostní dřeň, tedy fabriku na výrobu červených krvinek, kterých úlohou je transportovat kys­lík z plic do buněk všech orgánů lid­ského těla. Když je v krvi málo červených krvinek, chybí orgánům v těle optimální množství kyslí­ku, což snižuje jejich výkonnost. Potlačí se tak normální krvetvorba. Kromě toho nádorové buňky produkují i látky, které samy dokáží tlumit krvetvorbu a negativně ovlivnit metabolismus železa. Nádory trávicího nebo dýchacího ústrojí často způsobují chronickou ztrátu krve (ve stolici nebo vykašláváním). Pacienti s nádorovým onemocněním mají i tendenci ztrácet chuť do jídla, což vede k nedostatkům ve výživě.

Na druhou stranu samotná terapie (chemoterapie nebo radioterapie) onemocnění často způsobuje myelosupresi, tzn. útlum činnosti kostní dřeně. Nazýváme to hematologickou toxicitou.

Jak poznám, že se mnou něco není v pořádku a příčinou může být chronická únava?

Mezi varovné příznaky hrozící chronické únavy mohou patřit například: jsem méně výkonný(-á), různé úkony denního života – nakupování, vaření, praní, opatrování dětí mi trvají déle nebo je museli za mě převzít moji nejbližší, nemám chuť se velmi pohybovat, v rodině mě všichni šetří, často polehávám, nechodím rád(-a) mezi lidi…

Na diagnostikování chronické únavy musí pacient splňovat dvě kritéria:

  1. Závažná chronická únava trvá nejméně šest měsíců.
  2. Osoba musí mít současně čtyři nebo více z následujících příznaků: podstatné poškození krátkodobé paměti nebo koncentrace, bolest krku, citlivé lymfatické uzliny, bolest svalů, bolest vícerých kloubů bez otoku nebo zarudnutí, bolest hlavy, neosvěžující spánek a ponámahová nevolnost trvající více než 24 hodin. Příznaky musí přetrvávat nebo se musí opakovat během šesti nebo vícerých po sobě následujících měsíců a nesmí předcházet únavě.

Jaké jsou nejčastější projevy anémie?

Symptomy anemie jsou způsobené nedostatečným okysličením tkání. Ve většině případů korelují s hodnotou hemoglobinu (červené krevní barvivo obsažené v červených krvinkách), tzn. čím nižší je hladina hemoglobinu, tím výraznější jsou projevy anémie. Ty jsou jednak subjektivní (pociťované pacientem) – malátnost, slabost, únava, snížená pracovní výkonnost, bušení srdce, bolesti hlavy, poruchy spánku a koncentrace, hučení v uších, zvýšená citlivost na chlad, nechutenství, a jednak objektivně (objektivně pozorovatelné pacientem, lékařem) – bledost kůže a sliznic, zvýšená tepová frekvence.

V počátečních stádiích může být anémie tak mírná, že si jí pacient nemusí všimnout. Symptomy se však postupně stávají výraznějšími. Nejdříve je pociťovaná při námaze, později i při minimální zátěži. Při jiných přidružených onemocněních (kardiovaskulární a respirační) se mohou těžkosti zvýraznit mnohem dřív. Intenzita symptomů závisí i od rychlosti vzniku anémie, od možnosti uplatnění tzv. kompenzačních mechanismů, které umožňují organismu adaptovat se na nižší hodnoty hemoglobinu.

Komu se mám svěřit, pokud pociťuju příznaky anémie, únavu?

O projevech anémie, únavy je potřebné informovat svého ošetřujícího lékaře, tzn. onkologa nebo onkohematologa, eventuálně svého všeobecného lékaře. Důležité je i to, že se o všech problémech budete mluvit společně v kruhu rodiny. Je dobré uvědomit si i to, že vaše únava může za různých okolností nepřímo vyvolat i únavu vašich nejbližších. Ti, kteří se neustále musí starat a opatrovat člena rodiny, který je chorobou postižený, mohou po určitém čase také pocítit únavu. Je potřebné, aby se začali starat i o sebe.

Dokážu sám únavě/chudokrevnosti v rámci terapie onkologického onemocnění nějak předcházet?

