Klimatizace a její vliv na zdraví: Jak nám může ublížit?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Na začátku byla obrovská radost, že konečně existuje zařízení, které dokáže ochladit prostory i naše těla. A v zimě nás zase zahřát. Jak velký zázrak, že?

Boom klimatizace nastal na přelomu tisíciletí. Nejdříve byla instalována pouze do důležitých úřadů a institucí, či do bohatších soukromých sídel. Později se stala přirozenou součástí mnoha domácností.

Od té doby vypluly na světlo světa i méně potěšitelná fakta o klimatizaci. A opět platí staré známé – všeho moc škodí.

Jak ovlivňuje klimatizace naše zdraví?

Výsledky studií říkají, že ti, kteří tráví hodně času v klimatizovaném prostředí, častěji navštěvují lékaře. Stěžují se na problémy s ušima, nosem, hrdlem, dýcháním a kožní onemocnění. Studený vzduch zbavuje kůži vlhkosti, z čehož vznikají kožní onemocnění, trpět mohou i vlasy.

Určitě jste už slyšeli o nachlazení nebo rýmě z klimatizace. Nebezpečné je, když klimatizace fouká přímo na vás, protože takto jste prakticky v průvanu. Stačí pár desítek minut a prochladnete.

Ještě horší je, když klimatizaci nastavíte na výrazně nižší teplotu, než je venku. Rozdíl mezi vnějším a vnitřním prostředím by neměl být více než 810 ° C. Jinak organismus při přechodu z klimatizované místnosti do horkého prostředí utrpí teplotní šok, což se může negativně odrazit na vaší imunitě.

A to pořád není všechno. V klimatizaci si vesele žijí kolonie nebezpečných mikroorganismů. Aby klimatizace neohrožovala naše zdraví bakteriemi a viry, musíme ji udržovat, čistit, měnit filtry, kontrolovat.

Jaké zdravotní problémy může způsobit klimatizace?

Potíže s dýcháním

Pokud nejsou klimatizační zařízení důkladně udržována, filtry nejsou včas vyměněny, vzniká živná půda pro růst a rozmnožování bakterií a hub. Klimatizace může být skvělým domovem pro černou plíseň, která se usadí ve vlhkých částech.

Při proudění vzduchu vycházejí mikroorganismy ven, do vzduchu, který dýcháme. Když se spóry černé plísně dostanou do plic, může to vést k dýchacím potížím, ale i infekční pneumonii. Neváhejte vyhledat lékaře, pokud vaše problémy s dýcháním přetrvávají, nebo se přidaly další:

  • suchý dráždivý kašel,
  • teplota nad 37,5 °C,
  • hnisavý výtok z nosu,
  • vykašlávání hlenu,
  • bolesti dutin nebo hlavy,
  • bolesti na hrudi.
klimatizace vetrani
Zdroj foto: Shutterstock.com

Únava, bolest, pocit nemoci

Pociťujete malátnost, únavu, anebo skoro horečnaté stavy, ale horečku nemáte? Cítíte se nemocný? Vyčerpání spojené s pocity obecného nepohodlí je rozšířený jev, který má své jméno – „syndrom nemocných budov„.

Tento syndrom se vyskytuje zejména u lidí, kteří tráví denně mnoho času v budovách s centrální klimatizací. Vše se ještě zhoršuje se stoupajícím rozdílem teploty mezi interiérem a exteriérem.

Problém můžete vyřešit docela jednoduše. Zvyšte teplotu v místnosti a snižte intenzitu foukání vzduchu, resp. přemístěte své pracovní místo, aby nebylo klimatizací přímo ovlivňováno – takto nebudete v průvanu, či pod proudem studeného vzduchu.

Největší zlo: Centrální klimatizace

Pokud pracujete na moderních pracovištích ve stylu open-space, nebo ve velkých obchodních centrech, klimatizace bývá řešena centrálně. Centrální klimatizace je určitě skvělý nápad, ale je tu jeden velký háček. Taková klimatizace nepřivádí čerstvý vzduch zvenčí, ale „točí“ vzduch z celého klimatizovaného prostoru stále dokola.

To znamená, že pokud se v budově, kde pracujete, nacházejí škodlivé bakterie, plísně, prach, resp. mají vaši spolupracovníci nemoci, které se přenášejí vzduchem, riziko onemocnění je výrazně vyšší než v prostoru bez centrální klimatizace.

Onemocnění způsobené klimatizací

Zmínili jsme, že nedostatečně udržovaná klimatizace může být skvělým domovem pro různé druhy bakterií. Samozřejmě, ty se tam nejdříve musí dostat, což však není velký problém – speciálně na otevřených pracovištích, v restauracích, barech, dopravních prostředcích, kinech či obchodních domech, kde se pohybuje mnoho lidí.

K nejvážnějším onemocněním, které chytíme na uvedených místech, patří legionářská nemoc, či plicní chlamydie.

Legionelóza – legionářská nemoc

Toto mimořádně nebezpečné onemocnění je smrtelnou formou zápalu plic. Bakterie Legionella, které ho způsobují, mohou přežívat i v klimatizaci. Tyto bakterie běžně žijí ve vodě. Od roku 2000 do roku 2014 se téměř čtyřnásobně zvýšila nemocnost na legionářskou nemoc, což nepřímo potvrzuje souvislost s klimatizací.

