(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Věděli jste, že se heroin kdysi podával malým dětem na tlumení kašle?
Bylo to přibližně před 100 lety, kdy se ještě nevědělo, jak velmi je návykový.
Až když se přišlo na to, že heroin působí na tělo podobně jako morfin – ale silněji a hůř – museli léky s jeho obsahem navždy stáhnout z trhu.
Co je to heroin?
Heroin je příbuzný morfinu, známého léku proti bolesti. Stejně jako morfin, tak i heroin se vyrábí z máku setého. Hlavními producenty této drogy jsou krajiny Asie, jako Afganistan, Pakistan, či Irán, Ameriku zásobuje například Mexiko.
Heroin vypadá jako bílý až hnědý prášek, nebo jako tmavá lepkavá tvrdá hmota. Jeho vzhled závisí od způsobu přípravy, čistoty a příměsí. Má mírně octovou vůni (ale může být i bez vůně) a hořkou chuť. Příměsi dokážou jeho chuť změnit.
Heroin se nejčastěji podává injekčně, k dalším způsobům patří šňupání, inhalování nebo kouření.
Heroin má spoustu jmen, slangově se setkáte s názvy jako herák, háčko, štof, omítka, matroš, kámen, či kompot.
Jaké jsou účinky heroinu na tělo?
Vzhledem k tomu, že heroin je strukturně velmi podobný morfinu, také účinky má v mnohém podobné. Například dokáže tlumit bolest a kašel. Právě díky tomu měl před 100 lety svoje místo v medicíně.
Dnes se „herák“ zneužívá především pro to, že člověk má po něm pocit štěstí a euforie. Droga působí také sedativně, člověk je utlumený, má pocit těžkých nohou, jeho reakce jsou pomalejší.
Mnozí tento stav popisují, jako kdyby snili.
V čem spočívá nebezpečí heroinu?
V utlumujícím účinku a ve výrazné návykovosti. Pozor, utlumující účinek nepotlačuje pouze naše negativní myšlenky, ale také vědomí, srdce nebo dýchací systém! Po užití drogy se zpomalí dýchání, také srdeční činnost a jsme ospalí.
Vzhledem k tomu, že hranice mezi dávkou, která přináší euforii a „porci“, která vás už ohrožuje na životě, je tenká, můžete lehce ztratit vědomí. Lidé, kteří to přeženou, mnohokrát zemřou na zástavu dýchání, či udušení zvratky.
Pokud si teď říkáte, že podobné účinky má také morfin, a přece se podává lidem, takže to nebude až tak strašné, jste na omylu. Důvody, proč je heroin nebezpečnější, jsou přibližně tři:
- má silnější účinek,
- je návykovější,
- neužíváte ho pod lékařským dohledem.
V první řadě to znamená, že heroinem se jednodušeji předávkujete. A když se to stane, je velmi reálné, že pokud nepřijde včas záchranná služba, bude už pozdě.
Navíc je prodej heroinu ilegální, takže užívání není standardizované. Z toho vyplývá, že droga koupená v různém čase, či od různého výrobce, může mít jiné množství účinné složky. I proto vám hrozí, že si dáte mnohem vyšší dávku, než byste chtěli.
Riziko předávkování je nejvyšší při injekčním podání, což je nejpoužívanější forma vzhledem k tomu, že se tímto způsobem do krevního oběhu dostává 100 % dávky.
Kdy se objeví závislost?
V odborné praxi mluvíme u drog nebo léků o dvou formách závislosti. První je fyzická, druhá psychická.
Přestože vybudování závislosti chvíli trvá, nebezpečnost heroinu spočívá v tom, že euforie a pocity štěstí mohou být natolik lákavé, že člověk neodolá a dá si také druhou, třetí nebo čtvrtou dávku – a potom už spadne do začarovaného kruhu.
A bude to ještě horší. Tělo si totiž časem vybuduje jistou toleranci na drogu, takže na vyvolání stejné euforie budete potřebovat už vyšší dávky.
