Dubová kůra: Poznejte její účinky. Vyzkoušejte čaj nebo koupel na nohy

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Už naši prapředci věděli, že čaj z dubové kůry je dobrý proti průjmu, nachlazení, pomáhá při kašli, stimuluje chuť k jídlu, zlepšuje trávení a potlačuje záněty.

K výrobě léčivých přípravků se používá kůra z více druhů dubu. Způsobů, jak a kdy se dubová kůra používá, je několik. Kromě čaje se dělá odvar, nálev, krémy, gel, tinktura.

Přinášíme vám důležité poznatky o jednotlivých způsobech užívání dubové kůry, a také informace, kdy byste ji neměli užívat.

Čaj z dubové kůry

Nejčastěji se dubová kůra používá ve formě čaje. Čaj z dubové kůry obsahuje množství minerálů, vitamínůživin, včetně vitamínu B12, železa, vápníku, zinku, hořčíku, draslíku. Dá se říci, že čaj celkově posiluje zdraví, ale nejčastěji se užívá na trávicí potíže a záněty ústní dutiny, resp. zanícené, oteklé a bolestivé dásně.

Domorodí Američané měli ve zvyku žvýkat kůru z dubu, aby předešli onemocněním zubů a dásní. Taniny, které dubová kůra obsahuje, dokážou zničit bakterie a infekce. Dnes se nedoporučuje žvýkat kůru z dubu, ale čajové výplachy si můžete klidně dělat.

Kromě již zmíněného průjmu a podpory slabého trávení čaj z dubové kůry podporuje zdraví žlučníku a snižuje riziko vzniku žlučníkových kamenů. Čaj, respektive odvar můžeme použít i  zevně, nejen vnitřně. Pomáhá při hojení popálenin a otoků, snižuje zánět pokožky, zmírňuje bolesti a svědění.

Stačí na pokožku přiložit látku namočenou v odvaru. Tento postup je vynikající při bodnutí hmyzem, ale i při herpesu.

Jak připravíte čaj z dubové kůry

Zda koupíte sáčkový nebo sypaný čaj – u obou máte vždy návod na přípravu. Sáčkový stačí zalít horkou vodou a nechat vylouhovat 58 minut. Nejdůležitější je výběr kvalitního čaje. Doporučujeme organický čaj, balený v sáčcích, které neobsahují nežádoucí chemikálie a toxiny.

Příprava odvaru a nálevu

Pokud odvar používáte zvenčí, nebo jako přísadu do koupele, stačí 2 hrstě nebo 150 g kůry na 1 litr. Kůru je nutné 10 minut povařit, aby se rozpustily třísloviny, které mají léčebný účinek.

Kromě odvaru si můžete připravit i nálev, který se používá při zánětlivých onemocněních anální a genitální oblasti (ve formě koupelí, výplachů a obkladů). 23 polévkové lžíce dubové kůry zalijte 0,5 l vroucí vody a nechte 25 minut vylouhovat. Poté nálev sceďte.

Nezapomeňte na to, že všechny přírodní čaje, odvary a nálevy třeba použít čerstvé. Odvary a nálevy můžete nahradit i tinkturou, kterou rozmícháte v přiměřeném množství vody.

dubová-kůra-koupel
Zdroj foto: Shutterstock.com

Sedací koupel z dubové kůry

Příprava koupele vám zabere jen pár minut, ale účinky potrvají podstatně déle. Sedací koupel z dubové kůry je vhodná při hemoroidech, tehdy se doporučuje přibližně půlhodinová lázeň. V případě, že si z nějakého důvodu nemůžete lázeň udělat, přikládejte si teplý odvar na daná místa. Stačí namočit kousek vaty do odvaru a přiložit.

Sedací koupel z dubové kůry se používá i při omrzlinách, dezinfekci těla nebo proti pocení.

Mast, krém a gel z dubové kůry

Na trhu existuje několik druhů krémů, gelůmastí z dubové kůry – podle problémů, ke kterým jsou určeny. Tyto přípravky pomáhají při hemoroidech a křečových žilách, zklidňují pálení a svědění, regenerují pokožku a snižují zánět.

