(Zdroj foto: stock.adobe.com)
Potřebujete zhubnout, či dokonce musíte?
Zkoušíte jednu dietu za druhou a stále se vám to nedaří?
Výsledkem rychlých a drastických diet je většinou jo-jo efekt.
Nakonec přiberete víc, než jste zhubli.
Samozřejmě, že nebudete s takovým „koncem“ spokojení, a tak hledáte dále.
Takto však trpí tělo i psychika.
Mnozí z nás se dostanou do depresí. Nedokážeme se ztotožnit s vlastním tělem, panikaříme, že nic nefunguje. A cítíme se méněcenně.
Jak trvale zhubnout?
Co je během hubnutí nejdůležitější?
Fungují tablety na hubnutí?
Co jíst během hubnutí?
Jaký má vliv spánek na hmotnost?
S dietami ještě nikdo nezhubnul. Jak začít od znova?
V první řadě se musíte obrnit trpělivostí, protože hubnutí není lehké. Přísné diety nebo vážné hladovky nejsou vhodné na dlouhodobé hubnutí. Podobné diety, které zakazují jednu nebo víc základních složek stravy.
Vyberte si hubnutí, které je pro vás nejvýhodnější. Nejen z hlediska touhy, kolik chcete ztratit, ale i z hlediska tělesného zdraví a psychické vyrovnanosti.
Potřebujete zhubnout bezpečně, ne za každou cenu. Vyhněte se zbytečným komplikacím, nehubněte bezhlavě a trpitelsky!
Nejlepší rada na začátek?
Vytvořte si zdravější vztah k jídlu. Všímejte si emoční spouštěče, které vás „nutí“ jíst. Omezte každodenní stres, který vás „navádí“ k přejídání.
Ale hlavně – přestaňte se už vymlouvat na různé stavy a situace, když „musíte“ jíst nezdravé jídlo, protože „nemáte čas“ nebo je to „rychlé“ nebo „nemusíte vařit“.
Oplatí se zkoušet různé trendy v hubnutí?
Odborníci tomu nejsou naklonění. Proč? Protože moderní diety, které propagují nejednou i osobnosti šoubyznysu, nejsou řešením pro všechny. Kromě toho působí dlouhodobější odříkání některých potravin negativně na psychiku.
To nejhorší, co můžete udělat, je, že se budete slepě držet diety, která fungovala u vaší kolegyně. Vy nejste ona!
Pokud plánujete výrazněji zhubnout, poraďte se s lékařem o tom, co bude pro vás nejvhodnější.
Myslete na to, že změna hmotnosti ovlivňuje hormonální rovnováhu.
Co funguje, pokud chcete zhubnout bezpečně a trvale?
Upřímně neexistuje žádný recept na hubnutí, který by fungoval u každého. Různá těla reagují odlišně na ty stejné potraviny, mnohé dělá i genetika nebo zdravotní faktory.
Podstata hubnutí je však jasná: výdej energie musí být vyšší než příjem. Úprava stravy přitom nemusí stačit, takže přidejte každodenní pohyb.
Neznamená to, že musíte každý den zaběhnout 15 km nebo cvičit 2 hodiny v posilovně. Důležitější je pravidelnost, než nárazové výkony.
Méně kalorií neznamená, že musíte hladovět
Počítat kalorie, či ne? Opět individuální věc – někomu to vyhovuje, jiného to omezuje. Stejně tak si uvědomte, že nejsou kalorie jako kalorie. Co tím myslíme?
Jiné je, když získáme 100 kalorií ze sladkého nápoje, a jiné, když 100 kalorií získáme z brokolice. A kolik kalorií bychom měli přijmout?
První týden se doporučuje snížit příjem o 500 kalorií. Příjem pod 1 500 kalorií je považovaný za riskantní, dlouhodobě je to nesmyslné.
Dobré tipy, jak správně zhubnout
- Vyhýbejte se smaženým a tučným jídlům.
- Vylučte zpracované potraviny, konzervy a polotovary.
- Všímejte si glykemického indexu potravin.
- Nahraďte jednoduché sacharidy zdravějšími.
- Omezte potraviny z bílé mouky.
- Vyhýbejte se bílému cukru a celkově sladkostem.
- Jezte pouze tehdy, když jste hladoví.
- Nejezte z nudy, z stresu, z smutku.
