Je filtrovaná voda zdravá? Jakou vodu pít? Kdy má filtrování vody smysl?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Odborníci radí, aby většinu našeho pitného režimu tvořila čistá pramenitá voda.

Jedním dechem je však potřeba dodat, že taková voda musí splnit určitá kritéria, což není vždy naplněné.

I proto mnozí lidé pitnou vodu ještě filtrují, aby ji zbavili škodlivých látek.

Je filtrovaná voda zdravá?
Jaké nebezpečné látky odstraníme filtrováním vody?
Budou nám kvůli tomu chybět minerály?
Jaké jsou nevýhody filtrované vody?

Proč se „ujala“ filtrovaná voda

Zjednodušená odpověď by mohla znít – protože pitná voda už není tím, čím bývala. Dá se říct, že vodu získáváme 2 způsoby – z vlastní studny nebo od vodárenské společnosti.

V prvním případě není nijak dezinfikovaná upravovaná, a proto musíme pravidelně sledovat její kvalitu. Napříč tomu většinou neodpovídá předepsaným normám, tedy není vhodná k běžnému pití.

V druhém případě – při odběru z vodárenské společnosti – se voda nejprve odčerpá ze zdroje. Dále se do ní přidává chlor, aby v potrubí odolala kontaminaci. Až potom se přesouvá do vodovodních kohoutků.

Právě během „cesty“ do domácnosti může dojít k malému znečištění vody. To sice není z krátkodobého hlediska nebezpečné, ale při dlouhodobém pití existují už reálná rizika.

I proto lidé začali používat různé filtrační pomůcky, které vodu zbavují usazenin a přídavných látek. Před koupí filtračního zařízení se však musíte rozhodnout, kterou přídavnou látku chcete odstranit.

Jeden filtr totiž dokáže odstranit pouze 1 druh znečištění. Proto musíte nejprve identifikovat hlavní „problém“ vaší vody a podle toho si vybrat filtrační pomůcku.

Různé druhy filtračních pomůcek

Na pročištění vody se nejčastěji využívají filtrační konvice. Ještě jednodušší je průtokový filtr na vodovodní kohoutek, přes který nám teče voda do umyvadla (výlevky).

Oblíbené jsou i filtrace do potrubí, které jsou silnější než průtokový filtr, přičemž zachytávají nečistoty ještě před „spuštěním“ vody. Díky této pomůcce můžete z vody odstranit i tvrdost nebo zvláštní pachuť.

Filtrační pomůcky odstraní:

  • chlor,
  • pesticidy,
  • těžké kovy,
  • dezinfekční látky,
  • dusičnany,
  • chemikálie,
  • zbytky léků,
  • bakterie,
  • viry.
filtrovaná voda zdravie
Zdroj foto: AdobeStock.com

Je filtrovaná voda zdravá?

Odpůrci filtrování vody uvádí, že největší nevýhodou je její demineralizování. Filtry z ní totiž neodstraňují pouze nežádoucí látky, ale i důležité minerály. To je pravda. Na druhou stranu, naše tělo dokáže přijímat minerály z různých zdrojů.

Tím nejhlavnějším je strava. Takže pokud máme vyvážený jídelníček, minerály z pitného režimu vám nebudou až tak chybět.

Při některých onemocněních je navíc filtrovaná voda výhodou, protože nezatěžuje trávení. Upřednostňují ji především lidé se žlučníkovými nebo ledvinovými kameny.

Filtrační konvice

Filtrační konvice je nejpoužívanější pomůcka na „očištění“ vody. Jedná se o nádobu, která je rozdělená do 2 částí.

Vodu nalijete do vrchní nádobky, odkud pomaličku přes filtr přeteče do spodní části konvice. Potom je už voda připravená k pití.

Do konvice lijte pouze nepřevařenou a neochucenou vodu, abyste nezničili filtry. Nezapomínejte ani na jejich pravidelnou výměnu. Filtry mají limitovaný počet použití, potom už nedokáží odstraňovat nežáducí látky.

filtračná kanvica
Zdroj foto: AdobeStock.com

Rozdíly mezi filtrovanou, převařenou a destilovanou vodou

Při uvedení vody do varu v ní zabijete všechny bakterie, ale nezbavíte ji chemikálií. Na druhou stranu při filtrování se bude složení vody lišit podle zvoleného typu filtru.