Masti, krémy a gely z dubové kůry chrání před volnými radikály, podporují makrocirkulaci  krve. Přípravky si vybírejte podle problému, který chcete řešit. Stejně platí, že třeba vybírat od ověřených prodejců, aby produkt neobsahoval zbytečnou chemii.

Pozor na přecitlivělost na součásti přípravku! Nepoužívejte tyto přípravky, pokud máte poraněnou pokožku nebo otevřenou ránu!

Dubová kůra na nohy

Krém, respektive gel s výtažkem z dubové kůry je výborný způsob, jak si ošetřit nohy po koupání v bazénu, po použití veřejné sprchy nebo sauny. Krémy a gely ochraňují pokožku před nebezpečnými mikroorganismy, které se na těchto místech vyskytují, navíc mají jedno pozitivum – minimalizují pot a udržují pokožku dlouho suchou. Zbavíte se tak nepříjemného zápachu na několik dní.

Krémy a gely můžete použit i po delší chůzi nebo stání.

Nežádoucí účinky, které nesmíme opomenout

Jako každý lék, i ten přírodní může obsahovat nežádoucí účinky a kontraindikace. V případě, že dubovou kůru užíváte na zastavení průjmu během 3 – 4 dnů, je obvykle bezpečná. Nicméně, při delším užívání může vyvolat vážné vedlejší účinky: žaludeční a střevní potíže, či poškození ledvin a jater.

Pokud si dubovou kůru aplikujete na kůži, používejte ji maximálně 23 týdny, nikdy ne déle! Rozhodně ji nepoužívejte na poraněnou pokožku, natož na otevřené rány!

Pamatujte si také, že na přípravky z dubové kůry můžete mít alergii. Proto když zaznamenáte alergickou reakci, vyhledejte co nejdřív lékaře.

Pokud máte alergii na aspirin, nepoužívejte přípravky z dubové kůry!

dubová-kůra-čaj
Zdroj foto: Shutterstock.com

Kdy se vyhnout dubové kůře?

V případě těchto zdravotních problémů dubovou kůru a přípravky z ní nepoužívejte, anebo se nejdřív poraďte se svým lékařem:

  • onemocnění srdce,
  • vysoký krevní tlak,
  • poranění kůže,
  • hypertonie svalů,
  • vysoká horečka nebo silná infekce,
  • problémy s ledvinami,
  • onemocnění jater,
  • těhotenství nebo kojení.

Pozor:

Světoví odborníci se shodují v jedné věci: Aby byla dubová kůra považována za věrohodný „lék“, je zapotřebí více vědeckých studií a dalších důkazů. V každém případě – pokud váš problém přetrvává, nebo se zhoršuje, je nutné navštívit lékaře.

Základní problémy, které pomáhá léčit dubová kůra:

  • nachlazení,
  • horečka,
  • kašel,
  • průjem,
  • zánět průdušek,
  • ztráta chuti k jídlu,
  • zažívací problémy,
  • popáleniny a štípnutí hmyzem,
  • proleženiny,
  • hemoroidy,
  • bolestivé nohy, křečové žíly,
  • bolest a otok pokožky, úst, hrdla, pohlavních orgánů a anální oblasti.

Víte, že…?

  • ….staré národy věřily, že nejdřív byl stvořen strom a pak člověk z něj vyskočil? Dub byl posvátný pro Židy, Řeky, Římany, Germány, Kelty i Gály. Plody dubu – žaludy tvořily hlavní jídlo severských kmenů. Toto jídlo se stalo symbolem plodnosti a nesmrtelnosti.
  • …aby byla dubová kůra vhodná k léčebným účelům, musí se sbírat na jaře, mladá a  hladká. Pak se musí vysušit při teplotě do 50 stupňů Celsia,  rozemlít anebo posekat.
  • …dubová kůra zabarví věci nahnědohnědo-růžově? Jestliže si děláte sedací koupel, myslete na to, že může zůstat zabarvená vana, ručníky, spodní prádlo. Na sedací koupel použijte větší mísu. I obklady, které se přikládají, vám můžou zabarvit světlé oblečení, proto raději volte tmavé.

Napsat komentář