- Při jídle se nerozptylujte – nacvičte si vědomé žvýkání a polykání (každý kousek důkladně pokousejte, vychutnejte si).
- Pokud jíte příborem, odložte ho po každém soustu, které si vložíte do úst.
- Přestaňte jíst dříve, než se cítíte sytí – mozek eviduje plnost žaludku přibližně po 20 minutách.
- Když jíte s někým jiným, obyčejně sníte méně, než když jste sami.
Jídlem nelečte stres, nudu nebo smutek
Všímejte si svých návyků. Mnoho lidí sahá po jídle pouze proto, že v něm nachází „záchranu“ před stresem, smutkem, úzkostí – hojí si skryté rány.
Pokud je to i váš případ, napravte si psychiku jiným způsobem, než jídlem. Jestli potřebujete něco žvýkat nebo kousat, nakrájejte si proužky z mrkve.
Tuky a hubnutí
Dříve diety v první řadě zakazovaly tuky. Dnes už víme, že větší škodu dělají jednoduché sacharidy a zpracované potraviny.
Existují totiž i „dobré tuky“ – nenasycené tuky. Ty najdete v avokádu, sóji, ořeších, semínkách a mastných rybách.
Nenasycené tuky podporují pocit sytosti i zdravé trávení. Důležité jsou i pro správnou funkci srdce a mozku.
Nízkotučné výrobky nebrat!
Mnozí dělají tu chybu, že si vybírají nízkotučné výrobky, aby nějak obešli nezdravé tuky. Ne všechny nízkotučné výrobky jsou však při hubnutí vhodné. Proč?
Výrobci nahrazují vlastnosti tuku různými chemikáliemi, dochucovadly, barvivy, cukrem, aby jídlo neztratilo chuť nebo konzistenci. Takže tuků možná sníte málo, ale „umělin“ hodně.
Co jíst během hubnutí?
Na snídani si můžete dovolit ovoce a zdravé sacharidy. Odpoledne a večer s nimi opatrně. A co jíst na večeři během hubnutí?
Ideální večeří jsou bílkoviny se zeleninou. Například drůbeží maso nebo ryba, trochu quinoy, pohanky nebo tmavé rýže, k tomu zeleninový salát, do kterého přidejte olivový olej.
Několik příkladů, co můžete jíst
- Bílkoviny. Chudé maso, ryby, rostlinné bílkoviny – luštěniny, sója, rostlinná mléka. Přírodní mliečne výrobky.
- Vláknina. Listová a košťálová zelenina (brokolice, kapusta, zelí, špenát). Všechny druhy zeleniny, které neobsahují škrob. Méně sladké druhy ovoce, mořské řasy, celozrnné potraviny.
- Tuky. Omega-3 mastné kyseliny – tučné ryby (losos, makrela, tuňák, sardinky). Olivový olej, avokádo, semínka, ořechy.
- Sacharidy. Celozrnné potraviny – celozrnné těstoviny, tmavá rýže, indiánská rýže, quinoa, oves, pohanka.
Co nejíst při hubnutí?
V první řadě – vyřaďte tzv. prázdné kalorie. Podrobněji si je rozebereme o pár řádků níže.
Stejně tak omezte alkohol. Každodenní pití ničí vaše snahy, ničí všechno, co jste doposud udělali.
Prázdné kalorie:
- Jednoduché sacharidy – bílé pečivo, těstoviny, rýže, hranolky.
- Škrobová zelenina.
- Smažená a tučná jídla.
- Cukrovinky a sladkosti.
- Zpracované potraviny a polotovary – i zde se skrývá hodně cukru a soli.
Hubnutí a alkohol
Některé mladší ženy dnes dělají s alkoholem velmi nebezpečné pokusy. Například, pokud mají jít na víkendový mejdan, tak den předtím nic nejedí.
Myslí si, že je to způsob, jak si povyrazit a nepřibrat. Přece když nemají kalorie z jídla, mohou si je dopřát z alkoholu, a všechno bude v pořádku. Je to však omyl.
Alkohol nepatří do našeho plánu, pokud to s hubnutím myslíme vážně. Nejkaloričtější jsou likéry, potom tvrdý alkohol; pivo trochu méně, suché bílé víno nejméně.
Tmavé pivo je kaloričtější než světlé. Nejvíc kalorií mají moderní vysokostupňové speciály.
