Jaký vliv má zdraví ústní dutiny a zubů na celkové zdraví člověka?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Co si představíte pod pojmem zdravá ústní dutina? V první řadě určitě zdravé zuby, tedy zuby bez kazů a nánosu kamene či povlaku. Zdraví ústní dutiny a zubů se však netýká pouze toho, zda vám z úst voní nebo zda máte kazy. Víte o tom, že bakterie, které máte v ústech, mohou ovlivnit váš celkový zdravotní stav? A naopak – na zdraví ústní dutiny se zrcadlí stav vašich orgánů. Jak?

Proč je tak důležité mít zdravé zuby?
Jaká je souvislost mezi zdravím ústní dutiny a celkovým zdravím?
Jak ovlivňují problémy v ústní dutině jiné orgány a celkové fungování organismu?
Které orgány nejvíce trpí při komplikacích vzniknutých ze zánětů v ústní dutině?

Stejně jako jiné části těla, i ústa jsou plné bakterií – většinou neškodných. Fungují však jako vstupní bod do trávicího a dýchacího traktu. To znamená, že pokud máte v ústech choroboplodné mikroorganismy, můžete lehce onemocnět celkově, nejen v ústech. Pokud jste si mysleli, že si umýváte zuby pouze kvůli tomu, abyste neměli kaz nebo aby vám z úst vonělo, je to pouze částečná pravda.

Ústní hygiena není pouze ochrana před kazy

Každodenní čistění kartáčkem a zubní nití pomáhá udržovat bakterie pod kontrolou. Bez správné ústní hygieny se přemnoží nebo se dostanou hlouběji do trávicích či dýchacích cest. Výsledek? Infekce ústní dutiny, krku, průdušek, případně i žaludku – podle toho, jaké bakterie ve vašich ústech zvítězily. A to stále není všechno. Když se dostanou do krve, ohrožují i srdce a cévy.

Zdravá ústní dutina potřebuje sliny

Sliny nejsou důležité pouze proto, že spojují požvýkanou potravu, která se tak stává jednodušeji stravitelnou. Také odplavují potravu a neutralizují kyseliny produkované bakteriemi v ústech, čímž nás chrání před mikroby, kteří se jednoduše množí a vedou k onemocněním.

Pokud nemáte dostatek slin, hygiena ústní dutiny je náročnější, ale o to důležitější. Tok slin mohou zpomalit některé léky (dekongestanty, antihistaminika, léky proti bolesti, diuretika a antidepresiva, antibiotika), ale také onemocnění, například Sjögrenův syndrom.

Jaké problémy souvisí se zdravím ústní dutiny?

Velmi pravděpodobně víte – alespoň z obrázků v čekárnách u zubařů, že množící se bakterie v ústech vyvolávají zánět spojený s těžkou formou onemocnění dásní, parodontitidou. Ovšem jejich negativní působení nezůstává pouze v ústní dutině. Dostávají se dále a hrají úlohu při vzniku různých celkových onemocnění.

Souvislost mezi zdravím ústní dutiny a nemocemi celého těla funguje i opačně. Jak? Některé stavy, například cukrovka a HIV/AIDS, snižují odolnost těla vůči infekci a v tom případě se problémy s ústním zdravím zhorší.

Co se může stát, když nevěnujete ústní dutině a zubům pozornost?

Zhoršené zdraví ústní dutiny přispívá k různým onemocněním a stavům. Zmíníme ty nejdůležitější:

Endokarditida – Infekce vnitřní výstelky srdečních komor a chlopní (endokardu) se obyčejně vyskytne tehdy, když se krevním oběhem šíří bakterie z jiné části těla, například z úst. Ukládají se na některých místech srdca a vyvolají zánět. Výzkumy naznačují, že bakterie z úst mohou zapříčinit i jiná onemocnění srdce a cév, například ucpané tepny a mrtvici.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Těhotenské a porodní komplikaceParodontitida (laicky zánět dásní) je jednou z vícerých příčin předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti dítěte. Další důvod, proč byste v těhotenství měli zubaře navštívit dvakrát.

Zápal plic – Některé bakterie se mohou z úst dostat až do plic a způsobit zápal plic a jiná onemocnění dýchacích cest.

Otočíme minci. Které nemoci komplikují zdraví ústní dutiny?

Diabetes – Cukrovka souvisí se sníženou odolností těla vůči infekcím, a proto znamená hrozbu pro dásně. Onemocnění dásní bývají obvykle u diabetiků častější a závažnější.

HIV/AIDS – Bolestivé léze v ústní sliznici jsou běžné u lidí, kteří mají HIV/AIDS.

Osteoporóza – Nemoc řídnoucích kostí logicky souvisí i se ztrátou kostní hmoty v čelistech a zubech a s následnou ztrátou zubů.

Alzheimerova choroba – S postupem Alzheimerovy choroby souvisí i zhoršení zdraví ústní dutiny.

Se zhoršeným zdravím ústní dutiny souvisí i poruchy příjmu potravy, revmatoidní artritida, určité druhy rakoviny a porucha imunitního systému, která způsobuje sucho v ústech (Sjögrenův syndrom).

Nezapomeňte oznámit zubaři o lécích, které užíváte, a také o změnách ve svém celkovém zdravotním stavu. Je to velmi důležité!

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zopakujme si pravidla základní péče o ústní dutinu:

Pokud si chcete chránit zdraví ústní dutiny i svoje celkové zdraví, dodržujte každodenní ústní hygienu:

  • Zuby si čistěte alespoň dvakrát denně tak, abyste je důkladně zbavily všech povlaků. Používejte kartáček s měkkými štetinami a fluoridovou zubní pastu – pokud vám stomatolog nedoporučí jiné.
  • Každý den alespoň jednou použijte dentální nit.
  • Na odstranění zbytků jídla, které zůstal v ústech po čistění zubů kartáčkem a zubní nití, použijte ústní vodu.
  • Upřednostněte zdravou výživu a omezte sladká jídla a nápoje.
  • Alespoň jednou za tři měsíce vyměňte zubní kartáček za nový, po nemoci hned.
  • Naplánujte si a dodržujte pravidelné zubní prohlídky a dentální hygienu.
  • Nekuřte.

Pokud zjistíte, že něco ve vašich ústech není úplně v pořádku, co nejdříve vyhledejte zubaře. Zapamatujte si, že péče o zdraví ústní dutiny je investicí do vašeho celkového zdraví.

 

Odbornou kontrolu zabezpečila MUDr. Vladimíra Balogová-Kasajová, stomatoložka – zubní lékařka, primářka Stomatologického centra MySmile v Bratislavě.

 

Zdroje:

https://www.webmd.com/oral-health/features/oral-health-affects-wellness

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/dental/art-20047475

https://dentistry.uic.edu/news-stories/the-surprising-connections-between-oral-health-and-well-being/

https://www.mdpi.com/2075-4418/11/7/1283