Heroin účinkuje přibližně 8 hodin nebo míň v závislosti od dávky a jednotlivce. V závěrečné fázi musí člověk užívat 3 až 4 dávky denně. Nakonec je tedy stále pod vlivem drogy.
Existují náchylnější jedinci?
Pokud se ptáte, zda existují jakési predispozice, které zvyšují šance na to, že se jednou stanete závislými na heroinu, odpověď je – ano. Výzkumy ukazují, že většina uživatelů heroinu trpí na psychiatrická onemocnění, skrytá nebo diagnostikovaná.
Patří sem například deprese, úzkost nebo bipolární porucha. I proto jsou někteří lidé náchylnější na vznik závislosti vzhledem k tomu, že euforický účinek drogy jakoby potlačuje příznaky jejich onemocnění. Cena za toto potlačení je však vysoká.
Rizikovým faktorem je stejně tak prostředí, ve kterém vyrůstáte nebo žijete. Pokud dospívající, či dospělý člověk vidí, že jeho okolí považuje užívání drog za přirozené, zábrany budou u něj nižší. Náchylnost na vznik závislosti zvyšuje také to, pokud jste byli v minulosti závislí na podobných látkách nebo lécích.
Nezapomínejte však, že predispozice ještě neznamená, že se závislost u vás opravdu objeví. Ale ve vaší hlavě by měla alespoň zasvítit kontrolka, abyste si dávali větší pozor, především pokud se dostanete do rizikového prostředí, či do náročné etapy života.
Kombinace s jinými léky nebo drogy? Pouze více problémů…
Heroin má sám o sobě mnoho negativních účinků, ale lidé ho běžně kombinují s jinými drogami nebo léky. Pokud však zkombinujete heroin s tlumícími léky, sedativní účinek heroinu se zvýší.
To zvýší samozřejmě také riziko předávkování a úmrtí (kvůli zástavě dýchání). Tlumivé jsou například léky na spaní, úzkost, deprese; tlumivý je také alkohol.
V praxi se proto lidé snaží odstranit tlumivý účinek heroinu jinými drogami, které mají naopak stimulující účinek. A tak zkombinují heroin například s pervitinem. Tato kombinace se slangově nazývá speedball nebo powerball.
Problém heroinu se tím však nevyřeší, právě naopak. Protichůdné účinky nemusí zvládnout vaše srdce a dostanete infarkt. Dalším úskalím takových kombinací je nepředvídatelnost škodlivých účinků, a to pro neznámé příměsi, které byly do drogy přidány.
Rizika injekčního užívání
Injekční forma, ta nejpoužívanější, přináší specifická rizika. Nejhlavnější je to, že nedokážete snížit dávku, protože droga se vstřikuje najednou. Do krevního oběhu se tak dostane 100 % heroinu, takže riziko předávkování je nejvyšší. Při inhalaci nebo šňupání se 100 % heroinu do krve nedostane.
Injekční podávání může také poškodit žíly a to kvůli různým příměsím v droze. Příměsi stejně tak vyvolávají nadměrné srážení krve, přičemž taková sraženina může vést k infarktu.
Kromě toho mnozí lidé nepoužívají čisté a sterilizované jehly, nebo si je mezi sebou „půjčují“. Lehce se tak nakazí vážnými infekcemi, jako například žloutenkou nebo HIV.
Závislost na heroinu. Mohu se vyléčit?
Po všech těch negativních zprávách máme pro vás také jednu dobrou. Závislost na heroinu se vyléčit dá. Nepůjde to sice lehce, ale i lidé, kteří byli kdysi závislí, dnes vedou nový, „čistý“ život. Platí však základní pravidlo – čím dříve se závislost podchytí, tím jednodušeji probíhá léčba.
