Co jsou to meningokokové infekce a jak se proti nim chránit

(Zdroj foto: stock.adobe.com)

Meningokoková meningitida je nebezpečné onemocnění s rizikem vážných komplikací. Může mít velmi rychlý průběh. Až 5 – 10 % lidí s tímto onemocněním umírá i přes podání léčby. Proto je velmi důležité rozpoznat příznaky meningitidy včas a léčit ji co nejdříve. Co jsou to meningokokové infekce a co byste měli o nich vědět?

Jaké má zánět mozkových blan příznaky?

Jak se dá nakazit meningitidou?

V čem spočívá diagnostika zánětu mozkových blan?

Jaká je léčba meningitidy?

Má meningitida trvalé následky?

Co jsou meningokokové infekce?

Jedná se o skupinu onemocnění. Meningokok (bakterie Neisseria meningitidis) způsobuje zánět mozkových blan (obalů, které chrání mozek). Může vzniknout otrava krve (sepse). Občasná je septická artritida (infekce kloubů). Známe také meningokokový zápal plic, či zánět spojivek.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Jak se dá nakazit meningitidou?

Zánět mozgových blan způsobují i jiné bakterie, meningokok je jednou z nich. Tato bakterie je přítomná také u části zdravých lidí například v nosohltanu. Nosiči je 5 – 25 % populace. Tito zdraví nosiči mohou přenést nákazu na jiného, oslabeného člověka, který může onemocnět. Je důležité, jaké kmeny meningokoka jsou ve hře. Invazivní kmeny dokážou vyvolat život ohrožující onemocnění, zatímco infekce neinvazivními někdy proběhne jako běžné nachlazení.

Meningokok se šíří kapénkami, přičemž mimo lidský organismus není velmi životaschopný. Obyčejně se přenese až dlouhodobějším a velmi blízkým kontaktem s bacilonosičem – v společné domácnosti nebo při líbání. Přenos pitím společného nápoje, jezením společného jídla nebo kouřením stejné cigarety není tak pravděpodobný.

Meningitida se častěji objevuje v zimě a na jaře. Nejvíce ohrožuje malé děti, dospívající nebo mladé dospělé.

Příznaky meningitidy

První příznaky často připomínají chřipku. Z plného zdraví se objeví:

Vyrážky při meningokokové sepsi v podobě drobných podkožních krvácení (petechie) jsou velmi vážným příznakem. Typické je, že pokud na ně přitlačíte sklíčko, nevyblednou.

Příznaky se nemusí objevit všechny a najednou. Někdy na typické příznaky navážou bolesti nohou, studené ruce a neobvyklá barva kůže.

V některých případech meningitida nevznikne náhle, ale navazuje na jiné respirační infekce.

Příznaky meningitidy u miminek mohou být netypické – dráždivost nebo nadměrná spavost a letargie, odmítání jídla, pláč vysokým tónem, vyklenutí fontanely – měkkého místa vepředu nahoře na hlavičce. Mnohé dětičky mají těžkosti s chůzí.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Koho nejvíce ohrožuje meningokoková meningitida?

  • Osobu, která žije ve spoločné domácnosti s nemocným na meningokokovou infekci,
  • malé děti, miminka, dospívající, či mladé dospělé,
  • kuřáky nebo lidi vystavené cigaretovému dýmu,
  • lidi, kteří praktikují hluboké líbání, především s vícero partnery,
  • cestující do krajin s vysokým počtem případů meningokokové nákazy,
  • pacienti po překonání respirační infekce.

Meningokoková meningitida: Diagnostika

Diagnostika meningokokové infekce je založená na anamnéze, klinickém vyšetření a laboratorních výsledcích. Lékaře budou zajímat okolnosti onemocnění, výsledek vyšetření na ztuhlost šíje a některé typické příznaky dráždění mozkových obalů.

Diagnostiku podpoří výsledky odberů krve a především důkaz zánětu mozkových blan v mozkomíšním moku. Vyšetření mozkomíšního moku je nepříjemné, jelikož odběr probíhá vpichnutím jehly do spodní části páteře, dá se však vydržet. Při vyšetření budete sedět rozkročmo na židli s nahrbenými zády nebo ležet na boku.

Po punkci je potřebné ležet 30 až 60 minut na břiše a následně na zádech během 24 hodin, aby nevznikl postpunkční syndrom doprovázený bolestmi hlavy, nevolností, zvracením, poruchami zraku, či sluchu.

Meningokoková meningitida: Léčba

Pokud zpozorujete příznaky meningokokové meningitidy, zavolejte 112. Nemoc může mít velmi rychlý nepříznivý průběh. Je potřebné ihned začít s podáváním antibiotik do žíly a zároveň sledovat životní funkce, srážlivost krve a včas rozpoznat případný vznik komplikací.

Antibiotika se při meningitidě podávají do žíly. Je preto nevyhnutelná hospitalizace, meningitida se neléčí doma. Pokud máte meningitidu, musíte být izolovaní, abyste nenakazili ostatní.

Jesliže jste byli v kontaktu s nemocným na meningitidu, poraďte se s lékařem, bude zřejmě potřeba užívat preventivně antibiotika.

Meningokoková sepse

Meningokoková sepse je vážnou komplikací, lidově nazývanou „otrava krve“. Její průběh je velmi rychlý a má vysokú úmrtnost. Stav nemocného se velmi rychle mění, na kůži se začnou objevovat zakrvácení červenofialové barvy, dochází k poruše vědomí až kómatu. Meningokoková sepse je nejrychlejší smrtící infekční onemocnění – až polovina pacientů, kteří zemřou, umírá do 24 hodin. Pětina z těch, kteří přežijí, má trvalé následkyporuchy zraku, sluchu nebo je nutné amputovat jim končetiny.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Meningokokové infekce: Prevence

Nejlepší prevencí je očkování proti meningokokům, které není povinné, ale dobrovolné. Očkování zvažte především v případě, pokud patříte do rizikové skupiny – malé děti, adolescenti, lidé žijící na internátech, kasárnách, domovech pro seniory, cestovatelé do endemických oblastí – subsaharská Afrika, Jižní Amerika, poutníci do Mekky a Mediny, kuřáci a podobně.

V našich oblastech jsou nejčastějším původcem meningokokové infekce meningokoky skupiny B a C, méně skupiny Y a W.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Pokud cestujete do rizikových oblastí, je potreba nechat se naočkovat nejméně 10 dní před odchodem, přičemž jako účinnost očkování se uvádí 3 roky – potom je potřebné přeočkování.

 

Odbornou kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lékařka pro dospělé s atestací z endokrinologie, členka výboru Slovenské společnosti všeobecného praktického lékařství.

Zdroje:

https://www.akutne.cz/res/publikace/16-postpunkcni-syndrom.pdf

https://www.cdc.gov/meningococcal/about/symptoms.html

https://www.infektionsschutz.de/erregersteckbriefe/meningokokken.html#c3754

https://www.wikiskripta.eu/w/Invazivn%C3%AD_meningokokov%C3%A1_onemocn%C4%9Bn%C3%AD

https://www.health.nsw.gov.au/Infectious/factsheets/Pages/meningococcal_disease.aspx

https://www.infekce.cz/DoporMenPur17.htm

http://www.ockovanieinfo.sk/sekcia-sk-34-Meningokokov-meningitda