Pitný režim během hubnutí
Během hubnutí má velkou váhu také pitný režim. Mnozí ani netuší, že přibírají především ze slazených (bublinkových) nápojů. Dokonce ani džusy nebo šťávy nejsou během chudnutí vhodné.
Tekutinou, kterou bychom neměli šetřit, je čistá voda, případně neslazená minerálka.
Další věc – mnohokrát si spleteme žízeň s hladem. Proto není nikdy na škodu, když si dáme při pocitu hladu sklenici vody.
Spánek a hubnutí
Na to, zda hubnete, má vliv i spánek. Méně než 7 hodin spánku znamená větší chuť do jídla, navíc po nezdravých kouscích.
Únavu se totiž snažíme nahradit jídlem. Na druhou stranu je častou příčinou špatného spánku těžká večeře.
Nejlepší dieta na hubnutí?
I když neexistuje žádná dieta, která by fungovala u všech, vědecké studie přece vyzdvihují jeden druh stravování. Potěší se nejen vaše hlava, ale i srdce. Je to středomořská strava.
Tato strava obsahuje mnoho „dobrých“ tuků a „dobrých“ sacharidů. Je vyváženou kombinací vlákniny, ořechů, ryb a olivového oleje, s lehčím masem a sýrem.
Tablety na hubnutí: Čemu věřit? Na co si dát pozor?
Dnes se na internetu a sociálních sítích vylíhli zástupy samozvaných a samostudovaných „odborníků“ na hubnutí. Dobře odhadli, že asi každý druhý člověk chce shodit pár kil.
Téměř 70 % obsahu sociálních sítí se momentálně točí kolem hubnutí, různých diet, či výživových doplňků. Najdeme zde doporučení na volně prodejné tablety, náplasti na hubnutí, či jiné přípravky na hubnutí, dokonce s odkazy na e-shopy, kde si je (prý levně) koupíme.
Stejně tak fóra o hubnutí jsou velmi čtené. Sledované téma znamená vždy dobrý byznys. Proto si připomeňme – neexistuje žádná dieta, která by fungovala u všech.
Nejlepší tablety na hubnutí?
Tak jsou nejvíce označovány přípravky, které byly původně určené na úplně jiný problém, a proto jsou škodlivé. Na fórech najdete i konkrétní doporučení, která jsou ještě nebezpečnější. Bohužel se jimi chválí především mladé ženy.
Například uvádí jako skvělé přípravky na hubnutí léky na štítnou žlázu nebo léky na odvodnění (tzv. diuretika) O takovém hubnutí ani jenom neuvažujte. Proč?
Léky na štítnou žlázu
Tyto léky ovlivňují funkci štítné žlázy. Ta je zodpovědná za většinu hormonálních procesů v těle.
Pokud budete léky na štítnou žlázu užívat bez toho, aby vám je předepsal lékař, může to vést k vážným psychickým poruchám.
Léky na odvodnění
Tyto léky se užívají při vysokém tlaku a otocích. Tehdy mají svůj význam. Pokud však nemáte vysoký tlak, zbytečně vás zbavují vody.
Výsledkem je silná dehydratace, což může skončit až tragicky. Navíc tím, že dostanete vodu z těla pryč, nezhubnete, ani se nezbavíte tuku.
Vedlejší následky přísných diet
Změny stravování, především ty náhlé, přináší trávicí problémy, zápach z úst, bolesti hlavy, vyrážky, či příznaky podobné chřipce (včetně únavy a malátnosti). Po prvních týdnech by to mělo přejít – ale na co si tím procházet?!
Z tohoto pohledu je opět lepší postupná úprava jídelníčku. Pokud jste jedli hodně sladkostí a smažené řízky byly na denním pořádku, prudká změna bude pro vaše tělo šokem. Změny proto přidávejte postupně, řekněme jednou za 2 – 3 dnů.
Nedaří se vám zhubnout?
Pokud se vám nedaří zhubnout přesto, že všechno dodržujete (jíte zdravě a přiměřeně, hýbete se, dobře spíte), poraďte se s lékařem. Za vaším neúspěchem se mohou skrývat objektivní zdravotní příčiny.
Zdroje:
- https://www.nhsinform.scot/healthy-living/food-and-nutrition/healthy-eating-and-weight-loss/how-to-lose-weight-safely
- https://www.helpguide.org/articles/diets/how-to-lose-weight-and-keep-it-off.htm