Můžete vodu například zbavit všech nečistot, ale také všech minerálů a chemikálií, které organismus potřebuje.

Destilovanou vodu zase lehce přeměníte na páru a tu zpět na tekutinu. Díky tomu se zbavíte všech škodlivých součástí, ale zároveň přijdete i o vzácné minerály.

Jakou vodu pít?

Každý člověk si musí najít vlastní alternativu, která mu nejlépe vyhovuje. Někdo preferuje spíše perlivé minerálky, protože mu pomáhají při trávení, jinému vyhovuje voda přímo z vodovodu, jelikož má pro něj nejlepší chuť, a u někoho to vyhrává filtrovaná voda vzhledem k tomu, že nechce přijímat všechny látky, které se běžně nachází ve vodě z vodovodu.

Pro zdraví je nejlepší, pokud střídáme všechny možnosti. Každá má totiž nějakou výhodu – kupovaná minerálka může mít léčivé účinky, filtrovaná voda nezatěžuje organismus, a kvalitní voda z vodovodu nabízí pestrou směs minerálních látek.

Výhody filtrované vody

  • Většina filtrů obsahuje impregnované stříbro, které nás ochraňuje před bacily a viry, a tedy před infekčními nemocemi.
  • Nezatěžuje žaludek a další orgány, takže ji ocení lidé s trávicími problémy.
  • Vzhledem k tomu, že je neutrální, neovlivňuje konečnou chuť pokrmů a tekutin, a proto je vhodná na vaření a přípravu nápojů.
  • Lehce se vstřebává do buněk.
  • Do těla se nedostávají žádné těžké kovy.
  • Pročistíme se, pokud jsme delší čas museli pít problematickou vodu.

Nevýhody filtrované vody

  • Obsahuje méně minerálů, což je při některých onemocnění úplně nevhodné.
  • Filtry jsou poměrně drahé a musíte je vyměňovat pravidelně.
  • Při nesprávném používaní filtrační konvice (například zlém čištění) se může do filtru dostat plíseň.

Filtrovaná voda a zuby

Pokud si vyberete filtr, který odstraňuje chemikálie, zlikvidujete všechny přísady, jako například zbytky léků nebo chlór, ale zároveň přijdete i o velmi důležitý fluor.

Při pravidelném používání filtrované vody riskujete, že se to odrazí na kvalitě zubů. Proto jezte více ryb, ořechů, občas si dejte kousek čerstvého droždí.

Nezapomínejte ani na zubní pasty se zvýšeným obsahem fluoru.

Filtrovaná voda pro děti?

Dávejte si pozor, abyste vodu nezbavovali fluoru, který je v tomto období zásadní pro správný vývoj zubů. Pokud tedy nepoužíváte filtr na odstraňování chemických látek, všechno je v pořádku.

Filtrovaná voda vyhrává i nad „silnějšími“ minerálkami vzhledem k tomu, že vysoký obsah minerálů může menším dětem uškodit. Ideální je proto střídání pitné a filtrované vody.

Filtrovaná voda pro kojence?

Miminko by nemělo pít vodu přímo z vodovodu. Různé bakterie, či chemické látky, mohou negativně ovlivnit jeho vývoj. Z tohoto důvodu byste měli vodu z vodovodu vždy převařit.

Někdy můžete použít také filtrovanou vodu, ale ta nesmí dominovat. Kojenec by totiž přišel o důležité minerály. I proto upřednostňujte převařenou vodu, zda už při přípravě pokrmů nebo později při pití.

Zdroje:

  1. https://www.benjaminfranklinplumbing.com/charlotte/about-us/blog/2019/april/6-pros-and-cons-to-a-water-filtration-system/
  2. https://www.wfa.com.au/the-benefits-of-filtered-water-for-children/
  3. https://brizfeel.com/water-purification-system/
  4. https://www.atomkeep.com/what-is-filtered-water-the-purest-way-to-drink-water/
  5. https://greencleanguide.com/pros-and-cons-of-different-methods-of-water-filtration/
  6. https://businessconnectworld.com/2018/06/13/water-filtration-system/

Napsat komentář