Pacient by měl dodržovat několik dobrých rad:

  • Odpočívejte, ale ne příliš. Naplánujte si den tak, abyste měli čas oddychnout si. Dopřejte si raději krátké zdřímnutí nebo přestávky na odpočinek (30 minut nebo méně), než jeden dlouhý spánek během dne. Příliš mnoho odpočinku může snížit vaši energetickou hladinu a ztížit noční spánek.
  • Některé léky používané na léčbu bolesti, nevolnosti nebo deprese mohou způsobit, že se člověk bude cítit unavený a ospalý. Poraďte se o tom se svým onkologem/onkohematologem, protože někdy může pomoct úprava dávek nebo změna léku.
  • Poraďte se se svým lékařem o jakémkoliv problému s příjmem potravy.
  • Dobrým způsobem na zmírnění únavy je pravidelné mírné cvičení – především chůze.
  • Požádejte svoji rodinu nebo přátele, aby vám pomohli s činností, která je pro vás únavná nebo namáhavá.
  • Snažte se každou noc spát 7 až 8 hodin. Odborníci na spánek nám říkají, že pravidelné časy chození do postele a vstávání nám pomáhají udržovat zdravý spánkový režim.
  • Každý den se rozhodněte, které věci jsou pro vás nejdůležitější – zaměřte se na tyto úlohy. Rozložte si aktivity na celý den. Dělejte věci pomalu, abyste nespotřebovali příliš mnoho energie najednou.
  • Vyhýbejte se kofeinu.
  • Vyhýbejte se cvičení příliš pozdě večer.

Proč se cítím stále unavený, bez energie?

V první řadě nepředpokládejte, že únava, kterou prožíváte, je běžnou součástí terapie onkologického onemocnění. Pokud se cítíte unavený a bez energie, promluvte si se svým lékařem o tom, jaké faktory mohou být příčinou vašeho stavu a co můžete udělat na jeho zlepšení.

Má chronická únava nebo anémie vliv i na můj sexuální život?

I když jsou údaje o této problematice velmi omezené, existují určité důkazy o tom, že chronická únava má vliv na libido a sexuální zdraví, tzn. psychologické účinky chronické únavy přispívají k nízkému libidu a sexuální dysfunkci (ztráta touhy, poruchy ejakulace, změny sexuální citlivosti, změněná kvalita uspokojení…). Lidé s chronickou únavou se často cítí depresivně, podrážděně a úzkostlivě. Ve zkratce řečeno, pokud někdo bude tyto ,,proměny“ zažívat, nebude se zajímat o sex. Mnohým pacientům pomůže, pokud přizvou své partnery/partnerky na setkání, kde se mluví o sexuálním zdraví a problémech. Přátelé, rodina, ale i jiní pacienti mohou částečně zmírnit vaše emoční problémy.

Je možné „bojovat“ s únavou i bez léků?

Nejlepším způsobem, jak bojovat proti únavě, je léčit její základní příčinu. Přesná příčina však může být, bohužel, neznámá. Existují tipy, které můžete použít v boji proti únavě:

  1. Hýbejte se. Fyzická aktivita je jedním z nejlepších způsobů, jako čelit únavě spojené s nádorovým onemocněním. Poraďte se se svým lékařem, jak začít bezpečně cvičit.
  2. Dopřejte si čas na relaxaci. Omezte spánek během dne na méně než hodinu, abyste v noci mohli spát.
  3. Jezte zdravě. Můžete si promluvit s odborníkem na výživu.
  4. Procvičujte si správně spánkové návyky. Udělejte jednoduché kroky ke klidnému spánku, například vypněte televizi nebo počítač alespoň hodinu před spaním. Vylučte hluk – náhodný hluk z ulice může rušit váš spánek, i když si to ráno ani neuvědomujete. Ložnice by měla být tichá, pokud se to nedá zařídit, je potřeba si pomoct špunty do uší. Vyhýbejte se kofeinu.
  5. Zvažte terapii a poradenství. Zkušený terapeut nebo poradce zaměřený na práci s onkologickými pacienty vám může poskytnout strategie na zvládnutí únavy.
  6. Dopřejte si masáž. Přibývají důkazy, že masážní terapie může pomoct při únavě spojené s vaším onemocněním a stejně tak může zlepšit spánek.
skupinové cvičenie so seniormi
Zdroj: Depositphotos

Dokážu zmírnit chronickou únavu/anémii například stravou?

Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď. Vždy je potřebné promluvit si se svým ošetřujícím lékařem. Měli byste však jíst málo a často – je vhodné jíst malé porce jídla a drobné pochoutky během celého dne. Měli byste pít mnoho tekutin. Vyzkoušejte nová jídla, na která máte chuť. Požádejte rodinu nebo přátele, aby vám pomohli s nákupem a přípravou jídla.