Léčba heroinové závislosti na fyzické úrovni
Léčba závislosti začíná už tím, že se pro ni sami rozhodnete. Pokud o ní totiž nejste přesvědčení, velmi lehce se vrátíte k užívání – jen co vyjdete z léčebného zařízení nebo se vrátíte do předešlého prostředí.
Samozřejmě je pro každého počáteční stimul jiný: někdo to udělá pro svoje děti, někdo pro partnera, rodiče nebo práci, kterou by chtěl jednoho dne získat.
Samotná léčba probíhá pod odborným vedením. Personál vás nejprve „odstaví“ od pravidelného přívodu heroinu; připravte se na to, že vaše tělo bude protestovat a rychle nastoupí abstinenční syndrom.
První příznaky abstinence se hlásí už po několika hodinách a plně se rozvíjejí několik dní. Příznaky zahrnují třes, pocity chladu, průjem, zvracení, bolesti svalů a kostí, či křeče.
Proces detoxifikace trvá několik dní až pár týdnů, což závisí od míry závislosti. Někteří lidé mohou mít i samovražedné sklony a proto musí být pod nepřetržitým dohledem.
Nemějte však obavy: existují léky, které dokážou tyto těžkosti zmírnit, abyste překlenuli nejtěžší období.
Léčba heroinové závislosti na psychické úrovni
Na vyléčení vám rozhodně nestačí odstranění heroinu z těla. Musíte si vytvořit pozitivní návyky, které vám zabrání v tom, abyste do pasti padli znova. Jedná se o takzvanou kognitivně-behaviorální terapii.
V terapii se učíte identifikovat rizikové situace nebo chování, abyste jednodušeji předcházeli lákadlům a nebezpečí. Významnou složkou je také podpora vaší rodiny, či známých. Velmi prospěšné jsou setkání s lidmi, kteří si podobnou zkušeností už prošli.
Pokud léčbu úspěšně ukončíte, následuje ještě poslední krok. Potřebujete se vymanit z rizikového prostředí a přetrhnout kontakty s předešlou partou, která vás k závislosti přivedla.
Jak rozeznám, že můj blízky je závislý na drogách?
Možná vás po přečtení tohoto článku napadne, zda váš blízký není náhodou závislý na heroinu. Když i rodiče si mnohokrát nenechají poradit a potom svoje dospívající dítě podezírají z užívání drog.
Přestože se toto podezření většinou nepotvrdí, je dobré, pokud si všímáme varovných signálů, které nás upozorní na hrozící katastrofu. U závislosti na heroinu existují v principu 2 typy signálů. Prvním typem jsou tzv. hmatatelné důkazy. Jaké?
Člověk má ve svých věcích skryté jehly a injekční stříkačky i přes to, že nemá žádnou nemoc (například cukrovku), která by takové příslušenství vyžadovala. Podobně se objevují stopy po prášku.
Pokud člověk drogu inhaluje, můžete u něj najít spálené lžíce. Stejně tak mu mohou chybět šňůrky, které se používají na utahování končetiny při injekčním podání. Velmi viditelné jsou vpichy po jehlách, které se závislý snaží zakrývat dlouhými rukávy.
Druhý okruh signálů se týká chování. Zjistíte, že člověk si neustále půjčuje, přestože na to nemá důvod. Jeho chování se mění, je ospalejší, straní se obyčejných známých, nebo rodiny. Běžný je pokles zájmu o jiné činnosti, zhoršení v škole nebo v práci.
Závislost vás nedefinuje
Ano, závislost na drogách není pěkná věc. Mnoho lidí se závislých lidí straní. Vy si však pamatujte, že závislost nikoho nedefinuje a neříká nic o tom, zda jste dobrý nebo špatný člověk.
Každý z nás může v životě natrefit na nesprávnou partu, či klesnout na dno. Důležité je, zda se chcete znovu postavit a svoji závislost překonat.
Věřte, že můžete opět žít šťastně. Zasloužíte si to.
Autor je farmaceut