Léčba legionelózy znamená užívání antibiotik, důslednou hydrataci a obvykle i hospitalizaci. Jeden z deseti pacientů však zemře. Problém je, že onemocnění se někdy nedá hned správně diagnostikovat, protože má podobné příznaky jako jiné formy zápalu plic.

Při těchto příznacích co nejdříve vyhledejte lékaře:

  • vysoká horečka,
  • zimnice,
  • kašel,
  • bolesti svalů a hlavy,
  • zmatenost,
  • dušení se,
  • pocity na zvracení.

Existuje jediný způsob, jak předcházet nebezpečí usazení bakterie v klimatizaci – pravidelná údržba a čištění! Minimálně 3x ročně!

klimatizace nemoci
Zdroj foto: Shutterstock.com

Nachlazení z klimatizace

Studený vzduch nikdy není jediným viníkem nachlazení. Rády se přidají i bakterie nebo viry, které tento vzduch obsahuje. Výzkumníci na Cardiffské univerzitě ve Walesu však tvrdí, že klimatizace může přispět k infekcím dýchacích cest, i když neobsahuje viry nebo bakterie.

Klimatizace totiž vysouší sliznici nosu, čímž se naruší její ochranná flóra. Škodlivé mikroorganismy se tak snadněji dostanou do těla, kde se rychle množí. Takže i když se přímo v klimatizaci nemusí vyskytovat virus či bakterie, oslabí to obranyschopnost dýchacích cest, a pak se snadněji kontaminovat. Byť na místě, kde klimatizace není.

Klimatizace a malé děti

Všichni víme, že imunitní systém dětí se jen vyvíjí – čím je dítě mladší, tím více nemocí se na něj nalepí. Vysoké teploty nejsou příjemné ani pro maličké děti, dokonce jsou velmi nebezpečné. Podle amerického institutu SIDS může přehřátí organismu zvýšit riziko syndromu náhlého úmrtí dětí.

Přesto – pokud máte dítě do 6 měsíců, s použitím klimatizace počkejte. Snažte se dítě osvěžit jemnějším způsobem. Později můžete klimatizaci použít, ale myslete na to, že děti jsou velmi citlivé na teplotní rozdíly. Proto by měl být vzduch v interiéru jen o málo chladnější než venku, nejvíce o 5 – 6 ° C.

Pozor na to, aby vzduch z klimatizace nefoukal přímo na dítě! Při velkých letních vedrech, které by mohly děťátko vážně ohrozit, použijte klimatizaci, ale jemně a mimo dosah dítěte. Snažte se také vyhnout centrálním klimatizacím, které jsou častým zdrojem plísní.

Platí zásada, že tam, kde je vysoká frekvence dětí, není klimatizace dobrým řešením. Vždyť právě děti jsou nejčastějšími nositeli a šiřiteli různých virů. Při centrální klimatizaci se dokonce stává, že zdravé dítě se nakazí od nemocného, ​​ačkoli se nachází o 5 místností dál!

Jak udržet malé dítě v přiměřeně chladné místnosti, a přitom nepoužít klima?

  • oblékejte dítě do lehkých přírodních materiálů,
  • použijte ventilátor, ale nikdy ho nesměřuje přímo na dítě – chladivý efekt znásobíte, pokud před ventilátor postavíte nádobu s ledem,
  • místnost, kde dítě spí, během dne zastiňte závěsy,
  • sprchujte dítě vlažnou sprchou nebo ho tu a tam otřete ručníkem navlhčeným ve vlažné vodě,
  • pravidelně kontrolujte tělesnou teplotu dítěte – ověřujte, zda není příliš zpocené,
  • zabezpečte pro dítě dostatek tekutin,
  • kojte častěji než jindy,
  • v suché domácnosti rozvěste vlhké ručníky,
  • zamrazte suchý ručník – když se trochu ohřeje, velmi jemně jím chlaďte dítě.
klimatizace malé deti miminka
Zdroj foto: Shutterstock.com

Větrání: Proč je třeba větrat, i když máte klimatizaci?

Samozřejmě, že nevětráme v době, kdy je puštěna klimatizace, ale pak a předtím. Větrání je velmi důležité, protože vzduch, který „stojí“, je obvykle teplejší. Klimatizace větrání nenahradí. Navíc – větráním zbavíte prostor škodlivých mikroorganismů, které se z klimatizace uvolnily do prostoru.

Nejznámějším šiřitelem plísní je centrální systém klimatizace. Studie Světové zdravotnické organizace ukazují, že 6080% problémů kvality ovzduší ve vnitřních prostorách souvisí s plísněmi. Plísně, bakterie a viry se šíří i větracími otvory v bytech.

Proto nezapomínejte každou místnost 2x denně důsledně vyvětrat. Ne tak, že otevřete větráčky, ale otevřete okno či balkonové dveře dokořán alespoň na 10 – 15 minut. Pokud jsou právě zimní měsíce, nemusíte zůstat v místnosti.

Zdroje:

https://academic.oup.com/ije/article/33/5/1123/624014

https://academic.oup.com/ije/article/33/5/1123/624014

https://academic.oup.com/ije/article/33/5/1120/623940

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC358030/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/18413.php

http://www.cardiff.ac.uk/biosciences/research/institutes-and-centres/common-cold-centre

https://www.news-medical.net/health/Prevention-of-Legionnairese28099-disease.aspx

https://www.livestrong.com/article/303724-air-conditioners-babies/

https://www.babycenter.in/x1050503/is-using-an-air-conditioner-ac-or-cooler-safe-with-a-newborn

https://www.buildinggreen.com/

Napsat komentář