Mezi všeobecně osvědčené zdroje vhodných vitamínů a minerálů potřebných na krvetvorbu patří tepelně zpracované luštěniny a zelenina, čerstvé ovoce a zelenina (borůvky, černý rybíz, ostružiny, červená řepa…), zeleninové a ovocné šťávy, celozrnné výrobky, ořechy, mák, kokos, kvasnice, kakao. Vysoký obsah železa a vitamínů skupiny B s nejlepším vstřebáváním v zažívacím ústrojí má chudé červené maso, játra, vaječný žloutek.

Jak rychle odezní únava po podaní poslední chemoterapie?

Únava způsobená nádorovým onemocněním a jeho léčbou může trvat týdny, měsíce nebo i roky. Únava často přetrvává i po ukončení onkologické léčby.

U lidí s malignitou, kteří podstoupí pouze chirurgický zákrok, únava často zmizí pár dní/týdnů po operaci.

U lidí s malignitou, kteří dostávají chemoterapii, cílenou léčbu nebo imunoterapii v cyklech, se únava zpočátku často zhoršuje. Vymizení únavy nastoupí až po úspěšném ukončení terapie.

U lidí, kteří se léčí radioterapií, se únava s léčbou obyčejně zhoršuje a často vymizí až po několika měsících od ukončení léčby.

Existují nějaké léky na prevenci/terapii anémie?

Nejlepší prevencí je co nejdříve informovat o projevech anémie, únavy svého lékaře. Co se týká léčby, červené krvinky umíme doplnit podáním transfuze. Po podaní jedné transfuze erytrocytů je možné předpokládat vzestup koncentrace hemoglobinu o 10 g/l. Pro léčbu transfuzí se rozhoduje váš lékař spíše podle vašich klinických příznaků a těžkostí, než podle hodnoty hemoglobinu. Mnozí nemocní jsou totiž na anémii, která se často vyvíjí postupně, adaptovaní.

Další léčebnou možností jsou látky stimulující tvorbu červených krvinek (erytropoézu). Tyto přípravky se souhrnně označují jako ESA (erythropoesis stimulating agents) nebo erytropoetiny. Jejich výhodou je eliminace možných vedlejších účinků transfuzní terapie (potransfuzní reakce, přetížení železem apod.). Tato léčba je velmi prospěšná při anémii způsobené léčbou onkologického onemocnění. ESA se aplikují ve formě podkožních injekcí jednou až dvakrát týdně. Jsou však i tzv. ESA s dlouhodobým účinkem, které se aplikují pod kůži jednou za tři týdny.

Podávání železa je nepochybně užitečné při anémii způsobené krevními ztrátami. Známe přípravky podávané do žíly (intravenózně) nebo perorální tablety. Vitamín B12, kyselinu listovou podáváme při jejich dokázaném nedostatku, kortikosteroidy při léčbě anémie způsobené zvýšeným rozpadem červených krvinek.

Je rozdíl v léčbě anémie mezi onkologickým a hematoonkologickým pacientem?

Ne.

Jaká je budoucnost léčby anémie u onkologických pacientů?

Při anémii onkologických pacientů bude i v budoucnosti substituční léčba transfuzemi červených krvinek, tak i léčba erytropoetiny. Ale implementací nových léků v terapii nádorového onemocnění (imunoterapie, cílená léčba, tzv. malé molekuly apod.), které nevykazují takový výrazný útlum činnosti kostní dřeně, se výskyt anémie může zredukovat.

Máme tu pandemii Covid-19. Ovlivňuje tato skutečnost léčbu pacienta s anémií?

Pandemie Covid-19 by nijak neměla ovlivňovat léčbu chudokrevnosti onkologických pacientů. Pokud je to možné, preferujeme léčbu anémie ESA. Minimalizujeme tak riziko možné nákazy během návštěvy, pobytu ve zdravotnickém zařízení, využíváme systém elektronického předepisování léků. V neposlední řadě je potřebné si uvědomit, že pandemie Covid-19 má i nepopíratelný psychologický vliv na pacienty.

 

Vydání článku podpořila společnost Amgen Slovakia s.r.o.

SK-ARAO-1120-00001

datum přípravy: listopad 2020

Napsat komentář