Encefalitida: Zánět mozku nezpůsobuje pouze klíště. Znáte příznaky?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Encefalitida je zánět mozku. Stav, který sice není častý, ale o to vážnější. Přestože příčin může být vícero, příznaky jsou podobné a vyžadují hospitalizaci. Vliv infekce na mozek může mít dlouhodobé následky. Zánět mozku způsobuje také kousnutí infikovaným klíštětem, v tom případě mluvíme o klíšťové encefalitidě.

Jaké příznaky doprovází encefalitidu?

Jak zánět mozku ovlivňuje tělo?

Proč tato silná infekce vlastně vzniká?

V čem je encefalitida odlišná od meningitidy?

Jak probíhá diagnostika a léčba encefalitidy?

Jaké trvalé následky tato infekce přináší?

Encefalitida – nebezpečný zánět mozku – vzniká v důsledku virové nebo bakteriální infekce, vinu však mohou nést také léky nebo porucha imunitního systému. Bez ohledu na příčinu vyžaduje tento stav včasnou odbornou péči a léčbu v nemocnici.

Jak encefalitida ovlivňuje tělo a mozek?

Kromě toho, že vyvolává výrazné příznaky – horečka, bolesti hlavy, bolesti krku, ovlivňuje také fungování mozku (kognitivní funkce). Výsledkem jsou změny chování a zmatek. Ještě horší je, když v některých případech tyto změny přetrvávají i po vymizení fyzických příznaků.

Jaký je rozdíl mezi encefalitidou a meningitidou?

Oba stavy jsou neobvyklé, ale závažné. Hlavní rozdíl je v tom, že encefalitida je zánět samotného mozku a meningitida je zánět mozkových blan – jemné vrstvy tkáně, které chrání mozek a míchu.

Co způsobuje encefalitidu?

Původci zánětu mozku:

Viry – herpes, enteroviry, HIV, západonilsky virus (západonilská horečka) a viry přenášené klíštěty.

Problémy s imunitním systémem – nastávají tehdy, kdy pomýlený imunitní systém napadne mozek. Mluvíme o autoimunitní encefalitidě.

Bakterie a paraziti – v občasných případech mohou zánět mozku způsobit také bakterie nebo paraziti.

Co je to klíšťová encefalitida?

Klíšťová encefalitida je onemocnění způsobené virem. Můžete ho získat dvěma způsoby:

  1. kousnutím infikovaným klíštětem,
  2. konzumací nepasterizovaných mléčných výrobků z klíšťaty infikovaného mléka koz, ovcí nebo krav.

Problémem je, že většina lidí nakažených klíšťovou encefalitidou necítí změnu stavu. Pokud se příznaky objeví, zahrnují horečku, bolesti těla, bolesti hlavy, ztrátu chuti do jídla, nevolnost a zvracení. U některých lidí se rozvine otok mozku a/nebo míchy, zmatenost a smyslové poruchy.

Klíšťová encefalitida může způsobit také smrt.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kde se objevují infikovaná klíšťata?

Onemocnění v Evropě a v Asii přenáší infikovaná klíšťata především od dubna do listopadu. Zvýšené rizikoplatí u kempování, turistiky a myslivosti v oblastech, kde se vyskytuje infekce. Ochráníte se oblečením s dlouhými rukávy, dlouhými kalhoty a repelentem, případně očkováním. Sledujte aktuální zprávy o místech výskytu na Slovensku i v zahraničí – pokud se chystáte vycestovat.

Jezte pouze pasterizované mléčné výrobky.

Příznaky encefalitidy

Fyzické příznaky:

  • horečka,
  • bolest hlavy,
  • bolest kloubů,
  • svalová slabost,
  • nevolnost,
  • ztuhnutý krk.

Neurologické příznaky encefalitidy:

  • změny v chování,
  • zmatek,
  • těžkosti s mluvením nebo s pohybem,
  • ztráta vědomí,
  • problémy s pamětí,
  • záchvaty,
  • citlivost na světlo.

Jak se diagnostikuje encefalitida? Co vás čeká u lékaře?

Pokud máte příznaky, které jsme popsali výše, neváhejte co nejdříve vyhledat odbornou pomoc. Čím dříve se dostanete do péče lékařů, tím máte větší šance na úplné uzdravení.

Diagnostika se skladá z vícerých vyšetření. Nejprve vás lékař prohlídne a popovídá si s vámi o příznacích. Fyzickým vyšetřením zkontroluje váš stav. Dále je potřeba neurologického vyšetření na posouzení funkce mozku. Nejméně důležité jsou krevní testy a také zobrazovací studie, které pomohou potvrdit nebo vyloučit encefalitidu. Významným vyšetřením je lumbální punkce (spinální punkce), která zahrnuje odběr vzorku míšní tekutiny a její vyšetření v laboratoři.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Léčba zánětu mozku

Léčba encefalitidy závisí na typu encefalitidy a její závažnosti. Základem léčby jsou vhodně zvolená antibiotika – pokud se jedná o bakteriální infekci, nebo antivirové léky – pokud se jedná o virovou infekci. Doplňková léčba zahrnuje léky proti záchvatům, pomoc při dýchání včetně kyslíku nebo dýchacího přístroje, infuze na udržení hydratace, steroidy na snížení otoku a tlaku v mozku. Při autoimunitním stavu vám lékař předepíše imunomodulátory – léky, které tlumí útoky imunitního systému.

Kdy se budete cítit lépe?

Léčba obvykle zabere už po pár dnech, ale na úplné zotavené je většinou potřeba celé týdny, někdy i měsíce. Záleží na míře poškození mozku. U některých lidí nastávají změny, které si vyžadují také rehabilitační terapie a úpravy životního stylu.

Jak se chránit před zánětem mozku?

Ochranu před encefalitidou do velké míry poskytují vakcíny proti nemocem, které s encefalitidou úzce souvisí – proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám – rubeola (MMR vakcína).

Pokud často cestujete do zahraničí, všímejte si doporučených očkování a včas sa chraňte.

Nejčastěji je doporučená ochrana očkovaním při riziku japonské encefalitidy, vztekliny a klíšťové encefalitidy.

Komplikace po encefalitidě

Vliv infekce mozku na jeho fungování je individuální a závisí také na rychlosti podání léčby. Někteří lidé se uzdraví úplně, jiní mají dlouhotrvající příznaky.

Dlouhotrvající příznaky encefalitidy zahrnují:

  • problémy s rovnováhou a s koordinací,
  • těžkosti se soustředěním,
  • únavu,
  • ztrátu sluchu,
  • výkyvy nálad a jiné změny chování,
  • problémy s pamětí,
  • problémy s řečí a s jazykem,
  • změny osobnosti – například náhlý hněv.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Základem léčby dlouhotrvajících příznakov je fyzická i psychická rehabilitace, která vám pomůže se vyrovnat se změnami v schopnostech a zároveň obnovit co nejvíce funkcí. Procvičujete nejen tělo, ale také mozek. Naučíte se opětovně zvládat na pohled jednoduché každodenní úkony – oblékání, hygienu, řeč, komunikaci s okolím. Tělo s pomocí odborníků a s využitím pomůcek znovu naučíte rovnováze a koordinaci.

Jak se o sebe starat, abyste si ulehčili léčbu a zotavení?

Dopřejte si jídla, která obsahují mnoho vitamínů a živin – ovoce, obilniny, libové maso, zeleninu a mléčné výrobky.

Udělejte si reálný krátkodobý plán, který se budete snažiť dodržovat. Nejbližší cíle si zapisujte viditelně do kalendáře a radujte se z každého jednoho dosaženého úspěchu.

Spánek je mimořádně důležitý na obnovení vašeho zdraví. Dodržujte pravidelný noční režim – vstávejte a choďte spát každý den ve stejnou dobu. Pokud máte problém usnout, dopřejte si před spaním relaxaci bez techniky.

 

Zdroje:

https://wwwnc.cdc.gov/travel/diseases/tickborne-encephalitis

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/encephalitis/symptoms-causes/syc-20356136

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/6058-encephalitis